Aszód, Aszód FC Utánpótlásért
bajnoki szereplések
szezon | bajnokság | osztály | klub neve | hely | pontok |
---|---|---|---|---|---|
2023/2024 | Pest vármegye, IV. osztály, Északkeleti csoport | 7 | Aszód FC Utánpótlásért | 10 | 10 |
2022/2023 | Pest vármegye, IV. osztály, Keleti csoport, Alsóház | 7 | Aszód FC Utánpótlásért | 5 | 3 |
2021/2022 | Pest megye, III. osztály, Keleti csoport | 6 | Aszód FC Utánpótlásért | 13 | 5 |
Az alábbi cikk egyelőre csak az aszódi labdarúgás (h)őskorának történetét foglalja magába. Nagy érdeklődéssel várjuk az aktuális történéseket feldolgozó cikkeket és írásokat.
Az Aszód FC hiteles története
Az első feljegyzett sporteseményre 1901-ben került sor Aszódon. Az Aszódi Hitelbank és Takarékpénztár két vezetője - Jankó Béla főkönyvelő és Bentsik József vezérigazgató - 200 korona összegben fogadást kötött. Jankó Béla kijelentette, hogy 30 perc alatt elfut az Aszódi Hitelbank épületétől a hévízgyörki községházáig. A futásra (Aszód-Bag-Hévízgyörk községekben) nagy érdeklődés mellett került sor. Jankó, "vidékünk hírneves sportsmann-je", a távot 29 perc alatt tette meg és ezzel elnyerte a fogadást.
A közvélemény az országos fejlődés hatására Aszódon is egyre jobban követelte a sportélet kibontakoztatását. 1912. január 28-án az Aszódi Hírlapban lelkesítő cikk jelent meg, amelynek kicsengése: hozzák létre Aszódon az ASE-t vagyis az Aszódi Sport Egyesületet. Június 2-án az izraelita népiskolában már ülésezett az előkészítő bizottság. 1912. június 29-én, 15 órai kezdettel, nagy érdeklődéssel kísért alakuló ülésen kimondták a résztvevők az Aszódi Sport Egyesület (ASE) megalakulását. Az elfogadott és jóváhagyott Alapszabály értelmében az egyesület színe piros-fekete.
Az Alapszabályban a következő célokat határozták meg:
"Az egyesület célja az egészséges sportágakat Aszódon meghonosítani, a sportot a város közönségével megkedveltetni. E célból:
a.) keblébe gyűjteni mindazokat, akik a sport iránt előszeretettel viseltetnek,
b.) tagjainak alkalmat nyújtani arra, hogy az egysület keretein belül az általuk szabadon választott ágait a sportnak űzhessék,
c.) versenyeket rendezni, melyek mindig nyilvánosak,
d.) hasonló egyesületekkel egyetértve mérkőzéseket tartani."
Alig alakult meg az egyesület hivatalosan, máris az első labdarúgó mérkőzésre készültek az aszódi sportbarátok. Az akkori labdarúgó pályát a Pesti útról lehetett megközelíteni. A kapukhoz a fát Vas Mór adta, az első szerelést a Leányegylet 50 koronás adományából szerezték be. A pálya előkészítésében, a mérkőzés megszervezésében Micsinay Ernő (az egyesület első elnöke) elévülhetetlen érdemeket szerzett.
Az első barátságos mérkőzésre 1912 augusztus 11-én, 17 órai kezdettel került sor. Bár a belépő 50, a diákoknak 20 fillérbe került, mégis sokan eljöttek a nagy eseményre. Faragó Béla sípjelére indult a játék az ASE és a Pestújhelyi SE között. Az első gólt az aszódiak szerezték. Bamberger felszabadító rúgása után Hermann II-Galambos-Hermann I-Hermann II összjáték után a balszélső nagy gólt rúgott. Az első félidőben az újonc aszódi csapat jól tartotta magát, aztán a második félidőben elkészültek a fiúk az erejükkel és a rutinos pestújhelyiek végül 10:2-re győztek. A kudarc nem törte le a hazaiakat, mert a hónap végén már a Hatvani SE-t látták vendégül és a csatársor, valamint a "Schlosser-lábú" Galambos II. kitünő játékával 4:2-re győztek.
Az első teljes csapatnévsor a szeptember 15-i BVSC elleni mérkőzésről maradt fennt: Jankó (kapus), Bamberger, Kocsis(hátvédek), Galambos II., Babinszki, Szelecsényi (középpályások), Einberger, Peress, Galambos I., Németh, Hermann II. (csatárok). A rossz időjárási viszonyok között lejátszott mérkőzés végeredménye egyébként 3:3 volt. Egy hónap múlva viszont gyönyörű játékkal 3:2-re győzték le a budapesti vasutasokat.
A labdarúgó szakosztályban egyre többen jelentkeztek játékra. 1913-ban már ASE II. is létezett, tehát legalább 25-30 igazolt játékosa volt a csapatnak. 1914-ben a csapat 5:0-ra verte az FTC II-őt, majd 3:1-re a Csepeli AC-t. A labdarúgó szakosztály lendületes fejlődése mellett más sportágak is kedveltek voltak az aszódi fiatalság körében. 1913. július elején megalakult a birkózó szakosztály, mely folyamatosan működhetett az 1918/´19-es forradalmi időkig. Az 1920-as évek első felében a labdarúgók az egykori Lloyd-gyár mellett kialakított, majd ezt követően az evangélikus templom felett létesített pályán játszottak. Az 1930-as években a jelenleg is használt pályára költöztek a futball szerelmesei.
A hőskor, vagyis az 1910-es évek jeles labdarúgói közül többen hősi halált haltak az I. Világháborúban. Az újjászervezett egyesület labdarúgói között találjuk Faludi Tibor (kapus), Főző Károly, Galambos Gyula, Balás I.-II., Rigó Pál, Rigó János, Lévai Ferenc, Vas Miklós, Haulits Ödön játékosokat. A következő generációk játékosai közül az emlékezet az alábbiak nevét örökítette meg: Bányánszki Pál (kapus), Regős Jenő, Regős Pál, Zámbó Gyula, Zámbó Jenő, Zámbó József, Zámbó Zoltán, Hunyadi László, Horváth „Csimpi“ János.
Forrás: dr.Asztalos István: Kisváros a Galga mentén I.-II.
Szerző: Tóth József
Aszódi FC
IM Vasas
- Aszódi Sport Egyesület
1912 - ? - Aszódi BSE
? - 1948 - Aszódi Vasutas SK
1948 - 1951 - Aszódi Lokomotív SK
1951 - ? - 1971-ben újjáalakult
- Pest megyei 4. számú Aszódi Építők Sportköre
1971 - ? - Aszód Futball Club
1991 - 2021 - Aszód Futball Club Utánpótlásért
2021 -
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
1970. október 11. (vasárnap), Aquincum, 200 néző
Gázművek MTE – Aszód (Ipari Műszergyártó) 1-0 (1-0)
forrás: Népsport
forrás:
Dominek József
2012. június 29. péntek 18óra:
Napra pontosan, az Aszódi Sportegyesület megalakulásának 100. évfordulójára rendezett ünnepélyes megemlékezés.
Helyszín: Aszód, Sportpálya.
Program: - Sztán István polgármester ünnepi köszöntője.
- Emléklapok átadása.
- Az Aszódi Sport Egyesület megalakulásáról. Kovács Tamás alpolgármester.
- Emléktábla avatás, koszorúzás és ünnepélyes pálya névadó.
- Állófogadás, kötetlen beszélgetés.
2012. július 11. szerda 18 óra:
Helyszín: Aszód, Micsinay Ernő Sportpálya.
Program: Aszód FC (megye I/B) - Ferencvárosi TC (NBI) gálamérkőzés a százéves aszódi labdarúgás tiszteletére.
2012. augusztus 18 vagy 19. (Az időpont a későbbi bajnoki sorsolás függvénye)
Helyszín: Aszód, Micsinay Ernő Sportpálya
Program: utánpótlás torna, öregfiúk torna.
forrás:
http://aszodfc.hu/index.php/hirek/136-centenariumi-rendezveny-sorozat-a-szaz-eves-aszodi-labdarugas-tiszteletere
A tavasztól új edzővel, Dobes Attilával készülő klub megújult honlappal jelentkezett a napokban. Így a sportbarátok ezentúl naprakészek lehetnek az aszódi csapattal kapcsolatban, hiszen az aszodfc.hu oldalon friss információkat, eredményeket és képeket tekinthetnek meg a gárdáról.
forrás:
http://www.sport-szelet.hu/?us=news_u&nid=2478
2010.06.18 13:32:24 | Horváth M. Attila
Sajnálatos, egyben nagyon is emberi, felemelő eseményre kerül sor június 18-án, pénteken, 18 órakor az aszódi futballpályán.
Immár több hete, hogy elhunyt Varga Zoltán, a magyar futball korszakos egyénisége, az Aszód FC korábbi edzője. A legendás labdarúgó tiszteletére ma kora este egy baráti társaság tagjai gravírozott emléktáblát avatnak, mégpedig a klubépület oldalán. A Varga Zoltán emlékére készült alkotást úgy helyezik el, hogy a korábbi tréner tekintete a futballpályára vetül. Úgy, mint annak idején évtizedekig, ugyanakkor immár mindörökre…
Forrás: http://www.sport-szelet.hu/?us=news_u&nid=2239
Részletesebb, pontosabb és nívósabb információkkal rendelkezik valaki e nemes eseménnyel és szép gesztussal kapcsolatban?
Nem ártana végre megtanulni, nagyjainkat tisztelni - életük során és távozásuk után egyaránt - és felhagyni a megalázóan felületes, bulvármédiára jellemző "színvonalon" történő megemlékezésről! Nagy és tiszteletreméltó embert veszítettünk el Varga Zoltán személyében, nem egy félórán át híres "celeb"-et!
Az 1920-as évek első felében a labdarúgók az egykori Lloyd-gyár mellett kialakított, majd ezt követően az ev. templom felett létesített pályán játszottak. Az 1930-as években a jelenleg is használt pályára költöztek a futball szerelmesei.
forrás:
dr.Asztalos István: Kisváros a Galga mentén I.-II.