magyarfutball.hu

bajnoki szereplések

szezon bajnokság osztály klub neve hely pontok
1944/1945 Nemzeti Bajnokság III, 12. csoport - Tervezet 3 Párkányi TE 0
1944/1945 Dunamelléki körzet - Félbeszakadt 2 Párkányi TE 13 3
1943/1944 Nemzeti Bajnokság III, Dunamelléki csoport 3 Párkányi TE 14 14

összes eredmény, részletek »

címer helye
full name
Párkányi Torna Egylet
associated teams
address hiányzó adat beadása
Párkány

Szlovákia
founded
1920
club colours
league
home ground
-
name changes
honours list
official website
related websites
supporters' groups
segítség
 

új hozzászólás

Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!

comments

  1. avatar: pancso
     
  2. avatar: pancso
    2020.11.23, 10:40
    A párkányi sport 100 éve – a legsikeresebb sportolók listájával

    A Párkányi Városi Sportegyesület összegyűjtötte a város szervezett sportéletének 100 évéről szóló emlékeket. A témáról Laky Enikő sportszervezővel beszélgetünk.

    Nem könnyű száz év anyagát összegyűjteni. Maradtak régebbről is könyvek, kiadványok, fényképek? Esetleg néhány visszaemlékezővel is sikerült beszélni?

    A sportegyesület és a párkányi szervezett sport történetét felkutatni hatalmas feladat volt, még ma is az, hisz talán sohasem sikerül mindent felfedni. A krónikát lapozgatva rájöttünk, hogy évek, évtizedek hiányoznak a hasábjairól. Mivel a városi sportegyesületnél kevesen dolgozunk, időhiány miatt nem volt módunk felkutatni a múltat, de időközben megismertük Tátyi Tibort, városunk lakóját. Tibor kemény munkát végzett, amiért nagyon hálásak vagyunk neki. Szinte a semmiből kellett elindulnia, hisz a krónikánk hiányos, a városi krónikában is kevés az információ. Kužel Jozef által összeállított A régi idők párkányi sportja című kiadvány – mely Párkány 90 év szervezett sportját foglalja össze - szolgált alapul. A birtokunkban lévő korabeli dokumentumok, a Délszlovenszkói Magyar Lapok, Sport Revü, Sporthírlap, Bécsi Magyar Újság, Nemzeti Sport, Párkány és Vidéke, Esztergom és Vidéke szolgáltak forrásként, ezek révén egy átfogó képet kaptunk a kor helyi sportéletéről. Sajnos a városi lakosságot nem tudtuk mozgósítani, hiába tettünk közzé több megszólítást is, a felhívásokra csak pár kép érkezett.

    Melyek voltak az 1920-as évek legnépszerűbb sportjai?

    A városi sportról a legkorábbi információink a városi krónikában kerültek megörökítésre, itt két ifjúsági szervezetről van említés - a Párkányi Ifjúsági Egyesületről és az Egyetértésről.

    A feljegyzésből mindössze annyi derül ki, hogy mindkettő a mai napig legnépszerűbb sportággal, a labdarúgással foglalkozott, melyet akkoriban jóval kötetlenebb szabályok mellett űztek.

    A foci mellett az úszás volt a favorit, melyben helyi versenyeket is szerveztek. Közkedvelt volt még a kötélhúzás, a magas- és távolugrás, illetve a futás is, melyben évente két versenyt is rendeztek.

    Hogyan változott ez az évek során?

    A Párkányi Torna Egylet a két említett ifjúsági szervezet fúziójaként jött létre és továbbra is leginkább labdarúgással foglalkozott. A labdarúgás mellett az atlétika jutott nagyobb szerephez, melyben 1922-ben megszervezték az első atlétikai bajnokságot.

    Nagy események voltak ezek a kis magyar városka életében.

    A PTE mellett több egyesület is megalakult mint például SOKOL, MAKKABI, vagy a Párkányi Tenis Club. Volt lehetőség teniszezni, pingpongozni, gimnasztikázni, volt röplabda, akrobatikus és csoportos testnevelés is.

    A második világháború tönkretette a városi sportéletet, a klubok egytől egyig megszűntek. A háború utáni időszak egy teljesen más politikai és társadalmi rendszert hozott. A kezdő lépések nagyon nehezek voltak, hiszen szó szerint a nulláról kellett kezdeni mindent. Ennek ellenére az újjászervezést követő évben a párkányi futballcsapat a közép-szlovákiai divízióban való részvételért harcolt. 1949-ben megalakul a Lokomotíva SE melyben röplabda, kötöttfogású birkózás, kézilabda, asztalitenisz, vitorlássport (jachtozás), súlyemelés, sportgimnasztika, kerékpározás zajlott. Jelentős eseményeket szerveztek a helyi szakosztályok. A súlyemelő szakosztályt 1972-ben megbízták a Junior VB megszervezésével, 1983-ban pedig a Senior Világkupa megrendezésére kérték őket. A szakosztály több szlovák és csehszlovák bajnokot, valamint szenior és junior válogatottat nevelt ki.

    A párkányi szervezett sport történetében mérföldkőnek számított a JUHCELPAP Párkány Testnevelési Egyesület 1971. január elsején történt megalakulása a korábbi egyesületek egyesülésével. A Dél-szlovákiai Cellulóz- és Papírgyár anyagi és személyi segítséget nyújtott a sportszervezetnek mely hatalmas lökést adott a sportélet fejlődésének. A sportegyesület krónikájában ugyan nincs nyoma annak, hogy a megállapodást két év elteltével meghosszabbították volna, ám a védnökség a helyi sportélet fölött gyakorlatilag 2007-ig fennállt.

    A rendszerváltás után milyen lehetőségekkel és gondokkal szembesült a párkányi sport?

    A rendszerváltás korszakáról nem találtunk anyagokat, talán azért, mert minden más fontosabb volt a sportnál, de azt tudjuk, hogy tíz év is eltelt, mire külföldi tornán vehettek részt a párkányi sportolók. Én úgy látom, de lehet ez életkori sajátosság mivel 27 éves vagyok, hogy a rendszerváltás inkább lehetőségeket míg a 2008-as világválság csak problémákat hozott. Többek között ez a válság járult hozzá a papírgyár megszűnéséhez ezzel pedig a sportszervezet összeomlásához is, hisz az addigi színvonalat nem volt ki finanszírozza.

    Valószínűleg nagyban meghatározta a város sportéletét a Duna közelsége.

    Nem is lett volna természetes, ha vízparti város lévén a vízi sportok nem vertek volna gyökeret. A PTE megalakulásától az úszás hagyományos sportágak közé tartozott. 1978-ra készült el a Vadas termálfürdő első pár medencéje, amely az úszás, mint sportág fellendülését is magával hozta. Az úszók vízilabdát is játszottak.

    Az úszószakosztály 1993-ban különválik a Juhcelpap TE-től és a máig is működő Duna SE része lesz.

    Az úszószakosztálynak mára nagy szerepe van a rendszeres úszótanfolyamok szervezésében. Rövid idő alatt sikeressé vált a Párkányi Százasok úszóverseny, mely színvonalas szervezésével a környező országokból érkező sportolók kedvelt versenye lett.

    1965-ben készült el a csónakház, nemsokkal később megalakul a vízi motorsportok szakosztálya, mely létrejöttétől nagyon aktív tevékenységet folytatott. Az 1972 májusában Párkányban rendezett Európa-bajnokság sokat segített a párkányi sportélet népszerűsítésében. A Csehszlovák Televízió élő adásban közvetítette az eseményeket, sőt, még külföldre is továbbította a felvételeket. 2012. szeptember 22–23-án szintén ők szervezték a Motorcsónak Európa- és Világbajnokságot. A vízi motorsportok szakosztály jelenleg csak turista-rekreációs jellegű tevékenységet fejt ki, tekintettel az eme sportág műveléséből adódó nagy költségekre.

    Jelenleg mi a helyzet a párkányi sport terén?

    Én úgy látom a sportélet nehéz helyzetben van, amin a világjárvány csak rontott. Ha csak azt a hat sportágat nézzük, ahol a Városi Sportegyesület érdekelt, a szakszövetségekből csupán négy támogatja az utánpótlás nevelést. A hozzájárulások mértéke nem arányos a kiadásokkal, sőt azokhoz képest alamizsna. A támogatások csak az utánpótlást dotálják ezért megpróbáljuk a lehető legtöbb fiatalt megragadni és itt tartani. A megragadás a lehetőségekhez képest egészen jól megy, a megtartás már kevésbé. A hatvanas évektől probléma a diákok továbbtanulása. Az iskolai intézmények kínálata nem igazodik az igényekhez és a kapacitással is gond van. Ezért a gyerekek 14-15 éves korukra itt hagyják a klubot is. A szakemberhiány úgyszintén probléma. Egyre kevesebb pedagógus, szakképzett edző vállal munkát. Egyrészt a képzés költséges, évekbe telik míg megtérül, a munkába állás után pedig sokan a megbecsülés hiányával, a szűk lehetőségekkel és mindenki más, nem szakképzett egyén ironikus szakértelmével szembesülnek. A társadalmi igények hatalmasok, mindent tökéletesen szeretnénk és rögtön, ami finanszírozás és az adott körülmények között nagyon nehéz. Ennek ellenére egyesületünk a város segítségével mindent megtesz, hogy egyre jobb körülményeket és lehetőségeket teremtsen sportolói számára.

    forrás: https://ma7.sk/tajaink/a-parkanyi-sport-100-eve-a-legsikeresebb-sportolok-listajaval
     
  3. avatar: pancso
    2012.11.03, 13:34 (szerk.: 2018.02.18, 14:15)
    kép
     
  4. avatar: pancso
    2012.11.03, 12:51
    A 90 éves szervezett sport története Párkányban

    Hajrá Párkány!

    Ha fellapozzuk a párkányi sport almanachját, majd egy évszázadot repülünk vissza az időben. Az első feljegyzések az 1917-es évszámot jelölik meg, mikor is már két ifjúsági sportszervezet működött városunkban. Az egyik volt a Párkányi Ifjúsági Egyesület, a másik pedig az Egyetértés. A város sportéletében kiemelkedően fontosnak számít az 1920-as év, mert ekkor egyesült – Goldman András jóvoltából – a két szervezet, és megalakult a Párkányi Torna Egylet (PTE). Azokban az időkben egyértelműen a labdarúgásé volt a főszerep, majd fokozatosan további sportszakosztályok alakultak.
    Ezekről a fontos eseményekről kapott pontos keresztmetszetet az a szépszámú közönség, amely megjelent a városi múzeum idei első, a párkányi szervezett sport 90 évét bemutató kiállításának megnyitóján. Kužel Jozefnak, a Duna SE elnökének ünnepi köszöntőjében elhangzottak a kilenc évtized kiemelkedő sporteseményei, sikeres és kevésbé sikeres korszakai, nem feledkezve meg az elévülhetetlen érdemeket szerzett sportvezetőkről sem. Járek Štefan, a Városi Sportszervezet elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta a jelenlegi sportvezetés elismerését a régiek iránt, és ígéretet tett ennek a nemes hagyománynak a folytatására. A kiállítást Oravec Ján, városunk polgármestere köszöntötte, aki egykor maga is aktív részese volt a párkányi sportéletnek.
    A kiállítás átfogó képet nyújt az eltelt időszakról – eredeti dokumentumok, fényképek, érmek, serlegek, játékos mezek, tablók és egyéb értékes sportereklyék segítségével.

    forrás: http://hu.sturovo.sk/ismertet-.phtml?id_menu=19214&limited_level=1&stop_menu=19214
     
  5. avatar: pancso
    2012.11.03, 12:49
    Az évforduló alkalmából emlékfüzet jelent meg Jozef Kužel szerkesztésében, amely összefoglalja a közel egy évszázad legjelentősebb párkányi sporteseményeit és számba veszi a legsikeresebb párkányi sportolókat és sportvezetőket. A kiadványból kiderül, hogy a város szervezett sportélete 1920-ban kezdődött a Párkányi Torna Egylet megalakulásával, amelynek alapítója Goldmann András volt. 1940-ben a Párkányi Sportklub jelentette a folytatást, amelynek ügyeit Grillus János vitte, majd a háború utáni években Schwarz Zoltán és Stastný János.

    forrás: http://www.hidlap.hu/news/printit/5812