Budapest, X. ker., Tárna utca (demolished ground)
-
alias
- Porcelán Pálya
- Kőporc Pálya
- Drasche Pálya
- address
- map, route
- capacity
-
population
Budapest, X. ker.: 81.475 (2012)
-
home club
dissolved / recently playing elsewhere
- Drasche SE (? - ?)
- Kőbányai Porcelán (? - ?)
- attendance record
- pitch size
-
pitch type
földes
- score board
- floodlight
- running track
- year of surrender
- first match
-
related matches
- 1948.12.19 MÉMOSZ Drasche - Szegedi MTE
- 1948.12.12 MÉMOSZ Drasche - Újszegedi TC
- 1948.11.14 MÉMOSZ Drasche - Előre SC
- 1948.10.17 MÉMOSZ Drasche - Magyar Textil SE
- 1948.09.26 MÉMOSZ Drasche - Szolnoki Vasutas SE
- ...all matches
- help
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
Látogatóban a X. kerületben, ahol egymás után szűnnek meg az egykoron sokat látogatott labdarúgópályák
Népszabadság - Murányi András - 2003. április 12.
- Elnézést, nem tudja véletlenül, hol volt a Kőbányai Porcelán pályája www.magyarfutball.hu/hu/stadion/242 ?
- Dehogynem: itt.
- Itt?!
- Itt.
A Tárna utcában vagyunk, és nézek ki a fejemből: a kerítésen túl egy darab meglett gondnok és egy darab ideges kutya mered rám, a volt földes pálya helyén pedig kamionok, kocsik állnak bambán. Valami fuvarozási izé működik ezen az enyhén szocreálos területen.
- Ez biztos, uram?
- Ezen a pályán töltöttem negyven évet. Futballoztam, majd tekéztem. Jó kis pályánk volt...
Megpróbálom rátenni a mutatóujjamat a kőbányai futballélet ütőerére. Annak idején az volt, hogy a környéken rengeteg alacsonyabb osztályú labdarúgócsapat "mérte össze erejét", avagy vasárnap a húsleves és a rántott hús után mindenféle fater húzta föl az öltönyét és fogta meg a gyerek kezét, hogy heveny fröccsözgetés - kiscsávóknak bambi - közben kidagadt verőérrel ordítsa: "Hajrá, Kőporc! Abcúg, Tűzálló!"
- Tényleg, és azt tudja, hol állt a Tűzálló pályája www.magyarfutball.hu/hu/stadion/358/terkep-megkozelites
- Miket kérdez... Lemegy az utcán, jobbra fordul; meglátja a Kőporc üzemét, mikor tönkrement már?, aztán ott lesz, ahol az a gyár... Na, mi a neve... Racs vagy valami ilyesmi.
Két perc múlva elfogy az út, ott állok egy gyár portáján.
- Csókolom, asszonyom, állítólag itt van valahol az egykori Kőbányai Tűzálló pályája.
- A micsodának micsodája?
- Egy pályát... Mindegy!
Elindulok visszafelé; nézek balra föl, felirat: Kőporc. Előttem szakadt nő sétáltatja a kutyáját a repedt aszfalton, bentebb lepusztult ház, udvarán ősrégi porolóval, a kapuban részeg készül hányni. Ha József Attila lennék, akkor most leülnék ide, s elkezdenék írni. Ihlet volna.
- Bocsánat, uram! Mond az önnek valamit, hogy K. Tűzálló?
- Ilyen is volt.
Munkásember reflektál a kérdésre kék ruhában, még a régi fajtából. A Jászberényi út felé invitál, majd hirtelen megáll.
- Látja ezt a kerítést? Szóval: itt kezdődött a pálya. Csodálatos füves pálya!
Jó hatvan métert haladunk tovább.
- Látja ezt a kerítést? Szóval: itt ért véget a pálya. Csodálatos füves pálya!
Raktárok vannak a területen. Lerakat, kirakat; csak sporttelep nincs már.
És akkor most kell elmondani, hogy az 1990-es rendszerváltás óta a budapesti pályák negyven százalékát semmisítették meg, alakították át, szórták be sóval. Egyrészt privatizációs okból, másrészt nyerészkedésből - vagy az ugyanaz? -, harmadrészt azért, mert minek futballozzanak a gyerekek, minek a meccs utáni kóla? Világ WAP-osai, egyesüljetek!
Viszont rohanok a Kőbánya-Kispest metróvégállomásra, mert ott, a BKV Előre kihelyezett létesítménye előtt www.magyarfutball.hu/hu/stadion/147 vár engem Diglics Gyula. Komoly ember ő; közgyűlésféléken többen látták már vörös fejjel tiltakozni a pályabeszántások ellen, azonkívül doktorálhatna a témából, nem utolsósorban éhségsztrájkolt is már.
- Diglics úr, hát nem szép ez a füves pálya? A földesen még játszottam is, és...
- Most akarják eladni. Kilencszázötvenmillió forintért árulják, bevásárlóközpont lesz belőle.
- Ezt is?!
S Diglics elmondja, hogy ez nagy biznisz. Félig zöldmezős terület, ám van infrastruktúrája; eladják potom összegért, aztán továbbdobják a sokszorosáért. A Ganz-MÁVAG Kőbányai úti pályáját www.magyarfutball.hu/hu/stadion/144 a "nagyon ügyesek" vették meg: találtak ott egy kutat, ahonnan egyenest a Széchenyi fürdőig megy a finom víz. Ki tudja, mi van a piac-álca és a romhalmaz-fíling mögött?
- Megnéztem a Porcelán és a Tűzálló egykori pályáját, borzalmas. Ám útközben láttam a Kőbányai Sörgyárét www.magyarfutball.hu/hu/stadion/189: az legalább megmaradt!
- Megmaradt? A füves pálya úgy-ahogy, de a földeset www.magyarfutball.hu/hu/stadion/312/terkep-megkozelites most adták el. Sejti, mi lesz a helyén?
A sporttelepek java részét 1994 és 1998 között, a Horn-kormány idején értékesítették. S bár a 2000. évi sporttörvény XVI. fejezete 54. paragrafusának j) pontja kimondja, hogy a sport társadalmilag hasznos céljainak megvalósítása érdekében az állam "gondoskodik a kincstári vagyon részét képező, valamint az állam vállalkozói vagyonába tartozó sportlétesítmények fenntartásáról és rendeltetésszerű hasznosításáról", a legkevesebb, ami állítható: ez nem így van. Pályák szűnnek meg, és nem épülnek: ez faktum.
- Az Orbán-kormány azt ígérte, hogy leállítja a folyamatot, ezért tíz nap után feladtam az éhségsztrájkot. Akkoriban csak a Pillangó utcai Sütőipar-pálya www.magyarfutball.hu/hu/stadion/243/terkep-megkozelites került más kézre; most kezdődik minden elölről.
- Amúgy milyen minőségében szokott majdnem éhen halni?
- Például a Budapesti Labdarúgó Szövetség ellenőrző bizottságának elnöke vagyok, aztán...
- Kérem, ne folytassa!
Először - 90-es évek eleje - a Kerepesi és a Keresztúri út kereszteződésénél lévő Taurus-pálya www.magyarfutball.hu/hu/stadion/357 tűnt el, potom százmillióért; épült ott benzinkút, bevásárlóközpont... Hagyjuk.
Inkább megnézem az EVIG-telepet www.magyarfutball.hu/hu/stadion/309; menet közben, a Gyömrői úton ismét föltűnik egy kopár terület, talán valami Fonó www.magyarfutball.hu/hu/stadion/247 játszott itt, nem lehet ezt már észben tartani, aztán ott vagyok, ahol. Ez volna az? Ősz úriember közeleg.
- Pardon, ez volna az EVIG-pálya?
- Ez.
- Ha nem vagyok tolakodó: anno járt ide?
- De tolakodó!
Bemegyek a nyitott kapun; balra, az egykori jegypénztár helyén mindenféle falfirka, előttem kvázi fű gazzal, kosszal, gallyal, éti csigával. A betontribünről jól belátni a semmit; szorul a torok, tudniillik olyan ez, mint egy kifosztott kastély a második világháború után. Kinn, a kerítésen tábla, rajta mobilszám: árulják a területet.
- Kívánok, érdeklődöm...
- Jó napot, már eladtuk.
- Publikus, mennyiért?
- Tizenkétezer forintért négyzetméterenként.
- Publikus, mi lesz itt?
- Az már nem.
Pedig lenne néhány tippem.
Még bírom aggyal, úgyhogy elmegyek a Fabulon-pályára www.magyarfutball.hu/hu/stadion/323. Ez is X. kerület, ez is klasszikus alsó osztályú, "tanító-nevelő" jellegű együttes sporttelepe, itt is volt utánpótlás tagbaszakadt középhátvédekkel meg szélvészgyors csatárokkal, itt is dolgozott olyan intéző, aki a meccs előtt gondosan megszámolta az igazolásokat, azonfelül a kocsmában két kézzel forgatta-nézegette a söröskorsót, és elmesélte életét az új igazoltnak, aki nyolc forint plusz fénykép ellenében lett a csapat játékosa. Kőér utca. A gyep pazar, a kapu zárva. Intelligens úr érkezik.
- Segíthetek?
- Ez most itt mi?
- A gyógyszergyár dolgozóinak sporttevékenységre szolgáló létesítménye.
- Sehol semmi futball?
- Időnként az öregfiúk játszanak rajta.
- De igazából Margitka futja itt a köröket a bérszámfejtésről?
- Ez a helyzet, uram. Óhajt szétnézni?
Nem óhajtottam.