Budapest - Prága 2 : 1
hivatalos, barátságos válogatott mérkőzés
« előző
2.
hivatalos válogatott mérkőzés következő »
helyszín :
Budapest, XIV. ker., Millenáris
játékvezető :
Ordódy Béla
nézőszámok:
- futball-adattar.hu: 750
- LABDARÚGÁS: 4.000
-
0 - 1 9' Rezek Jindřich 16' Borbás Gáspár dr. 1 - 1 78' Minder Frigyes 2 - 1
Budapest | Prága |
---|---|
szövetségi kapitány: Gillemot Ferenc |
szövetségi kapitány: válogató bizottság |
meccstörténelem
- 2023.09.10 Magyarország - Csehország 1-1
- 2013.08.14 Magyarország - Csehország 1-1
- 2012.06.01 Csehország - Magyarország 1-2
- 2002.02.12 Magyarország - Csehország 0-2
- 1908.04.05 Magyarország - Cseh- és Morvaország 5-2
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
(Budapesti Hírlap, 1903. április 6.)
Az sem igazán egyértelmű hogy a Magyar vagy a Cseh csapat rúgta az első gólt.
(Nemzeti Sport, 1903. április 12.)
(Sport-Világ, 1903. április 12.)
Minder vagy Borbás az első gól szerzője?
forrás:
Labdarúgás (1963): A magyar válogatott 400 mérkőzése
forrás:Labdarúgás
Eredetileg az osztrákokkal kellett volna kora tavasszal lejátszanunk a második mérkőzést, de Ők májusra, majd júniusra halasztották. Helyettük játszottunk a cseh csapattal.
A győzelmet annak köszönhetjük, hogy a cseheket egy gyenge, másodrendű csapat képviselte. A sporttörténeti jelentőségű első mérkőzésen az ellenfélnél a meghatározó csapatok (Slavia és a DFC) játékosai nem szerepeltek.
A csehek vitatták (vitatják?) a találkozó hivatalos jellegét. Ekkor még nagyon fiatal volt a cseh szövetség (Cesky Svaz Footballovy, CSF), ráadásul sok vita volt az egyesületek között és csupán négy egyesület ismerte el, a legjobb csapatok (Slavia, DFC) azonban nem. A CSF bízva abban, hogy játékosaikat ezek a csapatok is elengedik elfogadta a meghívást. Csakhogy az említett két csapat egyéb okokra hivatkozva (pl. lekötött mérkőzések) végül is nem engedte játékosai részvételét. Erre a cseh szövetség le akarta mondani a mérkőzést, de végülis az őt elismerő egyesületek tagjaiból kiállított egy "Prága" csapatot és azt küldte Budapestre. Szeríntük a találkozóz Budapest-Prága összecsapás volt és így nem tekintik hivatalosnak.. Mivel azonban akkoriban a csapatok nem a szó mai értelmében vett "válogatottak", hanem szövetségi csapatok voltak, így ez a mérkőzés is minden gond nélkül beilleszthető hivatalos nemzetközi találkozóink sorába.
Annyival tartozunk az igazságnak, hogy a Slavia akkoriban ténylegesen kiváló csapat volt és bizony sok olyat tudott a labdarúgásról, amit mi még csak tanultunk (pl. Háromszög-játék: a két csatár és a mögöttük lévő fedezet lapos passzos összjátéka). Ezt figyelembe véve valószínű, hogy a Slavia akár egyedül is képes lett volna legyőzni válogatottunkat. (A Slavia csak 1905-ben csatlakozott a CSF-hez.)
forrás:
mafoci