A digitális kor és az információs társadalom minden szülőt új kihívások elé állít. Egy kis költői túlzással, de a mai gyermekek szinte már okostelefonnal a kezükben jönnek a világra, így hiába próbálunk észérvekkel fellépni a túl korai mobilhasználat ellen, nem biztos, hogy sikerrel járunk. De vajon mit nevezünk túl korainak, és mikor jön el az első telefon ideje? Hogyan érdemes gondolkodni a készüléktípus kiválasztásakor? Cikkünkben ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolásával segítünk a szülői dilemmák megoldásában.
Az első okostelefon nem az életkor függvénye
Mobiltelefon gyereknek? – amikor a gyermek első okoseszközének megvásárlása szóba kerül a családban, sokan az életkor szempontjából közelítik meg a témát – helytelenül. Tudniillik, ahogy egy felnőtt életében sem a számok határozzák meg a nagyobb mérföldköveket (diplomaszerzés, házasság, családalapítás), úgy egy gyermek esetében sem feltétlenül.
Tekintve, hogy mindenki más ütemben fejlődik, sokkal inkább érdemes felmérni a kicsi érettségi szintjét, mintsem megvárni a következő születésnapját. Ha szeretnénk félretenni elfogultságunkat, és minél reálisabb képet kapni arról, hol tart gyermekünk a korához képest, célszerű a döntés előtt egy arra érdemes szakember vagy pedagógus véleményét kikérni.
Emellett néhány jól célzott kérdéssel mi magunk is fel tudjuk mérni, hogy a mobiltelefon iránti vágynak mi az eredője: fontos, mert szükség van rá az iskolai és iskolán kívüli tevékenységekhez, vagy csak “le van maradva” a gyermek, mert a környezetében már minden társának van? Egy biztos, bárhogyan döntünk, bármilyen gondolatok mentén jutunk el a megoldáshoz, szülőként önmagunkat is trenírozni kell arra, hogy az első mobillal a megfelelő adatvédelmi tudást és szabályrendszert is át tudjuk adni lányunk vagy fiunk számára.
Milyen a megfelelő készüléktípus egy fiatal számára?
Ha úgy döntünk, hogy elérkezett az első mobil ideje, csak egy percnyi időnk marad fellélegezni, ugyanis a megfelelő készüléktípus kiválasztása sem kevés fejtöréssel jár. Természetesen ilyenkor mindenkinek érdemes a saját szempontrendszere szerint gondolkodni, de általánosságban elmondhatjuk, hogy a könnyen kezelhető és hordozható, valamint a minél strapabíróbb modellek között érdemes nézelődni.
Továbbá ajánlott azokat a mobilokat keresni, amelyek:
● szülői felügyeletet biztosító funkciókkal is rendelkeznek;
● nagy kapacitású akkumulátoruk miatt magas üzemidővel bírnak;
● stapabíróbbak az átlagnál (elkerülve a minél több üvegfelületből álló eszközöket);
● ár-érték arányban is elfogadhatóak (lásd: középkategóriás telefonok).
Fontos kihangsúlyozni, hogy az első mobilnak nem kell prémium minőséget képviselnie, a lényeg, hogy a kezelőfelület átlátható, a telefonfunkciók pedig minél összetettebbek legyenek.
A telefon felelősséget ad, a felelősség bizalmat épít, a bizalom önállóságra sarkall
Akár a gyermek, akár a szülő szempontjából nézzük, az első telefon kicsinek és nagynak legalább ugyanolyan meghatározó pillanat. Ezáltal nemcsak telefont ajándékozunk, hanem egy új színtéren is felelősséget vállalunk a másikért: bizalmat adunk a kezébe, amellyel elindítjuk az önállósodás útján. Fontos azonban, hogy mindeközben végig gyermekünk mellett maradjunk, és a problémás helyzetekben ugyanúgy betöltsük a védelmező és gondviselői szerepünket.
-
Az első mobiltelefon – így vezessük be gyermekünket a digitális világba!
Magyarfutball Blog
A Magyarfutball.hu blogja - érdekességek, kuriózumok, anekdóták a magyar labdarúgás mindennapjából.
Kategóriák
- egyéb (40)
- Bolhapiaci kincsek (55)
- Fan Art (7)
- Focis játékok (8)
- Futball és művészet (15)
- Gépház blog (17)
- Grund focipályák (4)
- Így szeretlek Magyar Futball! (4)
- Játékvezetők (2)
- Külföldi példák (3)
- Magyar foci mindenhol (24)
- Magyarfoci in English (3)
- Magyarfoci máshogy (31)
- Meccsen jártunk (4)
- Mezek (6)
- Programajánló (17)
- Retro (1)
- Szurkolók (3)
Kapcsolat / contact
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!