Argentína - Hungary 2 : 1
Világbajnokság 1978, Argentína, csoportmérkőzés
« previous
529.
official national team match next »
ground :
Buenos Aires, Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti
referee :
Garrido António (Portugália)
attendance:
- Népsport: 70.000
- fifa.com: 71.615
- allworldcup.narod.ru: 75.000
- planetworldcup.com: 77.000
- nso.hu: 78.000
-
0 - 1 10' Csapó Károly 15' Luque Leopoldo Jacinto 1 - 1 21' Nyilasi Tibor 48' Törőcsik András 77' Passarella Daniel 83' Bertoni Daniel 2 - 1 85' Törőcsik András 91' Nyilasi Tibor
Argentína | Hungary |
---|---|
|
|
coach: Menotti Cesar Luis |
coach: Baróti Lajos |
match history
- 2005.08.17 Magyarország - Argentína 1-2
- 1991.02.19 Argentína - Magyarország 2-0
- 1982.06.18 Argentína - Magyarország 4-1
- 1978.06.02 Argentína - Magyarország 2-1
- 1977.02.27 Argentína - Magyarország 5-1
Ott voltak:
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
Némileg túlzás, hogy mi szakmabeliek lennénk, akik jobban bene lennének a dolgokban. Mi csak lelkes amatőrök vagyunk, akik munka mellett üzemeltetjük az oldalt (semmilyen kapcsolatunk sincs az MLSZ-sszel).
Visszatérve a videokra: úgy látom, hogy a FIFA tiltotta le a magyar nyelvű felvételeket (azt írja szerzői jogok miatt), de a youtube-on több angol nyelvű összefoglaló.
Ahogy mondani szokták végső elkeseredésemben fordulok Önökhöz! Apám nagybátyja Csapó Károly aki az egyetlen gólt lőtte az argentinok ellen az 1978-as Vb-n de a youtube MLSZ-csatornájából ELTŰNT a mérkőzés Vitray Tamás-féle eredeti kommentálásával történt összefoglaló. Míg a másik két mérkőzés az olaszok és a franciák elleni rendben fent van. Írtam az MLSZ-nek...válaszra sem méltattak. Önök ezt értik? Mind három mérkőzés éveken át fenn volt az említett oldalon de mára az első Vb-meccs ELTÜNT. Ismétlem mindhárom mérkőzés összefoglalójáról van szó... Abba nem is megyek bele, hogy miért nincs meg a teljes mérkőzés mindhárom esetben de esetleg még telhetetlennek néznének... Évekig meg volt mindhárom összefoglaló de mára az argentinok elleni ELTÜNT...
Tudnának segíteni, kérdezősködni hiszen Önök még is csak szakmabeliek, jobban benne vannak a dolgokban.
Elkeserítő, hogy évekig fenn volt mind három összefoglaló az oldalon mostanra pedig az első nincs meg.
Segítsenek már ha lehetséges!
Tisztelettel:
O. Viktor
De nézzük nyitott szemmel a nyitómeccset! Egy elképesztően küzdelmes, éles találkozóról van szó. Azt lehet látni, hogy nem csak a meccs általában, hanem az ember-ember elleni párharcok is rendkívül erőteljesek. Nyilván ezt az argentinok forszírozhatták, mert nálunk a technikás játékosoknak ez nem volt kenyere. De láss csodát! Egy erőnlétileg és küzdőszellemében is jól felkészített magyar csapatot van a pályán, akik bátran felveszik a kesztyűt. Nem mondom, volt egy-két perc a találkozón, amikor a hazaiak beszorítottak minket, de ez valóban csak néhány momentum volt. Az egész meccsre az argentinok agresszív letámadásos taktikája nyomta rá a bélyegét, amely alól azonban rendre ki tudtunk szabadulni, sőt még maradt erő a támadások építésére is ,helyenként pedig még néhány technikai finomságra is. Mindez azért, mert pariban voltak a játékosaink. Nem váltak nyuszikká, nem alibiztek, mint manapság, hanem férfiasan küzdöttek és legalább 40-45%-ban nyerték is a párharcokat. Csapó Karcsi említi, hogy őket győzni küldték fel a pályára még a szünet után is. Azt nem lehet állítani, hogy győzelmet érdemelt volna a magyar csapat ez ellen a kiváló ellenfél ellen, de a döntetlen igazságos lett volna.
Gujdár Sanyi remek kapus volt. Ezt ezen a meccsen is bizonyította! Aki nem hiszi, nézze végig a mérkőzést. Legalább négy holt biztos ziccert oldott meg törött kézzel!
Sajnos még a mérkőzéshez tartozik ami utána következett a színfalak mögött. Kutas István a tőről metszett bolsevik MLSZ elnök, példás büntetést rótt a kiállított játékosokra. A vereség után gyakorlatilag szétverte azt a csapatot, amely végig pariban volt a későbbi világbajnokkal. Ettől függetlenül az utolsó öt percben tényleg elszakadt a cérna sokaknál nem csak Nyílnál meg Törőnél, hanem másoknál is. A felvétel alapján legalább még két pirosat kaphattunk volna. Ezek valóban sportszerűtlen jelenetek, de 85 perc kemény munka előzte meg, amelyért inkább dicséret járt volna.
Én azt kívánom, hogy legyen újra olyan válogatottunk, amely egy ilyen szoros meccset vív Argentínával!
Más. Egy-két furcsaság. 1. Ha jól számoltam egyetlen (hivatalos)leshelyzet sem volt a meccsen. Ez olyan szokatlan, mint a kolbász bél nélkül. 2. Nyilasi alig ér labdához, szinte észrevehetetlen a pályán. 3. A fault súlyossága, amiért a Törőt leküldik, a tizede annak, amiket neki korábban bevittek.
Estadio Monumental, Buenos Aires (71,615)
2 June 1978
Argentina found themselves a goal down after nine minutes but Luque equalised five minutes later. Bertoni scored a late winning goal.
http://www.historicalkits.co.uk/international/tournaments/fifa-world-cup/1978/1978-group-1.html
– Az első argentin gól előtt a sorfalon keresztül jött át a labda, és kipattant rólam, Luque pedig a kezemmel együtt a kapuba rúgta. Baróti Lajos azt gondolta, hibáztam, videó pedig még nem volt, hogy vissza lehessen nézni. Pár nappal később elment az egyik helyi moziba, ahol ismételték a meccseket, és látta, hogy a sorfaltól semmit sem láthattam a labdából. Amikor Luque belőtte azt a gólt, akkor egyébként el is tört a kezem. Senkinek sem mertem elmondani, hogy mekkora fájdalmaim vannak, tovább edzettem és védtem. Mikor hazajöttem, csináltattam egy röntgent, és akkor derült ki, hogy kézközépcsont-törésem volt. Később is csak saját felelősségemre engedték meg, hogy folytassam vele a játékot. Azt a bizonyos Luque-gólt a mérkőzést közvetítő Vitray Tamás is rám verte, és csak jó tíz évvel később rehabilitáltak, amikor vissza lehetett nézni, hogy is történt pontosan.
http://www.futballista.hu/2011/12/06/emlekek_a_golvonalrol___beszelgetes_gujdar_sandorral_20111206/
vintagefootball blog
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=120&na_step=30&t=9202617&na_order=
forrás:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120720668421&ssPageName=ADME:B:SS:GB:1123
http://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-107314268-el-grafico-3061-b-argentina-2-hungria-1-mundial-argentina-78-_JM
http://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-106250450-suple-diario-clarin-mundial-78-debut-argentina-2-1-a-hungria-_JM
forrás:
http://www.theworldcupballs.com/baelle.html#
Az előzmények se voltak biztatóak.
A selejtezőben kaptunk egy hatalmas sanszot azzal, hogy az akkor még igen gyenge görögök megverték a ruszkikat, a pótselejtezőn aztán a Népstadionban 6-0-ra legázoltuk Boliviát. Nagy szerencse volt, hogy Pesten volt az első meccs, igy sikerült demoralizálni őket. Ha kint kezdünk, ott a magaslaton La Pazban a még esélyes boliviaiak biztos jobban hajtanak. Igy a visszavágó sem volt vészes.
A londoni vereség csúnya volt, a lopásügyek pláne, ami elsősorban Fazekast viselte meg, aki elég lelkizős tipus volt.
Aztán az argentinok ellen Törőnél és Nyilnál is elszakadt ugye a cérna, eltiltások, elveszett az esély.
Egyébként Törőcsiket a meccsen 28-szor rúgták fel az argentinok, ő egyszer törlesztett és leküldte a biró. Szóval jó nagy csalások voltak azon a VB-n is, gondoljunk ugye a 6-0-ás Argentina-Peru meccsre. Az sem volt tiszta, azt senki nem állithatja.
A keretben egyébként kapusposzton voltunk a leggyengébbek, ha Gujdár helyett Mészáros véd, talán nem 3 vereséggel jövünk haza.
végülis az akkori világbajnok, a következő világbjnok, és a következő (vagy az azutáni?) európa bajnokkal egy csoportban....
azt azért ne felejtsük el, hogy 16-os volt a VB, nem nagyon voltak olyan résztvevő csapatok, akiken csak csodálkoztunk hogy hogy a fenébe kerültek oda.
és hát mindenkinek lőttünk egy gólt, Argentína ellen vezettünk is, a meccs hátralévő része már lerágott csont... illetve valamelyik sport1-es műsorban nyilatkozta valaki, hogy a közelmúltban Garrido bíró azt nyilatkozta, hogy már nagyon közel volt ahhoz, hogy kiállítson Nyilasiékról egy argentint, de a magyaroknál előbb szakadt el a cérna... igaz-e vagy sem sose tudjuk meg....
forrás:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=30&t=9131600&na_order=
forrás:
http://www.switchimageproject.com/2009/12/argentina-wc78-completed-kits.html
http://www.switchimageproject.com/2009/12/argentina-wc78-home-kits.html
A magyar válogatott fekete karszalaggal játszott, amivel a két nappal korábban elhunyt Bozsik Józsefre emlékezett. A találkozó kezdete után a játékvezető sípjelére a két csapat és a nézősereg egyperces némasággal adózott a kiváló magyar labdarúgó emlékének.
Nem ijedtünk meg a feladattól. Nem próbáltunk csak védekezni, hanem bátran támadólag léptünk pályára. Vezettünk is egy-két szép támadást. Az egyik a jobb oldalon Töröktől indult, majd Nyilasi, Törőcsik volt a labda útja. A csatár áttette a másik oldalra Nagyhoz, aki fejjel a szélen felfutó Zombori elé csúsztatott. Ő nem tétovázott, hanem ballal, éles szögből a kapura bombázott. Az argentin kapus az erős labdát csak kiütni tudta, ami így az érkező Csapóhoz került, aki nyolc méterről a kapu bal oldalába lőtt. Nagy volt az öröm. A játék képe alapján nem volt meglepő a vezetés megszerzése, de az előzetes várakozások alapján mindenképpen váratlannak tekinthető. Sajnos nem sokáig örülhettünk. Húsz méterre a kapunktól szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak. Kempes lövése átjutott a sorfalon és a kapuba tartott. Nem volt túlságosan veszélyes a lövés, de Gujdár nem megfogta, hanem csak leütötte a labdát. Luque mintha a semmiből jelent volna meg, ott termett... és máris egyenlő volt az állás. Most már mind a két csapat óvatosabban játszott, hogy nehogy gólt kapjon. Kiegyenlített küzdelem folyt, amit a bíráskodás néha, néha kissé egyoldalúan próbált torzítani.
A második félidőben egyre zaklatottabb volt a hangulat. A nagyon nehéz mérkőzés, a durvaságig kemény ellenfél, az állandó nyomás és a játékvezető gyakran vitatható ítéletei felőrölték válogatottunkat. A hazaiak egyik támadásánál percekkel a találkozó vége előtt Martos összefutott Kempessel és a kapujából kifutó Gujdárral. A labda elpattant a " kupactól”, de Nagy hiába próbálkozott Bertoni érte el és nyolc méterről az üres kapuba gurított.
Sajnos azonban itt még nem ért véget a találkozó, pedig jobb lett volna... Az eredmény már nem változott, de labdarúgóink elvesztették a fejüket. A már sárga lapos Törőcsik felvágta Kempest és a játékvezető habozás nélkül kiállította. Az utolsó percben még a mindig higgadt Nyilasi is elkövette játékostársa előző hibáját és Ő is piros lappal búcsúzott a találkozótól.
A hazai csapattal egy csoportban lenni soha nem jó. Velük kezdeni még rosszabb. Ráadásul, ha még a játékvezető is hathatósan segíti őket, az a legrosszabb. Két kiállítás és egy vitatható gól...
Mindezeket figyelembe véve az 1-2 nem is olyan nagy kudarc!
Sokkal súlyosabb a két kiállítás. Ez elkerülhető lett volna és elvárható, hogy egy válogatott játékos nagyobb önfegyelemmel rendelkezzen, hiszen a két játékos a válogatottat hozta nehéz helyzetbe.
A mérkőzésen lőtt első gól a világbajnokság leggyorsabb találata lett és ezért a szerző Csapó Károly egy emlékórát kapott ajándékba.
forrás:
mafoci
http://www.youtube.com/watch?v=GcQ5N8JrEi0&feature=related
Nyilasi és Töröcsik 2. sárgával mentek le, vagy egyből piros?