Békéscsabai Előre Spartacus SC - Ferencvárosi TC 0 : 0*
NB I 1988/1989, 23. forduló
NB I 1988/1989: összes
mérkőzés
ground :
Békéscsaba, Kórház utcai Stadion
attendance:
- Békés Megyei Népújság: 10.038
- Népsport: 18.000
-
54' Fischer Pál 60' Ottlakán Mihály 67' Simon Tibor Penalties: - Bánki József Csanálosi Miklós 1 - 0 1 - 1 Limperger Zsolt Szenti Zoltán 2 - 1 2 - 2 Dzurják József Csató Sándor 3 - 2 3 - 3 Pintér Attila Kanál Zoltán - 3 - 4 Topor Antal Ottlakán Mihály 4 - 4 4 - 5 Keller József Fabulya György 5 - 5 - Wukovics László Oroszki Péter - - Dukon Béla Csernus István 6 - 5
Békéscsabai Előre Spartacus SC | Ferencvárosi TC |
---|---|
|
|
coach: Csank János |
coach: Rákosi Gyula |
match history
- 2016.03.09 Békéscsaba 1912 Előre - Ferencvárosi TC 0-1
- 2016.02.13 Békéscsaba 1912 Előre - Ferencvárosi TC 0-1
- 2015.09.19 Ferencvárosi TC - Békéscsaba 1912 Előre 1-0
- 2009.03.24 Békéscsaba 1912 Frühwald Előre SE - Ferencvárosi TC 0-1
- 2008.08.25 Ferencvárosi TC - Békéscsaba 1912 Frühwald Előre SE 6-1
Ott voltak:
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
Békéscsabai Előre Spartacus - Ferencváros 0-0, 11-esekkel 6-5
...
Érthetően nagy várakozás előzte meg a Ferencváros vendégszereplését, a jegyek fele hétközben elővételben már elkelt.
Vibrált a levegő már a sípszó elhangzása előtt, s 22 rendkívül feszült játékos vonult ki a pályára. A 90 perc folyamán egy pillanatra sem tudták levetkőzni idegességüket. Ez rányomta bélyegét az egész találkozóra.
Alig kerültek veszélybe a kapuk, a játékosok inkább azzal voltak elfoglalva, hogy széttördeljék a játékot, vagy hogy egymást alaposan helyben hagyják. Volt is csontzene, szerencsére komolyabb baleset nélkül. A játékvezető kezdetben nem torolta meg a kakaskodásokat, nem véletlen, hogy egyre jobban elszabadult a pokol a játéktéren és a lelátón is. Egyre-másra durrogtak a petárdák, különösen Fischer kiállításától kezdve. Sőt, a 66. percben Bognár partjelző közvetlen közelében is robbant egy petárda, ami miatt öt perc szünetet rendelt el Varga játékvezető, így az 51. percig folyt a második félidőben a játék a pályán.
Jó: Gulyás, Szenti, Ottlakán, Fabulya, Belvon, ill. Józsa, Simon, Limperger, Topor.
(J. P.)
Hasonló kemény jelenetek sokaságát jegyezhette fel a krónikás a szombati Békéscsaba - Ferencváros mérkőzésen (Fotó: Veress Erzsi)
Békés Megyei Népújság, 1989. május 2.
... hogy a múlt hét végi Békéscsabai Előre Spartacus - Ferencváros labdarúgó-mérkőzés a szkeptikusok szerint is nagy rangadóként vonul be a sporttörténetbe, még akkor is, ha éppen a futballból láttunk a legkevesebbet...
A tudósításban már leírtuk, hogy komolyabb rendőri intézkedésre nem került sor. Ezt kiegészítendő, hogy a ferencvárosi szurkolók részére este különvonatot indítottak, melyet Szolnokig rendőrök is elkísértek - csak a rend kedvéért. Más forrásokból úgy tudtuk, hogy nyolc fiatalt a békéscsabai kórházba vittek verekedésből származó sérüléssel, a baleseti osztályon azonban nem tudnak ilyenről, s ezt hitelesnek tekintjük.
Annál ellentmondásosabb viszont a nézőszám megítélése. A sajtó - lapunk is - 18 ezer nézőt jelölt meg, ami becsléssel történt, mint általában hazánkban mindenütt.
Ezzel szemben Csulik Pál, az Előre Spartacus illetékese elmondta: 10 ezer 38 néző volt, melyből 1671 bérletes, a mérkőzés teljes bruttó bevétele pedig 296 ezer forint, ebből a kiadások 21 ezer forintot tettek ki.
Ehhez csak annyit, hogy tíz-, vagy tizennyolcezer néző volt-e, az azért nem mindegy, már csak a krónikák miatt sem.
Másfelől: az állóhelyi lelátó 10 ezer nézőt fogad be, az ülőhelyi 2800-at, az oldallelátók 1500 nézőt - félig becsült, félig hivatalos adatok alapján.
Azt nem volt nehéz megállapítani, hogy szombaton a Kórház utcában csaknem teljes telt ház volt! Talán egyszer kiderül, hol (és mi) az igazság?
Történt még, hogy a megvásárolt kezdőrúgások történetében a legcsinosabb hölgy indította útjára a labdát, méghozzá olyan jól sikerült csőrrúgással, hogy vagy 25 méterről adták vissza Fischemek és Dzurjáknak a pettyest (a gyulai Fásy-féle Karaván fogadóból 10 ezer forintért Sipos Eva volt az alkalmi focista).
A nulladik percben történt még, hogy Gulyás átvette a beígért márkás kapuskesztyűt, amelyet Rolleder, a VfB Stuttgart válogatottja küldött, mivel a békéscsabai kollégája három meccsen nem kapott gólt.
És, történt még - mert ilyen az élet -, hogy a majálishangulat a gyász hangulatába is átfordult: még a kezdés előtt Zelenyánszki György emlékének tisztelegtek, aki évtizedekig szolgálta vállalatvezetőként a helyi futball ügyét.
Szólt a néma felállás az angliai tragédia emlékének is.
És, történt még, hogy a 16. tizenegyesből Csernus a jobb alsó sarokba talált!
(fábián) (Fotó: Béla Ottó)
Békés Megyei Népújság, 1989. május 3.
Békéscsaba, 18 000 néző
Vezette: Varga S. (****) (Bognár, Kurmai).
Békéscsaba: Gulyás 6 — Szenti 7, Fabulya 6, Ottlakán 6,Bánfi 6 — Mracskó 5, Csató 5, Belvon 6, Csanálosi 5 — Oroszki 4, Szekeres 5. Edző: Csank János.
Ferencváros: Józsa 6 — Simon 6, Pintér 6, Limperger 7, Keller 6 — Topor 6, Bánki 6, Dukon 5 — Fischer 6—2=4, Dzurják 6, Fonnyadt 5. Edző: Rákosi Gyula.
Csere: Fonnyadt helyett Wukovics (4) a szünetben, Bánfi helyett Kanál (—) a 70., Belvon helyett Csernus (—) a 82. percben.
Sárga lap: Ottlakán a 60., Simon a 67. percben.
Kiállítva: Fischer az 54. percben.
Szögletarány: 4:3 (2:2) a Békéscsaba javára.
(Óriási volt az érdeklődés Békéscsabán: az egész város a mérkőzés lázában égett. Nagyon sok szurkoló kísérte el a zöld-fehéreket is, így szinte teljesen megteltek a lelátók.
A jó hangulat az öltözőkben is érződött. Mindkét csapat úgy készülődött,hogy ezen a mérkőzésen övé lesz a három pont.
A találkozó előtt egyperces gyászszünetet tartottak a sheffield-i szurkolók emlékére.)
Az első negyedórában szinte lüktetett a játék. Mindkét csapat tagjai rengeteget futottak, ám az összjátékba mindkét oldalon elég sok hiba csúszott, és ami meglepő, elég sok volt a„tüskézés”. Ez talán annak a rovására írható, hogy idegesek voltak a játékosok.
Az első izgalmas esemény a 32. percben adódott. Csanálosi a kaputól 17 méterre felvágták, a cseles szabadrúgás során Oroszkihoz került a labda, aki 15 méterről megcélozta a bal felső sarkot, Józsa bravúrral, szögletre öklözte a labdát.
A másik öldalon Szenti próbálkozott, de lövése centiméterekkel elkerülte a jobb sarkot.
A 38. percben a kapura törő Bánkit vágta fel Ottlakán, Pintér állt a labda mögé, de 22 méteres lövése elszállt a kapu fölött.
(Tulajdonképpen eddig ez a két szabadrúgás jelentette a legtöbb veszélyt a kapukra. A védelmek jól zártak, nem engedték kibontakozni az akciókat, és ha valaki a 16-os közelébe került, akkor szabálytalanságok árán mindig útját állták, és így léptek elő főszereplővé a szabadrúgások. Ezek közül a csabaiaké volt a veszélyesebb.)
A 42. perc hozta a mérkőzés legszebb jelenetét, Dzurják labdáját Fischer fejjel maga elé tette, aztán 8 méterről kapásból megcélozta a bal felső sarkot, Gulyás azonban bravúrral mentett.
Három perccel később ismét Fischer hívta fel magára a figyelmet. Egy csellel elment Bánfi mellett, élesen középre adott, Gulyás azonban kiöklözte a labdát a berobbanó Fonnyadt elől.
SZÜNET UTÁN
Fischer kapott rúgást, ezért ápolni kellett. Nem sokkal utána Dzurják átadását Wukovics hibázta el a kapu torkában.
Az 54. perc sokáig emlékezetes marad. Fischer ment el a jobb oldalon, Fabulya megrúgta, a labda partvonalon kívülre került, s amikor Fischer visszakapta,akkor mérgében Fakutyához vágta a labdát, ezért Varga játékvezető azonnal kiállította a ferencvárosi csatárt.
(Fischer: — A játékvezető lefújta a szabálytalanságot, utána pedig belém talpalt Fabulya. Én nem csináltam mást, csak felé dobtam a labdát, amely el sem érte... Hogy miért vonakodtam lejönni? Nem vonakodtam, jöttem le, szép lassan, és kész.
Varga játékvezető: — A ferencvárosi kilences nekidobta a labdái ellenfelének, és ez tettlegesség. Olyan, mint a köpés,az ütés, tehát kiállítás jár érte.)
Közben petárdák robbantak a pályán, s Fischer csak vonakodva ment le a játéktérről.
A másik kapunál az 57. percben Belvon lövése nyomán a labda a felső lécet súrolva hagyta el a játékteret.
Két sárga lap következett.
A 60. percben Ottlakán kapta, mert felvágta Limpergert, majd hét percre rá a bíró Simonnak is felmutatta,aki Belvont küldte a földre.
Ezután Szekeres próbálkozott két lövéssel, majd Szenti hibázott kecsegtető helyzetben.
A 87. percben Varga játékvezető sípolt, és megállt a játék, mert a bíró úgy vélte, Bognár partjelzőt a nézőtérről megdobták. Csak lassan csillapodtak a kedélyek, s aztán folytatódott a küzdelem.
A 90. percben egy ferencvárosi szabálytalanságot követően ismét elszabadultak az indulatok. Szerencsére az ijedtségen kívül más nem történt, de ebben része volt annak, hogy Rákosi és mások is beszaladlak a pályára, és szétválasztották a játékosokat,
(Bognár partjelző: — Nem dobott meg senki, de mellettem két méterre robbant a petárda, és úgy éreztem, hogy most már cselekednem kell, ezért jeleztem a zászlóval.)
11-esek:
Bánki a bal kapufát találta el, Csanálosi a léc alá küldte a labdát.
Ezt követően Limperger a jobb alsó sarokba lőtt, Szenti majdnem ugyanoda küldte a labdát.
A harmadik sorozatban Dzurják a kapu közepébe helyezett, Csató pedig a bal sarokba.
Pintér nagy erővel a jobb sarokba lőtt, Kanál büntetőjét viszont Józsa kiütötte. 3:3 volt az állás.
Topor és Ottlakán egyaránt a jobb alsó sarkot célozta meg - sikerrel.
Ezt követően már első hibáig következtek a büntetők.
Keller és Fabulya biztosan lőtt a kapuba.
Wukovics lövését Gulyás kiütötte. Oroszki messze kapu fölé lőtt.
Az utolsó párban ugyanezt tette Dukon is, Csernus viszont a jobb alsó sarokba talált, így a hazaiak 6:5 arányban nyerték a 11-es párbajt.
(Csernus, a döntő találat szerzője: Eredetileg Szekeres volt hatodiknak kijelölve, de Oroszki elvállalta helyette, és így én is sorra kerültem. Egyáltalán nem izgultam. Sohasem szoktam előre eldönteni, hová rúgom, lassan futok neki, fél szemmel figyelem a kapust, aki úgyis mindig elmozdul valamerre, és aztán a túlsó oldalt célzom meg.)
★★★
Várható volt, hogy heves küzdelmet vív majd egymással a két csapat. A Ferencváros szeretett volna törleszteni valamit az őszi Üllői úti vereség miatt, s a csabaiak is nagyon igyekeztek, hogy bizonyítsák, akkori sikerük nem a véletlen műve volt.
Az első játékrészben rendkívül ideges volt a légkör, emiatt aztán gyakran szólt a síp, folyamatos játék nehezen alakulhatott ki, sajnos, több szabálytalanság is tarkította a küzdelmet.
A második 45 percben, ha lehet, még tovább keményedett a küzdelem, s ebbe bekapcsolódott a lelátó közönségének egy része is. Robbantak a petárdák a vörös salakon és a pályán, sőt, egy időre a játékvezető még a küzdelmet is félbeszakította.
Sokan úgy gondolták, hogy Fischer kiállítása döntő fordulatot hoz. Nem így történt, a zöld-fehérek szívósan, keményen védekeztek, a Békéscsaba nem tudta kihasználni az előnyt, csupán meddő támadásokra futotta erejéből.
A látottak alapján a döntetlen valós, hiszen a Ferencváros csonka csapattal is jól állt a lábán, a Békéscsaba pedig nem tudott újítani, ritmust váltani.
Érdekes, és ez a csabai krónikához tartozik,hogy ezen a pályán még egyetlen alkalommal sem volt büntető-párbaj. Most erre is sor került, a nem kis számú közönség nagy örömére. Az viszont elgondolkoztató, hogy NB I-esjátékosok közül néhányan ennyire nem tudják a büntetőt értékesíteni.
Csank János:
— A mellékkörülmények sem zavarták meg a két csapat játékát, és ha tizenegyesekkel is, de megérdemelten szereztünk két pontot. Sajnálom, hogy létszámfölényünket nem tudtuk kihasználná.
Rákosi Gyula:
— Tipikus döntetlen mérkőzés volt. Sajnos, a tizenegyes rúgások nem oldják meg labdarúgásunk helyzetét, sőt, inkább rontanak rajta. Fontolóra kellene venni a törlését, hiszen a kilencven perc alatt tíz emberrel értékes döntetlent értünk el, s nyújtottunk annyit, mint a hazaiak.
(Varga Béla)
3. Ferencváros 23 13 1 3 6 35-25 44
...
8. Békéscsaba 23 10 2 2 9 33-28 36
Népsport, 1989. április 30. (Arcanum DT)