Békéscsaba, Kazinczy utca (lebontva)
- cím
- térkép, megközelítés
- befogadóképesség
-
lakosság
Békéscsaba: 54.460 (2024)
-
hazai csapat
megszűnt / már más pályán játszó
- Békéscsaba 1912 Előre (1951 - 1964)
- nézőcsúcs
- pálya mérete
-
talaj típusa
természetes füves
- eredményjelző tábla
nincs
- világítás
nincs
- futópálya
- átadás éve
1951
-
nyitómérkőzés
1951.09.30. Békéscsabai Építők - Szegedi Lokomotív 3:0
-
kapcsolódó mérkőzések
- 1964.06.14 Békéscsabai Előre SC - Szolnoki MÁV SE
- 1964.05.31 Békéscsabai Előre SC - Bp. Spartacus SC
- 1964.04.04 Békéscsabai Előre SC - Miskolci Bányász
- 1964.03.22 Békéscsabai Előre SC - Jászberényi Lehel SC
- 1964.03.08 Békéscsabai Előre SC - KISTEXT SK
- ...összes mérkőzés
- segítség
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
A tudósítások szerint a mérkőzést 13000 néző előtt játszották.
(MTI - Bodnár László felvételei)
Képes Sport 1961. 37. szám (1961.szeptember 12.) Arcanum DT
Az 5 éves terv első esztendejében - 1950-ben - 180 ezer forintért megépítették a korszerű futópályát, a vízvezetéket, füvesítették a labdarúgó-főpályát, elkészítették a földlelátókat, a körlépcsők egy részét és a salakos edzőpályát
(Machalek István: Békéscsabai Előre 75 év krómnikája)
1962-ben megkérdezték s sportvezetőket: akarják-e, hogy 1500 ember lakáshoz jusson? A válasz — természetesen — igenlő volt!! S oda lett az új pálya, beépítették a „stadiont” úgy, hogy még egy játszótér és sportpark sincs az új lakótelepen, ami legalább emlékeztetné a csabaiakat a volt sporttelepre és helyet adna a jövő kis Amseljainak...
1962-re kellett volna elkészülnie a gyulai köves út mellé tervezett sportkombinát füves labdarúgó-pályájának és néhány öltözőnek. Ennek a stadionnak az ügye 1958 óta húzódik, a tervek szerint mintegy 30 000 néző is elférne benne. Jónéhány illetékes nem is olyan régen azt mondta, hogy ez év őszén már játszani is lehet a pályán. Mi az igazság e körül? Talán 1970-re elkészül, ha:.. Egyelőre még hozzá sem kezdtek...
Labdarúgás, 1965. szeptember (Arcanum DT)
Az 1961. szeptember 10-én a Kazinczy utcai stadionban lejátszott Magyarország B - NDK B mérkőzés pillanatképe.
A magyar csapat legjobbja, Kuharszky harcol a labdáért.
Forrás: Békés Megyei Népújság, 1961. szeptember 12.
www.stormcorner.hu/tortenet.php
Én is gratulálok a Balázsnak a cikkhez,jószándékú,korrekt írás,de remélt engedelmével pár dologgal kiegészíteném,és elsősorban a fiatalabb korosztályhoz tartozó Csaba-szurik tájékoztatására,na meg persze -ferplé-barátomnak.
Annyival azért még tartozom,hogy az alábbiakat kisebb részt a saját igen halvány emlékeim,nagyobb részt szeretett Apám, továbbá az általam mélységesen tisztelt 75 éves Gécs Béla bácsi,az országosan elismert tipográfus,helytörténeti kutató,nagyszerű ember,és végül a lentebb majd szintén említett néhai Krátki Jani bácsi segítségével adom most közzé.
Szóval.
A jelenlegi Kórház utcait megelőző Kazinczy utcai stadion a város másik felén,a jelenlegi lakótelep helyén,a BÁÉV irodaépület és a vasúti sínek között volt (akkor még a jelenlegi vasúttal párhuzamos Szabolcs utca nem létezett).
A stadion (mert hogy az bizony nem „pálya”,hanem egy igazi stadion volt,tribünnel,állóval,és 400-as futópályával),az akkori időkben benne volt az ország első tíz stadionjában.
Gyakran adott otthon az akkor igen gyakori,és nagy érdeklődés kisérte különböző területi válogatott meccseknek,de még Puskásék is játszottak rajta bemutató meccset.
Országos hírű volt az akkori nagypályás (!!!) kézilabda csapatunk,aki szintén itt játszotta első ligás meccseit.
A „center pálya” mellett volt egy fekete-salakos edzőpálya is,ami kinyúlt egészen a mai Őr utcáig. A „tribün” a stadion vasút felöli oldalán volt,és az állóhelyi résztől az én akkori kölyökszememmel nézve hatalmas „vidám-sátor” választotta el,amelyben a vidámságot, a csapolt sör, a tégelyes bor, és az akkoriban egyféle „feles”választék korlátlanul fogyasztható mennyisége biztosította.
A tökmagot (emlékeim szerint akkor még a szotyi nem volt divat) a legendás Cukros Bandi bácsi árulta,a friss vizet,pedig egy zománcozott kannából a futópályán körbejáró Bice-Bóca Néni (talán most mozgássérültnek nyilvánítanánk).A legendás fagyi árus a Krátki Jani bácsi volt (a Jóisten nyugosztalja,jóval túl a kilencvenen,most halt meg csak pár éve),aki ha a mérkőzés állása úgy kívánta –függetlenűl az eladatlan fagyijának mennyiségétől- a kétkerekű fagyis kocsijának tetejére felpattanva,arccal a nagylelátónak,háttal a játéktér felé valóságos őnkivületi állapotban,széles karmozdulatokkal,a publikumot magával ragadva vezényelte ütemesre a teli torkokból harsogó „Hajrá Csaba,mindent bele”-t.
Most is beleborsózik a hátam.
Engem (a kortársaimhoz hasonlóan) Apám –hogy azért valamit én is lássak a meccsből- a nyakába ültetett,így aztán nekem egy-egy hazai gól ünneplése,továbbá az Apám által felhajtott tekintélyes mennyiségű korsó sörök jól ismert befejező nyakmozdulata során ugyancsak kapaszkodnom kellett a saját biztonságom érdekében.
Hát ennyit a legendákról.
***
A magam részéről -tekintettel a holtszezonra- szívesen venném ha a szerkesztő urak további „stadion sorozat”-át a saját infói alapján mindenki kiegészítené a saját helyi emlékeivel,élményeivel,infóival. Talán ebben az uncsi holtidényben az ilyesmi jobban szolgálná mindnyájunk örömét,mint az eszement acsarkodás.
És akkor „zengjen-zúgjon” most is a Hajrá Csaba!
Forrás: http://www.nb2.hu/2011-01-25/hol-van-mar-a-22-ezer-nezo-a-korhaz-utcabol-–-legelomustra/
http://nogradmegye.hir6.hu/cikk/45054/100806_labdarugo_ikont_koszontenek
1950 vagy 1951 az átadás éve?