Budapesti TC - MTK 0 : 1
I. osztály 1908/1909
I. osztály 1908/1909: összes
mérkőzés
ground :
Budapest, XIV. ker., Millenáris
attendance:
- nela: 1.800
Budapesti TC | MTK |
---|---|
coach: hiányzó adat beadása |
coach: hiányzó adat beadása |
match history
- 1925.04.26 Budapesti TC - MTK 0-3
- 1924.12.14 MTK - Budapesti TC 2-1
- 1923.12.16 Budapesti TC - MTK 0-3
- 1923.09.16 MTK - Budapesti TC 2-0
- 1923.02.11 MTK - Budapesti TC 4-0
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
A millennáris pályán körülbelül 1800 ember előtt volt a fenti mérkőzés, amely semmi esetre sem érdemelte meg, hogy miatta a nedves, hideg időben fagyoskodjék és mérgelődjék a közönség. Ennek egyedüli oka a mult heti havazásoktól és esőzésektől teljesen hasznavehetetlenné vált pálya volt, amelyen már eleve ki volt zárva minden reális játék. A labdarugó szabályok a birót ruházzák fel azon joggal, hogy meghatározza, vajon a pályaalkalmas-e valamely dijmérkőzésre vagy nem. Most vasárnap erről, úgy látszik, teljesen megfeledkeztek és csak azt tartották szem előtt, hogy a bajnoki mérkőzést a kitűzött terminuson lejátszhassák. Ennek kövekeztében aztán láttunk egy olyan bajnoki mérkőzést, amelynek külső képe nemcsak hogy szép nem volt, hanem, egyenesen visszataszitó. A félig megfagyott sáros talajon a játékosok nyakra-főre potyogtak és magukkal teljesen tehetetlenül minduntalan a leglehetetlenebb pose-okba jutottak, —élénk derültséget idézve elő a közönség azon rétegeiben, amelyek a mérkőzést a humoros oldaláról fogták föl. A labda, az sohasem ment oda, ahova irányítva volt, mert utközben vagy megakadt a sárban, vagy pedig fagyott rétegre esvén, villámgyorsan tulsiklott. Ilyen körülmények között persze szó sem lehetett kombinációkról és igy a játéka legprimitívebb volt.
A MTK csapata hamarább hozzászokott a pályaviszonyokhoz. A kék-fehérek lassú játék-sti-lusának inkább megfelelt a nehéz talaj, mint a BTC gyors és szöktető játékmodorának. így esett meg aztán az, hogy a MTK csapata _ bár fölényben nem volt — a mezőnyben szemmel láthatólag biztosabban mozgott ellenfelénél. Különösen a második félidőben volt erősen észrevehető a kékfehérek otthoniasabb játéka A mérkőzés sorsát egy mindenképen helytelenül megítélt 11 méteres büntetőrugás döntötte el,amelyből kifolyólag esett az egyetlen goal, A játék a pályának egészen más részén folyt, sőt a labda a pályán kivül is került, midőn a büntetési területen,belül történt állítólagos gáncsolásért a biró a legszigorúbb büntetéssel sujtotta az egyik csapatot.Bár a szabályok világosan magyarázzák, hogy ezt a legszigorúbb büntetést csak az esetben alkalmazza a biró, ha az elkövetett szabálytalanság szemmel láthatólag szándékos volt és általa egy esetleges goal akadályoztatott meg, annak dacára, hogy ez az eset nem forgott fönn, a biró egy ily rendkívüli fontos mérkőzés sorsát a legszigorubb büntetés alkalmazásával döntötte el, holott figyelembe kellett volna még azt is vennie, hogy a sikamlós talajon a legcsekélyebb érintésre a legkönnyebben estek el a játékosok. Ez különben később is elkerülte a figyelmét, ugy, hogy ugyszólván minden elesést lefütyült, amiért is a második félidő legnagyobbrésze szabadrugásokkal telt el.
A mérkőzés annyira primitiv volt, hogy arról egy összefüggő képet alkotni nem is lehet. Az első félidőben hol az egyik, hol a másik csapat tanyázik hosszabb ideig az ellenfél kapujánál. A félidő utolsó percében esik a goal a fent irt módon. Helycsere után u MTK csatárai frissebben támadnak ellenfelüknél, a kis Bihari azonban nyugodtan és biztosan ment mindent. BTC ritkábban támad.Egy már-már sikeresnek látszó támadását Révész a legsportszerütlenebb módon szerelte le, amiért is a közönség haragja ellene zudult. Közben a biró Molnár és Biró játékosokat tetlegesség miatt kiállította. A 10 emberrel játszó csapatok játéka még siralmasabb képet nyujt és szinte mindenki örült— legjobban a játékosok — hogy a mérkőzésnek vége lett. A birót a mérkőzés végen a hevesebb vérü football-látogatók inzultálni akarták, azonban a rendőrök és a kék-fehér játékosok sikeresen megoltalmazták őt.
A két csapat közül a MTK volt a jobb. A BTC játékában nagy visszaesés mutatkozik és különösen a lelkesedés hiánya volt erősen észrevehető,
Biró Puskás (Typographia) volt, akinek bíráskodása nem volt kielégítő.
Pesti Hírlap 1908 november 24.
A Millenáris-pályán folyt le e match körülbelül másfélezer néző előtt, kik azonban fagyoskodásukért nem sok sportélvezetet nyertek. A játék nivóját jórészt a felázott talaj szállította le, mely a BTC. csapkodó játékmodorának sehogy se kedvezett, mig a MTK. rövid passjátékát kevésbbé befolyásolta. Az I. félidő még egyforma erők játékát mutatta, a II. félidőben azonban MTK. határozott fölénybe került, de a BTC. védelme derekas munkát végzett a veszedelmek elhárításában. Az egyetlen gól az I. félidő végén 11 méteres büntető rugás révén jut a BTC. kapujába. A II. félidőben két játékos tettlegességre vetemedik, megrugdossák egymást; az egyik — természetesen megint a még mindig szabadlábon lévő — Molnár III., a másik Biró volt, kiket a biró ezért kiállított. Ettől kezdve a hiányos csapatok még primitívebben: játszanak; a szabadrugások egymást követik; közben egy biztosnak látszó gól reménye hozza izgalomba a BTC. híveit, de Révész kézzel tartja vissza az elszökni akaró Petzet s a gól elmarad, min a szabadrugás nem segít. Biró: Puskás István (?) volt — rendőri fedezet mellett.
Nemzeti Sport 1908 november 23.