NNS írta:
Wolverhampton - Honvéd, 1954http://www.world-football-legends.co.uk/wolhon54.phphttp://www.youtube.com/watch?v=hr8SByeSZ6Yfgymat írta:
Ez a meccs volt az, ami adta az ötletet a BEK létrehozásához. A Wolverhampton a Honvéd legyőzése után a (klub)világbajnoknak kiáltotta ki magát. Ezt több jelentősebb klub (spanyolok, olaszok meg a L'Équipe nevű francia újság) vitatták, ezután írták ki 1955-ben az első BEK sorozatot.
Egy kis kiegészítés:
Idézet:
"Nem, már nem a Wolverhampton a klubvilágbajnok!"
Általános vélekedés szerint erre a szalagcímre vezethető vissza az európai kupasorozatok kezdete. A fenti idézet a francia sportlap, a L’Équipe 1954. december 16-án megjelent számából való, a cikk szerzője Gabriel Hanot, az újság főszerkesztője volt. A korábbi francia válogatott futballista, illetve néhány kollégája azt követően ragadtatta el magát, hogy Stan Cullis, a Wolverhampton Wanderers menedzsere a Szpartak Moszkva (4:0), majd a Budapesti Honvéd (3:2) december 14-i legyőzését követően kijelentette: "Itt vannak ők - a világbajnokok!"
Két nappal később jött a reakció a franciáktól. "Jobb lenne megvárni, amíg a Wolves elutazik Moszkvába és Budapestre, hogy bizonyítsa a legyőzhetetlenségét, de ha az angolok ilyen biztosak a futballhegemóniájukban, itt az ideje, hogy létrehozzunk egy európai tornát" - írta Hanot, és hogy ne csupán üres szólamnak hasson ez, letett az asztalra egy, a kollégájával, Jacques Ryswickkel közösen kidolgozott javaslatot. A terv lényege az volt, hogy 14-16 résztvevővel indulna egy sorozat, amelynek a televíziók vagy a sportlapok által szponzorált mérkőzéseit hétköznapokon, de este játszanák, hogy a munkások is részesülhessenek a futballélvezetben.
A L’Équipe bajnoki rendszert képzelt el, azonban a klubokkal való konzultációját követően a kieséses rendszer mellett voksolt, hogy a mérkőzésszám ne legyen elviselhetetlenül magas. A lap 16 csapattal szerette volna elindítani a szériát, de mivel visszalépésekre is számított, végül 18 klubhoz, illetve a nemzeti szövetségükhöz postázta meghívóit. Az invitálásnál nem volt fő szempont, hogy a csapat hazája bajnoka legyen, így végül a következő klubokhoz mentek el a meghívók: Rot-Weiss Essen (NSZK-beli), Chelsea (angol), Rapid (osztrák), Anderlecht (belga), KB Köbenhavn (dán), Hibernian (skót), Real Madrid (spanyol), Stade de Reims (francia), Flamengo Holland Sport (holland), Budapesti Honvéd (magyar), Milan (olasz), Sporting (portugál), Saarbrücken (nyugatnémet), Malmö (svéd), Servette (svájci), Spartak Sokolovo Praha (csehszlovák), Dinamo Moszkva (szovjet), Partizan (jugoszláv).
forrás:
http://www.nemzetisport.hu/migralt_cikk ... az_egyseg/