Budapest, XIV. ker., Puskás Ferenc Stadion (lebontva)
-
112 felhasználó járt itt.
-
alias
- Sri Chinmoy Békestadion
- Népstadion
- A Stadion
- Nemzeti Stadion
- Puskás Stadion
- "Betonteknő"
- kapcsolódó stadionok
- cím
- térkép, megközelítés
- befogadóképesség
-
lakosság
Budapest, XIV. ker.: 123.786 (2012)
-
tulajdonos
Magyar Állam
-
hazai csapat
megszűnt / már más pályán játszó
- Ferencvárosi TC (2013 - 2014)
Az új Albert stadion építkezése alatt
- Ferencvárosi TC (1964 - 1974)
- Ferencvárosi TC (1982 - ?)
őszi szezonban, pályafüvesítés miatt
- Magyarország (1953 - 2014)
- Ferencvárosi TC (2013 - 2014)
- nézőcsúcs
- pálya mérete
105m x 68m
-
talaj típusa
természetes füves
- eredményjelző tábla
elektronikus (videós)
- világítás
van (NB I / TV)
- futópálya
rekortán
- átadás éve
1953
-
lebontás éve
2016
-
nyitómérkőzés
1953.08.20.
Budapest Honvéd - Szpartak Moszkva 3:2 -
kapcsolódó mérkőzések
- 2014.07.24 Ferencvárosi TC - HNK Rijeka
- 2014.07.11 Debreceni Vasutas SC-TEVA - Újpest FC
- 2014.07.10 Ferencvárosi TC - Sliema Wanderers FC
- 2014.06.07 Magyarország - Kazahsztán
- 2014.06.04 Magyarország - Albánia
- ...összes mérkőzés
- kapcsolódó weboldalak
- segítség
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
https://www.vatera.hu/1953-disz-megbizolevel-nepstadion-megnyiton-valo-reszvetelre-jo-tanulas-eredmenyes-sportmunka-ritka-3081873785.html
Szabad Nép, 1950. március 31.
https://www.youtube.com/watch?v=RdbP_06aO_4
https://archivum.mtva.hu/photobank/item/MTI-FOTO-cnRYNE5YbFBCVjNqS1UyRzRUcFZPUGxBSjVXdmtMT2FPNW8yTnhUNHBvQT0%3D
index.hu/sport/alapvonal/2019/03/30/algir_budapesti_nepstadion_masa_boor_zoltan_epitesz_kozti/
Mivel már kevesebb mint nyolc hónap van hátra a szerződésben rögzített határidőig, a tényleges munkálatok bármikor megkezdődhetnek. A bontást a székek leszerelésével kezdi meg a kivitelező, amellyel párhuzamosan az értékmentő tevékenységek és közműkiváltások zajlanak. A muzeális darabokat raktározzák és a Sportmúzeum kezelésébe kerülnek. Az NSK-tól úgy értesültünk, hogy a stadion lelátóin lévő több tízezer szék sorsáról a közeljövőben döntés születik.
A korábbi elképzelések szerint a napszítta ülőalkalmatosságok kistelepülések sportcentrumaiba kerültek volna. A 2011 végén megfogalmazott elképzelés szerint a Magyar Labdarúgó-szövetség szakmai iránymutatása alapján írtak volna ki pályázatot azokra az eszközökre, amelyek az épülő, új Puskás-stadionnak már nem lesznek tartozékai. A székekkel, bútorokkal, gépészettel szemben az igazi nagy munka a lelátók és a pályatest eltüntetése lesz. A régi stadion – hasonlóan a ferencvárosi Groupama Arénához – tovább él majd az új épületben.
A törmeléket közel 90 százalékos arányban beépítik és újrahasznosítják a megépülő stadionban. Hogy a munka méretét érzékeltessük, körülbelül 50 ezer köbméter beton és vasbeton vár bontásra, amit 100 százalékban újrahasznosítanak. Csak a feldolgozandó vasbeton tömege meghaladja a 100 ezer tonnát. Az NSK-tól kapott adatok szerint ezen felül közel 175 ezer köbméter földet mozgatnak meg, amelyből 45 ezer köbmétert visszatöltenek az építkezés során, 60 ezer köbmétert újrahasznosítanak más helyszínen, közel 70 ezer köbméter pedig lerakóhelyre kerül, ahol rekultivációs célokra fogják használni.
Fürjes Balázs, a kiemelt budapesti fejlesztések kormánybiztosa egy néhány héttel korábbi, lapunknak adott interjúban elmondta, a bontás februárban elkezdődik, 2019-re szeretnénk felépíteni az új Puskás Ferenc-stadiont. Az új épület megjelenésében felidézi majd a sokak által szeretett Népstadiont. Erre kitűnő lehetőséget adnak a hosszanti lépcsőházak, pilonsorok, amik karakteres építészeti arculatot kölcsönöznek az épületnek. Új pálya, lelátó, tetőzet, közösségi terek épülnek, eredeti állapotában csak a fogadóépület marad meg. Futballmérkőzéseken, köztük a 2020-as futball Eb budapesti mérkőzésein hatvanötezer szurkolót fogadhat majd az új létesítmény.
2016.02.20
http://magyaridok.hu/belfold/a-nepstadion-utolso-napjai-396181/
http://www.fortepan.hu/?view=new&lang=hu&img=65677
http://www.fortepan.hu/?view=new&lang=hu&img=65676
Még 2011-ben döntött a második Orbán-kormány a Népstadion felújításáról, de egyelőre csak lépésben halad a mintegy 100 milliárdosra tervezett rekonstrukció.
Fürjes Balázs, a beruházásért felelős kormánybiztos a tervek júniusi bemutatásakor őszi bontást ígért, aminek a tenderét csak ma sikerült közzétenni - hívta fel a figyelmet a 444.
Mint ismeretes, a 2020-es Európa-bajnokságon négy mérkőzésnek is otthont adó, megújuló aréna építése a tervek szerint 2016-ban kezdődne el és 2019-ig tartana. A bontást eredetileg őszre ígérték.
Az új létesítmény amellett, hogy labdarúgó mérkőzéseket rendezhetnek majd benne, az ország legnagyobb koncerthelyszíne lesz, továbbá 1000-1500 fős konferenciákat is tarthatnak majd benne. Egy új épület épül a régi köré, megőrizve az előző karakteres építészeti elemeit, például nyugati lépcsőházként szolgáló, tükrözéssel teljesen körbeépülő pilonsorokat, valamint a toronyépületet.
http://www.csakfoci.hu/valogatott/valogatott/node/201126
Forrás: fentrol.hu, Lechner Nonprofit Kft.
A felhasználás csak megrendelés számának birtokában lehetséges.
(Magyar Fotó Hoffenzer Béla bélyegzéssel)
forrás:
http://gyujtemeny.vatera.hu/fenykep/nepstadion_epites_sajtofoto_1953_bol_3db_rrr_1999900202.html
Az NSK közleménye szerint a szakemberek elkészültek a több mint 60 éves létesítmény lézeres térszkennelésével. A különleges eljárás segítségével láthatóvá vált a pilonok, a lelátó, a toronyépület és a küzdőtér virtuális pontfelhő modellje, valamint látványképek és 3D animációs filmek is készültek. A szkennelt állomány az épület részleges bontásához és átépítéséhez is alapvető információkkal szolgál, és az utókor számára is dokumentálja a Puskás Ferenc Stadion jelenlegi állapotát. A lézeres térszkennelést a Középülettervező Zrt. alvállalkozójaként a Humansoft Kft. végezte el.[...]
http://www.telesport.hu/2014/09/23/beszkenneltek-a-puskas-ferenc-stadiont/
Források és úgymond kötelező olvasmányok:
http://fovarosi.blog.hu/2013/08/10/nemzeti_stadion_almok_1896-tol_1930-ig
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0013_08_Epitett_oroksegunk/14_lecke_funkcionalista_s_konstruktivista_ptszet.scorml
http://fovarosi.blog.hu/2013/08/20/hogyan_epult_fel_a_nepstadion
http://hg.hu/cikkek/varos/13091-bontas-elott-a-nepstadion
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1672702&page=11
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1667594&page=3
http://www.rubicon.hu/magyar/nyomtathato_verzio/nemzeti_stadion_nepstadion_puskas_ferenc_stadion/ (#65 hozzászólás)
1956 szimbolikus megnyilvánulásai (például Sztálin útból Magyar ifjúság útja lett) nem váltak hivatalossá, 1957-ben azonban ismét beindult az átnevező gépezet: a korai Kádár-korszakot e tekintetben a sztálinista vadhajtások nyesegetése, illetve az új mártírokra, vagyis a "személyi kultusz", illetve 1956 kommunista áldozataira való emlékezés jellemezte. A Sztálin útból Népköztársaság útja, a Sztálin hídból Árpád híd, a Vorosilov útból Népstadion út lett, a Molotov teret újból Vigadó térnek, a Malinovszkij fasort Szilágyi Erzsébet fasornak hívták. Mező Imre nevét kapta meg az Orczy és Fiumei út összevonva, Asztalos Jánosét a budai Aladár utca, Rajk Lászlóét az újlipótvárosi Pannónia utca, és immár Kun Béla is a "helyére" került: 1957-től a Rákosiék által Néphadseregre átkeresztelt Ludovika tér viselte a nevét.
A hatvanas évek közepére a téma elveszítette aktualitását, bár különféle apropóból olyan régi elvtársakról is megemlékeztek, akik életükben többnyire közutálatot váltottak ki.
Forrás: http://magyarnarancs.hu/belpol/fovarosi_kozterulet-atnevezesek_-_hirtelen_felindulasbol-76129
villanyvilágítás átadása,
lelátók bővítése
befogadóképesség: 83.000
A tegnapi stadion túrán 1958-as dátum hangzott el és hogy a két magyar szereplővel rendezett KK döntőre adták át. Az évszám akkor ezek szerint nálunk helyes, ugyanis '59-ben volt ez a döntő:
https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozesek/1959-09-09/mtk-bp_honved
https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozesek/1959-08-19/bp_honved-mtk
A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum idén már harmadik alkalommal csatlakozik a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz. Június 21-én a különleges bemutatók mellett sétát is lehet tenni az átépítés előtt álló Puskás Ferenc Stadionban.
„Szabad a pálya” – ez az egyik mottója a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum programjainak a 12. Múzeumok Éjszakáján. Június 21-én [szombaton] délután 4 órától várja az érdeklődőket a Puskás Ferenc Stadion: a focipályán ügyességi játékokat, sportvetélkedőket és népi sportjátékokat lehet kipróbálni.
A múlt és a jövő is találkozik az átépítés előtt álló stadionban: Hidán Csaba történész tanítványaival felidézi a régi korok kardvívását és harcászati eszközeit, majd bemutatkozik a HBH Cube, a street workout egyik sporteszköze.
A tavaly nagy sikert aratott stadionvezetések sem maradhatnak el. Kétóránként indulnak a múltidéző séták, amelyek során érdekességekkel és anekdotákkal fűszerezve vezetik be a vendégeket a stadion és a szoborpark rejtelmeibe. A túra során be lehet nézni a toronyépületbe, az öltözőkbe és az egykori Rákosi-páholyba is.
Lesz rendhagyó elemlámpás stadiontúra is, éjjel pedig az olimpiai fáklyával is futni lehet a létesítmény körül.
Forrás: http://nb1.hu/hirek/szent-ivan-ejjelen-benezhet-rakosi-matyas-paholyaba
még hami nagyapja is onnan szurkolt 77-ben Bolívia ellen))
Egyébként a 80-as években kezdték el felszedni a kétcollos fadeszkás ülőhelyeket sárga műanyagokra de ezek nem külön ülések voltak, csak olyan folyópad jellegűek. Az üléscserét kb. 5-6 évig végezték, és még be sem fejezték, mikor az UEFA már azt modta, hogy szóló ülések a szabványosak.
A 90-es években meg a római számos szektorokat (játékoskijáró oldal) baszták el (vagyis nem mostanában), én anno a 98-as atlétika EB-n azt mondtam erre, hogy autószalon ablakok.
Első válogatott meccsemen a hollandok onnan kergették ki a fradistákat, nagyon szép emlék elhiheted.
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9018185
https://www.youtube.com/watch?v=HwNWLPhWIXM
http://hu.wikipedia.org/wiki/1966-os_atl%C3%A9tikai_Eur%C3%B3pa-bajnoks%C3%A1g
http://www.origo.hu/archivum/20000828herczeg.html
http://www.youtube.com/watch?v=RdbP_06aO_4
http://www.youtube.com/watch?v=0Pzeu-Ejrp8
http://www.mlsz.hu/blog/2013/09/24/fegyelmi-hatarozatok-51/
forrás:
http://ulloi129.hu/2013/09/21/hatalmas-sor-a-penztarnal/
forrás:
http://www.nemzetisport.hu/labdarugo_nb_i/ftc-ujpest-22-ezren-lathatjak-eloben-a-derbit-2281073
Fent 18 szektor van, az is 500 férőhelyes. Ez így 9000.
Együtt: 33000. A max hivatalos befogadóképesség 38600 (ami szerintem kevesebb). A számolásomban nincs benne a K szektorok (300 hely) és a VIP. A K-ban volt valami Groupamás izé nem? Azért nem számoltam bele.
forrás:
http://ulloi129.hu/2013/09/19/hosszabbitott-nyitva-tartas-penteken-es-szombaton/
Tehát a teljes full 24 ezer lehet lezárás nélkül
forrás:
http://ulloi129.hu/2013/09/19/helyzetkep-az-ulloi-utrol/
Az 1950-es évek elején Illovszky Rudolf (Vasas, Budapest) dolgozik a Népstadion építkezésén.
forrás:
http://hetivalasz.hu/uzlet/stadion-a-stadionban-63440
2013.07.05.
http://www.youtube.com/watch?v=YDHL9wNHuBc
Augusztus 20. a nemzeti ünnepünk mellett magyar sporttörténeti szempontból is jeles nap, hatvan évvel ezelőtt adták át az ország legnagyobb stadionját. A szocializmus idején fogant aréna a Népstadion nevet kapta, 11 éve viseli a legismertebb magyar labdarúgó, Puskás Ferenc nevét. Az mfor.hu Mesél a múlt rovata stadion történetét idézi fel.
Noha a köztudatban a második világháború utáni nagy szocialista építkezések egyikeként került be, sokan már jóval korábban szerettek volna egy nagy befogadóképességű stadiont a fővárosba. A történet az újkori olimpiáig nyúlik vissza, a gazdasági gondokkal küzdő Görögország ugyanis nem akarta felvállalni az 1896-os olimpia megrendezését, így a figyelem hamar az ezredéves fennállására készülődő Magyarországra terelődött.
A görögök végül mégis megrendezték az eseményt, így a magyar stadion megépítésére nem került sor, bár valószínűleg a millennium fejlesztésekbe nem fért volna bele ennek megépítése. Ezt követően úgy tűnt az 1910-es években felépülhet egy nemzeti stadion, hiszen jó esély volt rá, hogy Magyarország rendezze az 1920-as olimpiát. A világháború azonban keresztülhúzta a terveket, ráadásul hazánk, mint vesztes részt sem vehetett azon.
Az első elképzelések a Vérmezőre álmodták a stadiont, de a XI. kerületi Nádor-kert és a Kerepesi út környéke is szóba jött, ahonnan a Magyar Lovaregylet elköltözött. A gazdasági helyzet azonban nem tette lehetővé egy nagy sportberuházás elkezdését. A téma később nagy nyilvánosságot kapott, 1924-ben törvényt hoztak egy új stadion építésére, s a sportadót is bevezették – de a befolyt összeget nem arénaépítésre költötték. Ebben az évben Hajós Alfréd olimpiai úszóbajnok a stadion terveivel szellemi olimpiai ezüstérmet nyert, ám az ő elképzelései sem valósultak meg. Később a húszas évek végén helyszínül azt a területet javasolták, ami ma körülbelül az M3-as bevezető szakaszához esik. Persze ebből sem lett semmi - azaz egy picit talán mégis lett valami, hisz lényegében ezen a területen áll ma a BVSC sporttelepe. Aztán kitört a gazdasági világválság, és a tervek fiókba kerültek, majd a kiéleződő nemzetközi politikai helyzet és a második világháború miatt nem volt reális esély az építkezés megkezdésére.
A háború utáni újjáépítés a stadionépítési álmokat is újjáélesztette. Hajós Alfréd ugyanis nem adta fel. 1946-ban már újra tervekkel jelentkezett, de nem járt sikerrel. Hogy mégis megmozdult valami, az elsősorban annak volt köszönhető, hogy a berendezkedő kommunista kormányzat minden addiginál tudatosabban kívánta felhasználni a sportsikereket saját hatalmának megszilárdítására. Hozzájárult a határozott lépések megtételéhez az is, hogy 1947. május 4-én, a magyar-osztrák meccsen összeroskadt az üllői úti pálya fa lelátójának egy része. Óriási szerencse volt, hogy a 250 ember közül senki sem halt meg.
1948 tavaszán, a döntő belpolitikai változásokkal párhuzamosan a stadion ügye is fordulatot vett. A két munkáspárt egyesülésével 1948. június 12-én megalakult a Magyar Dolgozók Pártja, amely nyomban nagyszabású gazdasági és társadalmi reformprogramot hirdetett. Az MDP azonnal védőszárnyai alá vette a Népstadiont mint a béke, a monumentalitás és a társadalmi egyenlőség szimbólumát, és felépítését kiemelt beruházásként kezelte. Az ÉTI tervezői, Dávid Károly, Juhász Jenő és Kiss Ferenc elkészítették az első vázlatterveket, 70 ezer fő befogadóképességű stadiont képzeltek el a Kerepesi út–Dózsa György út–Thököly út közti területre. Az építkezés ünnepélyes megnyitására július 12-én, hétfőn délután öt órakor került sor. Az első kapavágást Tildy Zoltán köztársaság elnök végezte el.
Más kérdés, hogy a folyamatos módosítások során csak 1952-re alakult ki a stadion végleges látványterve a küzdőteret körülölelő, vasbeton borítású földsánc lelátóval és a nyugati oldalon magasra emelkedő, majd az északi és déli oldalon fokozatosan csökkenő magasságú vasbeton nagytribünnel.
Az építkezés idején rendszeres volt a konfliktus a beruházó, a tervezők és a kivitelezők között. Pedig probléma e nélkül is lett volna bőven, hisz ekkora vasbeton szerkezet korábban még nem épült az országban. Más nehézségek is hátráltatták a Népstadion építését: a vissza-visszatérő anyaghiány, a nyersanyagok változó minősége, a munkások nehezen kiszámítható vezénylése éppúgy gondokat okozott, mint az építkezés időnként valósággal kampányszerű felgyorsulása. Ráadásul az építkezés kellős közepén, 1951 áprilisában hirdette meg az MDP az ún. "építészeti fordulatot", ami lényegében kötelezővé tette Magyarországon a szocreál stílusjegyeinek alkalmazását. A szocreál kényszer és a korábbi építészeti gondolkodás különbözősége világlik ki akkor is, amikor a gazdagon kiképzett bejárati csarnokból az öltözőkhöz vezető lépcsőkhöz érünk - hirtelen egy jóval puritánabb, dísztelenebb világba csöppenve. Az épületre igencsak jellemzővé vált ez a kettősség. Ugyanakkor az összhatást tekintve a stadion arányainak szépségeivel, határozott vonalaival kiemelkedő alkotás a kor építészetében.
A kivitelezők főleg előregyártott elemekből dolgoztak, amelyeket a helyszínen állítottak elő. 45 ezer köbméter betont, 15 ezer lépcsőelemet helyeztek el - ez volt akkor az ország legnagyobb építkezése.
A Népstadion megnyitására (1953. augusztus 20.) nagy ünnepélyt rendeztek, díszfelvonulással, zászlós parádéval. Jelen volt Avery Brundage, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is, akit a sajtóteraszon helyeztek el, mivel „a nép nagy vezére”, Rákosi Mátyás nem volt hajlandó egy imperialista ország polgárával megosztani a díszpáholyt. 12 ezer tornász lépett fel, majd 2100 sportoló vonult körbe a futópályán, ezután az OTSB elnöke, Hegyi Gyula tartott nyitóbeszédet. A magyar zászlót a Himnusz hangjai mellett Csermák József olimpiai bajnok kalapácsvető vonta fel. Ekkor tízezer galambot eresztettek szabadon, majd a Norvégia–Magyarország atlétikai viadal második versenynapját rendezték meg. Ezután a Budapesti Honvéd–Szpartak Moszkva labdarúgó mérkőzésen a magyar csapat 3:2-re nyert. A tornabemutató záró képe egy vörös csillagból kiemelkedő gúla volt, amelynek tetején a Szabadság-szobor nőalakja magasodott ki. Ezután még egy 400 fős népi táncegyüttes lépett fel, végül, félig már szürkületben, két magyar női kézilabda-válogatott játszott nagypályás bemutatómérkőzést. A Népstadion első igazgatója szintén olimpiai bajnok kalapácsvető, Németh Imre lett.
Az átadási ünnepség után is folytatódtak még a munkák - a világítás például csak 1959-re készült el. A kijelző hatalmas órája a stadion jellegzetes "bútordarabjává" vált. Az első táblák 18x6 méteresek, az órák 5 méter átmérőjűek voltak, összesen 14 ezer izzó világította meg őket.
A következő évtizedekben több emlékezetes, nagy tömegeket vonzó esemény is itt zajlott le. 1954-ben itt volt a híres, 7:1-es angol-magyar labdarúgó meccs - az ország egyik leghíresebb futballmérkőzése. A legtöbb néző 1955-ben jelent meg: 104 ezren látták a magyar-osztrák mérkőzést. Később megszüntették az állóhelyeket, ezzel csökkent a befogadóképesség. 1961-ben Jurij Gagarin nézett itt meccset, majd Louis Armstrong énekelt 80 000 ember előtt. A 70-es, 80-as években a koncertek vonzottak tízezreket: 1986-ban a Queen érkezett a vasfüggönyön túlról, 1990-ben az István, a király előadását láthatta óriási tömeg. 1991-ben II. János Pál pápa találkozott a stadionban a hívekkel. 1996-ban jött Michael Jackson, majd 2001-ben az Illés, a Metro és az Omega adott közös koncertet.
Az 1990-es években egy részleges felújítás történt: megerősítették a felső lelátó szerkezetét, és lefedték a sajtópáholyt. 1998-ban az V.-VI. szektor rekonstrukciós munkái készültek el, Csizmár Gyula (Lakóterv) tervei szerint. 2002-ben a Népstadion új nevet kapott: az akkor 75 éves Puskás Ferencről nevezték el, aki az ötvenes években az Aranycsapat tagjaként vált világhírű futballistává. 2004-ben pedig az egész komplexum vált hivatalosan Olimpiai Központtá.
Az épület nagyon rossz állapotban van. Különféle tervek születtek felújítására, bővítésére, illetve újjáépítésére, de egyelőre csak az életveszélyes felső karéjt erősítették meg. 2011. november 4-én a kormány elfogadta a stadion újjáépítésének koncepcióját, mely szerint 2016-ra 65-70 ezer férőhelyes új stadion épül. A legutóbbi információk alapján a Puskás Stadion megmarad, atlétikai pálya lesz belőle. Míg az új, 65 ezres nemzeti stadion a Papp László Budapest Sportaréna és a jelenlegi létesítmény között épül majd fel.
forrás:
http://www.mfor.hu/cikkek/60_eves_az_orszag_legnagyobb_stadionja.html
2013.08.20
Az NSK keddi közleménye szerint a két létesítménynél lezárult a rekonstrukció megkezdéséhez szükséges szerzői jogi vizsgálat, s mivel a Velodrom esetében "nem állapítható meg a tervek jogtulajdonosának kiléte", nyílt nemzetközi építészeti tervpályázat indul a tervek elkészítésére. A kiírás pontos részleteiről a közeljövőben születik döntés.
Az új Puskás Stadionnál egyértelműen be lehet azonosítani a tervek jogtulajdonosát, így a törvényi előírásoknak megfelelően a meghívásos közbeszerzési eljárásra az eredeti terveket készítő Középülettervező Vállalat jogutódja, a Közti Zrt. kapott meghívást.
Vígh László, a beruházásért felelős kormánybiztos április 23-án jelentette be, hogy a kormány döntése értelmében különleges, a világon is egyedinek számító eljárással épülhet meg a nemzeti futballaréna, ugyanis "stadion a stadionban" koncepcióval a mostani Puskás Ferenc Stadionon belül készül majd el az új létesítmény. A 65 ezer néző befogadására alkalmas stadion építése várhatóan a jövő év végén kezdődhet, és a tervek szerint 2017 végén adják át. A beruházás 70-90 milliárd forintba kerül.
forrás:
MTI
via:
http://www.csakfoci.hu/node/142206
Fürjes Balázs ezzel kapcsolatban hozzátette: az építkezés környezettudatos, és kisebb költséggel is jár, ennek az eljárásnak köszönhetően például tízezer kilométernyi teherautós szállítást spórolnak meg.
A stadion elbontott reflektorai és világítótestei a Puskás Stadionba kerülnek, 9500 lelátói székét döntően vidéki települések sportlétesítményeinek felújításához használják fel. Ezen kívül az elbontott vasat, üveget és a téglákat is újrahasznosítják.
forrás:
2013.05.24
http://hvg.hu/sport/20130524_Jovo_oszre_kesz_lehet_az7_uj_Fradistadio
Vagyis a jelenlegi homlokzathoz igazítak hozzá az új stadionbelsőt! Szuper! Íme, a csúszások, a bonyodalmak, a lenyúlások és a sikkasztások melegágya.
Emberek! Így nem lehet építkezni! Ez nem vályogkunyhó, hanem egy nagy térfogatú, sok munkagépet és ezáltal jelentős építési és munkaterületet igénylő munka. Nem kell újabb négyes metró!
forrás:
Qtya - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=324670&page=16
A Kormány kiemelt fejlesztési célnak tekinti a budapesti Istvánmező rehabilitációs programját és a Nemzeti Olimpiai Központ 2013-2017. között történő megvalósítására kijelölt programot. A beruházási program során új Nemzeti Stadion létesül a jelenlegi Puskás Ferenc Stadion rekonstrukciójával és átépítésével, a jelenlegi létesítmények megújításra kerülnek, valamint a fejlesztési területen új sport, kereskedelmi, kiszolgáló és kulturális funkciók kerülnek elhelyezésre - áll a Magyar Közlönyben.
A Puskás Ferenc Stadiont egy legmagasabb UEFA kategóriájú, legalább 65 000 fő befogadására alkalmas, multifunkcionális sportközponttá építenék át. Emellett a Körcsarnok, a Millenáris Velodrom felújításáról és Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok átalakításáról is döntöttek. A fejlesztési program nemzetközi úszó- és vízilabda versenyek lebonyolítására alkalmas komplexumot, valamint egy atlétikai versenyek megrendezésére alkalmas pályát és egy fedett atlétikai edzőpálya funkciót is elhelyezne a területen.
A Nemzeti Olimpiai Központban az új Nemzeti Stadion pilonjainak külső kontúrja és az új lelátók közötti hasznosításra alkalmas terület kialakításával a terület alkalmas lesz további sport és egyéb funkciók - többek között edzőtermek, konferencia helyszín, mélygarázs, szálloda - megvalósítására. Továbbá edző és versenypályák, jégkorong, labdajátékok, asztalitenisz, vívás, ökölvívás, birkózás, és egyéb küzdősportok edzőtermei, valamint sporthoz kapcsolódó üzletek létsülnánek a környéken.
A program felelőse: a kiemelt sportlétesítmény-fejlesztésekkel, sportberuházásokkal összefüggő kormányzati biztos. A beruházást 2017-ig kívánják megvalósítani.
forrás:
http://resourceinfo.hu/hu/cikk/varoskep/35245.html
– Nagyobb és szélesebb a pálya, több a területünk, és ez kedvez a mi játékunknak. A szurkolás most is szenzációs volt, halljuk, érezzük, viszont látványilag nyolcezer ember is kicsit elveszik ebben a nagy stadionban - mondta el a támadó, akit népes szurkolói küldöttség kísért el szűkebb pátriájából, Madocsáról.
forrás:
http://www.csakfoci.hu/node/136666
A részvételi felhívás szerint a jelenlegi, gázkisüléses fényforrású színes, 10x15 méteres videó mátrix táblát, illetve a hozzátartozó órát is modernebb, minimum 20 négyzetméteres full color video LED falra kell cserélni. A győztes pályázónak a szerződés megkötésétől számítva 150 napja van arra, hogy befejezze a munkálatokat.
Az ajánlatokat vagy részvételi jelentkezéseket a Darázs és Társai Ügyvédi Iroda részére kell eljuttatni március 21-én 10 óráig.
forrás:
MTI
https://picasaweb.google.com/kezitortenelem/50EsEvek#5413945664716771490
https://picasaweb.google.com/kezitortenelem/50EsEvek#5413584244523020082
https://picasaweb.google.com/kezitortenelem/50EsEvek#5439936374481620354
forrás:
https://picasaweb.google.com/116375081855314840169/HungaryU21VScotlandU21#5535418735020435954
forrás:
http://pepsifoci.hu/node/124834
Index
2012. szeptember 20., csütörtök 13:50
Ismét használható a Puskás Ferenc Stadion középső lelátója, a törökök ellen októberben 38 ezren szurkolhatnak a stadionban.
Befejeződött a Puskás Ferenc Stadion statikai megerősítése, így a Törökország elleni világbajnoki selejtezőn október 16-án már 38 ezren szurkolhatnak majd a helyszínen.
A középső lelátóra évek óta nem adtak el jegyeket. A biztonsági okok miatt 2009 őszén lezárt épületrész állapota a tavaszi és nyári viharokban tovább romlott, erre szakértői jelentés is felhívta a figyelmet. A stadiont üzemeltető Nemzeti Sportközpontok vezetése úgy döntött, a halaszthatatlan hiba- és vészhelyzet-elhárítást összeköti a stadion befogadóképességének növelésével.
„Tudtuk, hogy nagyon fontos mérkőzés vár a magyar labdarúgó-válogatottra, így mindent elkövettünk, hogy októberre meg lehessen nyitni a középső lelátót. A statikai szakvélemény előírásai alapján megerősítettük a korrodált tartószerkezeti részeket, és elvégeztük a szükséges állagmegóvási munkákat, így a korábbi 26-27 ezerről 38 ezer főre növeltük a Puskás Ferenc Stadion befogadóképességét" – írta Vígh László kormánybiztos, aki hozzátette, hogy 2016-ig ezen a helyszínen játssza majd meccseit a futballválogatott, ezután atlétikai stadionná alakítják majd át a Puskás Ferenc Stadiont, a válogatott pedig egy új, a tervek szerint 65 ezres arénába költözik át.
A Magyarország-Törökország vb-selejtezőre a jegyeket a jövő héten kezdik értékesíteni. Az MLSZ tájékoztatása szerint a legutóbbi, Hollandia elleninél olcsóbban, és ismét meghirdetik a családi szektor akciót.
http://sportgeza.hu/futball/2012/09/20/38_ezren_nezhetik_a_magyar-torokot_a_helyszinen/
A Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottságának elnökének írt levélből az atv.hu az alábbiakat idézi:
"A lelátó tartószerkezetében jelentős változás keletkezett, a korábbi tapasztalatokhoz képest hirtelen kialakult egy olyan fokú állagromlás, mely már közvetlen életveszélyt jelent, mivel a tartók húzott övének betondarabjai nem képeznek koherens egységet. A megerősítő szerkezetek beépítése nélkül a létesítmény nem használható, lezárandó a teljes épület, sőt a közvetlen közelében sem tartózkodhat senki, mivel a lehulló betondarabok az épületen kívülre esnek. (...)A Stadionban az életveszély elhárítása az üzemeltető részéről a sportesemények megrendezéséig elvégzendő feladat, a lehulló betondarabok nemcsak az érintett pilonköz közvetlen közelében működő biliárd szalonba látogatókat, illetve a közforgalom számára megnyitott területre látogatókat veszélyezteti, hanem a sportrendezvényre érkező több ezer ember biztonságát is veszélyezteti, illetve a stadion külpontosan kifelé nyíló tribünszerkezeti geometriájából a stadion mellett közlekedőkre is veszélyt jelent."
Mindez természetesen azért érdekes, mert a közeljövőben több válogatott összecsapás is lesz az arénában, köztük a hollandok elleni világbajnoki selejtező is. Természetesen megkerestük az MLSZ-t is az ügyben, de mivel a szövetség csak bérlője a Puskás-stadionnak, az ügyben illetékes hatósághoz, a Nemzeti Sportközpontokhoz irányítottak minket.
Vígh László kormánybiztos megkeresésünkre jelezte, hamarosan közleményben reagál majd. Az azóta szerkesztőségünkbe eljuttatott kommüniké a következőképpen szól:
"A sajtóban megjelent hírekkel ellentétben semmiféle veszély nem fenyegeti a Puskás Ferenc Stadion látogatóit.
Az egyik kereskedelmi televízió birtokába került – egyébként valóban létező – szakértői jelentés a stadion már régóta nem használt középső lelátójáról állapítja meg, hogy "hirtelen állagromlás" történt, amelyet valószínűleg az elmúlt hónapok "rendkívül viharos-szeles időjárása okozott".
Az állagromlást a Nemzeti Sportközpontok őrszolgálata észlelte július végén, a veszélyes területeket azonnal lekerítették. Az augusztus 2-án készült szakértői jelentésben vizsgált középső lelátórész, ismertebb nevén a középső karéj – a felső karéjjal együtt – már régóta nem használható. A holnapi Magyarország-Izrael válogatott labdarúgó-mérkőzés, illetve a jövő hétfői atlétikai verseny idején a Puskás Ferenc Stadionban a terveknek megfelelően csak az alsó karéj lesz nyitva. Ezen a lelátórészen továbbra is teljesen biztonságos körülmények között szurkolhatnak a nézők. A lelátóhoz vezető beléptetési útvonalat is úgy jelölték ki a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Nemzeti Sportközpontok szakemberei, hogy azok ne érintsék a veszélyesnek nyilvánított területeket.
A Nemzeti Sportközpontok a hibák észlelése után haladéktalanul megkezdte az előkészítését azoknak a javítási, karbantartási munkáknak, amelyek célja a hibaelhárítás mellett a stadion befogadóképességének megnövelése.
Nemzeti Sportközpontok"
forrás:
http://pepsifoci.hu/node/119564
Fáj a szíve a régi Népstadionért? Ha már itt tartunk, talán a legilletékesebbet kérdezem: mi lett a sorsuk a Népstadion egykori klasszikus eredményjelző tábláinak?
Molnár Zoltán, a MOB főtitkára:
Igen, fáj a szívem. Az eredményjelző táblák néhány darabját - úgy tudom - elküldtük az ipari múzeumnak, s a Millenárison is kiállították a magyar feltalálók többi alkotásaival együtt. A régi eredményjelző tábla világszabadalom volt anno, valamilyen telefonközpont került benne átalakításra, s nyilván meg is lehet találni valahol.
Sport Plusz, 2012. július 13.
http://mnsk.hu/stadion_tortenete/
http://www.mnsk.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=603&Itemid=216
...
Az új létesítmény építésével párhuzamosan folyik majd a rekonstrukciója a Puskás Stadionnak. A kormány tervezi szerint az első, 2016-ig tartó ütemben az új stadion felépül és megújul a korábban lebontásra ítélt létesítmény is valamint új parkoló épül a piac helyén.
forrás:
http://www.telesport.hu/Hirek/2012/04/12/21/Igy_kepzelik_el_az_uj_nemzeti_stadiont_.aspx
www.melon.hu/panorama/nepstadion/
A Puskás Ferenc Stadion és a Papp László Budapest Sportaréna között található szoborpark, ahol a tervek szerint egy új, 65 ezer néző befogadására alkalmas futballstadion épülne.
http://pepsifoci.hu/node/107872
forrás:
http://www.fortepan.hu
kép #16750
forrás:
http://sportgeza.hu/futball/2012/02/07/a_regi_marad_es_uj_puskas-stadion_is_lesz/
Forrás: http://nol.hu/sport/hegyi_ivan_bucsuja_albert_floriantol
(pöszméker 2011. október 31-én, 13:01:11 órakor kelt hozzászólása)
2011-11-03 15:38:29
A FourFourTwo úgy értesült, hogy a kormány szerdai ülésén döntött a Puskás Ferenc Stadion újjáépítéséről, amely jövőre kezdődik és 2015-ben fejeződik be.
A legutóbbi hírekkel ellentétben még ebben a ciklusban mégis elkezdődik az új nemzeti aréna építése – értesült a FourFourTwo.hu kormányzati forrásból. A munka az idei tervezés után jövőre kezdődik, négy-öt évig tart majd, és további két ütemben, mostantól számított tíz éven belül atlétikai stadion és kerékpárpálya is épül a jelenlegi olimpiai sportközpont területén.
Az új futballstadion 42-45 ezer férőhelyes lesz, alkalmanként további húszezer férőhellyel lesz bővíthető. Információink szerint döntés született arról is, hogy a jelenlegi Puskás Ferenc Stadiont, az 1953-ban félig készen átadott Népstadiont teljesen lebontják, ám az új létesítményben lesz olyan építészeti motívum, amely legendás elődje emlékét őrzi.
2015-ben készülhet el az új Puskás-stadion, a beruházás az előzetes kalkulációk szerint több mint negyvenmilliárd forintba kerül majd.
http://www.fourfourtwo.hu/hirek/magyarorszag/megis-lesz-uj-puskas-stadion
Ha a kormány októberben eldönti, hogy a Puskás Stadion mellé egy konferenciaközpont is felépüljön, akkor egy módosító indítvánnyal decemberig a sportlétesítménnyel kapcsolatos beruházás még bekerülhet a 2012-es költségvetésbe - mondta Bánki Erik, a parlament sportbizottságának fideszes elnöke a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában.
Hozzátette: az új Puskás Stadion felépítése egyelőre nem szerepel a jövő évi büdzsében.
Bánki azt támogatná, ha a hatvanezres stadion mellé felhúznák a hatezres konferenciaközpontot is, ugyanis költséghatékonyabbnak tartaná, ha az aréna ülőhelyei alatti teret is hasznosítanák.
A sportbizottság elnöke szerint a beruházás - a kormány döntésétől függően - 80-120 milliárd forintba kerülhet majd 2014-ig.
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője múlt szerdán az MTV Ma reggel című műsorában azt mondta, a kormány várhatóan még októberben dönt arról, hogy milyen költségkerettel, milyen fejlesztéseket lehet végrehajtani a Puskás Ferenc Stadionnal kapcsolatban a következő esztendőben. (mti)
Forrás: http://www.nb1.hu/popupindex.php?itemid=119355
www.fussballtempel.net/caf/ALG/5_juillet.html
thebeststadium.blogspot.com/2009/10/stade-du-5-juillet-1962-algeria.html#.TnD6LPozfVq
itt se készült el teljesen, de itt a felső karéj a mi 1/3-unk helyett már 2/3 részben van kész. és ahogy látom a felső részt okosan az alsó fölé tolták, így közelebb is van a felső rész a játéktérhez.
http://www.youtube.com/watch?v=oI0nbGeNENc
A leghíresebb egyik ilyen verseny volt az akkor verhetetlennek hitt Emil Zatopek Csehszlovák "futógép" és Kovács "bütyök" emlékezetes 5000 es futó versenye volt, ahol a 70 ezres közönség szinte beüvöltötte a Magyar fiút a célba.
De rendeztek kerékpáros üldöző versenyeket a salakon, és sok sok atlétikai futó számokat. Persze mindig olyanokat amik a szünetbe belefértek.
Vagy, minden évben telt házas rendezvény volt a Színészek - Újságírók foci meccs, mely egy hatalmas műsorfolyam keretében volt megrendezve.
Aztán amikor világítást kapott a stadion, a kettős rangadók. Két NBI.-es meccs egymásután. Fantasztikus telt házas esti program volt.
Igaz, akkor még volt foci.
Kevesen tudják, hogy a legfelső karélyhoz jó pár lift is működött. Vajon ezekkel a nagy teljesítményű műemlékekkel mi történik?
Érdemes volna valakinek megírni ennek az emblematikus építménynek a történetét, elvégre két év múlva lenne 60 éves. Azt pedig történelmi kornak lehet tekinteni.
potyus - http://urbanista.blog.hu/2011/06/23/oktoberben_kezdik_bontani_a_puskas_ferenc_stadiont
– Nagy kérdés még, hogy hogyan fog kinézni az új aréna. Van olyan álláspont, hogy bele lehetne építeni a jelenlegibe, hiszen a futópályát nem szeretnénk megtartani, de olyan is, hogy ez túl sok komplikációt okozna, ráadásul drágább is lenne, és funkcionálisan is rosszabb eredményt szülne. Néhány héten belül szerintem eldől, hogy mi lesz a végleges, aztán megkezdődik a tervezés. A tervek szerint az utolsó idei válogatott meccs másnapján (jelen állás szerint: október 11., Finnország ellen – a szerk.) el kell kezdődnie a bontásnak. Az biztos, hogy állami pénzből épül majd a stadion, és várhatóan állami tulajdonban is marad – fogalmazott a szövetség elnöke, aki arra vonatkozóan is kapott kérdést, baljós jel lehet-e, hogy a Ferencvárosnál nem volt túl sikeres a külföldi befektető szerepvállalása.
– Nem az számít, hogy külföldi a befektető vagy magyar, hanem hogy milyen. Ahhoz már megvan a pénzünk, hogy egy megfelelő utánpótlás-programot le tudjunk bonyolítani, és megtaláljuk a megfelelő nevelőedzőket, a probléma az, hogy ahhoz egyelőre nem elég gazdag az ország, az itthoni befektetői kör, ahhoz egyelőre nem elég vonzó a foci a külföldi befektetők számára, hogy 16 csapatot úgy tudjanak finanszírozni, hogy versenyképesek tudjanak nemzetközi szinten is. Ha a piac nagyobb lesz, ha a marketingérték nő, akkor úgy a sportág értéke is felmegy, és értékesebb lesz a befektetők számára – reagált Csányi.
forrás:
http://www.pepsifoci.hu/napi/node/92696
forrás:
7:1 Labdarúgó válogatottunk újabb világraszoló gőzelme
http://dia.osaarchivum.org/public/index.php?fs=1026&search=2&page=
Ú. Dózsa - Bp. Honvéd 2-1, 25.000 néző (más forrás szerint: 23.000 néző)
Gólok: Kozma, Steidl, ill. Csuhay
Ferencvárosi TC - Vasas 3-1, 30 000 néző (más forrás szerint: 23.000 néző)
Gólok: Dzurják (2), Bánki, ill. Szabadi
Az egyetlen újraélesztési kísérletre 1992. március 14-én került sor meg sör...
forrás:
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=8524
forrás:
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=8438
1992. március 14., szombat
BVSC-Veszprém 0-0, 500 néző
Vasas-Ferencváros 1-1, 10.000 néző
Gólszerzők: Fodor "Foci" Imre 0-1 (29.perc), Kecskés Attila 1-1 (58. perc)
www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?folder=sites&site=stadionfotos_detail&id=2569&ordner=luft&page=1
Mint ismeretes, az új nemzeti stadion tekintetében a korábbi hónapokban két verzió létezett: egyrészt a Fehér úton épülhetett volna egy minden igényt kielégítő, így nemzetközi meccsekre is alkalmas aréna, másrészt a volt Népstadion, a jelenlegi Puskás Ferenc Stadion helyén húzhattak volna fel egy "ékszerdobozt".
A legújabb, dr. Studniczky Ferenc bizottsági elnök által elmondott tervek szerint egy harmadik verzió kerülhet előtérbe, azaz a Puskás-stadion maradna is, meg nem is.
- Több variáció is létezik, nincs még határozott döntés, de a bizottságunknak megvan az elképzelése. Mos indul egy koordináció az állammal, hisz az állam finanszírozza majd a megfelelő pénzmennyiséget, elkészül egy hatástanulmány és még idén a terveztetés is. Mi labdarúgó-stadionban gondolkodunk, nem multifunkcionális létesítményben. A jelenlegi helyzetben most azt tudom mondani, hogy a Puskás-stadion jelenlegi helyén épülhetne fel, és az elképzelés szerint - ami szerintem egy fantasztikus ötlet - a külső, muzeális elemek megtartásával belehelyeznénk egy teljesen új stadiont a Puskás-arénába. Remélem, hogy ez a terv a következő időszakban majd elfogadásra is kerül - tette hozzá az MLSZ-vezető a Duna Televízió Sportaréna című műsorában.
forrás:
http://www.pepsifoci.hu/napi/node/82579
Így állt elő az a helyzet, hogy 2000-ben, amagyar–olasz vb-selejtező előtt kérvényt kellett eljuttatni az UEFA-hoz, hogy az európai szövetség külön engedélyt adjon a felső karéj alsó részénekmegnyitására. Ott ugyanis nem voltak támlás székek, miként még 2004-ben, a magyar–brazilon sem, amelyet megelőzően hasonló procedúra zajlott. (A magyar–olaszra végül 53 000, a magyar–brazilra pedig, miután maximálták a kiadható belépők számát, 42 000 jegy kelt el.)
A felső karéj első hatezer támlás széke 2005-ben, a Debrecen–Manchester United BL-selejtező előtt tűnt fel, míg valamennyi ülést a stadion említett részében csak 2009 nyarára alakították át a szabványnak megfelelően.
forrás:
http://nol.hu/sport/20110108-alom_luxuskivitelben
forrás:
Nemzeti Sport
1942.06.01.
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=8290
forrás:
Sport7, 1995. április 29.
Ezek szerint akkor viszont nem az a helyzet, hogy "hivatalosan életveszélyes", hanem az engedély hiányában nem lehet "hivatalosan nem életveszélyes" jelzővel illetni.
Kis magyar valóság...
(Aztán nem csodálkoznék rajta, ha esetleg a márciusi, hollandok elleni hazai mérkőzésre ismét megnyitnák a szóban forgó részt.)
https://www.magyarfutball.hu/hu/stadion/16/tortenet-atalakitasok
-a statikai engedély lejárata miatt a csak az alsó lelátórészek használhatók, a többi életveszély miatt lezárva
befogadóképesség: 28.300
Most éppen megint az a hivatalos verzió, hogy a felső karéj alsó része is életveszélyes? Hiszen tavaly ősszel még használható volt.
Azért az kissé megmosolyogtató, hogy jóformán minden évben (hogy mást ne mondjunk: a várható ellenfelek erőssége függvényében...) más és a más a hivatalos befogadóképesség.
A kizárólagos magyar tulajdonban álló cég részéről a felajánlást Varga Mihály elnök-vezérigazgató tette, s amint azt az MTI-hez eljuttatott szerdai közleményben írta: a közös ügy érdekében - számos hazai (Újpest, Székesfehérvár) és nemzetközi (Kisinyov, Gdansk) stadionépítési tapasztalattal a háta mögött - tett ajánlatáról már tájékoztatta Csányi Sándort, a Magyar Labdarúgó Szövetség kedden megválasztott új elnökét.
Varga a dokumentumban úgy fogalmazott, örömmel értesült arról, hogy az MLSZ frissen megválasztott elnöke hitet tett egy új nemzeti stadion felépítése mellett.
Csányi Sándor keddi megválasztása után elmondta, ígéretet kapott arra, hogy a Puskás Ferenc Stadion területén egy új nemzeti stadiont építenek fel.
forrás:
MTI
http://www.nemzetisport.hu/magyar_valogatott/csanyi-ujrainditja-a-bozsik-programot-2035921/
Már várom az új maketteket.
110.000 néző
https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/1436
2010. február 27. 08:14
Biztonsági szempontból egyik hazai sportstadion sem felel meg az UEFA előírásainak - olvasható a Népszabadságban.
Ezt a rendőrség vizsgálta. Megállapították, hogy a legtöbb helyen nehéz két szurkolótábort szétválasztani és veszélyeztetik a játékosok és a bírók biztonságos mozgását, illetve a jegyértékesítés sem megfelelő. Ráadásul, szinte mindenhol hiányzik a megfelelő tájékoztatás arról, hogy mit nem szabad bevinni.
A legrosszabb körülményeket az MTK pályáján tapasztalták, ezért ott "kiemelt kockázatú" mérkőzést csak zárt kapuk mellett rendezhetnek és az enyhébb megítélésű, "fokozott kockázatú" meccseken is korlátozni kell a nézőszámot.
Még az állami kézben lévő Puskás Ferenc stadion sem az előírások szerint működik, erre az intézményre azonban más szabályok vonatkoznak, mint a klubokra. Ugyanis nem az államnak, hanem az adott sportesemény szervezőjének kell elkészítenie a biztonsági szabályzatot és gondoskodnia a biztonságos lebonyolításról.
„A rendőrség igyekezett tiszta helyzetet teremteni; egyértelművé tette az elvárásait, és hogy mikor milyen lépésre, intézkedésekre számíthatnak a klubok a rendőrségtől” - mondta az ügy kapcsán Bencze József országos rendőrfőkapitány.
forrás: www.fn.hu/belfold/20100227/puskas_sem_felel_meg/
forrás:
http://www.britishpathe.com/record.php?id=64951
http://www.britishpathe.com/record.php?id=82071
http://www.bbsarchiv.hu/?module=movies&action=movie&mid=29
http://kereso.nava.hu/nava/public/popup_details.php?doc=161400
http://kereso.nava.hu/nava/public/popup_details.php?doc=164732
http://kereso.nava.hu/nava/public/popup_details.php?doc=166532
Nézőcsúcs NB1-es bajnoki meccsen:
1955. március 27. NB I, 6. forduló
Bp. Kinizsi - Bp. Honvéd 0-0
Népstadion, 98000 néző
1178. bajnoki, összesítve 2132. mérkőzés.
Először is a nézőszámról. A Népsport „csak” 98.000 nézőről írt – ennyi volt a Stadion hivatalos befogadóképessége. De a szektorok mögött mindenütt sűrűn álltak az emberek, és hamarosan megtudtuk, hogy mi is volt a nemhivatalos, de valóságos nézőszám.
http://www.ftcbk.eu/2009/08/07/emlekezetes-fradimeccseim-03-avagy-szazezren-a-nepstadionban/
amiket az 'respect uefa' feliratok mögött pihennek a földön, a szurkolók felé?
a "Népstadion épületegyüttese és szoborpark" pedig regisztrált műemléki érték.
( http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=-8406 )
ezek alapján azt hiszem nem hogy lebontani, de még átalakítani sem lehet... mégis, akkor hogy gondoltak új stadiont a helyére...?
forrás:
http://www.euroastra.info/node/23667
Ez a korszerűsített berendezés már mai értelemben is elfogadható világítást produkált, hiszen új korában 1200 lux átlagos horizontális megvilágítást nyújtott.
Egy világítási berendezés azonban 20-30 év alatt korszerűtlenné válik, elavul, érdemes lecserélni. A Népstadionba kerülő nívós rendezvények már nehezen viselték el a hajdani halogénizzólámpás berendezés lehetőségeihez igazodó egyre nehézkesebbnek érzett fémhalogénlámpás világítást, melynek kisméretű világítótablóin szinte egymást világították az eredetinél jóval nagyobb fényvetők, és a túlterhelt kábelhálózat sem volt képes az esetleges világításbővítést elviselni.
Hosszas előkészületek után, 1992-ben teljesen új berendezés született a kor akkori legjobb világítási anyagaival. A labdarúgó pálya mellett az atlétikai pálya színes tv-közvetítésre alkalmas világítása úgy készült el, hogy bármilyen kameraállásból tökéletes képet lehetett adni, és a világítást a különböző szintű és játékteret lefoglaló eseményekhez 6 kapcsolási fokozatban lehetett működtetni.
A tablókat megnagyobbították, az oszloptörzseket megerősítették, a teljes elektromos rendszert átépítették. Minden oszlopra 72 db fémhalogénlámpás fényvető került. Azonban amíg a magasabb lelátó két 65 m magas oszlopára 3,5 kW (9. kép http://www.epiteszforum.hu/files/imagelist/450_ckth3j_9.%20k%C3%A9p.jpg ), az alacsonyabb lelátó 49 m magas oszlopaira 2 kW teljesítményű fényvetőket szereltek (10. kép http://www.epiteszforum.hu/files/imagelist/800_8q6302_10.%20k%C3%A9p.jpg ). A berendezés új korában 2000 lux átlagos horizontális megvilágítás mellett, a magasabb lelátóra telepített főkamera irányából 1700 lux átlagos függőleges megvilágítást tudott.
Jellemző a méretekre, hogy a főkamera legnagyobb közvetítési távolsága atlétikai versenyeknél 160 m, amit légvonalban 175 m távolságból kell megfelelő szinten megvilágítani.
2001-ben az alacsonyabb lelátó középső szakaszát befedték, ezzel fogadóképessé vált a stadion a VIP vendégek, az igényesebb nézők és az élenjáró európai tv-társaságok számára. A korszerűsítés a világítás kibővítésével is járt. A lelátótetőre 24 db legújabb fejlesztésű rövidívű fémhalogénlámpás fényvető került (11. kép http://www.epiteszforum.hu/files/imagelist/800_k39172_11.%20k%C3%A9p.jpg ), ezzel ebből az irányból is igen jó színvonalú, 1400 lux függőleges, kamerairányú átlagos megvilágítás létesült.
forrás:
http://lisys.hu/kulter/kulter_hirek_reszletes.php?unid=305
A szoborcsoportok üzletileg nem értékelhetőek. A főváros városképe és történelme szempontjából meghatározó épített környezet védelméről szóló 54/1993. (1994.II.1.) önkormányzati rendelet szerint a Népstadion épületegyüttese és a szoborpark fővárosi védettségű épített érték.
forrás:
http://epiteszforum.hu/links/goto/2059/3841/links_related
képek alapján felső karéj 25 sor, hossza 380 méter:
felső karéjra elfér szék: (380/0,55)*25*0,85=14.500-15.000
0,85-öt csökkentő tényezővel számoltam, ami elég jelentős csökkentés, de itt vannak a világítás lábai is, nemcsak az ülőhelyekre vezető lépcsők.
Népstadion befogadóképessége full székezve tehát: 41.500+14.500=56.000
De nyugodtan vehetjük ezt a jelenlegi max. befogadóképességnek, nem hiszem hogy egy barátságos meccsen ennél több embert felengednének a roskadozó lelátókra.
A sajtó 3-4 évente mindig elöszedi a Sri Chinmoy-témát és némi joggal köszörüli nyelvét a világbékéhez és belsö megtisztuláshoz blablabla vezetö úton, amelynek alapjai a meditáció, a szeretet, a megvilágosodás, a szex nélküli szerelem stb. mindaddig, amíg az ember rendszeresen fizeti a tagsági díjat.
Ha szabad kérnem, felejtsük el ezt az agymosást és a Népstadionra, ill. nemzetünkre nézve gyalázatos ál-stadionkeresztelöt. Ma Sri Chinmoy, holnap Tom Cruise, holnapután egy Knesszet-beli falkavezér - mindannyian a világbéke nevében???
Az akkori névadó:
amúgy hol van kint a tábla?
A budapesti Népstadion a világ első stadionja amelyet a világbéke nemes eszméjének ajánlottak fel, lévén ez az intézmény az emberek közötti békés közeledés, egység és harmónia szimbóluma.
Magyarország első békeemlékműveként a Népstadion több mint hétszáz békeemlékművé nyilvánított intézmény és helyszín mellé sorakozik fel. Ezek mindegyike az egyének és nemzetek közötti barátság megteremtése mellett önmagunk túlszárnyalására ösztönöz. A Békestadion nevét egy olyan emberről kapta, aki egész életét a világbéke ügyének szentelte. Sri Chinmoy több évtizedes fáradozását számos nemzetközi díj jutalmazta.
Valaki tudja mikor állították?
A kényelmes műanyag székek felszerelésével néhány napon belül végez a szállítással és kivitelezéssel megbízott szlovák cég, közben elkezdik az összesen 35 helyen szükséges megerősítését a statikailag rászoruló betonelemeknek, s zajlik a hosszú idő után újonnan használatba vett tribünrészek alatti vizes blokkok javítása, korszerűsítése is.
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=5727
Az MLSZ kilincselni fog mindig az aktuális miniszterelnöknél ezügyben. Gyurcsánnyal nem ment, Bajnaival sem. Legkorábban kormányváltás után várható előrelépés az ügyben, nincs elfelejtve a dolog.
Vagy majd jövőre / 2 év múlva újra elölről kezdődik az egész cirkusz és lesz szép új makett, látványterv stb.?
forrás:
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=5715
forrás:
http://www.vagy.hu/cikk.php?id=521
forrás:
http://www.mlsz.hu/hirek2009.php?itemid=5392
"Amennyiben a Puskás Stadiont sikerül 45-50 ezer néző befogadására alkalmassá tenni, akkor butaság lenne csökönyösen ragaszkodni a korábban dogmatikusan kijelentett álláspontunkhoz, a Fehér úti stadionhoz. Egyetlen baj van a Puskás Stadionnal, hogy a szurkolók nem tudnak normálisan bemenni a létesítménybe, ezen változtatni kell a közönség jobb kiszolgálása érdekében. Egy gyors fejlesztéssel a kérdés nyáron megoldható. Ha így lesz, az MLSZ akár azon is gondolkodna, hogy 2012-ig átvegye a Puskás Stadion kezelését, s három évvel később, amikorra remélhetőleg lecseng a gazdasági válság, sokkal pozitívabb és a legjobb végleges döntést lehetne hozni az ügyben".
forrás:
MTI
Erről az MLSZ honlapja adott tájékoztatást.
"A Magyar Labdarúgó Szövetség nevében kérem Önt, legyen szíves a Puskás Ferenc Stadion statikai vizsgálatát elvégeztetni, abból a célból, hogy a 2009. szeptember 5-én és 9-én lebonyolításra kerülő Svédország és Portugália elleni vb-selejtező mérkőzésre a jelenlegi befogadóképesség 15.000 fővel megnövelhető legyen" - olvasható Kisteleki István MLSZ-elnök levelében. - Ennek költségkihatásairól legyen szíves tájékoztatni. Kérem Önt, hogy a fentiek tekintetében a FIFA előírásait vegye figyelembe".
A szerdai, a máltaiak elleni 3-0-ra megnyert vb-selejtezőt a jelenlegi körülményekhez képest teltház, azaz 35 ezer ember előtt rendezték meg. A létesítmény eredeti befogadóképessége közel 70 ezres, ám a felső karéjokat évek óta nem lehet használni biztonsági szempontok miatt.
forrás:
MTI
forrás:
http://www.filozofia.bme.hu/~kerekgyarto/kultura_nagyvaros/2006/nyitott%20kapuk,%20budapesti%20helysz%EDnek.doc
Az első ötéves terv számainak emelésével a stadion befogadóképességét is hetvenezerről százezerre növelték, ekkor került fel a tervekre a felső tribün félkaréja, de a korszellemnek megfelelő megoldásként a padokat is átszámozták, így az ülések közelebb kerültek egymáshoz. A sajtóhelyeket a stadion keleti oldalára tervezték. Szemközt, két méterrel a pályaszint fölött kapott helyet az ÁVH védelmi szempontjainak is megfelelő díszpáholy, amelynek „megközelítése az István-mezei útra nyíló, gépkocsival járható alagúton át történik, amely egy 200 négyzetméter alapterületű, két végén ívesen záródó térbe torkollik”. A páholy három lépcsősen emelkedő sorban 44 ülőhelyet jelentett, amit üvegfal választott el a társalgótól. Az irodák a háromszintes toronyépületben kaptak helyet.
forrás:
http://www.canadahun.com/forum/archive/index.php/t-2842.html
1996
megerősítették a tartószerkezetet, átalakították a nézőtér szektorait
2001
http://www.megaluxltd.com/index.php?page=31
http://www.youtube.com/watch?v=yE--iJ5xSJU
Mikor tűnt el az ezzel szemben lévő?
A műanyag futópálya egyik érdekessége, hogy a világon egyedüliként 9 és fél pályás és nyílt titok, hogy a belső pálya az előírt 400 helyett csak 380 méter hosszú. Itt döntötte meg a legendás Emil Zatopek a rúdugrás ázsiai európacsúcsát, itt múlta alul Szergej Bubka a 40-szer 400 kilométeres női hátúszás üres medencebeli korábbi világrekordját és itt végzett a soha nem létezett Jiri Krvloracek az egyszemélyes szinkronúszás 1951-es versenyén az utolsó helyen.
http://picasaweb.google.com/gazsi80/NPstadion20060917#
A stadion és környéke Sport- és Szórakoztatópark lehetne, hiszen sok hely van a környékén. Így megtérülne az ára, mert a területbérlésből 1 csomó bevételük lehetne. 3 szintes lehetne a stadion, átlag 17.000-20.000 lenne egy szint. A meccsek várható nézőszámától függően kéne megnyitni a szinteket. Meccsek: 4-6 válogatott, kupadöntő, ligakupadöntő, magyar csapat UEFA- és BL-meccse, pályázni UEFA-kupa döntőre és BL-döntőre
A Puskás-stadion rekonstrukciójára a nyáron elkészült egy terv. A felújítása negyven-ötvenmilliárd forintba kerülne. És ez csak a stadion. Egyes szakértői vélemények szerint egy új építmény sem kerülne többe. Egészen más a funkciója egy atlétikai versenyek lebonyolítására is alkalmas hatvanezres stadionnak, mint a 10-15 milliárdba kerülő harmincezres labdarúgó-arénának. Utóbbi működtetése, fenntartása, kihasználhatósága jóval kedvezőbb. A Puskás-stadion felújítását a következő négy évben kellene előkészíteni, és ez évente négyszázmillióba kerülne. Majd több mint tíz éven keresztül évi 5,5-7,5 milliárdot kellene visszafizetni a befektetőknek. Miután erre nincs költségvetési forrás, a kézenfekvő megoldás a labdarúgó-aréna lenne, ami mellé építenénk egy munkacsarnokot is. Ezt egyébként terveink szerint jövőre a labdarúgó-stadiontól függetlenül is felépítjük a Fehér úton.
Jó, és a Puskás-stadionnal közben mi lenne?
Ha nincs pénz a felújításra, akkor sokkal tisztességesebb, hogy nem vágunk bele egy kilátástalan, véget nem érő költekezésbe. Természetesen az állagmegóvásról és hasznosításról gondoskodni kell.
forrás:
http://index.hu/politika/belfold/gyi081126/
Elbert Gábor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) főtitkára üdvözölte, hogy a Puskás Ferenc Stadion helyén épüljön fel az új nemzeti stadion, amennyiben van rá pénz.
A sportvezető mindezt annak kapcsán mondta az MTI-nek, hogy a sport- és turisztikai bizottság ellenszavazat nélkül úgy foglalt állást, hogy a nemzeti arénát a Puskás Ferenc Stadion helyén építsék fel, ellenben az MLSZ által tervezett Fehér úti helyszín helyett.
Érthető a testület állásfoglalása, és ha van rá pénz, akkor az MLSZ is maximálisan támogatja, hogy a Puskás Stadion helyén épüljön fel az új létesítmény. Mivel azonban ez a probléma évek óta húzódik, így az MLSZ-nek mint felelős szervezetnek más, kivitelezhető alternatívában is gondolkoznia kell" – mondta Elbert.
Gyenesei István sportért felelős önkormányzati miniszter szerdán a győri Széchenyi István Egyetemen tartott előadása után egy kérdésre úgy válaszolt, hogy az MLSZ által tervezett Fehér úti létesítmény megvalósulásának nagyobb lehet a realitása.
Az MLSZ október elején jelentette be, hogy tervei szerint 2010-re felépíti a sportág új hazai központját, a 31.200 néző befogadására alkalmas Magyar Nemzeti Labdarúgó Arénát, a jelenleg állami kezelésben lévő, 6,6 hektáros Fehér úti telken. A tervek elkészültek, az építkezés költsége 11,5 milliárd forint lesz, amelyet teljes egészében a szövetség áll.
www.nemzetisport.hu/cikk.php?cikk=205966&
Megoszlanak a vélemények arról, hogy az 55 éves, elavult Puskás Ferenc Stadiont korszerűsítsék, vagy pedig a Magyar Labdarúgó-szövetség építsen egy harmincezres új labdarúgó-arénát a Fehér úton. Abban viszont mindenki egyetért, hogy Budapestnek szüksége van egy modern, multifunkcionális létesítményre.
Változnak az idők, a beosztások és a tervek is. Elbert Gábor májusban, még mint az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára, arról számolt be, hogy elkészült a Puskás Ferenc Stadion átépítésének a terve, ebben azt javasolják a kormánynak, hogy a Népstadion jellemző részeit megtartva építsenek egy korszerű, 55 ezer nézőt befogadó új stadiont.
Elbert szeptembertől a Magyar Labdarúgó-szövetség főtitkára, s ma már a szövetség terve mellett korteskedik, amely szerint 2010-re felépülhet a harmincezer néző befogadására alkalmas Magyar Nemzeti Labdarúgó Aréna az állami tulajdonban lévő 6,6 hektáros Fehér úti ingatlanon. A főtitkár szakállamtitkárként természetesen hallgatott arról, amiről ma lelkesen beszél. "A tervek elkészültek, és csodálatosak lettek. Most a kormányra várunk, hogy rábólintson a Fehér úti telek átengedésére. Minden lehetőség érdekel minket, a lényeg, hogy megkapjuk a területet. Kedvező válasz esetén azonnal megkezdjük az engedélyeztetési eljárást. A stadiont 2010-re szeretnénk felépíteni."
Elbert volt főnöke, Gyenesei István önkormányzati miniszter úgy nyilatkozott, hogy támogatja az ötletet, de nem tett le arról sem, hogy a Puskás stadion helyén is építkezni fognak valamikor. Jogosan vetette fel, hogy meg kell vizsgálni: az MLSZ új stadionja milyen mértékben korlátozza – vagy rontja – a Puskás stadion felújításának esélyeit. Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság igazgatója szerint is felesleges két stadion. "Az 55 éves Puskás stadion elavult, ezért helyére egy korszerű, új létesítményt kell építeni – mondja Molnár. – Nem ismerem az MLSZ tervének részleteit, de eleve gyanús, hogyan lehet tizenkétmilliárd forintért felépíteni egy ilyen létesítményt."
Bánki Erik országgyűlési képviselő, a parlament sport- és turisztikai bizottságának elnöke határozottan kijelentette, hogy nem lehet kérdéses, először a Puskás Ferenc Stadiont kell átépíteni, mert Budapestnek egy ilyen korszerű, multifunkcionális stadionra van elsősorban szüksége. A fontos témáról a sportbizottság október 28-án ülést tart a stadionban.
forrás: www.magyarhirlap.hu/cikk.php?cikk=154054
Kiábrándító és ugyanakkor jellemzö, hogy esztétikai és építészeti szempontból is "értékesebbek" a századfordulón (Millenáris, 1896) vagy a ´20-as/´30-as években épült stadionok (Nagyerdei, Építök, BKV Elöre, Elektromos, Törekvés, egykori Ganz-MÁVAG) a maiaknál, akárcsak a több fedett tribünnel rendelkezö stadionok a két világháború közötti idökböl! Ezeket az értékeket konzerválni kellene, hogy unokáink is láthassák, megélhessék ezeknek a stadionoknak a hangulatát! Nem lakóparkokat, irodaházakat vagy bevásárlóközpontokat felépíteni helyettük...
Sajnos az emberi felfogás az elmúlt kétezer évben nem sokat változott, ézért a "Panem et circenses"-mottó mindörökké tovább fog élni. Vagyis: az az ember, aki évek óta a Bajnokok Ligáját vagy az öt Európai top-ligát "fogyasztja", a jó NB I-es meccseket sem fogja objektívan jó meccsként elbírálni. Ugyanígy az egy kaptafára készülö, unalmas és élettelen müanyagszék-rengetegek "lenyügözö" látványa után aligha fog kimenni a mai magyar stadionokba, melyek újkorukban sem voltak szép és átgondolt opus-ok! Persze, felvetödik a kérdés, hogy a stadionok karbantartására miért nincsen pénz és ember. Az nem igaz, hogy egy stadionnak 5-10 év után teljesen lepukkadt, elhanyagolt, komfort nélküli benyomást kell keltenie.
(Gyönyörű koranyári péntek este sétáltam a Fáy u.-ban, pont Vasas-DVSC (EGY JÓ DVSC, a bajnok), és kb 800 néző. Ennyien gyerekkoromban körülálltuk a szentandrási pályát a búcsúnapi falusi rangadón a 80-as években (600 lakos).
Ami viszont megütött, hogy a szépen rendbetett műfüves pályához érve látom: égnek a lámpák a kispályákon, és lüktet a fociélet. Szóval 150 méterre meg a bajnok játszik (és tarol)!
Valszeg a focit gyűlölő emberek játszottak ott, nem?
Köszönjük néked magyar sportsajtó!!! Magyar labdarúgó-vezetők!!!
Gondolom a fent említett arzenálbuzi, meg milánbuzi, barkabuzi (így!)sznobok, akik "ja, szeretem, de magyarfudbaltnemnézeeek" hazafiak.
De ettől még nem kéne hagyni megdögleni a Vasast se, csak nem szabadna hagyni, hogy ingatlanspekulánsok meg pénzmosónők hülyítsenek minket focibefektetés címén.
na bocs, megszaladt
Bár egy ekkora országnak, és városnak szüksége lenne egy színvonalas atlétikai stadionra. Abban meg Peking után nem nagyon hinnék, hogy ezt majd megoldja a kitudja, tán 80 ezres? olimpiai stadion. Olyan NEM LESZ!!!!!
Vagy ha lesz, nem olyan lesz. (pl minden angolul lesz kiírva. és akkor még jól járunk. +magyar ember csak takarítani mehet be).....
Ezzel el is értem a másik témámhoz: a győri stadioncsoda. Valójában örülök neki, de így, hogy se nagyobb, se szebb nem lesz a réginél, (persze szép lesz, mert új) inkább tatarozták volna a régit, fedték volna be szép retró dizájn + XXI.sz. tartalommal, futópálya marad!
Újpest-Servette meccsen voltunk kinn, csak mer magyar csapat, és akkor tetszett meg a Népstadion. 28000, de az nagyon szép. A felső karéj indifferens, bár szerintem menthető. Kb majdnem a kijelzővel szemben ültünk és minden nagyon jól látszott. (Mint régen Győrben is). Később a svédek elleni 0:1 majdnem a szögletzászlótól: hangulat óriási! Ha csak a 28 ezres részig visszabontják, és fedik a nézőteret, akkor kaphatunk egy klasszis stadiont (kis kiegészítéssel 30 v. 35 ezres EB-helyszínnek + Golden League atlétikának, akár világversenyeknek is jó lenne).
Emellett - pl. az Üllői úton - nem azt kéne eljátszani, amit Győrben (25 ezresből 15 ezrest,mivel állítólag "nincs nagyobb igény" ), hanem gondolva a jövőre, kb 65 ezres aréna (lásd: Benfica), amit a válogatott is vígan használhatna (na meg az MTK
Tisztelet a hasonlóan épelméjű rokonlelkeknek!
És most? Ennyi idővel a pályázat sikere után SEHOL, DE SEHOL NEM LÁTTAM MÉG EGY NYOMORULT LÁTVÁNYTERVET SEM A DÖNTŐ LEENDŐ HELYSZÍNÉRŐL!!! KÖZBEN PEDIG A LENGYELEK FELKÖHÖGTEK KÉT ILYET IS (WROCLAW - A SEMMIBŐL!, ILL. POZNAN - MÓDOSÍTVA A PÁLYÁZATBAN SZEREPLŐ KÉPEKET). ÁLLÍTÓLAG ÉPÍTGETNEK IS VALAMIT, MÁRMINT A LENGYELEK. AZ UKRÁNOK MOST ZAVARTÁK EL AZ EREDETI KIVITELEZŐT, ÉS ....lassan eljutunk oda is, hogy Platiniék elveszik az ukránoktól a rendezést, és ki ugrik be? Na ki? Németország!!! Hogy egy kicsit ők is felzárkózhassanak.
SZÓVAL INNEN NÉZVE SEMMI DE SEMMI ALJA NINCS A PÁLYÁZAT TARTALMÁRÓL, VAGY AZ ELŐKÉSZÍTŐ MUNKÁRÓL VITÁZNI. Legfeljebb arról, hogy ezt most azért írtam-e ide, mert mentegetni akarom a felelős magyar kormányt, vagy a felelős magyar Gyárfást. Arról se kell, mert részemről fekhetnek egy sírhelyre is meg százra, lényeg, hogy hamar.
Gyanúm, hogy Európa nagyban hasonlóan működik, mint Magyarország, csak több (lopott) pénz forog + elegánsabban kell hülyíteni (1 kicsivel) a nyugati jónépet, mer azok nem a győzikén, a blikken, a lágerrádión (+stb) hízlalják a szürkeállományukat.
2. Az eredményjelzővel szemközti oldalra építeni még egy emeletet
3. Új és lehetőleg biztonságos lépcsők kellenének,mivel a mostaniakat egy-egy vasdarab tartja...
Ja és nem ártana,ha körbe be lenne fedve
Az se egyszerű, hogy a különböző színes prospektus csodáinkban a Puskás Stadion több változata szerepelt, futópályás, futópálya nélküli is volt. Ebből egyből lejöhetett mindenkinek, hogy sehogy nem állunk vele.
"debreceni" székek: 7.813 fő
UEFA összesen: 35.928 fő
műanyag pados: 33.440 fő
összesen: 69.368 fő
bár ki tudja lehet-e hinni ennek az anyagnak, a Népstadion volt az a Stadion "amelyet az eredménytől függetlenül megépítünk" aztán beadtuk harmadszorra úgy az anyagot hogy: "Status: Refurbishment Planned" azaz kb. felújítás tervezve. Csodálkozunk, hogy nem olvasták el az anyagot.
De ha teljesen elkészült volna, akkor Rákosiék napokig hokiztak volna a részükre épített vezetői szobákban...
A stadion alsó része (annak nagy része) ún. földlelátó, amely statikailag rendben van. És ha futópályás stadionban gondolkodunk akkor a távolság se nagyon csökkenthető. Ha megnézzük Európa modern nagybefogadóképességű stadionjait, akkor az alsó szint nem nagyon szokott meredek lenni. (Wembley, Emirates, Benfica, Athéni Olimpiai Stadion stb.) Én így nem látom (nagy) problémának az alsó szint csekély meredekségét.
A felső karéj ún. épített szerkezetű lelátó, két komoly problémával:
1. "vizes sóder" technológia
2. A modern stadionokban a felsőbb szintek belógnak az alsó szint fölé, így kerülve közel a játéktérhez, míg a Puskás Ferenc Stadionban a felső karéj egyszerű folytatása az alsónak.
Athéni Olimpiai Stadion felső karéjának szerkezete:
http://www.europlan-online.de/Griechenland/AEK/Athen-OlympicStadium_02.jpg
http://www.europlan-online.de/Griechenland/AEK/Athen-OlympicStadium_06.jpg
Véleményem szerint a meglévő felső karéjt teljesen el kell bontani, és felhúzni egy új, teljesen körbefutó felső részt az Athéni Olimpiai Stadion mintájára.
Természetesen az lenne a legjobb, ha a Budapesti Olimpiai Mozgalom abbahagyná áldásos, teljesen értelmetlen pénzszóró tevékenységét, és felhúznánk egy Hamburg kaliberű 50-60 ezres futópálya nélküli stadiont. A www.stadionwelt.de adatai alapján a hamburgi arénát 25 milliárd forintnak megfelelő euróból építették (beleértve a régi stadion bontási költségeit is)
http://www.stadionwelt.de/wmspecial/index.php?template=stadionguides&stadion=hamburg
Magyarország és a magyar labdarúgás szégyene, hogy a rendszerváltás óta ennyit nem voltunk képesek áldozni a nemzet stadionjára.
A lelátók nagyon messze vannak a küzdőtértől! A kapu háta mögötti kanyar kb. 36 méterre, a karéj része meg kb. 64 méter távolságra van.
A jelenlegi Puskás helyén eltudnék képzelni egy Üllői vagy Megyeri úti stadion mását, csak 50-60ezres befogadóképességgel.
Így nincs az a statikus aki ne a felső karéj elbontásával kezdené a felújítást.
A 69ezres befogadóképesség sem reális ha jobban belegondolunk, mert az UEFA-előírások miatt nemzetközi meccseken csak műanyag ülőhelyekre ülhetnek le a nézők és a Puskásban ebből kb. 35ezer db. van. 28ezer az alsó lelátó részen és 7ezer db. a karéj alsó felén. Az is a DVSC-vezetőségének köszönhetően.
Magyarország-Ausztria 6-1
Európa-kupa, a 100. magyar-osztrák találkozó
104.000 néző
https://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/1431
Bp. Kinizsi - Bp. Honvéd 0-0
Népstadion, 98000 néző
Bp. Honvéd - Szpartak Moszkva 3-2 (0-1)
Népstadion, 80000 néző
Gólszerző: Bozsik (2), Kocsis.
Grosics - Rákóczi, Lóránt, Bányai - Bozsik, Városi - Budai II, Kocsis, Babolcsay, Puskás, Czibor. Edző: Kalmár Jenő.