Budapesti AK - MTK 0 : 1
I. osztály 1913/1914
I. osztály 1913/1914: összes
mérkőzés
játékvezető :
Benedek Aladár
nézőszámok:
- nela: 6.000
- Sporthírlap: 6.000
Budapesti AK | MTK |
---|---|
vezetőedző: hiányzó adat beadása |
vezetőedző: hiányzó adat beadása |
meccstörténelem
- 1921.04.03 Budapesti AK - MTK 0-3
- 1920.11.28 MTK - Budapesti AK 4-0
- 1920.03.21 Budapesti AK - MTK 0-3
- 1919.08.31 MTK - Budapesti AK 2-0
- 1919.03.16 Budapesti AK - MTK 1-6
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
Nagy közönség előtt, az Üllöi-uti pályán folyt le ez a mérkőzés, amelynek szerencsétlen kimenetéről már fentebb megemlékeztünk. Az első félidő 18-ik percéig — amikor is a szerencsétlenség történt — igen tartalmas volt a mérkőzés. Innen kezdve azonban az agyonhandicapolt MTK az első félidő végéig úgyszólván állandóan védekezésre szorult és gyenge fizikumú csatársora sehogy sem boldogult a tovább is durván játszó BAK védelemmel. Knappnak sokszor nyílott alkalma szép védésre, amit megkönnyilett neki a nagyszerűen dolgozó Révész. A kék-fehér halfsor csak a második félidőben játszotta ki formáját. A csatársornak és az egész mezőnynek legjobb embere Rácz volt, akinek ideálisan lőtt goalja döntötte el a mérkőzés sorsát a MTK javára. Győzelme nemcsak 2 pontot hozott neki, de nagy erkölcsi elégtételt is.
A BAK nagyot javult. Ifjú kapusa: Duschek, nagyszerűen védett, kitűnő volt Ludwig, akinek azonban megkönnyítette helyzetét, hogy ellenfelei nem mertek közelébe menni. Károlynak könnyű dolga volt a béna MTK csatársorral szemben, de még igy is inkább' a közönségnek, mint a csapatnak játszott. A csatársorban legjobb volt a jobbszélsőt játszó Krausz. A mérkőzés egyébként tele volt durvaságokkal.
MTK. kezd, de a játék azonnal a kék-fehér térfélben folytatódik; majd Tauszighoz kerül a labda, lefut, beadását Oven mellé fejeli. Krausz révén a BAK is támad, de Csüdör biztosan ment. Hosszu ideig középen folyik a játék, majd Tauszig és utána Kertész II. veszélyeztetik a BAK. kaput, de mindketten mellé lőnek. Továbbra is MTK. támad, Kertész Il.-höz kerül a labda, jobb lábbal épen lőni készül, amikor Ludwig nekiront és teljes erővel bal lábába rug. (18. perc.) A rugás folytán mindkét lábszár csontja eltörött és a mentőknek kellett elszállítani. Még egy ideig ezután is a MTK. támad, kornert is rug, amely után azonban a BAK. fölénye kezd
kidomborodni. Krausz vezet szép támadást, jó helyzetből azonban mellé lő, majd Okos jut jó helyzetbe, szép lövését Knapp gyönyörűen kornerre védi. Sokáig a BAK. támad, Vágó. majdnem öngoalt csinál, majd a MTK. is átjut, Rudas kornert hibáz, amelyet Biró mellé fejel. Majd Tauszig vezet szép támadást, beadását Rácz Duschek kezébe lövi. Ezután Gállos fut le, Révész kornert vét, amely azonban veszély nélkül mulik el. Ujabb eredménytelen korner a BAK. javára. Félidő: 0:0. ,
A második félidőben akcióba lép a MTK. Halfsora, aminek folytán a kék-fehérek vannak inkább offenzivában. Cseh gyakran faultol, a megítélt szabadrugások a BAK. térfelébe terelik át a játékot. Egy izben Hlavayhoz kerül a labda, szép egyéni játék után Rácznak passzol, aki védhetetlen goalt lő. (15. perc.) MTK. ezután mindjobban belemelegszik, védelme nagyon előrenyomul, ami Krausz veszélyes lefutását eredményezi, azonban Csüdör kornerre ment, amelyből Owen ujabb kornert hibáz. MTK. kiszabadul, Tauszig veszélyes lefutását a BAK. védelem kornerre menti, amelyet Vágó fölé lő. Ezután mindkét csapat fáradni kezd és veszélytelen támadásokkal tölti a hátralevő időt.
A mérkőzés pártatlan bírája Benedek Aladár volt, akinek csak az erélytelenségét kell megrónunk. Olyan rutirirozott bírónak, mint Benedeknek, -szigorúbban kellett volua fellépni, különösen, ha előre figyelmeztetik egy bekövetkezendő eseményre.
Pesti Hirlap, 1914 március 17.
(MTK 72 perczig tiz emberrel játszva 1:0 arányban győz a BAK ellen. Ludwig eltöri Kertész II. lábát.)
Erről a matekról külön czikkben kell beszámolnunk, mert -tipikus magyar bajnoki mérkőzés« volt, elrettentő példája annak, hová vezet a pontokért való elszánt és kíméletlen tülekedés. Tiszteletreméltó dolog az ambiczió, értjük a BAK ambiczióját, a mely a bajnoki lista hetedik helyén kullog, jogos érdeke tehát, hogy pontokat szerezzen, de különösen az MTK ellen, a mivel a két ponton kívül jól kamatozható dicsőséget is szerzett volna, ámde már az első tiz percznyi játék után sejtettük, hogy a BAK nem a győzelemszerzés helyes útját választotta. Még hagyján, hogy kezdettől rettenetes iramot diktált, a mit az MTK-val szemben nem tartottunk ugyan szerencsés taktikának, mert a kék-fehérek az őszi szezonban s most tavaszszal legnehezebb bajnoki matcheiket nagyobb állóképességük révén is nyerték meg, de kezdettől olyan nyers és kíméletlen játékmodort folytatott a BAK, hogy nem csoda, ha bekövetkezett az, a mi a football-sport cronique scandaleuse-ét ismét egy súlyos esettel gyarapítja és a mely, sajnos, gondolkozóba fogja ejejteni a gondos szülőt, engedje-e footballozni a gyermekét,a mikor csak testi épsége árán űzheti azt a kétségkívül szép és egészséges sportot.
Nem vádolunk senkit szándékossággal, mert soha igazságtalanok nem voltunk, de nem is vennők a felelősségünkre, hogy mi, a kik az inczidenst szabad szemmelnem láthattuk, vádlóként lépjünk fel. A sajnálatos eseta mérkőzés 18-ik perczében ekképpen történt: Az MTK volt támadásban, még pedig a BAK kapujának közvetlen közelében, Kertész II. éppen goalra rúgni készül (saját bevallása szerint már vissza is húzta a lábát), mikor a labdát védeni készülő Ludwig olyan erővel rúg bele Kertész II. jobb lábába, hogy sincsontja eltörött.A csontok ropogását a tribünig lehetett hallani, azonnal sejtettük, mi történhetett. Kertész II. eszméletlenül terült el a földön, az MTK két angol trénere ölbe fogva vitte ki a pályáról és már folyt a küzdelem tovább...
Lássuk most az esetet nem szigorúan sportszempontból, de emberi nézőpontból. A játékszabályok, igaz,megengedik, hogy a védőjátékos a kapuja előtt goalt rúgni készülő csatárt zavarja, a goalrugásban megakadályozza, vagy igyekezzék a labdát a csatártól megkaparitani, de kérdezzük, ha a védőjátékos látja, hogy csak azon az áron akadályozhat meg egy esetleges goalt (esetleges azért, mert a labda nem okvetlenül a kapuba jut,de meg a kapuvéd is elfoghatja), hogy játékostársa testiépségében kárt tesz, akkor egy amatőrjátékos, a kinek a football nem kenyere, és a ki ellenfelét a sportot szintén csak kedvtelésből űző amatőrként tiszteli, nem vetemedhetik arra, hogy egy esetleges goalt egy biztos lábtörés árán hárítson el. Ennyiben hibázott Ludwig,a BAK hátvédje, a ki nemcsak Kertész II. további sport-karrierjét tette lehetetlenné, de a ki egy fiatal emberéletet is megnyomorított örökre. És igaza van Ludwig-nak, a ki a játékszabályokkal takaródzik, mondhatni azt is, hogy peche volt Kertész Il-nek, hiszen hány véletlen baleset történik naponta, egy cserép is éppen úgy ráeshetett volna a fejére. De mi sehogysem tudunk belenyugodni abba, hogy ezt a tragikus esetet a szerencsétlen véletlen konstatálásával véljék elintézhetőnek, de mégkevésbé nyugszunk bele abba, ha azt akarnák belénk disputálni, hogy a mit Ludwig csinált, azzal a fair játékellen nem vétett, azt a szabályok megengedhetőnek tartják. De hiszen akkor pokolba az egész football-sporttal, ha valaki kötelességet teljesít, a mikor ellenfele lábát eltöri.
Az inczidens után hamarosan ellenőrizhetetlen hírek keltek szárnyra, a melyek szerint Ludwig vasárnap délelőtt állítólag úgy nyilatkozott volna, hogy Kertész Il-őt ma harczképtelenné fogja tenni. A hirek szerint Kertész II. édes atyja, a ki még soha mérkőzésen nem volt, vasárnap délután a match előtt azzal ment ki az üllői-uti pályára, hogy semmiáron sem engedi meg, hogy a fia ma játszszék, mert egy rokonától hallotta,hogy Ludwig azzal fenyegetődzött nyilvánosan a borbélynál, hogy ő ma Kertész II-ben kárt tesz. Az MTK, úgy hallottuk, a bűnvádi feljelentést már megtette és ha a szándékosság tényleg bebizonyulna, Ludwig a méltó büntetését nem kerülheti el. Szavahihető emberek állítják az itt elmondottakat, azért jegyeztük fel, s mondanunk sem kell, hogy a magyar football-sport tisztasága érdekében nagy örömünkre szolgálna-, ha a szándékosság hírei valóknak nem bizonyulnának. Ludwigról mégcsak annyit, hogy régen retteget nevű játékos. Valamikor az Újpesti TE tagja volt, a mikor is a legbrutálisabban játszó hátvédek közé tartozott, majd Bécsbe került, a hol a WAC színeiben szerepelt s jól emlékezünk, milyen kíméletlenül játszott még akkor is, mikor mint a WAC tagja magyar csatárokkal állt szemben. A mióta a BAK kötelékébe lépett, már fékezi temperamentumát, játékának »stílusa« azonban félelmetesen kíméletlen. Benedek Aladár derék kollégánk, a ki a mérkőzést vezette, mondotta nekünk, hogy a bíró tehetetlen az olyan játékossal szemben, a ki a játékszabályok szerint legfeljebb erélyes, vagy energikus. A mig a labdarugó szövetség azt tűri, hogy a Ludwig játékát megengedetten fairnek tartja, egy bíró nem tehet kivételi.
Ez a szomorú, tragikus eset, reméljük, mégis változtatni fog a BAK egyes játékosainak játékmodorán, mert Ludwig korántsem volt az egyedüli, a ki ma a szabályok ellen vétett. Sajnálkozással láttuk, hogy a valamikor legnépszerűbb és legjelesebb magyar játékosok egyike, Károly is hányszor feledkezett meg magáról és hogy Cseh, Rudas, meg Deutsch is mennyire meg nem engedetten veszik igénybe a testi erejüket. Durva alattomos lökdösések, boxolások és az ellenfélnek kézzel való feltartóztatása visszataszítóvá tették a mérkőzést, a melyet az MTK is hasonló stílusban folytatott, mert Taussigban és Bíróban látszólag erősen égett a reváns vágya és Révész is egy ízben olyan kíméletlen durvasággal gáncsolt — a levegőbe, hogy ha Gálost éri, a kinek a foul szánva volt, ma alighanem még egy súlyos sérülésről kellene beszámolnunk.
A BAK rettenetes elszántsággal és sok lelkesedéssel ment a küzdelembe, pedig ez utóbbi éppen nem sajátja, hiszen hány mérkőzést veszitett már el, mert látszólag semmi ambiczió sem sarkalja a csapat játékosait. György és Gerendai örökébe a »33 «-as FC-nál nem foglalkoztatott Duschek lépett, a ki mindjárt első szereplésével feltűnést keltő bravúrral védett. A Zsák stílusában játszik, kitűnő szemű, biztos kezű kapuvéd, a ki egyik legnagyobb erőssége lesz csapatának. Ludwignak nagyszerű napja volt, de Kertész II. súlyos megsérülése után annyival könnyebb dolga volt, mert azontúl senki a közelébe nem merészkedett. Kucsera nagyot javult. Kitünően játszott a halfsor, erélyesen, sok vehemencziával támadott a csatársor, a melynek Krausz jobbszélső a legjobb embere, az MTK goaljára azonban nem voltak veszélyesek, holott a második félidő jórészében fölényben voltak.
Az MTK, a mig tizenegy emberrel játszott, sok veszélyes helyzetet teremtett a BAK goalja előtt, azalatt is tüntette ki magát Duschek Rácz és Kertész II-nek néhány remekül irányított magas labdájának a pompás kivédésével. Kertész II. távollétében is szünetig a kékfehérek voltak frontban, a négy csatár azonban annál kevésbé érvényesülhetett, mert a balszélen játszó Owen helyén a második csapatbeli Konrád II állt, a ki természetesen még nem rendelkezik a szükséges rutinnal. Játékostársának szerencsétlen balesete különben anynyira deprimálta az MTK csapatát, hogy mikor a BAK a második félidőben újra öldöklő iramot kezdett, hosszú ideig deprimáltán, sőt kapkodóan játszott, de mikor a forszírozott iram a kék-feketéket kifullasztotta, ismét a szivósabb MTK kerekedett felül és akkor már biztosítva is volt a győzelme, a melyre valóban derekasan rászolgált a Kertész II. távollétével alaposan meghandicapelt csapat. Knapp ma kissé bátortalanul játszott, egy Vágó által hátraadott labdát olyan ügyetlenül védett, hogy az már feltartóztathatatlanul gurult az üresen maradt hálóba, a mikor Vágónak fél méterrel a goalvonal előtt még mentenie sikerült. Révész és Csüdör nagyszerűen dolgozott, hiszen a BAK-csatárok minden akcziója rajtuk tört meg, Csüdör felszabadító rúgásai azonban tul rövidek. Az MTK kiváló halfsorában nekünk különösen Bíró tetszett az utolsó félórában produkált igen szép játékáért. Owen a balszélen nem elégített ki, nagyon rossz napja volt Taussignak, ellenben remek stílusban játszott Rácz, az ő érdeme is a mérkőzés egyetlen pompásan irányított goalja, a melyet a második félidő 15-ik perczében húsz méterről a jobb sarokba plaszirozott. Kornerarány 6:3 a BAK javára.
. . . Ha azt találnák kérdezni, hogy hiszen ott volt a mérkőzésen egy rendőrtisztviselő, mit tett az inzultus után a játék megfékezésére, azt vagyunk kénytelenek válaszolni, hogy igenis ott volt az inspekcziós fogalmazó a sajtó-páholyban és jókat mulatott az apróbb és nagyobb erőszakosságokon. Az üllői-uti pálya törzsközönsége a tavaszszal elsőízben ott játszó MTK-át korántsem dédelgette, sőt a BAK-ot tapsolta a pályára lépésekor, majd mikor a kék-fehérek csak tizen maradtak és végül akkor is, amikor a BAK vesztesként hagyta el a pályát.
Az Újság 1914 március 17.