III. Kerület - Budapesti AK 1 : 2
I. osztály 1913/1914
I. osztály 1913/1914: összes
mérkőzés
helyszín :
Budapest, III. ker., Nagyszombat utcai Pálya
játékvezető :
Hajós József
nézőszámok:
- nela: 1.500
- Sporthírlap: 1.500
III. Kerület | Budapesti AK |
---|---|
vezetőedző: hiányzó adat beadása |
vezetőedző: hiányzó adat beadása |
meccstörténelem
- 1921.05.08 Budapesti AK - III. Kerület 1-0
- 1920.09.26 III. Kerület - Budapesti AK 1-0
- 1920.04.18 Budapesti AK - III. Kerület 3-0
- 1919.11.16 III. Kerület - Budapesti AK 0-0
- 1919.03.30 III. Kerület - Budapesti AK 3-3
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
Határ-utca — 1500 néző — Biró Hajós József.
Változatos, élénk küzdelmet vivott a két csapat. A BAK-nal a védelem volt a csapat jobbik része, különösen Rudas elsőrangu.
Károly ugy látszik közelébe sem jut többé régi formájának. A jobbhalf posztját Ligeti igen gyengén töltötte be.
A csatársor nem tudta megismételni mult vasárnapi játékát sem.
A közvetlen védelemnek Ludwig volt a lelke. Tapasztalhatta most, hogy fair játékkal is használhat a csapatának, sőt csakis ezzel.
A III. kerületiek csapatában a Szabó—Gáiczik hátvédpár játéka magaslott ki. A csatársorban a Hönich II—Sommer jobbszárny sok veszélyes támadást vezetett. Gutmann, mint balszélső elég jól bevált.
A játék nem tartozott a legfairebbek közzé, de sulyos durvaság nem esett, véletlen baleset azonban mégis történt. A második félidő 18. p-ben egy III. kerületi támadásnál közvetlenül a BAK kapuja előtt a BAK kapusa, valamint Károly, Ligeti és Guttmann összefutottak.
Az összefutásból kifolyóan Guttmann elesett s annyira megütötte magát, hogy ki kellett állania! Később ujra elfoglalta a helyét, de néhány percz múltán kénytelen volt végleg abban-hagyni a játékot. Megállapították, hogy könynyebb agyrázkódást szenvedett.
A III. kerületiek kezdik a játékot és ők vezetik az első támadást is. Néhány percnyi játék után a BAK fölnyomul és Galczik a kapu előtt kézzel stoppolja a labdát. A megítélt 11-cst Ludwig magasan a kapu fölé lőtte.
A 30. p.-ben Nagyhegyi hosszu lövése a kapufáról a goalba pattan (1:0). Alig fél perccel később a BAK jobbösszekötője kiegyenlít (1 : 1).
A második félidőben a BAK a többet támadó fél és a 1Ó. percben Korda hosszú lövése a BAK második góalját hozza (2:1). A III. kerületiek a 23, és 44. percben egy-egy goalt rugnak, de a biró egyiket sem ítélte meg. Az elsőt offside címén indokoltan, a második goal anuulálásának az okát azonban a biró maga sem tudta megmondani.
Sporthirlap 1914 március 23.
Bírói vizsgán történt. A bizottság egy tagja azzal a kérdéssel fordult a jelölthöz : mi a goal ? Mire a jelölt azt válaszolta, hogy ha a labda a kapuba kerül. A bizottsági tag erre felvilágosította a jelöltet, hogy csak az a goal, a mit a biró goalnak ítél. Ezt a dodonai jóslatszerü választ illusztrálja a tegnapi óbudai mérkőzés, a melyben a Budapesti Atlétikai Klub két goaljával szemben a harmadik kerületiek három goalt lőttek és mégis vesztesként voltak kénytelenek elhagyni a pályát, mert a bíró — Hajós József (FTC) — csaly egy ízben ítélt javukra goalt.
Hajósnak -— ha jól emlékszünk — régi hibája az, hogy a szabálytalanságokat nem torolja meg rögtön, hanem csak körülbelül fél percz múlva. Harmincz másodpercz alatt pedig sok minden történik egy mérkőzésen, szinte természetes tehát, hogy ily körülmények között, mindenki elégedetlenkedett a biró késői — az eseményeknek, mondhatjuk, utánadöczögő — Ítélkezései miatt. Lesbenállás, majd foul miatt nem adott meg egy-egy goalt és különösen az utóbbi esetben, ha egyáltalában történt gáncsolási kísérlet, az majdnem egy perczcel történt a goal előtt, a bíró azonban csak akkor állította meg a játékot, a mikor a labda már benn volt a hálóban és foul miatt szabadrúgást Ítélt.
A két ellenfél mindegyike erős munkát végzett és az óbudai csapat épp ugy megérdemelte volna a győzelmet, mint a kék-feketék. A győztes csapat legjobb játékosai Ludwig, Rudas és Maszák jobbösszekötő volt Előbbi érthetően életének legfairebb játékát produkálta és ha körülötte kavarodás volt, lehetőleg fejjel próbálta továbbítani a labdát. Ludwig a világért sem ütközött volna össze az ellenfél egy játékosával ; igaz, hogy azok is óvakodtak tőle. Rudas nem engedte érvényesülni az óbudaiak veszélyes jobbszárnyát, Maszák pedig váratlan éles lövéseivel vonta magára a figyelmet. Károly néha egy-két perczig káprázatosán szép technikát árult el, azonban a match túlnyomó részében szürkén játszott. Gállos gyorsasága daczára nem tudott a III. kerület jobboldali hátvédjével szemben érvényesülni.
A nagy ambiczióval küzdő harmadik kerületiek legjobb játékosa Szabó volt, a ki gyenge fizikuma daczára is feltűnő biztonsággal állotta meg helyét a BAK jói megtermett csatárai ellen. Partnere, Galczik, jól fut és nem engedi szabadon a védelmen áttörő csatárt. Köszt- ler néhányszor bravúros védést mutatott, de a kapott két goalt nem védhette. A halfsor legjobb tagja Hőnich I., a ki agilitásával sikeresen pótolja a hiányzó rutint. Ugy Hőnich I., mint Stark (jobb fedezet) a fejelésben is felülmúlta Károlyt. A csatársorban uj játékosok mutatkoztak be az összekötők helyén. Sommer a jobb- és Csáki a baloldalon, mindkettő hasznavehető erő. Hegyi a középen a kapu előtt néhány gixert csinált és különben is gyakran nem annyira a játék résztvevője, mint inkább szemlélője volt. A szélen játszó Guttmann és
Hőnich II. viszonylag kevés munkájukat jól végezték1
Mindjárt az első perczekben nagy veszély fenyeget a nappal hátban játszó óbudaikat. Kösztler kifut a jobbszélső felé és a közben czenterezett labdát a belső csatárok egyike éles lövéssel lövi a kapu felső sarka felé, a mikor a kistermetű Galczik felugorva, kézzel leüti a labdát, a megítélt tizenegyest azonban Ludwig magasan a kapu fölé továbbítja. A két csatársor azonban kölcsönösen látogatja az ellenfél kapuját, de ugy Maszák, mint Hegyi lövése a felső léoz felett süvít el. Domsa egy III. kerületi támadás alkalmával kirohanással akar védeni, a halfoknak visszaadott labdát Stark az üres kapu felé rúgja, de Ludwig fejével elhárítja a veszedelmet. A harmadik kerület most vehemensen támad. Hegyi egyedül állva a kapu előtt, öt lépésről goalt hibáz. Szabó, majd Guttmann lövése foglalkoztatja Domsát, két ízben a kapufáról pattan vissza a labda, egyszer viszont megint csak Ludwig feje mentette meg a BAK kapuját, végül azonban mégis megszerezte a vezetést az óbudai csapat Sommer révén (30. p.). Az öröm azonban nem tart soká, mert nem telik bele egy percz és a Károly által előredobott kék-feketék Maszák védhetlen shotjából kiegyenlítenek. A labda a felső kapufáról. a goalvonalra pattan és onnan kerül a hálóba.
Félidő 1:1.
Szünet után a 10-ik perczben Ludwig szabadrúgásából Korda lövése a BAK második goalját eredményezi. Tiz perczczel később Guttmann fejelt labdája is hálót ér, de a biró ofí-side czimén nem Ítéli meg a goalt. A félidő közepe felé nagy kavarodás van a BAK kapuja előtt. Öten is összefutnak, sőt Guttmann és Ligeti felbuknak. Guttmann néhány perczig még próbál játszani, de roszszul lesz, kiáll és eszméletét veszti. Az elősiető pályaorvos könnyebb fokú agyrázkódást állapit meg. Ligeti a feje búbján szerzett egy hatalmas daganatot, de azért végig tudja játszani a mérkőzést. A tiz emberre lefogyott óbudaiak a match befejezéséig erősen küzdenek. A 40-ik perczben Hőnich I. lövését a kirohanó Domsa elfogja, ketten is rárohannak, a labda kiperdül kezéből és Hegyi a kapuba továbbítja. A biró most gáncsot állapit meg Domsa ellen és nem adja meg a goalt. A közönség erős zúgolódása közben ér véget a mérkőzés.
Az Újság 1914 március 24.