Pécs, Pécsi Dózsa SC
bajnoki szereplések
szezon | bajnokság | osztály | klub neve | hely | pontok |
---|---|---|---|---|---|
1971/1972 | Nemzeti Bajnokság I | 1 | Pécsi Dózsa SC | 11 | 25 |
1970/1971 | Nemzeti Bajnokság I | 1 | Pécsi Dózsa SC | 11 | 28+5=33 |
1970 tavasz | Nemzeti Bajnokság I, B csoport | 1 | Pécsi Dózsa SC | 4 | 16 |
full name
Pécsi Dózsa Sport Club
Supporters
associated teams
address
founded
1950
club colours
lila - fehér
league
- (megszűnt csapat)
home ground
- previous grounds
- PVSK Stadion
(? - ?)
- Tüzér utca
(? - ?)
name changes
- Pécsi Dózsa SE
1950 - 1951 - 1955. január 25-én beolvadt a Pécsi Dózsába, a Kőbányai Dózsa
- Pécsi Dózsa SK
1951 - 1957 - 1957-ben egyesült a Pécsi Petőfivel
- Pécs-Baranya Dózsa-Petőfi Sport Klub
1957 - 1957 - Pécsi Dózsa-Petőfi Sport Klub
1957 - 1958 - Pécsi Dózsa Sport Club
1958 - 1973.02.15. - 1973.02.15-én egyesült a Pécsi Ércbányász, a Pécsi Építők, a Pécsi Bányász és a Pécsi Helyiipar csapattal Pécsi MSC néven
honours list
matches
-
1972.12.10
Salgótarjáni BTC - Pécsi Dózsa SC -
1972.12.06
Pécsi Dózsa SC - Csepel SC -
1972.12.02
Újpesti Dózsa SC - Pécsi Dózsa SC -
1972.11.25
Pécsi Dózsa SC - Ferencvárosi TC -
1972.11.19
Szegedi EOL - Pécsi Dózsa SC
official website
related websites
supporters' groups
segítség
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
1970-71-ből a játékosok aláírásai.
Forrás: https://www.ebay.com/itm/14-Autogramme-PECSI-DoZSA-70-71-Ungarn-MFC-Jozsef-Toth-Istvan-Kocsis-Pecsi-Dozsa/173910545792?hash=item287de05580:g:EEkAAOSwfmRc1vN3
6 órája · Tetszik · 1
Vas Mihály Mikori képek lehetnek.?
5 órája · Tetszik
Jozsef Patacsi mintha 1966 évben történt volna...
5 órája · Tetszik
Pécs Története Szerintem jól gondolod, Józsi.
5 órája · Tetszik
Pécs Története Még az MHS-t olvashatjuk egyik képen és 1967 augusztustól már MHSz volt így legfeljebb 1967 lehet még.
5 órája · Tetszik · 1
Jozsef Patacsi a magas srác középen labdával talán az Ábrahám " Bütyi"......kapus volt de később a PVSK-ban védett....
Forrás: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=434818706655078&set=pcb.434819283321687&type=1&theater
Forrás: Szombath Tibor
forrás:
http://utazas-szabadido.vatera.hu/jegy_belepo_berlet/allando_belepo_pecsi_dozsa_1971_ellenor_reszere_1810187741.html
Sport
1957.01.18.
Sport
1957.01.07.
Forrás : https://picasaweb.google.com/cscs4444
forrás:
Győr Béla - email
Forrás: Új Dunántúli Napló február 7. és Nemzeti Sport február 28.
Még hozzáteszem, hogy többször volt Pécs válogatott, és gólt szerzett az Aranycsapat ellen. https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/2815
- Leszerelésem után, már ismert kapus voltam másod, illetve harmadosztályú szinten, így megkeresett az NB.II.-be frissen feljutó Székesfehérvári Építők, ahol lakást és állást ajánlottak a számomra és mivel én friss házas voltam, ezért lakásra és biztos állásra volt szükségem, ezért elfogadtam az Építők ajánlatát és örömmel mentem Székesfehérvárra védeni.
1955-ben nem átlagos körülmények között került Székesfehérvárról a Pécsi Dózsa csapatához. Mi állt a mondhatni „rázós” átigazolás hátterében?
- Egy évig voltam a Székesfehérváriak kapusa, majd az egyik játékostársammal együtt fel akartak vinni minket a Budapesti Spartacushoz. Alá is írtuk a szerződést, de az volt a baj, hogy napi szinten Fehérvárról kellett volna feljárni Pestre, mert lakást nem tudtak biztosítani és ez nekünk nem nyerte el a tetszésünket. Akkoriban lett a Komló edzője a Bodola „Dudus” és én megegyeztem vele, hogy Komlóra megyek futballozni. De én hiába döntöttem a Komló mellett, mivel abban az időben felülről irányított átigazolások voltak. Ez az én esetemben azt jelentette, hogy Pécsre a Pécsi Dózsához irányítottak, ahol a csapat éppen a kiesett az NB.II.-ből, de megkapta a Kőbányai Dózsának az NB.I.-es indulási jogát, ezért játékosokat szereztek, gyűjtöttek és kérték az MLSZ segítségét is, akik így Komló helyett Pécsre „vezényeltek”.
Tehát 1955-ben nemcsak ön, hanem a pécsi klub is újonc volt az NB.I.-ben. Milyen debütálásban volt része önnek a Pécsi Dózsában, a Dózsának pedig az első osztályban?
- Az első néhány mérkőzésen a tartalék csapat hálóját őriztem, a nagycsapat viszont a Szombathelyi Haladás elleni 3-0-s győzelemmel debütált az NB.I.-ben. Az első csapat kapujába úgy kerültem oda, hogy a tartalékoknál három fordulón keresztül nem kaptam gólt, a „nagyok” pedig a 2. és a 3. fordulóban is vesztettek, így a 4. fordulóban a Bp. Honvéd ellen már én álltam az első csapat kapujában. A Honvéd elleni meccs előtt meg voltam egy kicsit szeppenve, hiszen az akkori Honvéd világverő csapat volt, mi több az Aranycsapat nagyobbik részét a Honvéd játékosok alkották, ám számomra lámpalázam ellenére is nagyon jól sikerült a mérkőzés. A másnapi újságok azt írták, hogy ritkán látott jó kapusteljesítményt nyújtott Danka. Tehát az NB.I.-es bemutatkozásom kiválóra sikeredett – Pécsi Dózsa-Bp. Honvéd 2:0. Ezek után 1-0-ra nyertünk Csepelen, majd 0-0-át játszottunk Szolnokon. Onnantól kezdve sikerült állandósítanom a helyem a pécsi kapuban.
forrás:
http://labdarugas.cimpa.hu/ferfi-labdarugas/danka-imre-pecsi-legenda-aki-az-aranycsapat-kapujat-is-orizte/
forrás: Labdarúgás folyóirat
forrás:
http://www.hitcollect.com/product/587/football-pin-hungary-p-csi-d-zsa-sc.html
forrás:
Győr Béla - email
1956 ban a Pecsi Dozsa ami elvileg a Pecsi AC-bol lett felvette a Pecs Baranya nevet par honapra de szerintem sok kozuk egymashoz nincsen. A szin most nem ugrik be kepeim meg csak otthon vannak igyekszem nem elfelejteni.
forrás:
sjose - http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9065992
Egy kissé visszaugorva az időben, 1950. augusztusában alakult meg a Pécsi Dózsa. Az akkor megszűnt PAC-Közüzem (ki emlékszik rájuk, akik a történelmi lehetőség pillanatában félreálltak?) helyére léptek a lila-fehérek, az NB III-ba. A tizedig helyezés után, asz első hazai, úgynevezett tavaszi-őszi megyei I. osztály következett, mert akkor az NB III megszűnt. Azt a pioníroknak sikerült megnyerniük, így rögtön osztályozót játszhattak az NB II-be jutásért, de elbuktak – micsoda véletlen egybeesés, a Kőbányai Lokomotív ellenében, 2:1 arányban. Pedig a döntetlen, a semleges pályán, Székesfehérvárott lejátszott meccsen már a baranyaiaknak kedvezett volna. Csupán érdekességként, álljon itt a csapat összeállítása: Dávid – Illés, Kékedi, Haselbach, Tolnai, Polgár – Máté, Lehel, Lovig, Halasi, Légrádi.
Az 1952-es esztendőben a Baranya megyei bajnokságot ismét a Dózsa nyerte meg, aztán az osztályozón, a Mátyásföldi Iljusin mögött másodikként, feljebb léphetett egy osztállyal. A bemutatkozás, 1953-ban – amennyire ennyi év távlatából mindez egyáltalán megítélhető –, jól sikerült, hiszen a csapat az 5. helyet szerezte meg.
Lassan visszatérhetünk 1955-be, amikor is a csapat bemutatkozhatott az NB I-ben. Nem akármilyen sportünnep volt az a pillanat, amikor a Tüzér utcában 10 000 néző jelenlétében, a Pécsi Dózsa 3-0-ra legyőzte a Szombathely együttesét. A naptár február 27-ét mutatott, amikor az 1. fordulóban a következő Pécsi Dózsa futott ki a pályára: Krausz – Szőcs, Kocsis, Hegyi, Pleck – Schvara, Garai – Lehel, Brada, Keszler, Kresz. A gólokat Lehel, Keszler és Kresz szerezte.
A Pécsi Dózsa a rajt után egyszer kényszerű búcsút vett az élvonaltól, de csupán egy évadon keresztül tartott a száműzetés, az 1958-59-es évadban. Rögvest meg is nyerték az NB II-es sorozatot, ezzel visszatérhettek az elitbe. A sorozat 1972 decemberéig tartott, akkor nagy változás következett az egyesület életében.
A kor szellemének megfelelően, 1973 februárjának végén létrejött egy úgynevezett városi csúcsegyesület, a Pécsi Munkás Sport Club. A fúzióban négyen vettek részt, természetesen a Pécsi Dózsa, mellette az Ércbányász, az Építők és a Helyiipari SK alkotta a kvartettet.
forrás:
http://www.pmfc.hu/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=67
A Párt és a Legfelsőbb Sportszervek értékelve a pécsi és baranyai sportrajongók labdarúgás iránti szeretetét, hozzájárultak a Dózsa SE országos elnökségének ahhoz a határozatához, hogy a Kőbányai Dózsa a jövőben Pécsett játsza le mérkőzéseit és mint a Pécsi Dózsa szerepeljen az NB. I-ben. Ezzel a kitüntető döntéssel az illetékesek elismerték azokat az eredményeket, amelyeket megyénk és városunk dolgozói a termelés és a sport terén elértek? Az NB I-es csapat gerincét a megyei legjobbjai alkotják majd. Mert ha nehéz is volt az NB I-es csapatunkat, talán ismét hosszú éveknek kell elmúlnia, hogy NB I-ről beszélhessünk.
Kamondi Imre a Pécsi Dózsáról írott kitűnő könyve előszavában ez eseményekről így ír: Előzményként kell mondani, hogy a pécsi labdarúgás történetünk kezdete előtt önerőből is erőteljesen kopogott a legmagasabb osztály kapuján.
A PVSK 1952-ben esett ki a legjobbak közül és 1954 ben is csak gólkülönbséggel szorult az NB II második helyére, éppen az ominózus Kőbányai Dózsa mögött. Köztudott, hogy a kiesés és felkerülés késhegyre megy. Ezt a tényt álnokság és képmutatás lenne letagadni, még akkor is, ha vele sebet ejtünk a sportszerűség arculatán.
Ezek a manőverek elitélendőek akkor is, ha csupán egy csapat él velünk! Az életrevalóság hiányát jelentik azonban abban az esetben, ha a riválisok kiaknázzák ezeket a módozatokat, mi magunk pedig tehetetlenkedünk. Az utóbbi valósult meg a PVSK-nál 1954-ben, amikor 3000 Ft /!/ nem legális befektetése kellett volna a felkerüléshez.
A vezetés azonban nem lépett. Az ilyen egyesületi vezetés nélkülözi a talpraesettséget, még akkor is, ha késői könnyeit tiszta zsebkendővel törölheti le.
forrás: baranyafoci.hu/modules.php?name=Content&pa=print_page&pid=73