Tatabányai Bányász SC - Békéscsabai Előre Spartacus SC 3 : 1
NB I 1988/1989, 6. forduló
NB I 1988/1989: összes
mérkőzés
ground :
Tatabánya, Bányász Stadion
referee :
Bognár István
attendance:
- Dolgozók Lapja: 4.500
- Népsport: 5.000
-
13' Schmidt István 1 - 0 30' Kiprich József 2 - 0 36' Árky Lajos 53' Kiprich József 3 - 0 3 - 1 57' Csanálosi Miklós 74' Dobesch Gyula
Tatabányai Bányász SC | Békéscsabai Előre Spartacus SC |
---|---|
|
|
coach: Szentmihályi Antal |
coach: Csank János |
match history
- 2024.12.01 Békéscsaba 1912 Előre - OPUS TIGÁZ Tatabánya 1-0
- 2013.11.30 FC Tatabánya - Békéscsaba 1912 Előre SE 0-0
- 2013.08.17 Békéscsaba 1912 Előre SE - FC Tatabánya 4-0
- 1999.04.28 Békéscsabai Előre FC - Lombard FC Tatabánya 1-1
- 1998.07.25 Lombard FC Tatabánya - Békéscsabai Előre FC 2-1
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
Tatabánya, 5000 néző
Vezette: Bognár (****) (Hartmann, Bay)
Tatabánya: Mázi 6 — Udvardi 5, Lakatos 6, Szalma 5 — Vincze J. 6, Váczi 6, Csapó 7, Járfás 5, Schmidt 7 — Kiprich 8, Plotár 5. Edző: Szentmihályi Antal.
Békéscsaba: Gulyás 6 — Szenti 5, Ottlakán 6, Bánfi 5 — Árky 4, Gruborovics 6, Csató 5, Csanálosi 6, Kanál 4, Horváth 5 — Szekeres 6. Edző: Csank János.
Csere: Árky helyett Miklya (5) a szünetben, Udvardi helyett Dobesch (—) a 69., Kanál helyett Belvon (—) a 77., Járfás helyett P. Nagy (—) a 78. percben.
Gólszerző: Schmidt a 13., Kiprich a 30., Kiprich az 53., Csanálosi az 57. percben.
Sárga lap: Árky a 36., Dobesch a 74. percben.
Szögletarány: 8:7 (5:3) a Békéscsaba javára.
(A bányászcsapat a viharsarki együttes ellen játszotta jubileumi, 1000. bajnoki mérkőzését. A mérkőzés előtt Gál Antal köszöntötte a régi nagyokat, akik sok győzelmet szereztek a Tatabányának. Ezután a legfiatalabb tatabányaiak virágcsokorral kedveskedtek a maiaknak, akik természetesen győzelmet reméltek a jubileumi találkozón.
Csank János, a csabaiak mestere csak nagyon halkan jegyezte meg: „De jó lenne ünneprontónak lenni".
A kezdőrúgást a legidősebb tatabányai labdarúgó, Germadics Károly végezte el.)
Nagy lendülettel kezdtek e csapatok. A hazaiak kezdeményeztek többet, bár a vendégeknél csupán egyetlen csatár, Szekeres volt elöl. Kiegyenlített játék jellemezte az első 10 percet, a kapuk egyelőre nem kerültek veszélybe.
A 13. perc meghozta a hazaiak vezető gólját.
Csapó a félvonaltól remek keresztlabdát tálalt a bal oldalon felfutó Kiprichhez, aki a 16- oson belül csinált egy cselt, majd visszagurított az érkező Schmidtnek, aki 17 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1-0.
A gól felhozta a Bányászt, egyértelmű mezőnyfölénybe kerültek a hazaiak.
A 18. percben akár újabb gólt szerezhetett volna Plotár. Ismét Csapó szerzett labdát a 16-os jobb sarkánál, majd középre lőtt, a csabai védők nem tudtak felszabadítani, így az a csatár elé került, de a 7 méteres gyenge gurítást Gulyás védte.
A 30. percben megszületett a második hazai gól.
Schmidttel szemben szabálytalankodtak a csabaiak 40 méterre a kaputól. A sértett villámgyorsan kiugratta Kiprichet, aki kicselezte a kapujából kifutó Gulyást, és a hálóba gurított. 2-0.
(A csabai védők nagyot hibáztak. Csak nézték a földön fekvő Schmidtet, aki felugrott és villámgyorsan elvégezte a szabadrúgást. Már csak akkor ocsúdtak fel, amikor Kiprich behozhatatlan előnyt szerzett. Figyelmetlenségük eredménye - újabb gól.)
A 35. percben Szenti a középkörben leterítette Kiprichet, természetes lett volna a sárga lap, ám Bognár csak figyelmeztette a csabai játékost. Egy perc múlva viszont Árky elrúgta sípszó után a labdát, ekkor rögtön előkerült a sárga kártya...
Két perccel a félidő lefújása előtt Lakatos a saját térfeléről nagyszerűen indította Kiprichet, aki lefutotta Ottlakánt, majd 16 méterről az eléfutó Gulyás mellett a jobb kapufát találta el.
Egy perc múlva Schmidt 18 méteres lövését védte nagy bravúrral a csabai kapus.
Ezután, nagy kavarodást követően, Szalma lőtt 10 méterről kapura, de Árky a gólvonalon önfeláldozóan belevetődött a labda útjába, majd a védők felszabadítottak.
SZÜNET UTÁN a 47. percben Plotár balról átívelt a jobb oldali ötösre, Váczi kapásból, hét méterről lőtt, de Gulyás lábbal szögletre mentett.
Az 52. percben Gruborovics remek lövést küldött Mázi kapujára. A 25 méteres, bal lábas bombát a hazai kapuvédő bravúrral tolta szögletre.
Egy perc múlva megszerezte harmadik gólját a bányászcsapat.
Schmidt kitűnő labdát adott Kiprichnek, a csabai védők várták a lest jelző sípszót, így Kiprich egyedül húzhatott kapura, kicselezte Gulyást, majd jobbra kisodródva a kapu bal oldalába gurított. 3-0.
A csabai védők tévedtek, amikor azt hitték, hogy Kiprich lesen van, szó sem volt erről.
Az 57. percben szépített a vendégcsapat.
Egy ártatlannak látszó bal oldali támadás végén Bánfi balról keresztbe rúgta a labdát Csatónak, aki a 11-es ponttal egy magasságban középre fejelt, az érkező Csanálosihoz, és ő nyolc méterről, ballal a bal sarokba lőtt . 3-1.
(Egyre gyakrabban volt hallható egy idegen síp a B-közép lelátójáról. Jött is rögtön a figyelmeztetés, egy öblös hang bemondta a mikrofonba: — Te, szemüveges srác, hagyd abba a fütyülést. Nagy volt a derültség a nézőtéren.)
A 61. percben Szekeres cselezgetett a hazai 16-os előtt, amikor Udvardi fellökte a csabai csatárt. A szabadrúgást Gruborovics lőtte, s Váczi lábáról pattant szögletre.
Felbátorodott a vendégcsapat. Most már egyre többször közelítették meg Mázi kapuját. A bányászok kissé visszaestek, sok volt a könnyelmű labdaeladás, és kevesebb lett a mozgás.
A 70. percben aztán remek hazai akció futott a pályán. Schmidt a középkörből ragyogóan tálalt a jobb szélen felfutó Kiprich elé, aki mintaszerűen adott középre, Plotár és Váczi érkezett a túlsó ötösön, végül Plotár a jobb kapufára fejelt. A kipattanó labdát Schmidt lőtte rá 10 méterről, de Ottlakán önfeláldozóan kivágta a bal alsó sarok elől.
A 74. percben Dobesch kapott sárga kártyát, mert a felezővonalnál lerántotta Csanálosit.
Hét perccel a mérkőzés lefújása előtt Csapó jobb oldali szöglete után Plotár alig fejelt a léc fölé.
★ ★ ★
A hazaiak az első tíz percet „kóstolgatásnak” szánták, hogy aztán könnyedén, jó étvággyal megegyék ellenfelüket.
Csapó vezérletével a bányászok szétzilálták a megerősített csabai védelmet, és ez gólokban is megmutatkozott. A hazai játékosok az első 45 percben rengeteget mozogtak, pontosan passzoltak és nagyon erőszakosan futballoztak.
A vendégek taktikája - amely a kontrajátékra alapult -, nem érvényesülhetett, mert az egyetlen elöl levő csatárt, Szekerest könnyedén szerelték a hazai védők. A csabai középpályások nem tudtak kellően felzárkózni az akciókhoz, így nem jelentet komoly gondot a hazaiaknak a labda megszerzése.
Szünet után is maradt a tatabányai fölény, bár ekkor már több hiba csúszott a játékba. Egy kicsit elfáradtak a hazaiak, ezt megérezték a vendégek és szépítettek. Ám ez csak szépségtapasz volt, nem veszélyeztette a Tatabánya győzelmét.
A jubileumi találkozón a hazaiak helyenként jó játékkal, gond nélkül szerezték meg a három pontot.
Szentmihályi Antal: — A Békéscsaba meglepően bátor játékot mutatott. Mi kontrákból két gólt tudtunk rúgni, s ez eldöntötte a mérkőzést. Helyzetkihasználásban azonban továbbra is javulnunk kell.
Csank János: — A papírforma diadalmaskodott, bár nem játszottunk rosszul. Túl sok játékosunk hiányzott ahhoz, hogy az eredmény másként alakuljon.
(Zombori Sándor)
4. Tatabánya 6 3 1 1 1 10-7 12
...
15. Békéscsaba 6 - - 2 4 5-11 2
Népsport, 1988. szeptember 15. (Arcanum DT)
Tatabánya - Békéscsaba 3-1 (2-0)
Kedves ünnepség előzte meg a Bányász 1000. NB I-es mérkőzését.
A pályára lépő játékosok a régi „nagyokat” köszöntötték, akik kissé meghatódva, nagy taps közepette vették át Csapóéktói a virágokat. A kezdőrúgást a még élő legidősebb tatabányai labdarúgó, Germadics Károly végezte el.
Majd felzúgott a „Szép volt fiúk!" és a „Hajrá Bányász!”, s máris a jelenlegi legjobbaké volt a főszerep.
Úgy tűnt, a jubileumon az időjárás-felelős is kegyes volt a szurkolókhoz, mert néhány órával a találkozó kezdete előtt az addig szakadó eső megállt.
Képeinken: Pillanatok az 1000. bajnoki mérkőzésről.(Fotók: Nagy Károly)
Dolgozók Lapja, 1988. szeptember 15.
Tatabánya - Békéscsabai Előre Spartacus 3-1 (2-0)
...
(A találkozóra a békéscsabaiak közül elsőnek Annus Vince ügyvezető elnök érkezett, egyenesen Svájcból. Wintherturi tárgyalásairól a következőket mondta: „Benegger úr, a klubelnök eddig úgy tudta, hogy 70 ezer svájci frank a tartozásuk, és csak most tisztáztuk, hogy mi 20 ezret kaptunk Pásztorért, és a második 20 ezret elengedjük, mivel hazatért. Amennyiben ezt az MLSZ is tényként szentesíti, úgy néz ki, hogy vége lesz a tortúrának, és a jelenleg mandulaműtét után kissé gyengélkedő középpályás végre újra pályára léphet itthon.”
A tatabányai találkozót ünnepség előzte meg, hiszen a legendás bányászcsapat 1000. bajnoki mérkőzésére készülődött.)
...
A 90 perc összefoglalójának is megfelel, amit Hidegkúti Nándor mondott a hármas sípszó után: „Kulturáltabban játszott a Bányász, labdarúgói gyorsabbak, erőteljesebbek voltak. Hozzáteszem, hogy a békéscsabaiak nem játszottak alárendelt szerepet, és ha jobban bíznak önmagukban, még szorosabb is lehetett volna az eredmény.”
Jó: Lakatos, Csapó, Schmidt, Kiprich, ill. Csanálosi, Horváth, Szekeres.
Békés Megyei Népújság, 1988. szeptember 15.