fgymat-nak
Előzetesen néhány általános észrevétel az eddig feldolgozott időszakhoz:
A múlt század első évtizedeiben a csapatok – ma úgy mondanánk: társadalmi egyesületekként alakultak, és működtek, ameddig tudtak. A legtöbb pályával sem rendelkezett, csak a mérkőzések idejére bérelt pályát. A kiscsapatok nem ismerték a rendszeres edzéseket, azok helyett barátságos mérkőzéseket kötöttek le, lehetőleg Pest környékén, ahol a győzelemre is esélyük volt, és emellett élvezték a mindenre kiterjedő vendéglátást. Jó, ha volt a csapatnak mecénása, aki egy-egy labdával, netán egy garnitúra mezzel ellátta kedvenceit. Mindezek ellenére – főként, ha az eredmények sem jöttek – a klubok egy része anyagiak vagy játékosok hiánya miatt megszünt, vagy működését egy bizonyos ideig beszüntette. Ezt a folyamatot alaposan felgyorsította az 1914-ben kitört I. világháború. Itt egyszerűen a katonai behívások miatt elfogytak a játékosok a csapatokból. A háború harmadik évétől tapasztalunk némi változást. Főként leszerelt katonák és újonnan igazolt fiatal játékosok adtak lehetőséget egyes csapatoknak az újrainduláshoz. De a zavartalan működést a háború befejezése után a forradalmak akadályozták meg. Több egyesület ismét eltünt a honi labdarúgás palettájáról. A megszünések, illetve az újraalakulások tényét és pontos dátumát nem minden esetben ismerjük, többször csak következtetni lehet rájuk apró jelekből.
ad 1./ A JSC 1906-ban alakult, mindössze egy fél évet játszott a II. osztályban. Megszünt, majd 1917 nyarán újjáalakult az Erzsébetvárosi TC játékosaiból. Közel száz év távlatából nehéz megitélni, hogy a két JSC-nek van-e közük egymáshoz. A véleményem az, hogy van. Hiszen a nevek megegyeznek, a vezetőségek összetételéről semmit nem tudunk. Manapság a klubok szeretnek minél nagyobb történelmi múltat felmutatni, és szívesen vallják jogelődjüknek a helységben elsőként alakult, de azóta régen megszünt csapatot. Azt hiszem, nem sértünk meg azzal senkit, hogy az 1917-es JSC-t az első csapat folytatójának tekintjük.
ad 2./ Valószínűleg egy egyesület újraalakulásáról van szó. A Fogtechnikusok SE 1910 március végén vette át az Ev. TC csapatát (szakosztályról ekkor még nem beszéltek), majd ugyanebben az évben, szeptember 10-én fúzióra lép a Józsefvárosi TK-val Józsefvárosi AC néven. Általános következménye a fúzióknak, hogy játékosok válnak feleslegessé. Valószínűleg itt is ez történt. A pályán kivülre szorult, egykori Ev. TC játékosok újra megalakították régi egyesületüket. (Később a Pannónia TE beolvadásával is megerősödhettek.) Tehát a két Ev TC egy és ugyanaz.
ad 3./ A csapat hivatalos neve Kéve Sport Egyesület. Kérem javítani, ahol szükséges.
ad 4/ A csapat különböző néven fordul elő, a legtöbbször egyszerűen Droguisták-nak írják. Mivel ezekből az évekből az MLSz hivatalos évkönyve nincs a birtokomban, alapozzunk Dr. Földessy sokszor idézett könyvében foglaltakra: a csapat neve Drougista Ifjak Egyesülete. (Majd a profizmus bevezetése után proficsapatuk a II. ligában Drogusiták FC néven szerepel.)
ad 5./ Legyünk következetesek. van. Egy késleltetett fúzió is lehet a névváltozások mögött. Valószínüleg a BSC már 1920/21-ben – a visszalépését követően – beolvadt a BAFC-ba, majd egy év után a közös csapat felvette a BSC nevet.
ad 6./ No, a Jutagyári TE története igazán érdekes. 1913. novemberében alakul meg. 1914 nyarán beolvad a Megyeri SC-be, mely röviddel a fúzió után működését beszünteti. 1916. a Megyeri SC újra működik. 1919. újraalakul a Jutagyári TE 1920. júliusában beolvad a Megyeri SC-be. 1921.06.30. a fúzió felbomlik, mindkét csapat önállóan működik tovább. 1922.07.16. beolvad a JTE a Terézvárosi TC-be 1924.09.29. ismét újjáalakul a JTE
A Jutagyári SE név mikor fordul elő? A II. vh. végéig csak JTE néven szerepel az újpesti gárda. (Egy másik jutagyár, a pesterzsébeti Pesterzsébeti Jutagyári SC néven fut.) 1956 előtt VL Kenderjuta, majd 1957 tavaszán ismét JTE.
ad 7./ Hibás a megnevezés, helyesen Rákospalotai Egyetértés Sport Club. Több helyen is kell javítani.
ad 8./ Egy korábbi csapatismertető szerint: Kőbányai Torna Egylet Alakult: 1906. Színe: piros-fekete. 1906-07-től négy éven keresztül a II. osztály tagja. 1909-10. év tavaszán feloszlik. 1912-ben egy évre visszatér a bajnoki küzdelmekbe, a IV. osztályú bajnokság tavaszi szezonjában feloszlik. Kőbányai Testgyakorlók Köre Alakult: 1913. Színe: xx A megszünt Kőbányai Torna Egylet játékosai adják az új klub alapjait. Benevez az egyfordulós negyedosztályú bajnokságba, de azt nem játssza végig; 1914 márciusában megszünik. Két különböző csapatnak tekintem.
ad 9./ A táblázat ezen sora hibás. Helyesen: 12 6 3 3 24:17 15. Így lesz azonos a győzelmek és vereségek száma, valamint páros a döntetlenek száma.
ad 10./ A név helyesen Kereskedelmi Atlétikai Club Szeged.
ad 11./ A legvalószínübb változat: Szegedi Munkások Futball Clubja. Abból indulok ki, hogy Szegeden a vasutas csapat is „Vasutasok” néven szerepelt. Egyébként olyan rövid életű volt, hogy igen kevés az into róla.
ad 12./ Elfogadom az 1924. évi névváltozást, légy szíves töröld: Iparos.
ad 13./ A pontos név: Kecskeméti Katholikus Legényegylet Sportcsoportja. (Hát persze, egyletnek nem lehet egyesülete, csak csoportja!)
üdv
|