Pécs, Pécsújhegyi-pálya (demolished ground)
-
3 users were here.
-
alias
- Bányász-pálya
- related grounds
- address
- map, route
- capacity
-
population
Pécs: 140.330 (2024)
-
home club
dissolved / recently playing elsewhere
- Pécsi Bányász SC (? - 1973)
- Pécsi Bányász SC (1921 - 1922)
1922 novemberében a Szövetség megvonta a DVAC sporttelepének használatát.
- Pécsi Bányász SC (1928 - ?)
1928 júniustól
- Pécsi FC (? - ?)
- Pécsi Zsolnay SE (? - ?)
- PTE-PEAC (? - ?)
- Vasas II. Bányász (? - ?)
- attendance record
- pitch size
-
pitch type
natural grass
- score board
manual
- floodlight
n/a
- running track
cinder track
- year of surrender
1921
- first match
-
related matches
- 1973.06.17 Pécsi Bányász SC - KOMÉP SC
- 1973.06.02 Pécsi Bányász SC - Honvéd Táncsics SE
- 1973.05.27 Pécsi Bányász SC - Győri Dózsa SK
- 1973.05.13 Pécsi Bányász SC - Bakony Vegyész TC
- 1973.04.30 Pécsi Bányász SC - Zalaegerszegi Dózsa
- ...all matches
- help
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
comments
Dunántúli Napló, 1969. szeptember 16.
Népsport
1948.10.11
Forrás: Dunántúli Napló 1951. április 30.
A mérkőzés amúgy május 1-én volt. Valószínűleg aznap terjesztették a 30-i újságot.
Valószínűleg ekkor épült a raktár, valamint a víztartály, amelynek az épülete még ma is megvan.
A pályát is ki lett egy kicsit szélesítve.
Az avató mérkőzés:
Dinamó-Pécsi Lokomotív (PVSK) 2:1 (1:1)
5.000 néző.
A MESZHART is igen hathatós segítséget nyújtott az építéshez, mert nem csak tetemes készpénzt utaltak ki, hanem jóformán az egész faanyagot rendelkezésre bocsátotta. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy Keszler III. átengedéséért kapott váltságdíjat is okosan az építkezésre használta fel a Dinamó, akkor megértjük a büszkeséget, amellyel az új lelátóról beszélnek. Eredetileg 30 méteres szélességben tíz sor ülősorral kezdték meg a munkálatokat, de később még tíz méterrel meghosszabbították. A lelátó és ennek a hosszabbításnak a tető alá hozása is elkészül a napokban.
A Dinamó a vasárnapi helyi rangadó a Dinamó-BTC mérkőzés során adja át az új lelátót a közönségnek, míg az ünnepélyes avatóra a mérkőzés után reméljük jó hangulatban kerül sor a kultúrházban tartandó társvacsorára, amelyre meghívták politikai és társadalmi életünk helyi vezetőit, a bányászvezetőket a Dinamó nagy családját és az egyesület lelkes barátait.
Forrás: Dunántúli Napló 1948. október 7.
Az avató mérkőzés 10.10-én vasárnap 15.00-kor kezdődött. Érdekessége, hogy bekerült az Országos TOTÓ műsorba is!
A végeredmény: Dinamó-Pécsi Bőrgyári TC 2-1.
A nézőszám nem ismert mert a mérkőzés másnapján megjelenő újság nincs meg a könyvtárnak!
Szerző: Kurucz Gyula
Sport a szívem csücske. Amíg a testem engedte, műveltem is többféle ágát, de a torna volt a mindenem. Magamhoz képest egész jó szintre jutottam, mi sem volt természetesebb, mint hogy az újságírók focicsapatának kapusa lettem.
Egy-egy tétmérkőzésen – ugyan melyik nem volt az? – kollégáim, barátaim: Lombosi Jenő, Miklósvári Zoli, Kozma Feri és a többiek korholtak, hogy ne vetődjek akkorákat, mert összetöröm magam. Mit tudták ők, hogy ez egy tornásznak semmiség, azt meg nem mondtam el, hogy egy háromdioptriás rövidlátó csak az utolsó pillanatban látja meg a labdát, s akkor aztán igencsak nagyot kell ugrani.
Igazi fesztivál volt évente a Bányásznapon, a pécsújhegyi kisstadionban megrendezett színész-újságíró rangadó. Egyszer, a tragikusan elhunyt Sipos Lacit a „harmadik félidőben”, a vacsora és a sörök mellett alig tudtam megvigasztalni, mert nem tudta magának megbocsátani, hogy tekintélyes termetével, nagy lendülettel fellökött, s némiképp meghorzsolódtam. Volt azonban egy igazán sokkoló élmény.
Melis Gábor, aki szintén nem volt törékeny alkat, kapura tört, és úgy hét méterről rábikázta a labdát. Nemhogy védeni, elugrani nem volt időm előle. A bal szememet találta el, ami vérbe borult, és látásra teljesen alkalmatlanná vált. Lebotorkáltam a pályáról. Aztán a kispadról a földre estem. Nem a fájdalomtól, nem az ijedtségtől, hanem a röhögéstől. Mert Stier Jóska, egykori NB I/B-s focista, régi barátunk, kivételesen jó humorú ember közvetítette a meccset, és így kommentálta az eseményt:
- Az újságírók oroszlánként küzdenek, Kurucz a tizedik percben vérszemet kapott.
forrás:
Nemzeti Sport
1940.11.14.
2000 vagy 2001-ben már lelátó nélül.
Amíg nem volt Újhegy, addig a szénmosót és a régi erőművet mindenhol Üszögpusztához sorolták, mellette a focipályát és az új lakótelepet pedig Újhely néven emlegették, még a vasúti menetrendben is. Aztán Újhely úgy kiépült, hogy új városrész lett belőle Újhegy néven, és szépen hozzásorolták a Szénmosót meg mindent a környéken. De a pálya szerintem ha nagyon ragaszkodnánk az akkori elhelyezkedésekhez, akkor Én inkább a Budai városrészhez sorolnám.
Ez a dátum amit írtál, az újság, vagy a meccs napjának időpontja?
forrás:
Nemzeti Sport 1941.08.04. NBI-es osztályozó
1944 április 9(?)
DVAC-Haladás 1-3 (1-3)
2.000 néző.
1944 április 30(?)
DVAC-Kaposvári RAC 2-2 (2-0)
2.000 néző.
A salakos pályához át kellett menni a síneken. (Ott megy ugyanis a Pécs-Pécsvárad vasútvonal.) Tehát a vasút és Újhegy között volt. Akkor még nem létezett az elkerülő út, hanem ott kiskertek voltak. Ott volt a salakos pálya is. Most a Merci szervíz van a pálya helyén. Próbálok majd képeket csinálni.
1996-ban jártam ott, de akkor már nyoma sem volt.
Pancso-nak:
Ezekről van némi infóm:
Kesztyűgyár, Hunor SC: ezen csapatok a mostani DDGÁZ pályán játszottak, az volt a hivatalos Kesztyűgyár pálya. A Gázmű pálya előtte az erőmű felé vezető út mellett volt. Az sincs már meg, építési törmeléket tárolnak rajta. Amíg létezett az Ércbányász, addig a mostani PMFC pálya volt az otthona. A Kinizsiről találsz képeket a lebontott, elhanyagolt pályák között. A Helyiipar pedig ha minden igaz a Tüzér utcai pályán játszott, amit szintén lebontottak már, jelenleg az egyik részén egy Shell-kút van. A 6-os út budapesti kivezetőszakaszán a laktanya után lévő pálya pedig a Honvéd Steinmetz SE pályája volt.
Dunántúli nappló 1992. agusztus 1.
A TV közvetítő állás az öltöző felett még nincs meg.
A jobb sarokban látható kéménytől nem messze volt a bejárat.
Azoknak akik nem jártak a pályán.
1. bejárat
2. öltözők
3. eredményjelző (mellete volt egy autóbejáró)
4. lelátó (a bejárat alatt végig lépcsők voltak, a fedett részre már nem emlékszem mekkora volt pontosan, de volt alatta egy játékoskijáró az öltőző végétől nem messze)
5. víztartály
6. pince (a pálya melleti kocsmáé volt, az állóhelyi domba van beépítve)
7. pálya végi nyárfasor (a kézi pályát választotta el a pályától, és a pince oldalán folytatódott)
Az épület mögött nagyjából az egykori alapvonal, oldalvonal, futópálya találkozólyánál egy mesterséges tavacska van kis híddal, kevés vízzel és rengeteg náddal... ott ahol a kuya nem látja.
A lelátó mellett ahol egykoron a mellékes lehetett, vagy itt árulták a kézi pályára a belépőt, mert itt lehetett átmenni oda, egy domboldalba vájt három oldalon betonfallal körbevett másik oldalról nyitott hely sincs már meg, itt egy férfi éppen fát vágot..., de nem úgy néz ki, mintha valamelyik autószalonhoz tartozna.
A volt öltözők helyén szürke téglafal, a lelátó helye pedig a volt pályával egybekerítve a betonfalig egy füves meredek domboldal.
A kézi pálya helyén BMW műhely van.
Ha valaki ismeretlenül erre jár, akkor csak a nagyon szakavatottak mondanák meg, hogy itt pálya volt, ezt is csak a domoldalon lévő nyárfasorból lehet következtetni.
forrás:
Golyó
"A sportkedvelők számára kevés lehangolóbb látvány van, mint egy pusztuló stadion látványa. Vannak persze olyan pályák is, amelyet már látni sem lehet, hiszen már csak a sportolók és a drukkerek emlékeiben élnek, vagy az archív fotókról néznek vissza. A volt Komlói úti pályán már benzinkút épült.
A pécsújhegyi focipályán például kiválóan lehetne katasztrófa filmeket forgatni, csupán némi felújításra volna előtte szükség, mert jelen állapotában nagyon riasztó. De mivel a rendezők figyelmét eddig elkerülte, hát maradna a sport, amire nagyjából alkalmatlan.
Az értékesítés is megoldásnak tűnik, csakhogy sokszor hatalmas eltérés van az eladó és a vevő szándéka között, ami az áralku névvel "fémjelzett"huzavonában nyilvánul meg.
Hiszen a vevő holdbéli tájat lát, míg az eladó virágzó oázisként kínálja az ingatlanokat. De ez a málló vakolatot, meredező csöveket, kitört ablakokat cseppet sem zavarja. Azok csupán a múló idő nevű parancsnokságnak vannak alárendelve.
Ha mégis értékes telekről van szó, akkor általában a multinacionális cégek vetélkedéséből garantáltan a sport kerül ki vesztesen.
Az egykoron volt Zsolnay-pályát csupán azért nem veri fel a gaz, mert salakosként készült, de csak a téli felkészülés szakaszában rendeztek rajta néhány találkozót.
A folyamatok visszafordításának nagyon csekély az esély, legalábbis a jelen gazdasági helyzetben."
forrás:
Dunántúli Napló 1997. április 26
Előszőr a Komlói úti pálya kelt el.
Még az újságban felette a cikk Dr. Toller László a PMFC új elnöke.
Utánna kb egy-két évvel jelent meg a cikk mely szerint eladták a pályát.
Nem szeretnék senkit megbántani, de egy biztos, az eladásból származó pénzből, soha nem épített a PMFC harmadik pályát, de még csak a lelátót vagy bármi mást sem újítottak fel, ez is Matyi Dezső nevéhez fűzödik 2008-ban, nem Toller Lászlóéhoz 1999-ben...
Sejthető, hogy volt lobbi pénz is... (mert hirtelen nagyon gyorsan megegyeztek, az előző hat évhez képest).
Amúgy a pályából a mai trendnek megfelelően simán ki lehetett volna alakítani labdarúgó akadémiát, mellette nagy üres terület volt/van egy épület simán elfért volna a pálya pedig adva volt.
Árulja a PMSC az újhegyi pályát
"Eladó az újhegyi pálya. Már meg is hírdették, a Heti Világgazdaság című lapban találkozhattak a hírdetéssel. A PMSC a pécsi önkormányzattól jövő év március 31-ig kölcsönbe kapott 15 millió forintos támogatását csak úgy tudja visszafizetni, ha eladja a pécsújhegyi pályát.
- A PMSC-nek most már három pályája van: Pécsújhegyen, Újmecsekalján és Kovácstelepen. Egymástól távol, különböző helyeken edzeni-játszani - ez sok pénzt emészt fel. Elég, ha csak az utazási költségekre gondolok. Az újhegyi pálya eladásával lehetőségünk nyílna arra, hogy korszerűsítsük az újmecsekaljai létesítményeinket - mondja Mérei László szakosztály-igazgató.
Akitől azt hallottuk, hogy a mostani NB I-es játéktér melletti (a volt Ho Si Minh parkban lévő) salakos pályát füvesíteni szeretnék. Már készülnek erre a tervek. Hitelesített játéktér lehet, csak ki kell egy kicsit szélesíteni, 100x55 m-esről 100x66-asra átalakítani. Ha minden összejönne, jövő ilyenkorra már új füves edzőpályája lenne a PMSC-nek a parkban. Azzal párhuzamosan viszont ki kell javítani egy s mást a mostani újmecsekaljai sportközpontban. Tatarozni kell, javításra szorul a fűtésrendszer is. Az eladáshoz a PMSC-nek az OTSH beleegyezés is szükséges. A piros-fekete klub vezetői egy újabbat szeretnének a pécsújhegyi helyett létrehozni, szintén Újmecsekalján, s mostani sportközpontban, a salakos és füves mellé. A harmadik is salakos lenne.
Azt, hogy a pécsújhegyi pályát mennyiért árulják, a PMSC-nél üzleti titokként kezelik. Egy biztos: azt az egyesület nem akarja elkótyavetyélni. Kiszivárgott: focipályára ma nincs fizetőképes kereslet, így aki megveszi, biztosan mást akar oda építeni. Például teniszpályákat. A hírek szerint már négy ajánlat futott be."
forrás:
Dunántúli Napló 1992 december 28
-PMFC (PMSC, Pécsi Dózsa) (https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/3 )
-PVSK ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/88 )
-PEAC ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/153 )
-Zsolnay (Porcelángyár?) ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/1255 )
-Gázmű (DD Gáz) ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/1003 )
Postás (PPTSE) ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/1265 )
-Bányász ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/1471 )
-Szikra (pálya: https://www.magyarfutball.hu/hu/stadion/591 )
-Pécsi Bőrgyár TC ( https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/1337 )
De mi van ezen klubbokkal és pályájukkal: Helyiipar SK, Volán, Kinizsi, Ércbányász, Építők, Kesztyűgyár, Hunor SC. Örülnék bármi infónak!!
Forrás:
Pécs Exclusiv Atlasz 1999