Tisztelt Szerkesztőség!
Ezúton tájékoztatom Önöket, hogy még mindig megrendelhetők Vitos György szegedi és debreceni futballkötetei (elérhetőségek:
http://www.szeged2011.eu/webshop.php ill.
http://www.dvsc.hu/Lapok/konyvek_hu.aspx).
A sporttörténeti értékű könyvek a teljesség igényével dolgozzák fel a nagy múltú, immár 113 éves szegedi futball teljes élvonalbeli történetét és rendkívül gazdag fotóanyaggal jeleníti meg az elmúlt évtizedek történéseit. Ugyanakkor a debreceni csapat az elmúlt két évtizedben jutott a csúcsra, most éli fénykorát és valószínűleg a közeli jövőben is várnak még rájuk hazai, nemzetközi sikerek.
A szegedi és debreceni foci minden rajongójának és minden magyar focirajongónak bátran ajánlható valamennyi színes kötet!
A Szeged 2011 jelenleg óriási harcot vív az NB II-ben maradásért, hogy aztán pár éven belül újra csak az élvonalat célozzák meg - immár 52. alkalommal! Róluk, illetve a korábbi névváltoztatásokról, klubcsődökről írtam az alábbi cikket, még az év elején - érdekes, de tanulságos párhuzamot állítva a DVTK hányatott sorsával...
A lényeg, hogy a DVTK sem létezhetne már hosszú évek óta, ha a sportjogot nem írták volna felül sportszakmai tényezők, ill. a fanatikus drukkerek. Szegeden is hasonló a helyzet, a jogfolytonosságot sportszakmailag meg lehet találni a különféle Tisza-parti klubok között, mert a múltat itt sem lehet végképp eltörölni...
Várom hát az alábbi írás tényei, kuriózumai alapján a szakértők hozzászólásait, hogy Szegeden is követhetjük-e az 1910-ben alakult DVTK kapcsán alkalmazott módszert, hisz mindkét vidéki nagyváros futballtradíciói erre jogosítanának fel bennünket...
Tisztelettel: Vitos György, a Szeged futballkrónikása, a klub honlapjának szerkesztője.
Szegedi futballhelyzet
„Még nem elég! Még nem elég! Még egy gólt, kék-feketék”!
Bizony, így szól az immár 113 éves szegedi labdarúgás legújabb NB II-es csapatának, a Szeged 2011-nek fölöttébb dallamos és igencsak fülbemászó klubindulója – a Szegedi Szúnyogok nevű rockegyüttes jóvoltából.
S valóban nem elég, hisz a tavalyi NB III-ból még ezüstérmesként KITE-Szeged néven és újoncként a Makó jogán ill. kiskundorozsmai, azaz szegedi székhellyel feljutó legújabbkori kék-fekete alakulat, a Szeged 2011 is követni szeretné a nagyszerű hagyományokat.
Azokat, melyeket még a klub megújult honlapján ( www.szeged2011.eu ) is jól látható Szegedi AK kezdett el 1899-es megalakulásától számítva (lásd: a Történet rovatot!), seregnyi névváltozáson, megszűnésen és fúzión, jogelődökön és jogutódokon át egészen napjainkig! Ember legyen a talpán, aki manapság el tud igazodni a fentieken… Mi megpróbáljuk!
Ami sportszakmailag tény: a folytonosság igenis létezik, és a veretes múltat nem lehet végképp eltörölni…
Eklatáns példa erre a Diósgyőri VTK esete… Az az óriási összefogás, ami Miskolcon jellemző, ha a futballcsapat kerül szóba.
Mint ismeretes, az 1910-ben alapított DVTK tavalyelőtt ünnepelhette fennállásának 100 éves évfordulóját, de az északi nagyvárosban is jól tudják, ha a '90-es évek elején, majd 2000-2005 között kizárólag sportjogilag és nem sportszakmailag néznénk a DVTK hányatott, megszűnésekkel, csődökkel, felszámolásokkal „fűszerezett” életét, a DVTK már régen nem létezne…
A 2000-2001-es pontvadászat végén ugyanis már sokadszorra megszűnt, egyszerűen feloszlott a Diósgyőri FC!
A szurkolók viszont ebbe nem nyugodtak bele, és megalapították újra a DVTK-t, majd benevezték a hetedosztályú (!) bajnokságba (Szegeden is a szurkolók léptek, amikor az FC Szeged 2005-ös megszűnése után rögvest megalakították az FK 1899 Szeged együttesét! A szerző).
Ezután a DVTK sorrendben a Borsod Volán, a Bőcs, a Monor (!) jogán, majd a Siófok FC Kft. (!!) segítségével menekült meg rendre a csődtől és jutott vissza az NB I-be…
Kísértetiesen hasonló a helyzet Szegeden, és mint tudjuk a sportszakmaiság, no meg a tradíciók tisztelete olykor felül írhatja a jogot, a paragrafusokat is… Nézzük újra a tényeket!
A legelső legendás jogelőd, az 1899-ben alapított SZAK 1926-1951 között 23-szor rajtolhatott az első osztályban.
A másik előd (Szegedi Honvéd, majd az egyetemi ág, a SZEAC, SZEOL SC) pedig „őrségváltásszerűen” 1951-től 1991-ig 27-szer volt NB I-es kisebb-nagyobb megszakításokkal.
Az 51. Tisza-parti élvonalbeli rajt pedig a hányatott sorsú Szeged LC 1999-2000-es együtteséhez fűződik…
A közös találkozási pont az 1951-es esztendő volt a patinás múltú szegedi labdarúgásban!
Immár hat évtizede, hogy az NB I 14-es mezőnyében egyszerre két szegedi csapatot is találhattunk: a SZAK-ból és SzSzMTE-ből lett Szegedi Petőfit illetve az újonc Szegedi Honvédot! Az az év mai szemmel nézve érdekes találkozást jelentett, mivel a későbbi SZEOL AK, majd Szeged SC és FC két korábbi jogelődje került szembe egymással, ráadásul egy NB I-es bajnoki szezonban! Külön kuriózum, hogy a Sz. Honvéd szerepelt jobban (10.-ként végeztek), míg a SZAK, ezúttal Petőfi néven utolsóként kiesett. A hajdan oly népszerű piros-feketék már sohasem jutottak vissza az első osztályba, csak alacsonyabb szinten szerepeltek.
Az 1977-es SZEOL-SZAK fúzió pedig azt jelentette, hogy a SZAK nagyszerű eredményeit a későbbi SZEOL AK illetve az utánuk következő szegedi alakulatok, mint hivatalos jogutódok vitték tovább! Hiszen a Szeged SC, a Szeged FC, a Szegedi EAC és az FC Szeged mellett még a legutóbbi NB I-es csapat, az 1999-es Szeged LC is a SZEOL-korszak óta tradicionálisnak számító kék-fekete színösszeállítást és a hagyományos szegedi diszkoszvetős címert vezette be a klub számára!
A "szövevényes" szegedi focitörténet e különleges fejezetének megértéséhez nem kell Derrick felügyelő, de a tisztánlátáshoz nélkülözhetetlenül szükséges az 1998 nyarán történt esemlények részletesebb felelevenítése...
Sok változást hozott ugyanis 1998 nyara a szegedi labdarúgásban.
Egyrészt tovább folytatta NB II-es menetelését a SZEAC együttese, ám ez "tiszavirág"-életűnek bizonyult, 1998 dec. 5-én ugyanis az MLSZ közgyűlésén Bereczk Imre tulajdonos visszaléptette csapatát az NB II-től...
Másrészt, a fenti esemény előtt 1998 nyarán a szegedi önkormányzat a július 9-i közgyűlésén úgy döntött, hogy hivatalosan is szétválasztja a Szeged-Dorozsma másodosztályú csapatát. Az addigi jogelőd kiskundorozsmai klubot - anyagi szolgáltatás ellenében - a Csongrád megyei III. osztályba küldte vissza, míg a Szeged-Dorozsmábólmegalakították a Szeged LC nevű csapatot, s itt, ennél a klubnál már a régi szegedi jogelőd-klub eredményeit vették ismét számításba. Nevezetesen a színösszeállítása is megváltozott, a kiskundorozsmai sajátosságnak számító zöld-fehér szín és az 1923-as alapítási év egyaránt eltűnt (azaz visszament az önálló klubként rajtoló Kiskundorozsmával együtt a megyei III. osztályba...), és Nagylaki Kálmán klubelnök a SZEOL-korszak óta tradicionálisnak számító kék-fehér-fekete színösszeállítást, a hagyományos szegedi diszkoszvetős címert és ezzel együtt az 1899-es alapítási évet vezette be, hozta vissza a Szeged LC számára!
Akik pedig feljutással, a '98-99. évi másodosztályú bronzérem megszerzésével hálálták meg a fenti gondoskodást!
A Szeged LC - a klubtörténet 51. NB I-es idényében - fantasztikusan kezdte szereplését az NB I-ben, ám a történet totális csőddel és az NB I-ből történő kizárással végződött...
Szeged futballszurkolói valósággal ki voltak éhezve az NB I-re, hisz 1991. június 15 (Győr ellen 4-1) és 1999. augusztus 7 között nem láthattak élvonalbeli mérkőzést a Tisza-parti stadionban. Nyolc silány és küzdelmes évad után újra a Győr volt az ellenfél, és közel 15 ezer drukker felejthetetlen hangulatot varázsolt a sok csatát megélt öreg stadionba!
A Szeged LC 1999 őszi eredményeit, majd a 2000 elején bekövetkezett totális klubcsődöt és az NB I-ből való kizárást, sőt, az ezt követő nehéz éveket is részletesen elolvashatják a bevezetőben is említett
http://www.szeged2011.eu honlapunk "Történet" rovatában...
Ami pedig a jelent és a jövőt illeti…
2010 nyarától újabb szálon kezdtek futni az immár 113 éves szegedi futballhagyományok. Létrejött a KITE-Szeged együttese és a vezetői (Kiss-Rigó László, Bozóky Imre) ezúttal is a kék-fekete klubtradíciókra vezették vissza az egyesület szekerét! S ez a szekér Major László egykori kiváló Szeged SC-játékos irányításával nagyon jól futott, hisz az újonc (!) KITE-Szeged másodikként végzett az NB III-ban és a Tisza Volán SC-t is alaposan felülmúlva új fejezetet nyitott a nagymúltú szegedi labdarúgásban! A Csepel elleni (2-0) idényzáró után úgy ünnepelhettük a kék-fekete színekben pompázó KITE-Szegedet, mintha bajnokságot nyert volna, de végülis a Tököl mögött ezüstérmet szerezve újra megnyílt az út az NB II felé!
Bizony, ismét az NB II Keleti csoportjában szerepelhetett Szeged reprezentatív csapata! De már nem KITE-Szeged, hanem újabb vezetőkkel "felturbózva" (Emődi Sándor, Adem Kapic) Szeged 2011 néven (a Makó FC NB II-es jogán 1998 után újra egy kiskundorozsmai "jogi csavarral", azaz szegedi székhellyel...)! Ismét megindultak hát a kék-feketék, még klubinduló is készült (köszönet a Szegedi Szúnyogok rockbandának!) a csapat meg szép győzelmeket is aratva, "régi-új helyén", a Vasutas-stadionban olykor pazarul játszva (Cegléd ellen 4-1, Bp. Honvéd II 3-0) a még benntmaradást jelentő 13. helyet szerezte meg 2011 őszén. S hogy mit hoz 2012 tavasza? Talán valami szépet, újat és jót, mert a szegedi futballdrukker az elmúlt két évtized nyomorúságaiban már annyit szenvedett, hogy ennél valóban csak jobb jöhet... Az NB II-es listavezető Szolnok 4-0-ás kiütése az új edzővel, Futó Tamással és tucatnyi sikeréhes, új játékossal a tavaszi idénynyitós TV-meccsen remélhetőleg csak a kezdet!
A reményekkel teli kezdet...
A Szeged 2011 felfutásának, NB I-be jutásának – ha az anyagi gondok végre rendeződnek – újra komoly esélye lehet. Erre garancia dr. Bozóky Imrének (ő is egykori SZEOL-játékos), az MLSZ egykori elnökének a neve!
– Az első NB II-es évünk az építkezésé, ahol remélhetőleg minden a helyére kerül! Az NB I-be jutásra maximum 2-3 évet szánunk, hisz ekkora futballtradíciókkal rendelkező városban, mint Szeged, nem is lenne tovább értelme a másodosztályban küszködni… - említette Bozóky egyik beszélgetésünkkor, a Cegléd elleni tavaly őszi 4-1-es parádés győzelem előtt.
Akkor pedig sürget az idő, így jöhet a címadó sláger befejező, kissé átalakított refrénje:
„Még nem elég! Még nem elég! Még sok gólt, kék-feketék!!
Vitos György