Apropó Levéltár. Nem tudom, mikor jutok el oda...
Az Amerikai úti, Hajtsár úti és Erzsébet királyné úti pályák "keresése" és remélt beazonosítása során elég sok kavarodást és fejtörést okoz a látszólag nem egységes névhasználat. Ezt a pályák közelsége, a többszöri tulajdonosváltás és telekcsere, valamint a sajtó és a köznyelv pontatlansága indokol(hat)ja, hiszen a kevés budapesti pálya számos klubnak adott "otthont". Esetleg az is közrejátszhatott, hogy egy-egy pálya a köznyelvben a leggyakrabban ott játszó "hazai" klub vagy az eredeti, régi nevén élt tovább a köztudatban.
"Az első világháború után 1922-ben, a Tanácsköztársaság alatt létrejött egyesített fővárosi villamosvasutak rendszeréből kivált a BHÉV. A vasút ugyanis magántulajdonban maradt: a BKVT megmaradt tulajdonrészéből alapított
Nova Közlekedési és Ipari Rt. volt az egyetlen részvényese. Ezek a tulajdoni viszonyok egészen a világgazdasági válságig maradtak fenn, amikor 1934-ben a külföldi (angol, német, luxemburgi) tulajdonosok eladták a veszteséges vasutat a fővárosnak." (Forrás:
http://villamosok.hu/bhev/jarmuvek/mvii ... index.html)
Itt lép képbe a Levéltár és a hivatalos nyilvántartás. Nagyon valószinü tehát, hogy a BKV (BKVT, BSzKRt. stb.) régi pályája erröl a cégröl kapta nevét, és nem lehet véletlen egybeesés az sem,
hogy az 1934-es tulajdonosváltással közel egyidöben kezdödött el a Sport utcai pálya építése, mely a Nova-pályát volt hivatott váltani. Feltételezem, hogy a Nova-pálya pontos helyét az ingatlan helyrajzi száma alapján be lehet azonosítani és így végre ki lehet azt is deríteni, hogy a Thököly út és a Mexikói út keresztezödésében vagy a teljes hosszúságú Hajtsár út mentén feküdt-e a pálya.
A Levéltár honlapája szerint betekinthetöek a Nova Közlekedési és Ipari Rt. iratai, melyben minden bizonnyal szerepel a Nova-pálya 1933-1935 közötti ingatlan-eladásának néhány részlete.
A Nova Rt. legalább 1942-ig létezett, 1937 és 1942 között birtokolta a New York-palotát. (Forrás:
http://beszelo.c3.hu/cikkek/epueletek-–-tortenetek), a Levéltárban többek között az 1933–1942 évek Közgyűlési jegyzőkönyve is megtalálható.