Hungary - Czechoslovakia 8 : 3
Európa-kupa 1936-38, hivatalos válogatott mérkőzés
« previous
204.
official national team match next »
ground :
Budapest, VIII. ker., MTK stadion
referee :
Bauwens Peco (Németország)
attendance:
- fotbal.cz: 20.000
- huszadikszazad.hu: 25.000
- nso.hu: 27.000
-
15' Zsengellér Gyula 1 - 0 1 - 1 21' Říha Jan 1 - 2 26' Rulc Oldřich 34' Sárosi György 2 - 2 51' Sárosi György 3 - 2 60' Sárosi György 4 - 2 62' Sárosi György 5 - 2 5 - 3 65' Nejedlý Oldřich 77' Sárosi György 6 - 3 80' Sárosi György 7 - 3 85' Sárosi György 8 - 3
Hungary | Czechoslovakia |
---|---|
coach: Dietz Károly |
coach: Tesař Josef |
match history
- 1980.04.30 Csehszlovákia - Magyarország 1-0
- 1979.09.12 Magyarország - Csehszlovákia 2-1
- 1978.04.15 Magyarország - Csehszlovákia 2-1
- 1977.11.09 Csehszlovákia - Magyarország 1-1
- 1977.04.20 Magyarország - Csehszlovákia 2-0
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
https://www.ebay.com/itm/254989602899?hash=item3b5e909053:g:n68AAOSwvOxgqmvV
Ez pedig a szeptember 19-i Magyarország-Csehszlovákia mérkőzés a Hungária úti pályán. Sárosi ekkor már megszerezte a doktorátust, a „Gyurka, Gyurka” üdvrivalgásba már belevegyült a „doktor úr!” is. 1937-ben pedig kialakult a Cseh-Sárosi-Zsengellér belső hármas. Amerikában Roosevelt elnök akkortájt nevezte ki maga mellé azokat a jeles tudósokat tanácsadónak, akiket „agytröszt” néven becézett – vagy gúnyolt – a világsajtó. Erre keresztelték el nálunk is a belső hármast.
Egy apróbb hibát azonban elkövettek a vezetők. Nem az irányító észt tették vezérré! Középre a vidékről csak egy éve felkerült Zsengellért állították, aki, ha nem is rosszul, ám roppant félénken mozgott elöl, Csehnek viszont semmi sem sikerült, bármivel is próbálkozott.
A csehszlovákok már 2:1-re vezettek. Az első félidő vége felé nagy nehezen egyenlítettünk.
A szünetben, az öltözőben halotti csend volt. Dietz dr., a szövetségi kapitány – az MTK pálya akkor szűk folyosóján – kezét tördelte.
– Cseh minden támadást megakaszt, tönkretesz! Le kellene cserélni!
– Belemennek a csehszlovákok a cserébe?
– Nem tudom … Toldi Géza mindenesetre maradjon itt…
– De ki mondaná meg Csehnek, hogy Toldi áll be helyette a második félidőre?!
– És ha a csehszlovákok nem egyeznek bele a cserébe?
– Akkor legyen Cseh szélső! De tűnjön el belülről az örökös forgolódásával és driblijeivel!
A tribün közben harsogott, a nép üvöltött, kórusban zengte követelését:
– Sá-ro-sit kö-zép-re! Sá-ro-sit kö-zép-re!
Dietzet biztatják.
– Hallod? Mondd meg Csehnek, hogy Sárosi lesz a közép és Toldi a balösszekötő
– Én? Én nem! Ti erőszakoltátok a beválogatását! Velem különben is elkezd vitatkozni, ismeritek! Nem bírom! Mondja meg neki inkább … a vörös Taki!
A valaha vörös hajú, ekkor már őszülgető Takács Béla – az MTK egykori örök tartalék kapusa, majd masszőrje, pályafelügyelője, gondnoka, végül amolyan segéd-pályaigazgatója – ijedten szabadkozott.
– Én? Pont én? Dehogy mondom! Ki vagyok én? Még nekem esik! De… mondja meg az elnök úr!
Mindenki az elnökre nézett. Az elnök úr, Brüll Alfréd, Cseh legfőbb mentora is a folyosón topogott. Dietz kérlelni kezdte. Nagy nehezen vállalkozott a feladatra.
Bementek az öltözőbe.
Brüll ravaszul Kemény Tibor felé fordult.
– Látja, a maga gyorsasága hiányzik belülről! Nem volna kedve középen próbálkozni?
Dermedt csend. Mindenki érezte, hogy a kérdés mögött lappang valami. Most Cseh felé fordult Brüll.
– Maga pubikám …
Nem folytathatta. Cseh kitört. Könnyezve, majdnem jajgatva, kétségbeesve, sopánkodott.
– Elnök úr! Elnök úr! Ne tessék! Ne tessék! Engem akarnak lecserélni? Leküldeni? Balszélre tenni?… Ne tessék, ne tessék … Most majd megmutatom … tessék engem hagyni játszani … csak a Gyuri álljon középre! A közönség is ordít, hogy a Gyurit középre. Én is csak ennyit kérek a Gyurit középre! Majd én meg az Ábel kiszolgáljuk, ő csak álljon középre és törjön előre … a Gyurka … elnök úr, kérem … Brüllnek majdnem kicsordultak a könnyei.
– Ne engem kérjen pubikám, nem én vagyok a kapitány…
Dietz véget vetett a kínos jelenetnek.
– Majd megpróbáljuk így. Gyuri menjen középre, Matyi legyen jobbösszekötő. Sassal talán jobban megértik egymást …
Az agytröszt „helycserével”, azaz „helyreállított világrenddel” jött ki a második félidőre. Jobbösszekötőben Cseh, balösszekötőben Zsengellér. Középen Gyurka.
Ekkor Sárosi vezérletével olyat produkált a csapat, mint még soha. Hét gólt lőtt nem kisebb kapusnak, mint Planicskának, a csehszlovák sport örök büszkeségének a kapujába. Hét gólt, hét káprázatos, egymástól homlokegyenest eltérő fenomenális gólt lőtt a Gyurka! Lőtt ráfutásból, emelésből, lőtt félfordulásból, lőtt tisztára játszva magát, és lőtt miközben fautolták, lőtt ollóból és nyomás közben. Lőtt mellmagasságig emelt lábbal és kapásból, közelről és távolból, mindenféleképpen lőtt, s mindig „életveszélyesen”. Minden támadást ő indított el – és ott volt a befejezésnél. Bátran és erőteljesen játszott, és a hét gól közben sem erőszakoskodott. Mert a jelszavát még ekkor sem volt hajlandó megváltoztatni:
– Játszani kell a futballt, mert nem futball az, ami birkózásból és versenyfutásból áll …
Régóta nem láttunk – mondtuk és írtuk – vagy talán még soha sem láttunk olyan válogatott mérkőzést, amelynek menete, alakulása, sorsa, sőt az eredménye is ennyire egyetlen játékos szerepléséhez fűződött volna. Sárosi lendülete, lelkesedése fogta össze egy egésszé a csapatot.
Forrás: tempofradi.huwww.tempofradi.hu/dr-sarosi-gyorgy-2
Előszőr 55-ös, azután 29-es, végül 16-os keret. Rendszeres taktikai megbeszélések az edzőkkel. Schaffer edzői felügyelete mellett erőnlétjavító edzések. A megszokottnál több edzőmérkőzés!
Mégis majdnem hiába volt a sok-sok munka, mert kis híjján elmaradt a mérkőzés. Masaryk, Csehszlovákia első köztársasági elnökének halála miatt ugyanis szomszédunknál nemzeti gyászt rendeltek el és természetesen a labdarúgó mérkőzések is elmaradtak. Ezt a találkozót a kormány külön határozatban engedélyezte. A vendég csapat tagjai fekete szalagot viseltek a mérkőzés alatt és az ország lobogója is félárbócon lengett.
Kifejezetten meleg, nyári időben kezdődött el a mérkőzés.
Az első félidőben valami zavar volt érezhető a csapat játékában és különösen a csatársorban. Egy rövid ideig még vezettek is a vendégek.
A szünetben azután helycsere volt a belső háromasban Cseh II. jobbra, Zsengellér balra került és Sárosi ment középre. Lőtt is 6 gólt a világ legjobb kapusának Planickának a hálójába. De nem csak Ő, sőt nem csak a csatársor, hanem az egész csapat feljavult. Vegyük sorra az eseményeket.
51. perc:Cseh II. még a térfelünkön bedobásból kapta a labdát és Sárosi-nak továbbított, aki a felező vonal környékén passzolta Zsengellér-nek, miközben előre húzódott és a visszakapott labdát a 16-osról futtából, félmagasan bombázta a kapu bal oldalába.
60. perc:Most Sas-tól kap labdát Sárosi és ismét a csehszlovák kapuban a labda.
62. perc:A kiugratást Cseh II. adja és Sárosi újra beveszi Plánicka kapuját.
65. perc:Hogy ne legyen annyira egyhangú a tudósítás a vendégek is lőnek egy gólt.
77. perc:Zsengellér adja a labdát, Sárosi fordulásból 18 méterről laposan lő a bal alsó sarokba.
80. perc: Sárosi a Sas-tól kapott labdával szökteti Kemény-t, aki szinte a kapufától gurítja vissza neki és bent az újabb gól.
85. perc:Sas beadását Sárosi mellre veszi és az ötösről a bal felső sarokba vágja.
Sárosi-t a mérkőzés után a pályára tóduló önfeledten ünneplő tömeg a vállára vette és körbe hordozta.
Sárosi hét találatával a válogatott gólcsúcsot állította be! Az előzőt elég régen 1911. október 29-én Schlosser állította fel, aki hat gólt lőtt a Svájc elleni 9:0-ra végződött meccsen (32.mérkőzés). Külön megemlítendő, hogy a második félidőben 34 perc alatt "rámolt be" hatot és azok a találatok két mesterhármast alkotnak.
A Cseh II.-Sárosi dr.-Zsengellér belső háromast ezután a mérkőzés után nevezték el "agytröszt"-nek.
Ezután a mérkőzés után valóságos "félistenként" kezdték kezelni, pedig már hat éve rendszeresen játszott a válogatottban és jó teljesítménye sem volt meglepetés, de hiába a gólok azok mégiscsak gólok. Az egyik sport lapban a híres angolt Drake-t emlegették (az Arsenal csatára):"Ha Drake-nek ilyen technikája volna, Ő lehetne az angol Sárosi..." Ennél nagyobb elismerést nem is lehetett írni akkoriban.
"Hallgassuk" még meg a legilletékesebb Plánicka véleményét is:"Borzasztó volt! Sohasem fogom elfelejteni! Többször kifutottam, védtem, jó néhány góltól mentettem meg a kapumat. Sárosival szemben azonban tehetetlennek bizonyultam. Figyeltem a labdát és Sárosi lábát. Hátvédjeink ott álltak mellette, én oda helyezkedtem, ahová Sárosi a helyzetéből rúghatta volna a labdát. Mérnöki pontossággal a másik sarokba lőtte a gólt."
Nem egy gyenge csapatot győztünk le, hiszen december 01-én Csehszlovákia az angoloktól csak 5-4-re kapott ki.
forrás:
mafoci