Budapest, XIII. ker., Béke utcai Vasas Sporttelep (lebontva)
-
alias
- Tarnai-réti pálya
- Régi Vasas Pálya
- Fáy utca
- Angyalföldi kínai piac helyén volt futballpálya
- kapcsolódó stadionok
- cím
- térkép, megközelítés
- befogadóképesség
-
lakosság
Budapest, XIII. ker.: 118.320 (2012)
-
hazai csapat
megszűnt / már más pályán játszó
- Újpesti MTE (1943 - 1944)
- Vasas FC (1930 - 1944)
- Vasas FC II (? - ?)
- nézőcsúcs
- pálya mérete
- talaj típusa
- eredményjelző tábla
- világítás
- futópálya
- átadás éve
1930
- nyitómérkőzés
-
kapcsolódó mérkőzések
- 1942.05.24 Vasas SC - Budapesti LK
- 1942.05.17 Vasas SC - BSzKRT SE
- 1942.04.26 Vasas SC - SK Rusj Ungvár
- 1942.04.12 Vasas SC - Losonci AFC
- 1942.04.05 Vasas SC - Kassai Rákóczi AC
- ...összes mérkőzés
- segítség
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
A füves pálya nagy előnyét felismerték a Vasasban. A szünet alatt az eddig poros játszóteret átgyúrták és be füvesítették, úgy hogy ősszel itt is „selymes" talajon fognak küzdeni a csapatok.
Forrás Nemzeti Sport 1935.08.08
forrás:
http://ncap.org.uk/frame/1-1-42-1-207
Egy egyesület életében, eredményeiben mindig meghatározó tényező létesítmény-ellátottsága és helyzete. Ez alól a Vasas Sport Club és labdarúgó szakosztálya sem kivétel.
Nehéz röviden, hideg tényszerűséggel beszámolni a nem idő csinálta legendákról, de megpróbáljuk, hiszen az angyalföldi honfoglalás eszméje hat évtizeddel ezelőtt született, és kötelességünk emléket állítani mindazoknak, akik e téren tettek nem is keveset Angyalföldért - a Vasasért.
A Vasas Sport Club megalakulása után labdarúgóink indultak elsőnek a későbbi sikerek felé. Ezzel megkezdődött a több évtizedes kálvária, melyet a saját otthon utáni vágyakozás miatt vállaltak játékosok, vezetők, pártolók, vasmunkások. A sok erőfeszítés, kilincselés, kudarc, elutasítás albérletbe kényszerítette a "kis Vasast".
Az első főbérlő a BEAC volt, lágymányosi sporttelepén megfelelő díj ellenében - kölcsönadta a mai Skála Áruház környékén a szerényebbik pályát. Az első angyalföldi "kirándulás": a BEAC pályáról a Nyomdász egyesület sporttelepére került a Vasas. Innen, még a húszas évek előtt a mai Thököly út és Nagy Lajos király út sarkán lévő területre költöztek. Ez lett a Vasas első saját otthona. Persze jó, ha fantáziánkat féken tartjuk, mert egy bérelt üres telekről van szó, amelyen állt a kapufa és aránylag sima volt a talaj. Itt sem lehetett gyökeret ereszteni, mert városrendezési elképzelések miatt át kellett adni a területet.
Következett a Hajtsár úti NOVA-pálya, amelyen az edzések zajlottak, a mérkőzésekért az MTK-nak kellett fizetni. Aztán következett a lóversenytéri Postás pálya, a Millenáris és ritkábban az MTK-stadion, hiszen a profi ligában játszó Vasasnak a "hazai mérkőzéseit" is le kellett játszania.
Később - még a húszas évek közepén - a profik az újpesti stadionban tartották az edzéseket, míg a "hazai pálya" a Thököly úton lévő, hajdani BEVV-BSZKRT pálya volt. Itt az ülőhelyet az MTK-tól kölcsönkért padokkal "biztosították". Közben a klub vezetői kilincseltek, talpaltak, hiszen mielőbb szerettek volna választ adni mindazoknak, akik újra és újra feltették a nagy kérdést: mikor lesz saját pályája a Vasasnak?
Ez már nem spontán igények alapján vetődött fel, hiszen felmérték: Angyalföld munkáskerület. Itt dolgozik a vasmunkások nagy többsége, és a Vasas az ő egyesületük. A klub vezetői ennek alapján területet igényeltek a fővárostól - Angyalföldön. 1924. október 14-én írott kérelemre az alábbi hivatalos válasz érkezett:
- Sajnálattal értesítjük Önöket, hogy Angyalföldön már épülőben van egy sporttelep, így indokolatlan és méltánytalan lenne, ha egy kerület egyszerre két pályához jutna. Az Angyalföldi SC részére a Tahi utca, Hajdú utca és a Göncöl utca által határolt területen 16 ezer négyzetméter áll rendelkezésre. Ajánljuk, lépjenek kapcsolatba az ASC-vel és állapodjanak meg, hogy a szükséges napokra bérbe vehessék a pályát...
Jó két év múlva, a Vasas 1927. január 23-i közgyűlésén Zala Zsigmond, az új elnök kijelentette:
- Minden erőmmel azon leszek, hogy a Vasas megteremtse saját otthonát!
Néhány nap múlva Budapest polgármestere hivatalosan közölte: a Vasas SC pályaigényét teljesíti a főváros.
Tizenhat év után valóság lett a nagy álomból - a Tarnai-rét a Vasasé!
Aztán jött az ébredés a hétköznapi kérdéssel: miből építsünk? Harmincezer pengő kellett az induláshoz, Takács II-ért csak tízezret ígért a Ferencváros. Ez arra sem volt elegendő, hogy a rendelkezésre bocsájtott területet körülkerítsék.
Mi volt a Tarnai-rét? Holdbéli táj a kulturált életen túl, a nyomor "előszobájában". a futóhomokot kavarta a szél és az angyalföldi gyerekek lába. Nekik az állandóan és hiába egyengetett "talajba" leütött két kapu maga volt a földi paradicsom, ahol reggeltől estig pufogott a labda.
Három év telt el, míg 1930 elején tábla került a Tarnai-rétre: "Vasas SC sporttelep építkezése!". Drótkerítéssel vették körül a területet és - végre megmozdult valami!
Felhívásokat készítettek, háromezer, egyenként 3 pengős bérletet akartak kibocsájtani. Aki nem tudott pénzt adni, élőmunkával "fizetett", de így is összegyűlt a 30 000 pengő. Megindult a szervezés, a tervezgetés. Az FTC lelátójának építőjétől elkérték a tervrajzokat. A lelátó alá a Postás-pálya tervei alapján öltözőket, irodákat és tornatermet álmodtak. A tornaterem mellé egy 17 méter hosszú helyiséget is terveztek, ahol a billiárd, a sakk és az asztalitenisz kapott volna otthont. A pálya állóhelye mögé teniszpályákat képzeltek el.
Elkészült az uszoda terve, kiásták az 50X25 méteres medence helyét. Az álomra megint szomorú ébredés - az építész megszökött a nehezen összekuporgatott pénzzel. Senki nem nyugodott bele, hogy álmodják a nyomort, a tervezés tovább folyt klubházról, vendéglőről, társalgóról, könyvtárról. A költségvetés 260 ezer pengőt tett ki. A céltudatosság, az akarat és tenni vágyás eredménye az első kapavágás 1930. május 23-án - ünnepélyes keretek között. Ez a hajtóerő 5 hónap alatt történelmet teremtett. Szeptember 15-re már első osztályú mérkőzés lejátszására hitelesítették a Béke utcai sporttelepet.
Milyen is volt a munkáskezektől és filléreiből született igazi Vasas-pálya, amely napjainkban is köti a Tarnai-rét futóhomokját?
- Agyagos talajú labdarúgó pálya, a földhányáson néhány ülőhely, s mintegy 15 000 nézőnek állóhely.
- Voltak kis helyiségek, a lelkesedés diktálta felirattal: "Öltöző".
- Állt egy főépületből, ahol a szertáros szoba-konyhás lakása volt, a bírói öltözőből, a vendégcsapat és a Vasas szobájából. Volt egy tusoló is. A melegvíz csak az első csapat mérkőzéseire készült, de csak annak, aki érkezésekor letette az egy darab fát.
- A pályát bekerítették deszka kerítéssel - részletre. A fakereskedő elől néha szökni kellett.
- A Béke útról volt a bejárat, a játéktér a mai vörös salakos pálya helyén lehetett.
Az avatás nem mindennapi eseménynek számított.
1930. szeptember 16-án a Vasas a Ferencvárost fogadta. Az akkori Nemzeti Sport így írt:
- A Vasas pálya hatalmas területet foglal el. A labdarúgó pálya mellett további játéktereket lehetne létesíteni, de ott nem futballozni fognak. A vasasok jogos büszkeséggel nézhetnek végig stadionjukon, amelyet Angyalföld futóhomokjából varázsoltak elő.
Aztán jött a mérkőzés, és a Nemzeti Sport szenzációként tudósított a Vasas 5:2-es győzelméről. Tombolva ünnepelt a Vasas-tábor, zsongott egész Angyalföld.
Az angyalföldi stadion elindult sporttörténelmi útjára.
Mindennek több mint fél évszázada. Ma a Fővárosi Tanács telekkönyvi hivatalában 28085/110. helyrajzi szám alatt van bejegyezve a Fáy utca - Béke utca - Hajdú utca - Tahi utca által határolt 13 hektáros, azaz 133 214 négyzetméteres terület. Ez már szinte sportváros.
Forrás:
Sikerek piros-kékben (A Vasas SC labdarúgó csapatának története, 1911-1983)
Írta: Boskovics Jenő, Ferenczy István, Fügedy Péter, Németh Gyula, Thaly Zoltán
Vasas Sport Club, 1984.
(Annyi kiegészítés, hogy az 1930. szeptember 16. tehát nyilvánvalóan elírás, hiszen a mérkőzést november 16-án játszották.)
Az írás folytatása a Vasas, illetve az Illovszky-stadion adatlapján.
forrás:
Novák István - A Vasas labdarúgók krónikája (1911-1971)
forrás:
http://www.tempofradi.hu/1930-xi-16-vasas-ferencvaros-5-2