Nemesbőd, Nemesbődi Sportpálya
- cím
- térkép, megközelítés
- befogadóképesség
-
lakosság
Nemesbőd: 618 (2012)
- hazai csapat
- nézőcsúcs
- pálya mérete
-
talaj típusa
természetes füves
- eredményjelző tábla
- világítás
- futópálya
nincs
- átadás éve
- nyitómérkőzés
- segítség
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
2023. szeptember 09. 11:33
Hétvégén pályaavató mérkőzéssel felavatták a nemesbődiek futballpályáját. Megdolgoztak érte.
Éppen két évvel ezelőtt mentünk el egy kis Vas megyei faluba, Nemesbődre, hogy tudósítsunk róla, hogyan ünnepelték sportegyesületük 75. évfordulóját . Úgy történt, ahogy ez illik: kiállítással és visszaemlékezésekkel, kicsit elérzékenyülve.
Azt is megtudhattuk akkor, hogy meghatározó és összetartó erő tud lenni egy közösség életében a sport, és persze hallhattuk a nagy tervet is: újra használni szeretnék a teljesen leamortizált bődi focipályát, hogy a falubeliek ismét szurkolhassanak az újraalakuló focicsapat meccsein. Mert 75 év után odajutottak, hogy se pálya, se csapat.
Ahogy Kovács Józseftől, az egyesület elnökétől megtudtuk, az igazi problémák ott kezdődtek, hogy az előző önkormányzat nem igazán támogatta a sportot. Olyannyira nem, hogy a futballpályát egyszerűen kiadták fogathajtásra. A hintók és a lovak szépen fel is szántották a pályát. Az öltözőt pedig lomok tárolására használták. A focisták máshova mentek játszani, az egyesület pedig lényegében megszűnt.
2021-ben aztán néhány fiatal úgy érezte, hogy vissza szeretne jönni és újra Nemesbőd színeiben szeretne pályára állni. Bár lekésték a bajnoki nevezést, ez inkább szerencse volt, hiszen a pálya és az öltöző is alkalmatlan lett volna meccsek lebonyolítására.
Mivel nem akartak még egy évet kihagyni, saját kezükbe vették a dolgokat. Először a környékbeli pályákon próbálkoztak, míg végül Söpte fogadta be a csapatot, de csak a 2022-2023-as bajnoki szezonra. Már ez is nagy lökést adott azonban ahhoz, hogy elkészüljön a bődi focipálya.
Az önkormányzat az első lépést megtette azzal, hogy a régi pálya felső réteget legyalulta, de ez még elég kevés lett volna a folytatáshoz. Így az egyesület tagjai jobb híján gyűjtésbe kezdtek a faluban, házról-házra járva. Abban reménykedtek, hogy legalább négyszázezer forintot sikerül összeszedni. De ennél jóval több lett a vége. Jöhetett a kultivátor, a tőzegelés és persze maga a gyep.
Óriási szerencséjükre volt egy helyi futballista, Udvardy László, aki a szombathelyi Illés Akadémián dolgozik karbantartóként, ezért kiválóan ért a pálya füvesítéséhez, ápolásához, a gyep karbantartásához. Az ő szakmai tapasztalatait felhasználva kialakították a megyei 1. bajnokságra megfelelő gyepfelületet.
Az öltöző felújítását pályázatok segítségével és persze rengeteg önkéntes munkával tudták kivitelezni. Kicserélték a nyílászárókat, az esőbeálló tetejét, a vízvezetéket. Új vizesblokkot alakítottak ki egy nagyobb bojlerrel, hogy mindig legyen elég meleg víz.
A hétvégén, vasárnap pedig megtörtént az első pályaavató mérkőzés is. Zöld-fehér hajú lányok és zöld-fehér mezbe öltözött gyerekek kísérték be a csapatot. Volt ünnepélyes kezdőrúgás, és persze újra ott szurkolhattak több százan a hazai pályán a nemesbődi csapatnak, úgy mint egykor.
(De jó ez, mert Itt még az én apám is focizott, a öltöző falát meg ő is rakta. Régen, régen…. Éljen, az újjászületés! R. Gy.)
És ezennel megállapíthatjuk, hogy a magyar focira ugyan temérdek pénzt költ az állam, de az a pénz nem ezekhez a kisfalvakhoz érkezik tömegsportra, az biztos.
https://www.nyugat.hu/cikk/nemesbodi_focipalya_avato_tarsadalmi_osszefogas_