Attól függően hogy otthon, a szabadban vagy a konditeremben edzünk, különböző öltözékekre és felszerelésre van szükségünk. Ezek megfelelő rendszerezése és karbantartása nemcsak a sportteljesítmény javítása miatt fontos: ha sosem tudjuk, mit hol találunk, azzal értékes időt veszítünk, ráadásul felesleges stresszt okozunk saját magunknak. Lássuk tehát, hogyan tarthatjuk rendben az edzéshez szükséges holminkat.
1. Tartsunk mindent egy helyen
A legfontosabb lépés az edző-holmik rendszerezésében az, hogy jelöljünk ki egy sarkot, egy szekrényt vagy legrosszabb esetben egy dobozt, ahol minden szükséges eszközt tárolhatunk. Itt kapjanak helyet a ruhák, a cipők, a súlyzók, az ugrókötelek vagy bármi más, amit kizárólag sportoláshoz használunk, így mindig tudni fogjuk, hogy hol keressük az éppen használni kívánt kiegészítőt.
A kimerítő edzés után nagy lehet a kísértés, hogy mindent elöl hagyjunk, ebből azonban gyorsan káosz alakulhat ki, ezért próbáljunk meg hozzászokni ahhoz, hogy a nyújtás után azonnal rakjunk mindent a helyére: szerencsére ez gyorsan automatikussá válik, így csak az első hetekben kell odafigyelnünk magunkra.
2. Rendszerezzünk
A ruhák szempontjából különösen fontos a megfelelő rendszerezés, hiszen így elkerülhető, hogy a melegebb holmik után kutatva az egész szekrényt feltúrjuk, felesleges rendetlenséget okozva. Képezzenek külön stócot, vagy kapjanak külön tárolódobozt a rövidnadrágok, pólók, pulóverek, szabadidőruhák, melltartók, alsónemű illetve a sapkák és sálak, a lábbelik rendszerezésében pedig nagy segítséget jelent majd egy cipőtartó állvány, így mindent, amire szükségünk van, egyszerűen megtalálhatunk.
3. Minden ruhát azonnal mossunk ki
A sportoláshoz használt pólókat, sortokat és sportmelltartókat természetesen csak egyszer vehetjük fel, érdemes azonban arra is odafigyelni, hogy a mosással ne várjunk hosszabb ideig, ugyanis az izzadságunkból sókristályok oldódnak ki, amik igencsak roncsolhatják a ruha anyagát. Ha egyébként nem indítanánk be a mosógépet, akkor kézzel is átöblíthetjük a ruháinkat, néhány használat után azonban ekkor se maradjon el az alapos gépi mosás.
Ha erre sincs lehetőségünk, akkor nagyon fontos, hogy használat után ne dobjuk a nedves ruhákat azonnal a szennyestartóba, előbb hagyjuk azokat megszáradni, így az anyag a következő mosásra várva jóval kevésbé fog roncsolódik.
4. Időnként ellenőrizzük a felszerelésünk állapotát
Az edzéshez használt holmik kialakításuknak köszönhetően jól bírják a strapát, ez azonban nem jelenti azt, hogy idővel nem szorulnak cserére. Ha nem szeretnénk kellemetlen meglepetésekkel szembetalálni magunkat, rendszeresen ellenőrizzük minden eszközt. Nézzük meg, hogy a ruhákon látunk-e kopást, lyukakat vagy nagyobb szakadást, a leggingsek, sportmelltartók esetében vizsgáljuk meg az anyag rugalmasságát, a cipőknél pedig a talpak kopására, a varratokra és az anyagsérülésre érdemes odafigyelni.
5. Vigyázzunk a holminkra
Ha szeretnénk, hogy a felszerelésünk sokáig kiszolgáljon minket, oda kell figyelnünk arra, hogy mindent rendeltetésszerűen használjunk. A futócipőknél egyáltalán nem mindegy, hogy betonon, salakon vagy éppen a konditeremben viseljük őket: mindig válasszunk olyan modellt, aminek kialakítása a céljainknak megfelelő. Fontos az is, hogy a lábbeliket időnként kitisztítsuk, esetleg kimossuk, de a teljeskörű szárítás se maradjon el, ha szeretnénk elkerülni a penész kialakulását.
Csak egy kis odafigyelés szükséges
A tiszta, rendezett környezet az élet minden területén rendkívül motiválóan hat ránk, nincs ez másként a sportolással sem. Szerencsére itt viszonylag egyszerű dolgunk van, hiszen csak egy szekrény, néhány polc és egy cipőtartó kell ahhoz, hogy minden edző-holminak meglegyen a maga helye: ha ez megvan, kizárólag rajtunk múlik, hogy egy kis rendszert vigyünk az életünkbe.
-
5 tipp az edző-holmik rendben tartásához
Magyarfutball Blog
A Magyarfutball.hu blogja - érdekességek, kuriózumok, anekdóták a magyar labdarúgás mindennapjából.
Kategóriák
- egyéb (40)
- Bolhapiaci kincsek (55)
- Fan Art (7)
- Focis játékok (8)
- Futball és művészet (15)
- Gépház blog (17)
- Grund focipályák (4)
- Így szeretlek Magyar Futball! (4)
- Játékvezetők (2)
- Külföldi példák (3)
- Magyar foci mindenhol (24)
- Magyarfoci in English (3)
- Magyarfoci máshogy (31)
- Meccsen jártunk (4)
- Mezek (6)
- Programajánló (17)
- Retro (1)
- Szurkolók (3)
Kapcsolat / contact
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!