Újpest FC - Real Unión de Irún 3 : 1
Bajnokok Tornája, 1. forduló
helyszín :
Genf, Stade des Charmilles
játékvezető :
Mercet René (Svájc)
nézőszámok:
- Pesti Napló: 6.000
- cihefe.es: 10.000
- Az Est: 11.000
- Pesti Hírlap: 15.000
- Nemzeti Sport: 18.000
-
30' Avar István 1 - 0 1 - 1 34' Reguierro I. Luis 68' Spitz Illés 2 - 1 89' Avar István 3 - 1
Újpest FC | Real Unión de Irún |
---|---|
Aknai János Dudás Gyula Fogoly III. József Borsányi Ferenc Volentik Béla Víg János Török Albert Avar István Havas János Spitz Illés P. Szabó Gábor |
Emery Antonio Alza Manuel Arrieta Román Gamborena Francisco Petit René Reguierro II. Pedro Eugenio Hilario Calvo Reguierro I. Luis Sastre José Garmendia Emiliano (46' Vigueras Sebastián) Echevarría Juan |
vezetőedző: Bányai Lajos |
vezetőedző: ? |
Ott voltál a mérkőzésen? Oszd meg benyomásaid, élményeid a meccsről!
új hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók írhatnak hozzászólást!
hozzászólások
A La Suisse karikatúrája
Nemzeti Sport, 1930. július 04.
1930. június 28. - A megnyitó ünnepség
Forrás: Servette emlékkiadvány
Az Újpest bevonulása a megnyitón
Sporthírlap, 1930. július 07.
A Torna kiírása
Forrás: Servette emlékkiadvány
A Servette stadion hivatalos megnyitása
Forrás: Servette emlékkiadvány
Az újpesti csapatzászló (Felajánlás útján az UTE Baráti Kör tulajdonában van)
Forrás: Facebook
A Torna hivatalos plakátja emlékbélyegen
Forrás: Servette emlékkiadvány
A Bajnokok Tornája serlege
Forrás: Servette emlékkiadvány
A genfi Servette, Svájc sokszoros bajnokcsapata, az idén jubilál s ez alkalomból nagyszabású internacionális futballtorna keretében avatja fel új stadionját. Tíz állam tíz legjobb csapata, a kontinens labdarúgóinak tehát színe-java küzd az e tornára kitűzött Coupe des Nations-ért, magyar részről Újpest bajnokcsapata. A meccsek beosztása: június 28-án egy, 29-én két, 30-án egy, július 1-én két, 2-án egy, 3-tól 6-ig (csütörtöktől vasárnapig) két-két mérkőzés, vagyis összesen 15 meccs.
A tíz csapat öt mérkőzésen vívja meg az első fordulót, mégpedig minden mérkőzés döntésig megy, tehát ha a szabályos játékidő leteltével döntetlen az eredmény, a meccset meghosszabbítják. Az öt vesztes közül egy erővesztő, a többi négy pedig két selejtező meccset vív ugyancsak döntésig s az első öt meccs győztese, az egy erővesztő és a két selejtező győztese, vagyis összesen nyolc csapat kiesési rendszer alapján küzd július 3—4-én két-két elődöntőben, ezek négy győztese július 5-én két középdöntőben. Hatodikán előbb a középdöntők vesztesei a III-ik helyért, majd a középdöntők győztesei az első helyért.
Az Újpest a genfi útra 15 játékost visz el és pedig: Acht és Huber — Dudás, Fogl és Kővágó — Borsányi, Volentik, Wilhelm és Kvasz — Ströck, Auer, Stofián, Spitz, P. Szabó és Havas.
Pesti Hírlap, 1930. június 14.
A magyar futballbajnokcsapat genfi mérkőzését a helyszínéről közvetíti a rádió. A genfi „Servette“ Sportegyesület 100 éves fennállása alkalmából tíz nemzet legjobb futballcsapatainak részvételével futballtornát rendez, amelyen magyar részről a bajnokcsapat „Újpest“ vesz részt. Ez a maga nemében páratlanul álló viaskodás tizenöt mérkőzésből áll, kombinált kiesési rendszer szerint bonyolódik le és június 28-tól július 6-ig tart. Hétfőn, június 30-án kerül sor a magyar bajnokcsapat egyik mérkőzésére, amikor is a többszörös spanyol bajnok „Reál Union Irun“ - nal kerül szembe. A magyar rádió társaság, tekintettel arra az óriási érdeklődésre, amivel a magyar közönség a magyar bajnokcsapat genfi szereplését kiséri, érintkezésbe
lépett a genfi rádió társasággal és sikerült e mérkőzés közvetítésének jogát megszerezni. A mérkőzés lefolyását dr. Mamusich Mihály, a Nemzeti Sport főmunkatársa, fogja a genfi „Servette“ pályán felállított mikrofonba mondani és így a magyar közönség már a történés pillanatában tájékozva lesz a bizonyára szépségekben és izgalmakban bővelkedő mérkőzés minden részletéről. A meccs hétfőn, június 30-án délután 6.15 perckor kezdődik.
Pesti Hírlap, 1930. június 27.
Az Újpest 3:1 arányban győzött a spanyol bajnokcsapat ellen.
A genfi torna hétfői nagy mérkőzése.
Genf, jun. 30. (A Pesti Hírlap tudósítójától.)
A Servette új stadionjában a Coupe des Nations hétfőn megtartott utolsó elsőfordulóbeli mérkőzésén győzelmesen startolt az Újpest. A magyar ligabajnok, amelynek Irun spanyol bajnokcsapat — a futballtorna egyik legerősebb résztvevője — volt az ellenfele, 15 ezer néző előtt játszotta mérkőzését. A nézőknek ez a száma rekord és lényegesen felülmúlja a vasárnapi kettős mérkőzés nézőinek számát. Ez is bizonyítéka annak, hogy Genf sportközönsége kellően informálva van a résztvevő csapatok klasszisáról s különösen nagyra értékeli a középeurópai kupában győztes Újpest csapatát.
Az Újpest—Irun mérkőzés változatosságával és kimagasló klasszisa sportjával teljes mértékben megfelelt a várakozásnak. A spanyol bajnok szünetig teljesen egyenrangú ellenfele volt Újpestnek s bár szünet után is igen veszélyesek voltak akcióik, ekkor már Újpest fedezetsora dominált és a csatársor percenkint lendült előre a spanyol kapu felé.
Az első félidő 30. percében Havas center átadásából Auer megszerzi a vezető gólt. Négy perccel később a spanyol center jobboldali beadásból kiegyenlített. Közvetlenül szünet előtt a spanyol center kapufára lőtt, a visszapattanó labdát Acht mentette. Félidő 1:1.
Helycsere után jóideig tart, amíg kellően kialakul a magyar csapat fölénye. A 24. percben Ströck lövésszerű beadásából a spanyol kapus kiejti a labdát, amelyet a rástartoló Spitz kapuba tol — az Újpest vezet 2:1-re. Tíz perccel később a kitörő Havas elé a kapus kifut, de Havas oldalt adja a labdát Auernek, akinek gólja bebiztosította az Újpest győzelmét. Végeredmény 3:1.
Újpest következő fordulóbeli ellenfele, az olaszok csapata, lemondotta részvételét.
Pesti Hírlap, 1930. július 01.
Genf, május 22.
(A Magyarország tudósítójától.)
A Servette már lezárta a június 29. és július 6-ika közölt rendezendő nemzetek tornájának résztvevő listáját. Minden nemzet részéről vagy a bajnok, vagy a vele egyenrangú csapat vesz részt.
A résztvevők listája a következő:
Magyarország: Újpest; Ausztria: First Vienna FC, Belgium: CS Brugge, Franciaország: FC Sete, Németország: SV Fürth, Olaszország: FC Torino, Spanyolország: AC Bilbao, Svájc: FC Servette.
Magyarország, 1930. május 24.
(A Magyarország tudósítójától.)
A futballszezonnak vasárnap lesz itthon az utolsó érdemleges eseménye: a Magyar Kupa középdöntője. Június 22-én a profi válogatott játszik Münchenben Dél-Németország csapatával. E két esemény után már csak a külföldi túrák tartják majd ébren az érdeklődést a futball iránt, egészen augusztus közepéig, amikor újra kezdődik a futballvilág.
A nyári külföldi túraesemények között kiemelkedik az Újpest szereplése a Genfben megrendezendő "bajnokok tornáján" illetve ahogy a rendező svájci Servette elnevezte a »Cup des Nations«-on. Ez a mérkőzés kilenc napig fog tartani, június 28-tól július 6-ig és résztvesz benne nyolc vagy tíz nemzet bajnokcsapata, illetve a bajnokkal egyenrangú csapatok. Miután ott lesz a Slavia, a Vienna, a spanyol bajnok, a Bilbao, Fürth és az Újpest, a torna jelentősége messze kiemelkedik a szokásos nemzetközi események sorából és megfelel egy úgynevezett klubolimpiásznak.
Az Újpest nagyon ambicionálja, hogy megcsinálja a hat tricket: a magyar bajnokság és a Középeurópai Kupa mellé megnyerje a Cup des Nationst is.
Miután a csapat még meglehetősen fáradt a bajnoki küzdelmektől, így tehát könnyű tréninggel készíti elő Bányai mester a nagy küzdelemre. Most szombaton és vasárnap Csehszlovákiában két könnyű meccse van az Újpestnek. Maehrisch-Ostrauban a Moravska Slavia ellen. Zsolnán pedig a Zilina ellen. Azután könnyű kondíciótréning egészen július 22-ig, amikor a csapat nagyrésze a válogatot csapatban fog a délnémetek ellen játszani. Ez a rész Münchenből egyenesen Genfbe utazik, míg az itthon maradottak június 23-án indulnak Genfbe, ahol a meccs előtt idejük lesz akklimatizálódni és trenírozni is.
Az Ujpest 15 játékost visz magával a nemzetközi tornára: a standard Aknai — Dudás, Fogoly III., — Borsányi, Volentik, Vig — Török, Avar, Stofián, Spitz, P. Szabó csapaton kívül elviszik Huba kapust, Kővágó hátvédet, Köves fedezetet és a Kispestről újonnan szerződtetett Havast, mint csatártartalékot.
Magyarország, 1930. június 14.
Az Újpest szombattól kezdve Genfben résztvesz a nemzetek futball tornáin, amelyen rajta kívül, még kilenc nemzet legjobb futballcsapata szerepel. Az Újpest hat játékosa résztvett a müncheni válogatott mérkőzésen s onnan indult el ma Genfbe, míg a csapat többi tagja ma délben negyed kettőkor utazott el Bécsen át a keleti pályaudvarról. Ebben a csoportban utaztak Huba, Kővágó, Köves, Vig, P. Szabó, Spitz és Harmat, akiket Bányai Lajos tréner kísért. Újpest játékosainak mind a két csoportja egy svájci üdülőhelyen marad péntekig és pénteken utazik át Genfbe, ahol a Hotel Viktóriába száll. Lehet, hogy Stofián, az Újpest csatára is a csapat után utazik csütörtökön, ha eddig vizsgáival végez.
Magyarország, 1930. június 24.
Friss Ujság, 1930. június 27.
Újpest—Irun 3:1 (1:1)
Bíró Mércét (Svájc). A genfi futballtorna egyik legnehezebb mérkőzését vívta meg a magyar bajnokcsapat a sokszoros spanyol bajnokegyüttes ellen.
Újpest a következő csapattal állt fel: Aknai, Dudás, Fogoly III., Borsányi, Volentik, Vig, Török, Avar, Havas, Spitz, P. Szabó.
Az Irun csapata: Emery, Alza, Arrieta, Gamborena, René Petit, Reguierra I., Eugenio, Sastre, Garuchaga, Reguierro II., Echevarria.
A mérkőzést tizennyolcezer néző nézte végig. Előbb a magyar himnuszt, majd a spanyol himnuszt játszotta a zenekar. Tikkasztó hőségben Újpest csapata kezdett nap ellen. Már az első percben Havas húsz méteres lövése kapu mellé jutott, majd Avar lövését a kapus kiejtette. Újpest pár percen keresztül szorongatta ellenfelét, majd váltakozó játék után, melyben az Újpest állandóan fölényben volt, a 30-ik percben Avar gyönyörű dribli után védhetetlen lövéssel megszerzi a vezetőgólt. A 34. percben Garuchaga gyönyörű fejessel kiegyenlít. A spanyolok ettől kezdve emberfeletti erővel támadnak egészen a félidő végéig, de Aknai a legnagyobb bravúrral menti meg hálóját újabb góltól.
Szünet után a spanyolok felforgatták csapatukat, vehemensen támadnak, de eredményt nem érnek el. A 23. percben Spitz gyönyörű lövéssel megszerzi a vezetést és a 34. percben Havas-Avar támadásból az utóbbi háromra emeli a magyar gólok számát.
Az Újpest gyönyörű játékkal megérdemelten győzött.
Friss Ujság, 1930. július 01.
Langfelder Ferenc, az Újpest igazgatója Németországba utazott túra lekötésére és eredménnyel jött vissza. Úgy halljuk, hogy az Újpest csapata június elején indul Németországba és az egész hónapban ott fog mérkőzéseket játszani. Szó van arról, hogy az Újpest bekapcsolódik a genfi Servette jubiláns futballtornájába, amelyre tudvalévően Európa nyolc-tíz államának legjobb csapatait hívják meg. A svájci futballkörök azonban nem tudják eldönteni, hogy melyik magyar »bajnokcsapatot« hívják meg. Az egyik lap közlése szerint az Újpest, Magyarország 1930. évi bajnokcsapata kapott meghívást. Ezzel szemben tény, hogy meghívták már a Hungáriát is, amely mindaddig Magyarország bajnokcsapata, amíg az Újpest további három pontot nem szerez és ezzel kétségtelenné nem teszi a bajnokságot. Valószínűleg Svájcban sem tudják még, hogy a Hungária vagy az Újpest képviseli-e Magyarországot a jubiláns tornán.
Az Est, 1930. május 07.
Néhány nappal ezelőtt megírtuk, hogy Langfelder Ferenc, az Újpest igazgatója, kitűnő túraajánlatokkal tért vissza Németországból, de egyidejűleg meghívót kapott az Újpest Genfbe, a Servette jubiláris futballtornájára is. Az Újpest vezetősége tegnap döntött, hogy a két ajánlat közül a svájcit fogadja el. Ez a határozat meglepő, mert a Servette lényegesen kevesebbet fizet a június 28—július 8. között tartandó nagyszabású futballtornán való részvételért, mint amennyit négy-öt német város biztosított volna az Újpestnek a mérkőzésekért. Az újpesti vezetőség azonban meghozta ezt az anyagi áldozatot azért, hogy a csapatnak ne kelljen folyton utazgatnia. Másrészt az Újpest szeretné megnyerni a Servette jubiláris díját. Ezen a tornán tudvalévőén Európa, minden számottevő országának bajnokcsapata, vagy másik legjobb együttese vesz részt, a torna megnyerése tehát igen nagy erkölcsi értéket képvisel. A már megnyert Középeurópai Kupa és a majdnem biztos magyar bajnokság mellé tehát a lila-fehérek még egy európai jelentőségű díjat is szeretnének megszerezni. Ha tervük sikerül, akkor igen nagy bravúrt fognak végrehajtani. Úgy tervezik Újpesten, hogy a csapat már a torna kezdete előtt egy héttel elutazik Svájcba és ott valami csendes helyen alapos pihenővel készül fel a genfi tornára. A Servette jubiláris futballversenyét különben kiesési rendszer szerint bonyolítják le, de csak két vereség után fognak kiesni a küzdelemből a csapatok.
Az Est, 1930. május 09.
A futballbajnokság már három hete befejeződött, lezajlottak a válogatott mérkőzések is — pihenőről mégsem lehet szó a futballban. A bajnok Újpestnek sincs pihenője. Sőt — igazán csak neki nincs. Mert: még a válogatott meccsek alatt is játszott tartalékos csapatával, most pedig készül a genfi tornára, onnan hazatérve pedig a középeurópai kupára. Svájc legrégibb és legelőkelőbb sportegyesülete, a genfi Servette az idén építette fel új stadionját s az avatást világraszóló futballeseménnyel akarta emlékezetessé tenni. Elhatározta, »hogy megrendezi« a bajnokok kupáját, amelyre meghívta tíz ország bajnokcsapatát. Nagy dolog volt ezt összehozni, de sikerült megoldani olyanformán, hogy egy-két állam nem a bajnokot, de a vele egyenrangú csapatot küldi. (Ausztria: Vienna, Olaszország: Juventus.) Ezek a csapatok tényleg egyenrangúak a bajnokkal s ha még hozzávesszük a tényleges bajnokokat: Újpest (Magyarország), Slávia (Cseh-Szlovákia), FC Sete (Franciaország), Bilbao (Spanyolország), Fürth (Németország), Brügge (Belgium), Servette (Svájc), úgy valóságos kis olimpiász lesz ez a genfi torna, amelynek megnyerése igazán dicsőségére fog válni a győztes csapatnak. A bajnokok Kupájának küzdelmei június 28-án kezdődnek és tartanak július 6-áig. Ez alatt a kilenc nap alatt addig játszik a tíz csapat, amíg két veretlen csapat marad a döntőre. Kiesni a küzdelemből csak két vereséggel lehet, úgyhogy mindegyik csapat legalább két mérkőzést játszik. Az Újpestre már az első napon — június 28-án — sor kerül, ellenben másnap, vasárnap pihenni fog. De Dél-Németország ellen Újpestnek sokkal több játékost kell adnia a profi válogatott csapatba, mint adott Ausztria, illetve Hollandia ellen. A genfi útiterv már most a müncheni délnémet meccshez igazodik. Szó van arról, hogy a csapat június 23-án, hétfőn indul Budapestről 4—5 napot tölt mar a torna megkezdése előtt Genfben.
Az Újpest Genfbe 15 játékost visz, még pedig Aknai és Huba kapusokat, Dudás, Fogoly III., Kővágó hátvédeket, Borsányi, Köves, Volentik, Víg fedezeteket, Török, Avar, Stofián, Spitz, P. Szabó és Havasköri (volt Kispest) csatárokat. Zsolnára nem viszi az Újpest Viget s egyik napon pihentetni fogja Spitzet, amikor is Havasköri fog debütálni a balösszekötőben.
Az Est, 1930. június 15.
Tegnap Genfben kisorsolták a Servette jubiláris tornájának mérkőzéseit. A küzdelemből az a csapat esik ki, amelyik két vereséget szenvedett. Az Újpest hétfőn játssza első meccsét a Real Irun ellen. Ha megveri a spanyol csapatot, akkor pénteken játssza következő meccsét, valószínűleg a Go Ahead holland csapat ellen. Ha ezt is legyőzi, akkor szombaton már az elődöntőben játszik. Itt ellenfele lehet az FC Bologna, a genfi Servette, a bécsi Vienna, vagy a német Fürth. Vasárnap lesz a döntő. Ha első meccsén veszít az Újpest, akkor már kedden játszania kell valószínűleg a francia bajnokcsapat, a Sete ellen. Az Újpest elégedetlen ezzel a sorsolással, amely miatt hétfőtől péntekig esetleg pihennie kell és azután három meccset egyfolytában játszani és ezért óvást emeltek.
Az Est, 1930. június 27.
Genf, június 28
(Az Est tudósítójától)
Nagy nemzetközi sportesemények színhelye lesz Genf a legközelebbi napokban. Tíz nemzet bajnokcsapata jön ide küzdeni a Nemzetek Serlegéért. Ezzel a serleggel a legrégibb és legerőteljesebb genfi sportklub, a Servette akarja megajándékozni Európa győztes futballcsapatját. A Servette fennállásának félszázados jubileumát azzal tette kiemelkedő eseménnyé, hogy modern stadiont építtetett 20.000 személy befogadására. A stadion, amely el van látva a modern sporthigiénia minden berendezésével és kellékével, felöleli az összes sportágakat. Ma délután nagystílű ünnepély keretében adják át rendeltetésének az új stadiont és ezen az aktuson nemcsak Genf és Svájc sportbarátai vesznek részt nagy számmal, hanem a genfi kormány is képviselteti magát, sőt kivonul a nemzetközi diplomácia minden számottevő tagja is. Ebből az alkalomból a Servette díszes ezüstserleget készíttetett, amely 3000 frankot ér és el van látva annak a tíz nemzetnek a címerével,amely érte küzd. Ezek a csapatok a következők: Németország: S.V. Fürth, Ausztria: First Vienna, Belgium: Royal C. S. Bruggeois, Spanyolország: Reál Irun, Franciaország: F. C. Séte, Hollandia: Go Ahead, Magyarország: Újpest, Olaszország: Bologna, Svájc: Servette F.C., Csehszlovákia: F.C. Slávia.
Miután a Középeurópai Kupáért folyt mérkőzések során két esztendőn keresztül Budapestre került a kupa és a küzdő csapatok között van a Slavia és a Vienna, könnyen megeshetik, hogy a Nemzetek Serlegét is a nemzetközi gyorsvonat Genf—Budapest különkocsijában fogják majd elhelyezni. A Genfi Nemzetközi Futballjáték ma délután két órakor mozgalmas sportfelvonulással kezdődik, amikor is a Servette Genfi Sportklub 100 tagja vonul föl valamennyi sportág képviseletében. Azután névsor szerint a tíz nemzet bajnokcsapata defiliroz el az új pályán. A játékrend sorsolása különben már megtörtént és eszerint az Újpest az Union Real Irunnal, Spanyolország két éven át volt bajnokcsapatával kerül szembe. A Real Irun a múltban mindenkor erős küzdőképességet árult el, két kiváló angol játékosa is van, akiket az F. C. Saint Sebastiantól vettek át.
Érdekes, hogy genfi sportkörökben az Újpestet tekintik favoritnak, mindenfelé ennek a csapatnak a győzelmét jósolják. Sőt magának a Servéttenek legutóbbi közgyűlésén is úgy nyilatkozott a tagok kilencven percentje, hogy tavalyi bravúros nemzetközi mérkőzései és a Középeurópai Kupa viharos elnyerése után előreláthatólag az Újpest viszi el a Nemzetek Serlegét. Maga a világsajtó is teljes elismeréssel szól az Újpestről. Mi sem jellemzőbb a magyar csapat népszerűségére, minthogy az újpestiek első mérkőzését a genfi közönség részére engedélyezett ötvenpercentes helyárkedvezmény mellett tartják meg hétfőn délután 1/4 7 órai kezdettel, így akarja biztosítani a rendezőség annak lehetőségét, hogy a genfi társadalom dolgozó rétegei is végignézhessék a favorit magyar csapat első küzdelmét. A mérkőzést úgy hirdetik, mint a »legérdekfeszítőbb és a legnépszerűbb meccsét« a Tournoi International de Football-nak.
A magyar csapat különben Jura erdeiben pihente ki az út fáradalmait és csak ma érkezett Genfbe. Az ünnepélyes felvonulás után már ma megkezdődik a küzdelem. Az első meccsen Svájc bajnoka, a Servette játszik a bécsi Vienna ellen. Vasárnap már két mérkőzés lesz: Séte—Fürth, Slavia—Brugge.
Az első forduló vesztesei és nyertesei egymással mérkőznek és kiesik a küzdelemből az a két csapat, amelyik két-két vereséget szenvedett. A megmaradó nyolc csapat kuparendszer szerint mérkőzik egymással.
Az Est, 1930. június 29.
Genf, július 01.
A genfi torna negyedik mérkőzésén került sor az Újpestre, amelynek ellenfele a négy idegen játékossal megerősített, majdnem spanyol válogatott csapatnak számító RCS Irun volt. Óriási hőségben kezdődött a mérkőzés. Az első újpesti támadások nem hoztak eredményt, Avar csak a 30. percben szerezte meg a vezetést. Négy perccel később az Irun kiegyenlített és szünetig ez maradt az eredmény. A második félidőben kiderült, hogy a magyar csapat jobban bírja a kánikulát, mint a spanyol. A spanyolok folyton mosdottak a pálya szélén elhelyezett vödörben, mégis kifulladtak. A lassú iramú játék 23. percében Spitz újból megszerezte a vezetést az Újpestnek. Több veszélyes helyzet volt ezután a magyar kapu előtt. A 31. percben a csatársor technikás támadása után Avar harmadik góllal biztosította az Újpest győzelmét. Az utolsó 10 percben a magyar csapaton is a fáradság nyomai látszottak. Az Irun rendkívül gyorsan játszott, ameddig bírta, és kondícióban felülmúlta az Újpestet,
A lila-fehéreknél a védelem volt kitűnő, a halfsorban Borsányi, a csatársorban Avar játszott a legjobban.
Ma hajókirándulásra megy az Újpest. A csapat csütörtökön játssza legközelebbi mérkőzését.
A gazdag Svájchoz méltó pazar ünnepségek keretében avatta fel a 40 esztendős jubileumát ülő genfi F.C. Servette, a modern technika minden vívmányával felszerelt új stadionját. A külföldi labdarúgóvezérek és sportújságírók tiszteletére rendezett százötven terítékes bankettel kezdődött a jubileumi program, mely délután 4 órakor a Servette új stadionjában most már 10.000 főnyi közönség előtt a résztvevő csapatok felvonulásával, ünnepi beszédekkel és a himnuszok eljátszásával folytatódott. A felavató ünnepélyen Genf és Svájc társadalmának krémje jelent meg, élén dr. Moriaud-al a genfi köztársaság és kanton elnökével.
A dresszbe öltözött csapatok felvonulása festői látványt nyújtott és igen hatásos volt. Újpest fiai lila-fehér dresszükben különlegesen nagy sikert arattak. Őket és a bécsi Viennát tapsolta meg legjobban a svájci közönség. Valamivel 5 óra után vette kezdetét a torna sportbeli részét megnyitó Vienna—Servette mérkőzés. A svájci sajtó a zürichi Grasshoppers bécsi 4:l-es győzelmének hatása alatt — középeurópai szemmel nézve érthetetlen — optimizmussal tekintett Svájc bajnokcsapatának szereplése elé. A közvélemény ezek után a Servette győzelmét várta. Az osztrák kupagyőztes legénység hamarosan szétoszlatta a svájciak rózsaszínű illúzióit. Öt percnyi játék után már nyilvánvaló volt, hogy a Servette nem számíthat győzelemre, mert bécsiek már az első percekben három tiszta gólhelyzetet dolgoztak ki maguknak, olyan szenzációs kombinációk után, hogy laikus és szakértő egyaránt elbámult a Vienna káprázatos nyitányán. Nem tolt bele negyedóra és a Servette már menthetetlenül verve volt. A bécsiek módszeres lapos kombinációi statiszta szerepre utálták a svájci bajnokcsapat játékosait, akik egy ideig még megkísérelték az ellenállást, de később teljesen kifulladva feladták a részükre reménytelen küzdelmet. A Vienna, mely annyi nagy nemzetközi sikerre tekinthet vissza, harmincöt esztendős történetének kimagaslóan legjobb teljesítményét nyújtotta. A »bécsi iskola« minden szépsége kibontakozott a döblingi fiúk lábanyomán, teljesítményük olyan ragyogó volt, hogy egysorba helyezendő a régi nagy MTK felejthetetlen produkcióival. Gschweidl, Blum, Rainer és Hoffmann remekeltek, de a legnagyobb szenzációt mégis a közönség kedvencévé avanzsált Adelbrecht keltette, aki legutóbb Budapesten az osztrák válogatottban nem vált be.Adelbrecht bravúros technikájával, szédületes lövéseivel és raffinált testcseleivel beigazolta, hogy Meisl Húgó nem állította be érdemtelenül az osztrák nemzeti csapatba ezt a kivételes tehetségű játékost, aki talán a minden idők legkiválóbb osztrák csatárává fejlődhet.
Újpest tanyája, a Viktória-szálló állandóan tömve van idegen látogatókkal. Külföldi újságírók, klubvezérek és a genfi aranyifjúság hemzseg a szálló halljában, mert mindenki látni akarja a középeurópai kupagyőztes Újpest legénységét, melyben a torna egyik favoritját látja a svájci sajtó. A tegnapi Vienna debü után a szakkörökben az a vélemény alakult ki, hogy a serleget és a tornát az a csapat nyeri meg, amely a Vienna legyőzésére képes. A fiúk remélik, hogy ez a csapat az Újpest lesz...
Az Est, 1930. július 02.
Genf, július 03.
A Lae Léman-parti politikai emporium ma a nemzetek Sport Mekkájává változott át. Soha ilyen felhőtlen, nyugodt nyári napot. Ma volt a harmadik napja a genfi tornának. Ma igazán divatban voltunk, a magyarok iránti rokonszenv szinte megható méreteket öltött Genfben. Este hat óra tájban autók, villamosok, autókarok, motorbiciklik özöne áradt végig a Servette frissen épült stadionja felé vezető útvonalakon. Pontban negyedhét órakor futnak ki a magyarok a pályára. Szemben a tribünnel mereven megáll az Újpest: fölcsendül a magyarok nemzeti fohásza. Mikor elzendültek a Himnusz akkordjai, a pálya közepére szaladtak az Újpest emberei és sorbaállva hirtelen fölemelték jobbjukat és így köszöntötték a közönséget mindkét oldalról.
— Éljen! Éljen! Éljen!
Ezt az üdvözlést tapsvihar jutalmazta. Hétköznap, pláne hétfőn, soha ennyi ember nem asszisztált még végig Genfben sportattrakciót. De a rendezőség is azt akarta, hogy Genf kedvenceinek, a magyaroknak a játékát ne csak a szalonok lakói, hanem a hivatalok és műhelyek dolgozói is élvezhessék. A Servette új tribünjének páholyaiban ott látjuk a diplomáciai kart. Az egyik páholyban Hevesy Pál magyar miniszter-rezidens foglalt helyet. A miniszter vidáman üdvözli diplomata és újságíró ismerőseit, mosolyog és semmi sem árulja el rajta a nagy izgalmat. Pedig ezen a mérkőzésen a magyar lovagiasság a spanyol szenvedéllyel küzd meg.
Már a választás is a spanyoloknak kedvezett, amennyiben a magyarok kerültek a nappal szembe. Elindul a játék. Tizenegyezer ember éber figyelme kíséri a labda minden gördülését. Az első tizenöt percet lelkes magyar fölény uralja. Igazi élvezet nézni Borsányit, aki az Újpest legkitűnőbb embere volt. Csak úgy ontja a szebbnél-szebb fejeseket. A huszonötödik percben veszélyes spanyol lefutás következik a jobboldalon, amely csaknem gólt eredményez. Borsányi ekkor Volentikbez juttatja a labdát, aki odatolja a balösszekötőnek és berúgják az első gólt. Három perccel később. Erőteljes spanyol lefutás. A spanyol jobbszélső átad balra, a balszélső pedig három méternyiről menthetetlenül behelyezi a labdát a magyar kapuba. Félidő egy-egy.
A második félidő pedig spanyol előretöréssel indul. Hiába, van valami alapja a magyar szalmaláng-lelkesedésnek... Hét percig a spanyoloknál van a labda. Ekkor Volentik újból magához kaparintja és negyedóráig a magyarok tulajdonában is marad. De a kifogástalanul működő spanyol hátvéd és fedezet nem engedték túljutnia tizenhatos vonalon a magyarokat. Meg aztán a spanyol kapus is pompás formában volt. Volt egy nagyon derültkeltő jelenet is. A spanyol középhalf egy ügyetlenül végződött fejelésnél Auer nyakába csimpaszkodott. Auer percekig zavartalanul tovább driblizett, nyakában az elalélt spanyollal, mintha észre se vette volna a terhet a derék fiú. De a közönség észrevette a dolgot és jól kacagott rajta... Jó hangulatot csinált az is, hogy a magyarok friss dresszben jöttek ki a második félidőben. Lila-fehér kockás trikóval. Ez a győzelem dressze — mosolyogják a beavatottak — és valóban mintha megfordulna a szerencse. Dudás hátvéd Volentikhez adja a labdát, utóbbi Borsányit szökteti, majd Spitz kilenc méterről belövi a második gólt. A nézőtéren magyaros hangulat uralkodik.
Valaki magyarul biztatja az újpestieket:
—- Kapura...
A spanyol diákseregnek roppantul megtetszik ez a kifejezés: »kapura« és ők is kórusban magyarul kezdik kiáltani: kapura. És mintha Reál Irun emberei is tudnának magyarul: hirtelen magukhoz ragadják a játékot. Művészien játszanak, de az egész csak hét percig tart. Egy lendületes magyar támadásnál Avar kegyetlent rúg a kapu felé. Egyszerre érik el a labdát a spanyol kapussal, de a rúgás ereje akkora volt, hogy Emery kapus lába alatt a hálóba vágódott. Még két veszélyes magyar lefutás volt de eredmény nélkül... A spanyolok is leszaladnak a magyar kapuhoz, de Fogl III. pompás taktikája megsemmisíti a beadásukat. Vége a mérkőzésnek...
Vidám volt, a magyar futballcsapat visszatérése a városon keresztül. Az ucca népe lelkesen éltette a győztes magyar csapatot. Az előkelő villanegyedben kendőlobogtatással és virághintéssel üdvözölte a közönség a magyar futballistákat.
Hazáig szólt a nóta:
... Az Újpesttel ma már nem lehet kikukoricázni ...
A genfi torna tegnapi mérkőzésein a bécsi Vienna 7:1 (4:1) arányban győzött a Fürth ellen. A legtisztább, legszebb osztrák stílust játszó Vienna egyszerűen tönkreverte a német futballsport nehézkes reprezentánsát. A másik meccsen, Olaszország képviselője, a Bologna 4:0 (0:0) arányban győzött a Go Ahead holland bajnokcsapat ellen. A mérkőzés túlságosan erőszakos volt.
Az Újpest ma a Go Ahead ellen játszik és ha győz, amiben alig lehet kételkedni, máris bejutott az elődöntőbe.
Az Est, 1930. július 04.
Jún. 28-tól júl. 6-ig bonyolítják le Genfben a nagyszabású futball-tornát a Nemzetek serlegéért. A nemzetközi küzdelemben tíz nemzet legjobb klubcsapata mérkőzik a nagyértékű díjért, amelynek elnyerését az Újpest is feladatává tűzte ki. Az újpestiek a Középeurópai Kupa és a magyar bajnokság mellé szeretnék megszerezni a genfi serleget is, amelynek győztese joggal viselheti majd a kontinens legjobb klubcsapata címet. — A Nemzetek serlegének küzdelmeiben Németországot a Spiel Vereinigung Fürth csapata képviseli, a cseh színekben a bajnok Slávia fog szerepelni, az osztrák futball-sport képviseletében a kupagyőztes Vienna játszik Genfben, míg Belgiumból a bajnok Royal Cercle Sportif Brügge vesz részt a mérkőzésekben. Franciaországból a kupagyőztes FC Séfé, Svájcból a Servette csapata szerepel a tornán, Olaszországot az Ambrosiana, Hollandiát és Spanyolországot pedig az ország bajnokcsapata képviseli. — A tornán tizenöt mérkőzést bonyolítanak le nyolc nap alatt. Június 28-án, az első napon, a stadion megnyitó ünnepsége után felvonulnak a résztvevő csapatok, majd pedig megtartják az első mérkőzést. A következő napon két-két mérkőzést játszanak s a döntőt július 6-án bonyolítják le. Az Újpest jól felkészülten indul a nehéz küzdelembe, hogy sikeresen oldja meg a súlyos feladatot.
Budapesti Hírlap, 1930. június 13.
A napokban kezdődő genfi futball tornán tíz nemzet vesz részt. Németországot S. V. Fürth, Ausztriát a Vienna, Belgiumot a Royal C. S. Brugeois, Spanyolországot a Real Irun, Franciaországot az F. C. Sete, Hollandiát a Go Ahead, Olaszországot az F. C. Bologna, Svájcot a Servette F. C., Csehországot a Slávia, Magyarországot pedig az Újpest csapata képviseli. Az újpestiek tegnap délben utaztak Svájcba, ahol a mérkőzések kezdéséig pihennek.
Budapesti Hírlap, 1930. június 25.
Újpest—Real Union Irun 3.1 (1:1) — A magyar és spanyol csapat mérkőzése a rádióban
A genfi futballtornán első mérkőzését játszotta le hétfőn este a magyar bajnokcsapat s mindjárt az első alkalommal a spanyol bajnokcsapatban igen erős ellenfélre talált. A magyar rádió vezetősége — tekintettel a magyar sportközönség óriási érdeklődésére — közvetítette a mérkőzést és a konferanszié szerepére Mamusich Mihály dr.-t nyerte meg. A rádió speakere 6 óra 15 perckor pontosan jelzi a közvetítés kezdetét, egyszerre nagy tömegnek a zaját és megaphon-zenét hallunk a hangszóróban. Mamusich dr. egy pár szóval elmondja, hogy a pálya a mi fogalmaink szerint kicsi, gyepes, a fele árnyékos, a fele napos, Az idő roppant meleg, ami a játékosokra bizonnyal nagy befolyással lesz. A csapatok pályára lépnek, a közönség megtapsolja őket, Újpest háromszoros éljennel köszönti ellenfelét. Az Irun háromszoros hipp, hipp, hurrával válaszol.
A magyar csapat a következő felállításban áll ki:
Aknai — Dudás, Fogoly III.- Borsányi, Volentik, Vig - Török, Havas, Avar, Spitz, P. Szabó.
A rádió leadása zavaros, néha alig érteni a beszédet, nem baj, feszült figyelemmel lesünk minden szót.
A magyarok kezdenek. A támadás mindjárt a spanyol kapu elé jut, a labda azonban a kapu mellé kerül. A spanyol kapus Mamusich szerint tömzsi ember, de a rúgásai mind félpályán túl mennek. Szerencsétlenségére Volentik fejjel mindent pontosan fog. Feltűnően sok a szabadrúgás ellenünk és a közönség állandóan a spanyol csapatot biztatja. Mamusich konferánsza kitűnő. Vidáman állapítja meg, hogy az a bizonyos spanyol tempó sehol sincs, a jellegzetes spanyol hajrá hiányzik. Játékosaink közül kitűnik Borsányi, Volentik, Avar. Védelmünk eleinte, úgy látszik, nem volt teljesen biztos, mert a spanyolok egy-két veszedelmes támadása átment rajtuk, amikor is a gólba célzott labda vagy az égnek, vagy a kapufának ment. Az első kornert is a spanyolok rúgták eredménytelenül. A bíró pártatlan és mindkét részről egy pár offszeidet lefúj. Ezután azonban egymásután mi rúgunk három kornert. A 25. percben a spanyol balhalf minden ok nélkül kisétál a pályáról és egy új jön be helyette. Mamusich pontosan elmondja, hogy a spanyolok játékközben frissítőt vesznek magukhoz, úgy látszik, nem bírják jobban a meleget, mint a mieink. A 28-ik percben egy szép magyar támadás meghallgatását rontja el a telefonkábelek zavara, de rendbehozzák és a 30. perc magyar támadását pontosan halljuk. Magyar gól. Havas kapja a labdát, leadja és Avar hálóba rúgja, Mamusich ujjong, a közönség szórványosan tapsol, de a 34-ik percben hatalmas tapsban tör ki, mert a spanyol jobbszárny gyönyörű támadást vezet és gyönyörű góllal be is fejezi 1:1. Ettől kezdve a konferanszié szavaiból azt vettük ki, hogy a spanyol csapat felülkerekedik. Egyik támadásuk a másikat éri. Aknai szépen ment, a magyar támadások azonban az indiszponált Havason mind meghiúsulnak. Az eredmény a félidőig nem változik.
A félidőben Mamusich elmondja, hogy a rendezés kitűnő, a sajtó iránt való figyelem kifogástalan és mindent megkapnak, amit akarnak.
Félidő után a magyar fiúk más dresszben: a sűrű csíkos lila dresszben jönnek ki a pályára. Az első percekben spanyol fölény, egyik veszélyes támadás a másik után, szerencse, hogy Aknai feltűnő formában van és mindent véd. Csapatunk viselkedése nagyon sportszerű, a játék fair. A spanyolok belemelegszenek a játékba és háromszögelésbe kezdenek. Fölényüket azonban csakhamar átveszik a magyar fiúk, úgy látszik halfsorunk jobban bírja a tempót a spanyolokénál és egyre-másra támadásba dobja a csatársorát. Két szép lövésünk is centiméterekkel süvít el a spanyol kapu mellett, igaz, hogy a spanyolok is rúgnak kapufát, ahonnan a labda szerencsére Aknai kezébe pattan. Aknai nemcsak jó, de szerencséje is van. A magyar támadások már sűrűsödnek, a közönség mintha a magyarok mellé pártolna, de egy újabb spanyol támadást mégis nagy lelkesedéssel tapsol meg. A 22-ik percben megszületik a 2-ik magyar gól. Török vezeti a támadást, jobbról beadja, Spitz 5 méterről bevágja. 2:1. Mamusich úgy lelkesül, hogy majd leveri a mikrofont. A gól után Avar-bomba, de öt centiméterrel a kapu mellé kerül. Egy újabb Havas és Avar-bomba emberbe ütközik. Mamusich már viccel, jókedve van. A magyar fölény szembetűnő. A bíró egy támadásunkat offszeid címén lefújja, „nem baj, tévedni bírói dolog“ — mondja Mamusich. Volentik pompás formát játszik ki. „Hja, Volentik úr!“ — halljuk a bemondást. A spanyolok láthatóan fáradtak és jobban csúsznak a pályán, mint a mieink. A harmadik magyar gól a 34-ik percben esik. Havas kitolja Töröknek, az beadja és Avar kapuba vágja. 3:1. Ettől kezdve urak vagyunk a pályán s a spanyolok csak ritkán jutnak szóhoz. Mamusich egyre a hátralévő időt mondja mikrofonba, biztat bennünket, hogy drukkolni, a hüvelykujjakat beszorítani, izgalma azonban már humorba vegyül és fel-felnevetünk egy-egy bemondásán. Már csak 1 perc 15 másodperc van hátra, amikor Aknai az utolsó pillanatban tisztáz egy szép spanyol támadást. Már csak egy perc. Mamusichnak ideje van egy kicsit körülnézni. A pálya már teljesen árnyékban van. Az állóhely közönsége hátraindul, a Montblanc gyönyörű fehér feje a lenyugvó nap sugaraitól rózsaszínű fényt kap. Spanyol támadás, korner lenne ellenünk, a bírói síp azonban lefújja a meccset. Vidám magyar kiáltásokat hallunk a távolból. Újpest győzött a spanyolok ellen 3:1 arányban és Mamusich útján a fiúk boldogan üdvözlik az itthoniakat.
Budapesti Hírlap, 1930. július 01.
A genfi „Servette" sportegyesület 100 éves fennállása alkalmából tíz nemzet legjobb futballcsapatainak részvételével futballtornát rendez, amelyen magyar részről a magyar bajnokcsapat „Újpest" vesz részt. Ez a viaskodás június 28-tól július 6-ig tart. Hétfőn, június 30-án kerül sor a magyar bajnokcsapat egyik mérkőzésére, amikor is a többszörös spanyol bajnok „Reál Union Irun"-nal kerül szembe. A magyar rádió társaság érintkezésbe lépett a genfi rádiótársasággal és sikerült e mérkőzés közvetítésének jogát megszerezni. A meccs hétfőn délután 6 óra 15 perckor kezdődik.
8 Órai Ujság, 1930. június 27.
Genf, július 1. (Saját tudósítónktól.)
A svájci lapok a legnagyobb elismerés hangján írnak Újpest csapatáról, amely a favorit spanyol Irunt 3:1 (1:1) arányban kényszerítette megadásra. A sajtó az újpesti játékosok úri fellépéseit különösen kiemeli és szembeállítja a csehek durva játékával. Újpest legközelebbi meccse csütörtökön lesz a Bologna—Go Ahead-mérkőzés vesztese ellen.
8 Órai Ujság, 1930. július 02.
A genfi Servette a legjobb klubcsapatok Európabajnokságát készíti elő — Június 28. és július 6. között lenne a torna Genfben az európai nemzetek bajnokcsapatainak részvételével
Svájcnak ötször volt már bajnoka a Servette FC, amely koránál fogva is a legelőkelőbb svájci egyesületnek számít. A Servette vezetői most egy grandiózus futballtorna megvalósításán fáradoznak és az ügy sikerének érdekében a svájci közélet első személyiségeit is megmozgatták. Már mi is megkaptuk a díszes meghívót, amely bejelenti, hogy a sorozatos nemzetközi és válogatott mérkőzések rendjébe új színt akarnak hozni a bajnokok bajnokságának megrendezésével. Genf városa vállalkozott ennek a lebonyolítására. A Servette vezetői vették kezükbe a rendezést és a svájci idegenforgalmi társaságok adtak segédkezet. A siker valószínűleg nem is fog elmaradni, mert a küldött meghívó szerint az összes résztvevők költségeit fedezik. Minden nemzet részéről egy csapatot hívnak meg, a bajnokot, vagy ahogyan ők mondják: az ország legjobb csapatát. Tizenöt játékost kell benevezni a tornára, amelyet június 28 és július 6-ika között rendeznek. A rendezés az olimpiai rendszer szerint történik, de a részletekben bizonyos javításokkal. A győztes csapat díja háromezer svájci frank értékű, a játékosok aranyérmet kapnak. Ha tehát a diplomácia nemzetközi városában a futballbajnokok nagy versenyét sikerül a nyáron megrendezni, Európa egyik legszebb tornája valósul meg.
Sporthírlap, 1930. március 06.
Sporthírlap, 1930. március 20.
Sporthírlap, 1930. április 03.
Sporthírlap, 1930. április 12.
Sporthírlap, 1930. április 12.
Sporthírlap, 1930. április 24.
Megírta a Sporthirlap, hogy Újpest, mint valószínű magyar bajnok tárgyalásokat folytat a genfi Servettel, az általa rendezendő nemzetek -közötti tornán való részvételről. A tárgyalások sokáig elhúzódtak, mert Újpest érthetően nagyobb anyagi igényeket támasztott, mint a résztvevő amatőr klubok. A svájciak eleinte nem voltak hajlandók megadni az Újpest igényeit és párhuzamos tárgyalásokat kezdtek a Ferencvárossal és a Hungáriával. A vezető magyar egyesületek azonban szolidárisnak mutatkoztak és e szolidaritáshoz csatlakozott a prágai Slavia is, amely a cseheket volt képviselendő a genfi tornán. E szolidaritásnak következménye lett az, hogy a genfi Servette most sürgönyileg értesítette Újpest csapatát, hogy elfogadja feltételeit és biztosan számít részvételére.
Újpest vezetősége a napokban dönt a végleges részvétel felől és döntése — értesülésünk szerint — kedvező lesz. Újpest megjelenése a „nemzetek kupájában” külön érdekességet fog adni ennek a dijmérkőzésnek és a magyar közvélemény csak azt várja el a lila-fehérektől, hogy a leendő magyar bajnok büszke címéhez méltóan reprezentálja a magyar színeket. Újpest előreláthatólag a délnémet—- magyar professzionalista válogatott mérkőzések után utazik Genfbe, ahol mintegy két hetet fog eltölteni.
Sporthírlap, 1930. május 08.
— Mi van a genfi Servette nagy tornájával?
— Ezen feltétlenül résztveszünk és ezeket a meccseinket kell összehangolnunk a kupamérkőzés dátumával. A Servette tornája június 28-tól július 6-ig tart és a Nemzetek tornáján kiesési rendszerrel fogunk küzdeni. De a belga kupa-rendszer szabályai szerint. Tudniillik csak az esik ki végleg a küzdelemből, aki kétszer kikap. Egy vereséggel még továbbjátszik minden csapat. És mindig a győzteseket és a veszteseket sorsolják össze és így beállhat az a helyzet is, hogy a döntőbe és esetleg a győzelemhez olyan csapat jut, aki már előzőleg egyszer valakitől kikapott.
— A genfi ellenfelek közöl kiket tart a legerősebbeknek?
— Az én megítélésem szerint a prágai Slavia és a bécsi Vienna a legerősebb ellenfél, de a berlini Hertha, mint erős autszájder, szintén csinálhat meglepetést. A többi résztvevő közül nagy érdeklődéssel várom az olasz Ambroziana és a spanyol Bilbao szereplését. Az előbbit, mert hiszen egyúttal kupaellenfelünk is, de általában mind a kettőt azért, mert kíváncsi vagyok, hogy az olasz és spanyol klubcsapat, amely sohasem szokott hazulról kimozdulni, miképpen fog verekedni idegenben, semleges pályán?
Sporthírlap, 1930. május 17.
Sporthírlap, 1930. május 24.
- Egy szóval két mérkőzést mindenképpen játszik az Újpest.
Sporthírlap, 1930. június 14.
Amikor a négy európai csapat elindult Montevideo felé, hogy Franciaország, Belgium, Jugoszlávia és Románia színeiben megmérkőzzék Amerika futballjával a világbajnokságért, cseppet sem sajnáljuk, - ellentétben Fischer Mór tiszteletreméltó sajnálkozásával - hogy magyar csapat nem indult el Délamerika felé.
Ez a világbajnokság halvaszületett dolog volt az első percben, amikor Montevideot jelölték ki a FIFA urai a verseny lebonyolításának színhelyéül. Túl a rettenetes távolságon a sportszerűség minimuma is azt követelte volna, hogy Amerikának ne adjon a FIFA ilyen nagy előnyt Európával szemben. Mert a szokatlan viszonyok között, idegen éghajlat mellett, hosszú utazástól elgyötörve, a fanatikus délamerikai közönség asszisztálása kíséretében mindennek mondható ez a világbajnokság, csak egyenlő fegyverekkel megvívott sportszerű harcnak nem! Európának nem volt keresnivalója Montevideoban. Legalább is azoknak az európai nemzeteknek, akiknek volt veszíteni valójuk.
És a montevideói starttal egyidőben Európa is készülődik egy nagy futballcsatára. Ezt nyugodtan nevezhetjük fiók-világbajnokságnak. Európa tíz bajnoka vagy kupagyőztese mérkőzik itt meg a genfi Servette rendezésében egyenlő fegyverek mellett, sportszerű harcban és a magyar színekért kiálló Újpestet a magyar közönség aggódó szeretete kíséri nagy feladata startjához. Ezen a futballcsatán nem élvez egyik csapat sem kiegyenlíthetetlen előnyöket, itt tehát a jobb fog győzni, amire a montevideoi torna semmiféle biztosítékot nem tudott nyújtani.
Sporthírlap, 1930. június 19.
Az Újpest csapata, amelyet még a bajnokság eldőlése előtt az a megtiszteltetés ért, hogy a genfi Servette, mint leendő magyar bajnokot meghívott jubileumi ú.n. "Nemzetek Tornájára", hétfőn reggel indult útnak. A Münchenben szereplő válogatott újpesti játékosok ugyancsak hétfőn utaznak el a csapat után Langfelder Ferenc futballigazgató vezetésével.
A csapat Genfben a Hotel Victoriában fog lakni.
Sporthírlap, 1930. június 21.
Ha győz a magyar bajnok, akkor csak pénteken játszik valószínűleg a holland Go Ahead ellen, ha veszít, akkor már kedden ismét játszania kell
A genfi „Nemzetek Serlege“ küzdelmeiben hétfőn elindul a magyar profibajnok, amely az elmúlt évben már kitüntette magát azzal, hogy különleges nemzetközi feladatokra vállalkozott és azokat sikerrel oldotta meg. Ha volt valaha klubcsapat számára futballverseny, hát most Genf városában kezdődik egy olyan torna, amelynek a győzelméhez hasonló dicsőséget talán még soha sem szerezhetett eddig egyesületi csapat. A hivatalos magyar sporttársadalom aggódva néz Genf felé és onnan várja a híreket, amely talán be tudja majd hegeszteni a sebet, amit a válogatott csapat balsikerei a közelmúltban okoztak. Nem első eset, hogy egy - egy kiválóan felépített klubcsapatnak jutott osztályrészül a szerep, fellépni és megverekedni a magyar név védelmében olyan időkben, amikor a magyar futballsport tekintélyén a nemzeti csapat nem tudott eléggé őrködni...
Tíz nemzet első képviselői vonultak fel a genfi tornára, amely a Servette száz éves fennállását hivatott ünnepelni, egy remekbe készült Stadion felavatásával kapcsolatosan. Szombaton lesz az avató ünnepség, felvonulással, himnusszal, díszbeszéddel és az első mérkőzéssel, amit természetesen úgy rendeztek, hogy azon a pálya boldog tulajdonosa, Svájc ezévi bajnoka, a Servette vegyen részt. Újpest csapatának utazásáról más helyen írunk, az alábbiakban közöljük kiküldött főmunkatársunk első telefonjelentését.
Genf, június 25.
Szerencsésen befutottunk Genfbe, velünk jöttek a müncheniek is, akiket Langfelder vezetett. A társaság hangulata kitűnő, Auer sérülése sem olyan, hogy most már aggódni kellene, játszik feltétlenül. A csapat hangulata a sorsolás megismerése után kissé nyugtalanabb lett és most kettőzött erővel lép fel a kívánság Stofián után. Ma megtudtuk végre a sorsolást, amely talán a legnagyobb feladatot rója ránk. A háromszoros spanyol bajnok Irunnal kell mérkőzni, de csak a torna harmadik napján. A sorsolás rendszere kissé bonyolult, ám a kiesési rendszer mellett is sokkal igazságosabb, mint az olimpiai rendszer volt, amikor egyetlen vereségért már a kiesés következett. Itt a tíz résztvevő előbb kétszeri előselejtezőn esik át, amíg meglesz a nyolc csapat, amelyet már a rendes kiesési párosításban vezetnek a döntőkig. Az első mérkőzés szombaton lesz, erre a bécsi Viennát sorsolták ki a Servette ellenfelének. Ez lesz a megnyitó mérkőzés.
A teljes sorsolási program egyebekben a következő:
Szombat:
1. Servette (Genf)—Vienna (Bécs)
Vasárnap:
2. FC Sete (Franciaország )—Sp.V. Fürth (Németország)
3. Slavia (Prága)—Royal CS Brugeois (Brugge, Belgium)
Hétfő:
4. Újpest—Reál Irun (Spanyolország,Irun)
Kedd:
5. Az 1. mérkőzés vesztese—3.mérkőzés vesztese
6. A 2. mérkőzés vesztese—4.mérkőzés vesztese
Szerda:
7. FC Bologna (Olaszország)—Go Ahead (Hollandia)
Csütörtök:
8. A 3. mérkőzés győztese—6. mérkőzés győztese
9. Az 1. mérkőzés győztese—2. mérkőzés győztese
Péntek :
10. A 7. mérkőzés győztese—5. mérkőzés győztese
11. A 4. mérkőzés győztese—7. mérkőzés vesztese
Szombat:
12. (elődöntő) A 8. mérkőzés győztese—9. mérkőzés győztese
13. (elődöntő) A 10. mérkőzés győztese—11. mérkőzés győztese
Vasárnap:
14. (a harmadik helyért) 12. mérkőzés vesztese—13. vesztese
15. (az első helyért) 12. győztese—13. győztese
A bonyolult sorsolásból tehát csak azt lehet tudni pontosan, hogy mi történik az első mérkőzés kimenetele után. Ha az Újpest győz hétfőn, akkor a helyzete kényelmes, mert csak pénteken kerül rá ismét a sor. Viszont ez a második ellenfele még nem ismeretes, mert a Bologna— Go Ahead mérkőzést csak szerdán játsszák. A különös sorsolás szeszélye szerint azonban bárhogyan is üt ki ennek a mérkőzésnek az eredménye, Újpest mind a kettővel szembe kerülhet a későbbiek során, ha megnyeri az első és hozzá a második mérkőzését is. Irun és Bologna csapatai azonban éppen elég súlyos feladatot jelentenek. Ha Újpest elveszítené az első mérkőzését, akkor már másnap, kedden újra játszania kell és pedig az FC Séte—SpV. Fürth vesztese ellen. Ha elvész ez a mérkőzése is, további szerepésre nincs többé mód. Ha azonban ezt megnyeri az esetleg szerencsétlenül startoló Újpest, akkor újra teljes rangban játszhatik tovább és csütörtökön már játszania kell a Slavia—Brugeois győztesével. Ha tehát a hétfői mérkőzést Ujpest elveszti, akkor valójában egy mérkőzéssel többet kell majd játszania és sorozatos siker esetén hétfőn, kedden, csütörtökön, szombaton és vasárnap mérkőznie, vagyis hat nap alatt öt mérkőzést kell abszolválnia. Ha azonban az első mérkőzését Újpest megnyeri, akkor a szereplés jogáért való pótló mérkőzés elmarad kedden, viszont a hétvégére pénteken, szombaton és vasárnap kell egymásután három mérkőzést a kikerülő legerősebb résztvevőkkel megvívnia. Újpest vállalkozása tehát semmiképpen sem lebecsülendő!
Az első mérkőzésre a csapatösszeállítás még nincsen meg. A védelem elhatározott dolog, de már a fedezetsorban nagy a kétség. Kvasz utolsó nagy formajavulása miatt még nem tudni, hogy az ittlevő négy újpesti fedezet közül melyik három kap szerepet a spanyolok ellen. Könnyen lehetséges, hogy Kvasz az első mérkőzésen játszani fog. A csatársorban minden attól függ, hogy megjön-e Stofián. Ha igen, akkor a komplett csatársor áll fel a lehetőség szerint a második mérkőzésen is. Ha Stofián nem érkezik meg, Havas lesz a center és a továbbiakat senki sem tudja.
SpV Fürth. Németország sokszoros bajnoka, Nürnberg elővárosában, Fürth-ben székel és az IFC Nürnberggel klasszikus küzdelmeket vív nemcsak a kerületi bajnokságért, hanem az országos bajnokságért is. Az idén Fürth újra kerületi bajnok, az országos bajnokságban pedig feljutott egészen az elődöntőig, de a döntőbe nem jutott be.
First Vienna, az osztrák kupagyőztes. Az idén későn kapott lábra, a bajnokságban már az első helyekre nem tudott felkerülni, viszont a kupában teljes gőzzel küzdött és a végső győzelmével két szép jutalmat szerzett: a jogot a Középeurópai Kupa küzdelmeire és a kiküldetést a genfi tornára. Tavaly is kupagyőztes volt Ausztriában, tehát a Viennával, mint igazi kupacsapattal kell számolni.
Royal Cercle Sportif Brugeois, az idei belga bajnok, Brugge városából. A csapat adja a belga válogatott zömét az utolsó időkben.
Reál Union Irun, az északi spanyol határváros különös képzettségű csapata. Háromszoros spanyol bajnok s az országos bajnokságnak az idén is előkelő résztvevője. Újpest első ellenfele elüt a többi spanyol csapattól, amennyiben a jellegzetes spanyol iskolát játszó társaságban Irun képviselte a tudományos
skót futballt. A lendület mellett a technika igazi képviselője ez a kisvárosi spanyol csapat (a spanyolok Szombathelye), amely a genfi tornának titkos tipje.
FC Séte, a délfrancia kisváros futballcsapata, a francia kupa idei győztese, amely meglepő győzelmekkel haladt előre a kupa útján. Ez is igazi kupacsapat, amely újabban a francia válogatott csapatnak is sok játékost ad.
FC Bologna, a tavalyi olasz bajnok, amely a délamerikai túra után annyira összetört, hogy a bajnokságát képtelen volt megőrizni. Később magához tért, pompásan szerepelt és kései sikerei is elegendők voltak ahhoz, hogy újra az élcsapatok közé emelkedjék.
Go Ahead, a holland országos bajnok, amely az idei bajnokságot ragyogó mars után vívta ki.
Servette Genf, a vendéglátó csapat, amely az idén Svájc bajnokságát óriási feltűnést keltő stílusban nyerte meg! A Servette együttesére, amely odahaza játszik, fokozottan kell fölfigyelni.
Slavia, Csehszlovákia sokszoros bajnoka az idén újra bajnok. Régi ismerős, a cseh válogatott csapat törzse, fölösleges újra bemutatni.
Írta: Bús Fekete László
Bányai kislánya, kezében nemzetiszínű zászlóval, futott a vonat után, amíg csak el nem tűnt a mozdony a Keleti pályaudvar kanyarulatában és ezzel Újpest genfi különítménye elbúcsúzott Budapesttől. Ezeket a sorokat a kofferem tetején, Buchsban írom, a kupé egyik sarkában, ami annyit jelent, hogy bizony nem vagyunk elkényeztetve hely dolgában. Most jöttünk át a svájci határon és hogy Svájc milyen nagy dolognak tartja ezt az európai futballbajnoksággal egyenrangú tornát, legjobban a svájci finánc igazolja, aki így fogadott bennünket a határon:
— Persze... Újpest... a magyar bajnok... Genfbe mennek ugyebár az urak... a Nemzetek Tornájára?
És az igenlő válasz után már át is estünk, ezzel az egy mondattal, a vámvizsgálaton. Mert Svájc sportközönsége csak erről a tornáról beszél, amelyhez hasonló a svájci sportlapok szerint még nem volt a kontinensen, amióta az európai nemzetek futballt játszanak. Az ország minden részéből különvonatok indulnak Genfbe, de nemcsak Svájcból, hanem a külföldről is! Párisból például az együk sportlap indít különvonatot és nyolcnapos kirándulás keretében, amelynek veleje a genfi torna, Svájc nevezetességeit is megnézik a francia utasok. (Lásd a sport fontossága az idegenforgalom szempontjából!)
Most déli tizenkét óra van, a társaság az étkezőben ebédel, kettőkor találkozunk Zürichben a Langfelder csoporttal, amely a balul sikerült müncheni kirándulásról érkezik Svájcba. Zürichből együtt megyünk Bernen át Aeschibe, a kis svájci fürdőre, ahol Újpest péntek reggelig pihen és aztán bevonul Genfbe, a nagy csata színhelyére. (Aeschiben a Bären Hotelben lakunk, Genfben a Hotel Victoriában. Ad vocen Victoria! Nem is rossz kabala a szállás neve, ha a krónikás egy optimista pillanatában a végső győzelemre mer gondolni). Aeschit egyébként Eichel, a svájci futballszövetség elnöke ajánlotta az újpestieknek, mint kiváló pihenőhelyet.
Az utazás elég kellemes volt, csak nappal a melegtől, éjjel pedig az alvólehetőségek hiányától szenvedtünk. De már megint jókedvű az egész társaság és remek vidékben gyönyörködik. Van egy nőutasunk is, Wilhelm húga személyében, aki Zürichig jön együtt a csapattal, ott átveszi a legöregebb Wilhelm, aki Franciaországban, Mülhausenben játékos és tréner és ahová meghívta egy kis nyaralásra a húgát. Egyébként az elkövetkezendő nagy csatáról kevés szó esik. Általában a csapat velünk utazó tagjai bizakodó hangulatban vannak, noha tudják jól, hogy Újpest még nem állt ilyen nagy feladat előtt. Csak Stofián hiányán sopánkodnak a fiúk és még innen a vonatról is írtak levelet neki, hogy jöjjön utánuk Genfbe! És mindenki reméli, hogy a válogatott center péntekre be is fog futni és vasárnapig ki is pihenheti magát, hiszen szombaton csak egy meccs lesz a megnyitó ünnepségek keretében s nem nagyon valószínű, hogy már itt csatába kell szállni a lila-fehéreknek! Stofián hiányán túl még az is idegesíti a társaságot, hogy Auer müncheni sebesüléséről sincsen pontos értesülésünk. A fiúk nagyon aggódnak Auerért, mert szerintük nélküle nem is lehet elképzelni kombattáns újpesti csatársort. (Szóval Stofián okvetlenül jöjjön !!)
Borsányi fejezte ki legjobban a közhangulatot a következő szavakkal:
— Az első meccset a belgák ellen szeretném játszani, a másodikat a hollandok ellen, aztán az elődöntőben jöhetnek a franciák és a döntőben a svájci bajnok, a Servette!
A kívánság nem is olyan rossz, de ennek beteljesüléséhez az kellene, hogy a fenti négy „pimf” csapat verje ki a Slaviát, a Viennát, a Fürthöt, az Irunt és az olaszokat is! (Félek, hogy a Servette odahaza nem is lesz olyan pimf!)
De minden tréfán túl a fenti kis elmefuttatás egyúttal a helyzetet is jellemzi és megmutatja, milyen nagy csatáknak nézünk elébe és hogy milyen ellenfelek holttestén kell átgázolni a győztesnek!
A fiúk egyébként Kvasz példájára, aki leborotvált fejjel érkezett ki az állomásra, a bécsi várakozás három óráját arra használták fel, hogy valamennyien levágatták rövidre a hajukat. És elhatározták, hogy a csapat többi tagjait is kötelezni fogják a műtétre. És akkor Genfben egy gömbölyűre borotvált, tar koponyájú sereg vonul fel majd a magyar bajnok lobogója alatt!
-— Ez azért is remek dolog, — indokolta a fejborotválást Kvasz — mert őrült félelmetesen fogunk kinézni, ha kivonulunk a pályára és a palik szörnyűködve mondják majd, hogy egy vad, tatár csapat érkezett Budapestről!
Csak egy szorongó utasa van a társaságnak, a kispesti származású Havas, aki izgatottan várja a felavatás elmaradhatatlan és félelmetes pillanatát. Az öregek azonban mostanáig hagyták drukkolni az újoncot és eddig csak csomag- és táskahordással büntették. És Havas boldogan hordja a csomagokat, mert abban reménykedik, hogy szorgalmát a vészbíróság, mint enyhítő körülményt fogja tekintetbe venni. (Zárójelben: a felavatás azért késik, mert be kell várni a bíróság elnökének, Fogl Jóskának megérkezését, aki nélkül ez az aktus elképzelhetetlen!)
A fiúk csak attól félnek, hogy a csapat bonvivánja, Aknai Jancsi, nem lesz hajlandó leborotváltatni a haját és ezzel aztán megbukik a tatár-csapat terve. De erre is van már egy indítvány. Ha Aknai vonakodni fog, akkor éjjel, álmában levágják egy darabon ollóval a haját és így mégis csak kénytelen lesz az egészet leborotváltatni.
Közeledünk Zürich felé. A fiúk az ablakból bámulják a zürichi tavat! Az egyik sarokban Wilhelm búcsúzkodik a húgától. A kislány nem jön velünk tovább, ő abban a kupéban marad, ahol mi utazunk és amely Páris felé haladtában érinti Bázelt, Mühlhausent és Belfortot.
Mi is pakkolunk. Nekünk át kell szállni a berni kocsiba. A levelet Zürichben adom fel és már csak Aeschiből írok újra. A fiúk mind egészségesek és valamennyien szívből üdvözlik szeretetteiket! És én is búcsúzkodom. És búcsúszavaim Újpest vezetőségéhez és Stofiánhoz szólanak. A csapat centerének okvetlen ott kell lennie Genfben. Újpest a magyar futballt képviseli egy hallatlanul fontos csatában és itt csak száz százalékos felkészültséggel szabad megjelenni! Ezt éreznie kell a vezetőségnek is, de főleg Stofiánnak, aki — mint hallom — vizsgái és a családjában esedékes házasság miatt mondta le a túrát. Értesülésem szerint Stofián csütörtökön teszi le a vizsgáját, tehát ez nem lehet akadály, mert este már vonatra ülhet. A kis húgának pedig nem adhat szebb nászajándékot, mint azt, hogy segíti csapatának megnyerni Genfben a Nemzetek Kupáját.
Tehát: kedves Stofi, viszontlátásra Genfben!
A genfi torna sorsolása olyan, hogy a döntőre pályázó Újpestnek a hétfői siker esetén péntekig nem lesz mérkőzése, de akkor pénteken, szombaton és vasárnap három mérkőzést egymásután kell játszani. Langfelder Ferenc óvást emelt a sorsolás ilyen rendje ellen és nincs kizárva, hogy csak az első fordulók mérkőzései játsszák az eredeti sorsolási terv szerint, míg a többit majd arányosabb elosztással intézik el.
Az újpestiek centere csütörtökön délelőtt teszi le műegyetemi tanulmányai során az utolsó két vizsgáját. Ezért kért a kitűnő játékos szabadságot is, amit természetesen készségesen megadtak neki. A genfi tornával kapcsolatosan azonban különösen nagy szükség merült fel Stofián játékára s ezért csütörtökön dönteni is fognak arról, hogy Stofián a csapat után utazzék-e. Technikailag nincsen ennek akadálya, mert az első mérkőzés csak hétfőn lesz. Ha tehát Stofián pénteken elutazna, akkor szombaton már Genfben lenne és hétfőig kellően kipihenhetné magát. A kérdés nem is ezen múlik, hanem azon, hogy a vizsgák miatt Stofián már hetek óta éjjelezik, kondíciója meglehetősen megsínylette a sok tanulást. Csütörtök este előtt tehát nem lehet dönteni arról, hogy milyen bőrben van az újpestiek válogatott centere és lehet-e rá számítani a genfi futballtornán.
Sporthírlap, 1930. június 26.
Írta: Bús Fekete László
Aeschi, június 26.
Nyoicszázhatvan méter a tenger színe felett!
Legalább is a kis svájci fürdőhely katalógusa így hirdeti. De el is lehet hinni a dolgot. Körül hófödte csúcsok, az egyik az erkélyemmel szemben égnek szalad kétezerhatszáz méter magasságnyira és ha tiszta idő van, a szálloda terraszáról a Jungfrau csúcsát is lehet látni.
Ez van jobbfelé. Balra lent Spiez fekszik, a gyönyörű Tuhnsee partján, amely égszínkék vizén vitorlások káposztalepkéit himbálja. Szóval a vidék gyönyörű.
Kurort Aeschi... ahogy ma reggel dagadó büszkeséggel a borbélymester mondta, akit valahonnan az inasa kerített elő, mert nem volt az üzletében. Tudniillik ő pontosan tudja, hogy ki mikor jön borotválkozni és igazán nem számíthatott rá, hogy reggel félnyolckor egy magyar író fog zörgetni az ajtaján.
Aeschi...
Itt pihen Újpest csapata péntek délutánig és aztán indulás Genfbe, a nagy csatára, ahol megindul a harc a Népek Kupájáért.
De még itt nem tartunk.
Ott hagytam el első levelemben, hogy ülünk a zürichi pályaudvaron és várjuk a Münchenből érkező Langfelderéket. A válogatott töredék pontosan meg is érkezett és azután háromnegyed hatkor felültünk a vonatra, amely Bernig vitt bennünket. A vonaton persze a müncheni meccsről volt szó. Langfelder szerint a csatársor veszítette el a meccset.
— A védelmünk soha ilyen remekül még nem játszott. Aknai és Fogl is hibátlanul verekedtek, ám szerintem Dudás volt a hármas legragyogóbb tagja. Így még sohasem láttam őt játszani és szerintem a mezőny legjobb embere volt. A halfsorban Berkessy volt a legjobb, de a második félidő közepére teljesen kifulladt és akkor Volentiknek kellett helyette szélre is futkosni. Volentikkel meg voltam elégedve, pedig én szigorú kritikus vagyok. Nem a legjobb formáját játszotta, de megfelelt. Hossó viszont egészen csődöt mondott és a két szélsővel együtt ő volt a csapat leggyengébb embere. A csatársorban Turay játszott a legjobban. De ő se volt az igazi Turay. Energia- és lövőképesség hiányzott belőle, utóbbit sebesült jobblábával lehet magyarázni. Toldi nem tűnt ki, de volt néhány szép lövése. Auer a mezőnyben jól mozgott, de néhány egészen biztos helyzetet hagyott ki a kapu előtt. (Egyben Turay is ludas volt!) Drössler volt a csatársor leggyengébb embere, de utána azonnal Török következett.
Langfelder elhozta magával a „Fussball” új számát is, amelyben Seybold, a neves német szakértő viszont így osztályozta a magyar csapat legjobbjait:
1. Acht.
2. Dudás.
3. Berkessy.
4. Auer.
A müncheni játékosok valamennyien aranygombos kék kabátban érkeztek meg Zürichbe. (A kabátokat Németországban vásárolták.) A pesti különítmény viszont — ahogy ezt előbbi levelemben már megírtam — meglepetésként tar koponyákkal szolgált a münchenieknek.
Bern után kis zivatart kaptunk és zuhogó esőben érkeztünk meg a pályaudvarra, ahol Ruoff, a nagyon ismertnevű svájci bíró várt bennünket és magával hozta a genfi torna sorsolását. (A SporthirIap telefon jelentése útján már Pesten is ismerik a sorsolást!) A fiúk persze mind az első ellenfél után érdeklődtek és amikor megtudták, hogy az Irun ellen kell játszani, nagy csend ereszkedett a társaságra. Ez a csend azt bizonyította, hogy tisztában vannak az ellenfél erejével és tudják, milyen erős meccsre kell kiállni hétfőn.
Berntől Spiezig, a harmincperces úton, természetesen a sorsolásról folyt a vita. Körülbelül a következőkben összegezhetem a vezetők (Langfelder és Bányai) és a játékosok véleményét.
A sorsolás általában szerencsésen sikerült. Az első ellenfél nagyon komoly, az Irun
elsőklasszisú csapat, amely a latinok nagy lendületén túl a passzjátéknak is mestere. Jó dolog, hogy csak hétfőn kell játszani, addig mindenki kipiheni magát. (Zárójelben: Auer sérülése nem veszélyes, már most sincs semmi baj, de hétfőre egészen fitt lesz.) A hétfői játéknak azért is örült mindenki, mert így biztosra veszik, hogy Stofián is megjön. Ha pénteken reggel indul — mert ráér ekkor is — akkor szombat este Genfben lesz és hétfő délutánig jól kipihenheti magát.
A sorsolás egyébként azért is szerencsés, mert ha az Irunt, a Bolognát és a holland Go Ahead csapatát megveri Újpest — amit józan számítással várni is lehet — akkor már bent is van a döntőben. Szóval a túlsó vonalon kell a többi favoritnak: a Slaviának, a Viennának és a Servette-nek verekednie. A svájci csapatot egyébként azért deklarálom favoritnak, mert itthon játszik és ez nagy plusz! Tehát, ha az első meccsét megnyeri az Újpest, elkerüli a középeurópaiakat és ez nagy könnyebbség, hiszen mégis itt kell keresni az igazi ellenfelet.
Persze, ha kikapna Újpest a spanyol csapattól, akkor egészen már a helyzet, de nem reménytelen, mert ekkor a következő ellenfél a Sete—Fürth meccs vesztese, tehát olyan csapat, amely ellen biztosra kell venni Újpestet és így ebben az esetben is tovább jut. De ekkor a következő ellenfél már a Slavia lesz, mint a Slavia—belga bajnok meccs előrelátható győztese és sokkal, de sokkal nehezebb a feladat ebből a meccsből az elődöntőbe jutni. És ha ez sikerül is, akkor még jön a nehéz elődöntő, ahol előreláthatólag a Servette vagy a Vienna lesz az ellenfél, szóval újra egy nehéz meccs! Tehát a rezümé: Újpestnek feltétlenül győznie kell az első meccsen!
A sorsolásnak egyébként az az érdekessége, hogy a most említett vonalon — ha Újpest győz hétfőn — az Irun juthat előre és ha győzni tud, akkor a döntőben Újpest esetleg újra a spanyolokkal kerülhet össze, noha az volna az ésszerű, hogy akkor Újpestet újabb meccs nélkül győztesnek kell nyilvánítani.
Langfelder egyébként így nyilatkozott a sorsolásról:
— Általában nagyon jól bánt velünk a szerencse. Én csak azért aggódom, mert a tabella szerint — persze ha előrejutunk — hétfő után péntek, szombat és vasárnap van meccsünk, szóval három erős mérkőzés egymásután. Ezen igyekszem majd valamit segíteni, hogy legalább a második meccsünket csütörtökön játsszuk le. Ennek azonban az lesz a nehézsége, hogy péntekre csak a mi meccsünk van kisorsolva, tehát ez a nap mérkőzés nélkül maradna, másrészt pedig a pénteki ellenfelünk szerdán játszik, miután a Bologna vasárnap még odahaza bajnoki meccsen vesz részt. Esetleg az lesz az indítványom — és remélem, hogy ebben Loos, a Slavia vezére is segíteni fog nekem, hisz ez az ő érdekük is — , hogy a döntőt, vagy a harmadik-negyedik helyért menő másik vasárnapi meccset vigyék át hétfőre! És ez a svájciaknak is haszon, hiszen akkor hétfőre is jut egy közönséget vonzó jó mérkőzés. — Egyebekben nagyon bizakodó hangulatban vagyok és remélem, hogy végszóra Stofián is befut. Optimista felfogásomat védelmünk kiválósága szülte. Ez a hármas világviszonylatban is legelsőrangúan játszott Münchenben és nem hiszem, hogy a tornán lesz egy másik, csak megközelítően is erős védelem!
Ruoffal én is beszéltem Bernben. Ő arról számolt be, hogy a résztvevők egy része tiltakozott az ellen, hogy Bologna kombinált csapattal, a Pro Vercelli hat emberével akar felvonulni Genfben.
Itt Langfelder azonnal közbeszólt:
— Én is tiltakozom és csatlakozom az óvást emelőkhöz. Hiszen akkor majd én is megteszem, hogy ha például Stofián nem jöhet, a döntőre kölcsönkérek egy centert, mondjuk Turayt. Majd meglátom, hogy mit szólnak hozzá az olaszok!? Egyébként a program változatlan. Innen péntek délután utazunk Genfbe és szombaton résztvesz a csapat az ünnepélyes megnyitáson, felvonul a többiekkel és aztán végignézzük a Servette—Vienna meccset.
Megjegyzem, Ruoff szerint a Vienna éppen nem favorit ezen a mérkőzésen.
— A Servettenek legalább is olyan sansza van, — mondotta Ruoff. És ha visszagondolunk a Servette mögött második helyen kikötött Grashoppers bécsi győzelmére a Rapid ellen, akkor nem lehet túlzónak mondani Ruoff megállapítását.
Ruoffot egyébként megkérdeztem, hogy mit gondol, mi lesz az Újpest—Irun eredmény?
— Nálam Újpest a favorit, — így felelt — de vigyázni kell, mert a spanyolok is tudnak. Újpest előnye, hogy főleg a Középeurópai Kupa küzdelmeiben nagy meccstréninget szerzett idegen pályákon, tehát őt a nem hazai környezet nem fogja úgy zavarni, mint az Irunt, amely alig-alig mozdult ki Spanyolországból.
Egyébként az Irun tudását legjobban a múlt hónapi két párisi meccse méri. Ugyanazzal a két csapattal játszottak, mint a Hungária. A CASG-ot négy-egyre verték. A Hungária ezt a csapatot Mandl nélkül hat-nullra verte meg. Viszont a párisi bajnokot a spanyolok éppúgy, mint a Hungária, három-kettőre győzték le. Szóval vigyázni kell! Annál is inkább, mert az Irun nagyon jó benyomást keltett Párisban és kitűnő sajtókritikát kapott.
A fiúk remekül érzik magukat. Ma megrendezték a csapat teniszbajnokságát a hotel pályáján és a versenyt nagy fölénnyel Török nyerte meg, aki a rakettet is igazán jól kezeli.
Egyébként Újpest fiai a Sporthirlap útján üdvözlik a magyar sporttársadalmat és bíznak abban, hogy hétfői játékukkal és eredményükkel Magyarországon is meg lesznek elégedve.
Stofián, akit az újpestiek idegesen várnak Genfben, nem utazhat a csapat után. A lila-fehérek itthon maradt vezetői meggyőződtek arról, hogy a center kondíciója az utóbbi két hét alatt erősen leromlott. Attól tartanak, hogy ha a mai állapotban játékra kényszerítenék, csak kerékkötője lenne a csapatnak, azonkívül nem jöhetne rendbe az első Középeurópai Kupamérkőzésig, míg így, ha három hétig pihen, az Ambrosiana ellen már fitt kondícióban vezetheti majd az újpesti csatársort.
Idegesen várják Stofiánt — Az olaszok kombinált csapatot állítanak, ami ellen egyöntetűen tiltakoznak a résztvevők - Langfeldert beválasztották a Jury d' Appel-be
Ujpest az előírt program szerint pénteken délben elhagyta a Genf melletti kis hegyi fürdőhelyet, Aeschit és beutazott Genfbe, ahol elfoglalta végleges szállását. Kiküldött főmunkatársunk már innen küldi telefonjelentését, amely az utolsó nap gyorsan pergő eseményeiről számol be távirati stílusban.
Genf, június 27.
Bejöttünk Aeschiből és elfoglaltuk lefoglalt szobáinkat a Viktoria-hotelben. A csapat körül kifogástalan rendben van minden, a nyugalom tökéletes, a hangulatra nem lehet panasz. Stofián szereplése felől van csak kétség, de a mai napig erről semmi értesítést nem kaptunk a pestiektől. Ezentúl most már órarendszerű programot hajtunk végre. Holnap reggel nyolc órakor a csapat kivonul az új stadionba és reggeli tréninget tart. Délben ünnepélyes bankettet adnak a város előkelői a megjelent külföldi vezetők és újságírók tiszteletére. Ez lesz az utolsó előkészület, mert délután négy órakor már megkezdődik a stadion hivatalos megnyitása és ezzel együtt a torna maga.
Az ünnepségek felvonulással kezdődnek, a rendező Servette 150 futballistája vonul fel előbb, azután a vendégcsapatok, valamennyi külön, mert mindnek külön eljátszák a felvonulásnál a himnuszát. Ezután valamennyi vendégcsapat odaküldi a maga elnökét a megafonhoz és mindegyik a saját nemzete nyelvén rövid beszédet mond.
A stadiont szimbolikus formák között adják át a használatnak. Egy színes szövetdarabot feszítenek ki, amely a genfi Servette színeit viseli és ezt megfelelő ceremóniák között ollóval szétvágják. A parádé után következik a meccs, amelyet a Servette és a Vienna játszanak. (A Vienna nagyon bizakodik, Berntől együtt utaztunk a csapattal.) A csapatok már mind itt vannak, csak az olasz Bologna hiányzik, mert vasárnap még odahaza játszik. Bolognával valószínűleg baj lesz. A jelentés szerint a Bologna hat Pro Vercelli játékossal megerősítve érkezik, ami ellen az összes résztvevők tiltakozást jelentettek be a rendezőségnél. A mai előkészületi teendők között Langfelder Ferencet nagy megtiszteltetés érte. Beválasztották a Jury d’Appel-be, a verseny fellebbezési tanácsába.
Most este első dolgunk volt érdeklődni a ma délután érkező spanyolok felől. Az újságok már írnak róluk, de nekünk még nem volt szerencsénk vizitelni náluk. Leghíresebb emberük a spanyol válogatott állandó centerhalfja, Gamborena, aki a spanyolok egyik legnagyobb klasszisú embere. Híres játékos Emery kapus is, aki csak Zamora "uralkodása" miatt nem elég ismerős a kontinensen. A csapatnak három válogatottja van, de közelebbről még nem ismerjük a felállításukat.
A Reál Union Irun egyesületéről azonban megtudtuk, hogy francia alapítású klub. A városka egészen a francia határszélen van, ide került el a híres francia válogatott René Petit, aki a csapat alapjait megvetette. A francia barátság olyan mély, hogy esztendőnként mindenkor fölmegy egyszer az iruni kerület (Gallizia) csapata Parisba válogatott mérkőzést játszani a francia főváros csapatával.
A sajtó valósággal forrong a nagy genfi sportesemények miatt. Minden eseményt azonnal és kimerítően regisztrálnak, tárgyalják az érkező idegen csapatok erényeit, felsorolják a múltjukat, annyi eredményt lát az ember a lapokban, hogy beleszédül. Favorit nincs, a lapok nem tudnak megállapodni. A legtöbbjük egyetért abban, hogy ilyen erős mezőnyben lehetetlen megjelölni a legesélyesebb pályázót.
Sporthírlap, 1930. június 28.
Írta: Bús Fekete László
Túl Újpest első mérkőzésén, még a szép győzelem mámorában, de előre nézve az elkövetkezendőkre, meg lehet állapítani a következőket:
1. Testi és lelki kondíció
Újpest csapatának a tornára való előkészítése tökéletes volt. A megerőltető szezon után, amelynek utolsó napjaiban már-már túljátszottnak látszott a magyar bajnokcsapat, olyan tökéletes kondícióban jelent meg a genfi startnál, hogy erre okvetlen fel kell figyelni. Egyetlen csapat sem bírta úgy az iramot ebben az idegen és hőmérsékletileg negyven fok körül járó légkörben, mint Újpest. A spanyolok, akik pedig otthon hasonló forróságban játszanak, a második félidőben már csak lézengtek a pályán és minden pillanatban rohantak a kapujuk mögött álló vizes vödörhöz és beledugták nyakig a fejüket. Újpest pedig a végső fütty után frissen és mosolyogva, valóságos sprintet kivágva futott le a pályáról; ezzel szemben valósággal-kínos volt nézni a spanyolok vánszorgását, ahogyan bementek öltözőjükbe a meccs után. A testi kondíció tökéletessége Bányai érdeme, aki Aeschin keresztülvezető sétával, pihenéssel, futó- és labdatréningekkel és azoknak ésszerű és könnyű beosztásával tip-top formájú csapatot tudott a pályára hozni. De a lelki kondíció is tökéletes volt. Ebben viszont Langfeldernek van oroszlánrésze. A fiúk tele önbizalommal, de nem elbizakodva mentek ki a pályára. (Loos cseh vezető fogadásokat kötött saját csapatának tagjaival, hogy legalább négy góllal fognak győzni a belgák ellen. Ebben is meg lehet találni annak a nagy fölényeskedésnek a szülő okát, ahogy a Slavia a belgák ellen a pályára ment és aminek aztán meg is lett a szomorú következménye.)
Az újpestiek becsülték, sőt talán túlbecsülték az ellenfelet, de ez csak használt a mérkőzés perceiben. Úri és fair játékukkal még a spanyoloknak drukkoló közönséget is maguk felé fordították. Azonfelül telítve voltak azzal az érzéssel, hogy itt egy nemzetet reprezentálnak és ennek a feladatnak is száz százalékig meg tudtak felelni. A résztvevő csapatok közül egyébként egyedül az Újpest üdvözölte a közönséget dél-amerikai módra, felemelt kezekkel és háromszoros éljennel és ez is nagyon tetszett a publikumnak. Általában a csapat játéka, valamint korrekt viselkedése a legjobb benyomást keltette és este a szállónk úgy festett, mintha lakodalom volna. Gratulálok serege kopogtatott az ajtónkon a Hotel Victoriában, külföldi újságírók, a résztvevő csapatok vezetői, genfi magyarok és külföldön élő magyar és idegen trénerek árasztották el jókívánságaikkal Újpestet, amely a jól végzett munka után boldogan hajtotta a fejét megérdemelt pihenőre.
2. A játékról
A játék nagyon fordulatos és tanulságokkal teljes volt. Az első félidő végig nyílt küzdelmet hozott. A kezdés után tizenötperces magyar fölény, aztán feljönnek a spanyolok is, néhány viharos roham, de újra felülkerekedik a magyar csapat és ez a fölény a harmincadik percben rúgott gólban kulminál. Aztán újra a spanyoloké a tempó, öt perc alatt egyenlítenek és végig nyílt a játék, hol a mi kapunk, hol az ő kapujuk van veszélyben. A második félidő hozta aztán a döntést. A magyarok nyugodt, szisztematikus játéka felőrölte az ellenfelet és Újpest a félidő közepétől kezdve valósággal álló játékkal dominálta a mezőnyt. Kis szerencsével és érettebb centerrel ez a fölény két gól helyett négy-ötben is jelentkezhetett volna.
Újpest első gólja egy taccsból született. Spitz—P. Szabó kombináció vitte le a labdát majdnem a kornervonalig, itt a spanyolok taccsra szereltek. Mivel nagyon elől volt az eset, Spitz dobta a taccsot, még pedig ravaszul az oldalt, a hatos sarkára kifutó Havas elé. Havas stoppolt és amikor a bekk ráment, okosan a hátvéd mellett letolta a labdát a hatos túlsó sarkán álló Avarnak, aki még egy lépést ment vele és aztán közvetlen közelről, a bekkje mellett védhetetlenül belőtte.
A kiegyenlítő spanyol gól így esett: A jobbszélső egy kitolt labdával futott a taccsvonalon, Wilhelm buldog módjára kísérte le a kornerzászlóig, úgy, hogy a spanyol nem tudott centerezni, végre megfordult és visszajátszott, hogy jobblábbal ívelhesse a labdát, de Wilhelm jól helyezkedve újra elállta a szöget. Ekkor azonban megcsúszott a füvön, elesett és a szélső tisztán állva, élesen, magasan centerezett a magyar kapu túlsó sarka felé és Reguierro a jobbösszekötőből áthelyezkedve a balösszekötőbe, közvetlen közelről élesen a sarokba fejelte a védhetetlen gólt.
A második magyar gól párja volt annak, amit Spitz a Slaviának rúgott Pesten. Planicka ugyanezt a gólt kapta a Középeurópai Kupában, mint Emery Genfben. Auer—Ströck támadás után Ströck laposan centerezett a hatos vonalra. A labdára együtt startolt a kijövő kapus és Spitz; Spitz egy hajszálnyi fórt szerez és a vetődő kapus hasa alatt jobblábbal bekotorja a labdát. A kapus egy darabig a földön maradt, úgy masszírozták fel. Bányai boldogan segített masszírozni és tapsot is kapott érte! Spitz pedig szokásos nyakforgató grimaszaival sétált vissza a helyére, ami nála a legnagyobb örömet jelenti. A lépteiben körülbelül az volt benne, hogy itt megy a vad magyar csatár, aki leterítette a félelmetes spanyol kapust.
A harmadik újpesti gól elindítója Volentik volt. Középtájon stoppolt egy labdát és vitte előre. Borsányi süvítve kiáltotta:
— A Havasé!
Volentik hosszú zsinórpassza milliméter pontossággal ment a centerhez. A bekk ráfutott Havasra és ekkor ő a lyukra álló Auert szöktette. Auerre a kapus futott rá és Emery mellett, jobb belsővel Újpest gólzsákja a hálóba csavarta a labdát.
3. A bíró
Mércét, a svájci játékvezető, tökéletes munkát végzett, pedig sok baja volt az Irun mellett lévő közönséggel, mert a spanyol offszájdokat lefújta. A két taccsbíró — szintén svájciak — ideális segítői voltak Mercetnek. Szinte azt lehet mondani erről a hármasról, hogy egyetlen hibát sem követett el. Igaz, hogy fair volt a meccs, de ez csak segítette őket. A spanyolok is meglepő tisztán játszottak. Legfeljebb két eset volt, amikor elöntötte a fejüket a déli vér. A jobbszélső egyszer tarkón rúgta, hála Istennek nem veszélyesen, Fogl Jóskát; Gamborena pedig a második félidőben — amikor a kifulladt René Petit helyett centerhalfot játszott (kitűnően) — felült egyszer Auer nyakára és Ricsi ezzel a teherrel futott a labdával, míg végre Mércét füttye leparancsolta a válláról az ingyen utast.
4. Válogatott vagy klubcsapat?
Jenny, az ittlévő volt magyar válogatott futballista, az A. Madrid trénere, állandóan velünk van és ésszerű tanácsaival nagy hasznára volt a csapatnak a spanyolok elleni küzdelemben. Ő mindegyik spanyol játékost jól ismeri és ezért Újpest játéktaktikájának felépítésében nagy szerepet játszottak Jenny okos és az eredmény által igazolt útmutatásai. Őtőle tudtuk meg, hogy a csapat nem klubegyüttes, hanem a Barcelona, a Sevilla, a Valencia és a Bilbao futballistái is szerepelnek benne kölcsönjátékosok gyanánt. A kombinált csapatösszeállítás ellen Langfelder óvott is, persze birtokon kívül és kis nyomozás után megállapítottuk, hogy
csak az Újpest, a Vienna, a Slavia és a Fürth jött klub-együttessel, a többiek mind kölcsönjátékosokkal dugdosták teli a csapatukat. És milyen érdekes! A tiszta klubcsapatok mind-tovább mentek. Itt önként felvetődik a vita, hogy az összejátszott klubcsapat jobb-e az esetleg erősebb egyedekkel felálló, de össze nem szokott kombináltnál? Genf a klubcsapatokat igazolta, legalább is eddig. A spanyolok egyébként végig cserélgették a posztokat. Látszott rajtuk, hogy nem ismerik a hirtelen összeverbuvált játékostábor legjobb felállítását és játék közben próbáltak rátapintani a legmegfelelőbb csoportosításra.
5. Az újpesti ranglista
Általában mindenki megfelelt, de a nyújtott teljesítmények alapján mégis bizonyos sorrendet „ranglistát” lehet megállapítani, ily módon:
1. Dudás, 2. Aknai, 3. Borsányi, 4. Fogl III., 5. Auer, 6. Volentik, 7. Spitz, 8. 9. 10. Wilhelm, Ströck, P. Szabó, 11. Havas.
Persze ez egy impresszionista, sorrend és az utolsó előtti hármas csoport is legrosszabb esetben kettőst kapna osztályzatul, ha iskolai módra számjegyekkel jelölnénk a szorgalmat és az előmenetelt.
Magyarázat: Dudás volt az egyébként is remek védelem legjobb tagja. A védelmi trióhoz Borsányi futott fel szenzációs játékkal. A csatársor legjobbja Auer volt. Volentik kitett magáért, de a többiek is megfeleltek. A fiatal Havas peches volt, de sok szépet is csinált. Persze még nem center, összefogni nem tudta a csapatot, de megmutatta oroszlánkörmeit. Az első nagy meccsén azonban még jelentkezett a természetes drukk és az izgalom. És egy kicsit puha is volt.
6. Legszebb momentumok!
Az emlék visszatérő hajóján a következő brilliáns akciók villannak fel előttem, mint a játék legremekebb pillanatai. Egy Ströck—Auer támadás a félvonaltól kezdve le a kapuig állandó helycserével, amikor hol a szélső, hol az összekötő vitte a taccsvonalon a labdát, anélkül, hogy a spanyolok hozzá tudtak volna nyúlni. Sajnos, a végén a beadás a közepén elveszett.
P. Szabó háromszoros trükkje! Először a halfot driblizte ki, aztán a ráfutó bekket csapta be egy testcsellel és végül a keresztező bekk mellett, aki vadul faultolni akarta, ment el egy remek húzással és klasszikus beadását Auer csak kevéssel lőtte mellé.
A spanyolok fejpasszos támadása. Hét fejről vándorolt bekktől centerig előre a labda, fejről-fejre, centiméter pontossággal, míg végre Sastre a tizenhatosról mellé lőtt.
Ströck fején a labdával futott le egyszer a jobbszélen. Állandóan fejjel adta maga elé a labdát, anélkül, hogy leengedte volna esni. Tapsot kapott érte.
Acht remekül tempirozott kifutásai! Az egyiknél átemelték rajta a labdát és a labda a kapufának vágódott. (Havas hatalmas kapufája egalizálta aztán ezt a szerencsét.) Acht térdenállva ottmaradt a hatoson, de nem vesztette el a lélekjelenlétét és visszafordult, ott a földön, a kapuja felé és a kapufáról lepattanó labdát egy robinzonáddal mégis megkaparintotta és kirúgta a mezőnybe.
7. Rezümé?
Általános megállapítás, hogy Újpest kapta az első fordulóban a középeurópaiak közül a legerősebb ellenfelet, amelyet megérdemelten és biztosan győzött le. Eredményét büszkén odafűzheti a babérokhoz, amelyek nagy esztendejét: a 29/30-as futballszezónt jelentik!
A győzelem titka pedig — ismételjük — az volt, hogy a csapat tökéletes testi és lelki kondícióban ment a pályára és ott megőrizve a nyugalmát, nem vette át a spanyol stílust, hanem saját stílusát játszva felőrölte a spanyolok erejét.
Sporthírlap, 1930. július 03.
Pesti Napló, 1930. június 18.
Pesti Napló, 1930. június 27.
Pesti Napló, 1930. június 29.
Olyan hőség szakadt Genfre, hogy az emberek szédelegnek az uccán. A vasárnapi mérkőzések megmutatták, hogy mikor nem szabad futballmeccset játszani: június végén, július elején délutáni napsütésben. Mert az uccai járókelők még bírják valahogy a hőséget. De ebben a melegben futballozni: emberkínzás. Az Újpest—Irun mérkőzést hétfő délután hat órára tűzték ki. Langfelder vasárnap végigélvezte a kánikulás meccseket, s legalább annyit sikerült elérnie, hogy Újpest első mérkőzését 1/4-7re tűzték ki. Az első ellenfél: a Real Union Irun. Mikor megkaptuk a csapatösszeállítást, meglepetéssel láttuk, hogy a csapat lehet Irun, de a játékosok nem Irunbeliek. Egy kis nyomozás után kiderült, hogy Reguierro I, a balhalf, Reguierro II, a jobbösszekötő Sevillából, Eugenio Madridból, a centercsatár Gurruchaga pedig Barcelonából, Sastre jobbösszekötő Bilbaoból való. Tehát egy kisebbfajta spanyol válogatott csapatot csempésztek be Genfbe. Újpest óvott. Az óvást elutasították, úgyhogy a magyar csapatnak nem volt más választása, mint legyőzni ezt a furcsa klubcsapatot.
Negyven fokos hőségben lépett pályára a két csapat. Rekordközönségre számítottak, de csak 6000 néző volt a 20.000 nézőre épített pályán. Szép, hogy ebben a melegben ennyien is kijöttek. Mercet bíró sípjelére felállt a két csapat.
Újpest a következő összeállításban játszott: Aknai — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Volentik, Vigh — Török, Avar, Havas, Spitz, P. Szabó.
Újpest kezdett. Török lefutott, centerét Havas kapu mellé lőtte. Az újpestiek szokásos játékmodorukban, lendülettel, magas labdákkal próbálták megközelíteni a spanyol kaput. Hamarosan kiderült, hogy a spanyolokkal így nem lehet boldogulni. Félmagas labdákkal játszanak, de az olyan ellenfél, amely magas labdákkal operál, túlságosan is ínyükre való. Volentiknek nem ízlett a meleg, ő is részes volt abban, hogy a spanyolok érezhető lendületi fölénybe kerültek. Lendülettel jobban győzték, mint Újpest,sikerült megzavarniuk a magyar csapat játékát s bizony az első percek nem sók jót ígértek. Szerencsére a két szélső half jól dolgozott, különösen Borsányi fényesen megállta a helyét a spanyol fölény idejében is. S ha elől itt-ott akadt egy kis baj, akkor ismét és ismét bebizonyosodott, hogy az újpesti védelmi trió nagyon a helyen van. A két bekk kezdettől fogva fényesen játszott. Aknainak is jó napja volt. Volt egy pár okos kifutása, robinzonádjaival pedig hamarosan a közönség kedvence lett. Az első félórában a spanyolok uralkodtak a pályán. A huszonhatodik percben még új balösszekötőt is hoztak a pályára. Ezt megengedték a szabályok. Félóráig tartott a spanyol ostrom. A harmincadik percben azután Havashoz, a tartalékcenterhez került a labda. Ügyesen magára vonta a védőjátékosokat, Avar felszabadult a bekkek ellenőrzése alól. A következő pillanatban a jobbösszekötő elé került a labda s védhetetlen lövéssel megszerezte Újpest vezető gólját. A vezetésnek nem sokáig örülhettünk. A 34. percben Eugenio, az Irun madridi jobbszélsője szökött. Vigh utána futott, de sikertelen szerelési kísérlet közben elcsúszott. A szélső középre adta a labdát, Reguierro II. fejese menthetetlen volt. Irun kiegyenlített. Újpest ellentámadásba lendült, de támadó játéka még nem érte el azt a biztonságot, amely a második félidőben eldöntötte a meccs sorsát. Gólt nem sikerült szerezni, sőt a 43-ik percben örülnünk kellett, hogy Fogolynak az utolsó pillanatban sikerült szerelni egy veszélyes spanyol támadást. A félidő eredménye 1:1 volt.
Szünetben Újpest dresszt és — stílust cserélt. Az öltözőben megmagyarázták a játékosoknak, hogy magas labdákkal nem lehet boldogulni a spanyolokkal szemben. A második félidőben azután kezdődött a lapos passzjáték, ezzel percek alatt sikerült felőrölni a spanyolok ellenállását. A félidő Havas 25 méteres gyönyörű kapufalövésével kezdődött, Reguierro veszélyes támadásával folytatódott, majd Újpest kezébe vette a játék irányítását és nem is engedte ki többé a kezéből. Negyedórás játék után már nagyon esedékes volt a gól. A 17. percben Spitz a kapus kezébe lőtt. A 18. percben Avar szöktette Törököt, a szélső által középre adott labda Spitzhez repült. Az összekötő most jobban megnézte, hogy mit csinál. Átment a hátvédeken, megvárta, míg a kapus kifutott, azután az üres kapuba helyezte a labdát. Újpest 2:1-re vezetett. A 33. percben Havas átjátszotta a védelmet, a tisztán álló Avarhoz passzolt és már megvolt a végeredmény: 3:1. A spanyolok stílusos ellentámadással feleltek a magyar gólra, tízperces támadássorozat indult, Újpest védelmét azonban nem lehetett megingatni. A bíró sípjele egy értékes magyar győzelmet emelt jogerőre. Mérkőzés után az Irun elnöke megjelent Újpest öltözőjében, gratulált a magyar csapat játékához. Bajnokcsapatunk autókon tért vissza a városba. Utunk valóságos diadalút volt. A lelkes genfi közönség úton-útfélen tapssal köszöntötte a jókedvűen nótázó magyar fiúkat. A győztes csapatban különösen a közvetlen védelem játszott nagyszerűen. Kitűnő volt a két szélső half, közöttük elsősorban Borsányi. Volentik gyengén kezdett, a második félidőben azonban teljesen ura volt a helyzetnek. Végeredményben a két half sor közötti különbség döntötte el a mérkőzés sorsát a mi javunkra. A csatársorban pompásan játszott a jobbszárny. A haloldali két csatár kicsit elmaradt Török és Avar kabinetalakítása mögött. Havas gyönyörű kapufájával és két-három bombalövésével, valamint néhány ügyes húzásával bizonyította be, hogy tehetséges játékos, irányítóképessége azonban még nem olyan, mint azt Újpest centercsatárától el kell várnunk. Stófiánnal kétségtelenül egységesebb lett volna a csatársor. Újpest nem pénteken, hanem csütörtökön játssza legközelebbi mérkőzését. Ellenfele a Bologna— Brugeois-mérkőzés vesztese lesz. Itt az a hír járta, hogy az olaszok nem jönnek el, de úgy értesülök, hogy hétfő délután megérkeztek és kedden kiállnak a belga bajnokcsapat ellen.
Pesti Napló, 1930. július 01.
Genfből jelentik:
Genfi politikai körökben nagy feltűnést keltett a Suisse című lap szerda reggeli száma, amely első oldalon közli Ottó királyfi arcképét abból az alkalomból, hogy két napot töltött Genfben. Ottó királyfi június 28-ikától szerda reggelig Genfben időzött, ahol ugyanabban a genfi szállodában szállt meg, ahol apja is lakott egy időben. Ottó genfi időzése folyamán jóformán senkivel sem érintkezett és jelenlétéről az itteni magyar hivatalos körök sem tudtak. A királyfi vasárnap délután érkezett Cannesből autóján. Társaságában volt Ferenc Gábriel Bourbon pármai herceg, Zita királynő unokaöccse. A királyfi hétfőn este végignézte az Újpest— Real Irun-meccset, amely tudvalevőleg a magyarok győzelmével végződött. Kedden Ottó ellátogatott Pranginsba, ahol megtekintette azt a kastélyt, amelyben gyermekkorának egy részét töltötte. A vendégkönyvbe ezt írta: Habsburg Ottó királyi herceg. A királyfi szerdán reggel hét órakor utazott Cannes felé.
Pesti Napló, 1930. július 03.
"... A lány felvillan és megkérdi:
— Ön magyar?
— Az vagyok!
És kipirosodva beszélni kezd:
— Igen ... hétfőn kint voltak a futballmeccsen... amikor a magyarok győztek a spanyolok ellen... és este, amikor hazajöttek, Őfelségének nagyon jó kedve volt...
— Mondott valamit a játékról? A magyarokról?
— Azt nem tudom, kérem... nem hallottam, de nagyon jókedve volt és nevetett is ..."
Pesti Napló, 1930. július 05.
A Journal de Génévé a következőket írja:
A mérkőzés első percei tapogatózással teltek el. Az újpesti csapatot olyan nagy hír előzte meg, olyan nagy volt a spanyolok szemében a reputációja, hogy bizony vagyon szerények voltak eleinte a „baszkok” s csak az első tíz perc után ébredt fel bennük a tűz, a temperamentum. Ezután úgy játszottak, ahogy tudnak és szeretnek, olyan virtuóz dolgokat csináltak, amelyek magukkal ragadták a közönséget. Velük szemben a magyarok nyugodtan mozogtak. Támadásaik matematikai pontossággal voltak kiszámítva s Irun tűzijáték-szerű pokoli rohamait hidegvérűen hárították. A spanyolok hallatlan agilitással küzdöttek a mezőnyben s olyan ideges gyorsasággal manövriroztak, hogy ezzel ellensúlyozni tudták a magyarok technikáját, meg tudományos stílusát. Enyhe spanyol fölény mutatkozott az első félidő végén, de Aknai fényesen védte a magyar kaput, mint a tigris vetette magát a spanyol csatárok lábára s a magyarok sikeresen úszták meg ezt a kritikus periódust. Gratulálunk a két csapatnak azért a nagyszerű játékért, amelyet itt bemutattak s amellyel kivívták a genfi közönség őszinte szimpátiáját.
A La Suisse így ír:
Röviden: Fenséges mérkőzés volt.
Tökéletesen kiegyensúlyozott két csapat helyenként elragadó küzdelme. Technikai készsége mindkét csapatnak kifogástalan. A spanyolok inkább a levegőben, a magyarok rövid, lapos passzokkal operálnak. Ez volt a magyarok sikerének titka. Újpest, a maga normális stílusát tudta játszani, rá tudta kényszeríteni akaratát az ellenfélre. Rászolgált a győzelemre. Fogoly III. és Gamborena a mezőny két legjobb embere. Másodsorban René Petit, Spitz és Aknai következik. Kiváló a magyar védelem. Aknai dicsőséggel fejezte be mindegyik akcióját.
A La Tribuné de Lausanne kritikája:
A La Tribuné de Geneveben ezt olvastuk:
További cikkek az aznapi Nemzeti Sportban
A vezető magyar gólnál úgy tetszett, hogy Mamusich dr. az egyetlen élőlény a genfi mikrofon lőtávolában, viszont az egyenlítő gólt követő hangzsivajba szinte beleveszett a kétségbeesett magyar hang. Ültünk a rádiókészülék előtt, hallgattuk, hogy a spanyolok rohamai meg-megújulnak, hallottuk a közönség lelkes biztatását, azután csend lett, mert Spitz vezette a labdát és újra zúgott a közönség, mert a bekk előrevágta a labdát a spanyol csatársor felé. Csüggedten ültünk rádiónk előtt, mert itt, Budapesten is éreztük, hogy Újpest milyen egyedül harcol ott, Genfben, amikor nemcsak a remek Iruni együttes ellen kell harcolnia, hanem a laza latin vérrokonság szülte svájci-spanyol rokonszenv ellen is.
1:1 után, amikor folyton arról hallottunk, hogy a magyar akciók elvéreznek a kitűnő spanyol bekkeken s hogy a spanyol rohamokat csak új meg új bravúrral tudja megakasztani Fogoly Jóska, Dudás meg Aknai s hogy a kapufa is segített egyszer, úgy éreztük, hogy meg sem lehet nyerni ezt a meccset. Hogy az ellenünk drukkoló közönség s a híres spanyol erényeket csillogtató iruni csapat összefogása ellen nem lesz elég a tartalékos újpesti tizenegy akarata.
De... egyszer mégis csak felcsattant Mamusich dr. hangja, felerősítve a reménység erősítőlámpái által, Török... Spitz... és Újpest vezetett. A közönség hangját nem hallottuk, de most már mégis elmúlt a csüggesztő érzés s helyét elfoglalta a büszke öntudat: íme, rokontalanul, társtalanul állunk a világban, csak a magunk erejében bízhatunk s velünk szemben áll a rokonnépek ösztönös összetartása. Ha elhagyjuk szűk határainkat, sehol sem harcolhatunk egyenlő fegyverekkel, többet kell produkálnunk, nagyobb testi és lelki erényeket kell felvonultatnunk, hogy egyenrangú ellenfelek lehessünk.
Újpest hétfőn nemcsak egyenlő volt, de jobbnak is bizonyult ellenfelénél minden hátráltató körülmény dacára is. Mennyivel kellett jobbnak lennie, hogy fölénye ennyire kidomborodjék?
Nemzeti Sport, 1930. július 02.
forrás:
http://www.cihefe.es/cuadernosdefutbol/2010/01/torneo-de-ginebra-1930/
Ahol komolyan bíznak Újpestben
— Azt hittem, — mesélte Langfelder tegnap a profiszövetségben — hogy Újpest bajnokságát Újpesten veszik a legbiztosabbra. Ott is vannak ugyan, akik aggódnak a Ferencváros miatt s keveslik azt az egy pont fórt, de azért persze erősen bíznak a csapatban s remélik a legjobbakat. Ennél többet igazán nem várhat az ember. Ma kiderült, hogy Genf kenterben lepipálta Újpestet. A csodálkozó kérdésekre Langfelder levelet húzott elő a zsebéből s részletesen elmagyarázta, hogy a genfi Servette nevű egyesület a nyáron, június 29. s július 6. között nagy futballtornát akar rendezni egy 3000 svájci frankot érő serlegért, amelyet könnyedén elneveztek a Nemzetek Kupájának. Coup des Nations. A serlegért folyó küzdelembe a derék svájciak a magyar, német, angol, osztrák, skót, spanyol, francia, holland, olasz és cseh bajnokcsapatokat hívják meg s a tornát kiesési rendszer szerint akarják lebonyolítani. A kissé merész tervnek megvalósulási esélyeit nem emeli túlságosan, hogy a feltételek erősen amatőrek. Koszt, kvártély, teljes ellátás 15 embernek, de pénz annál kevesebb.
— Legédesebb — folytatta Langfelder — az, hogy a derék svájciak így fejezik be levelüket: Azért küldjük a meghívást önöknek, mert önökben látjuk az idei magyar bajnokot. Ez igen. Ezt, ilyen bátran még a legvadabb újpestiek sem mernék kijelenteni.
Nemzeti Sport, 1930. március 02.
Nemzeti Sport, 1930. március 18.
A Népszövetségi Kupa érdekes díjnak ígérkezik, de eddig persze csak körvonalai alakultak ki, hiszen a legtöbb országban még nem tudni, hogy melyik csapat viszi el a bajnoki pálmát. Éppen ezért nem is lehet előre megmondani, hogy az ügyesen elgondolt terv a valóságban tényleg Európa tíz legjobb csapatát fogja-e szembeállítani egymással.
A genfi Servette új hatalmas pályájának felavatása alkalmából rendezi ezt a körmérkőzést, amelyre egy 3000 svájci frank értékű (3300 P) serleget ajánlott fel első díj gyanánt. Genfben lévén a népszövetség központja, innen kapta nevét ez a kupa.
Svájcot, függetlenül a bajnokság kimenetelétől, a vendéglátó Servette fogja képviselni. Bár a Servette játékereje az utóbbi években visszaesett és az idén Szóba sem jöhet az országos bajnoki küzdelemben, mégis elég jó együttes, sok keresnivalója azonban nem lesz ezen a tornán, feltéve, hogy az úgy valósul meg, ahogyan a rendezők elgondolták.
A Servetten kívüli még kilenc ország bajnokcsapatát, hívták meg június 28-ra és az azt követő hétre Genfbe. A meghívottak közül két országban már nem vitás a bajnoki cím elvivője, Spanyolországban az AC Bilbao, Csehszlovákiában a Slavia lesz idén a bajnok. Emberi számítás szerint az angol bajnokot is meg lehet már állapítani a Sheffield Wednesday csapatában, kérdés azonban, hogy a genfi rendezőségnek sikerül-e majd a dicsőség csábító fényével rávenni a Sheffield profi együttesét a részvételre. Egyáltalán — úgy látszik — a rendezők figyelmen kívül hagyták ezt a kérdést, amely más országokban — így nálunk is — nehézségeket fognak okozni.
Magyarországon megkapta genfi meghívóját az Újpest és a Ferencváros is. Beszéltünk mind a két klub vezetőivel és megtudtuk, hogy a genfiek ajánlata amatőrtestre van szabva és azt ilyen formájában professzionista alapon működő egylet még csak tárgyalás alá sem veheti. Újpest már meg is írta ezt Genfbe és rámutatott erre a fontos körülményre. A Ferencváros is ilyen értelemben fog válaszolni a genfi rendezőknek. Hasonló az eset azonban a cseh és az osztrák bajnokkal, de problémát jelent ez a kérdés majd Olaszországban is. A német, a francia és a holland bajnokcsapat egészítené ki az előbb felsoroltakat ezekkel már könnyebben mehet a megegyezés.
Annyi bizonyos, hogy a terminus kedvező és ha a számbjövő csapatok anyagi igényeit ki tudja elégíteni a genfi rendezőség, akkor grandiózus tornára van kilátás, hiszen kilenc európai friss sütetű bajnokcsapat megütközése menne végbe a Lac Lémán partján. A kilenc csapat kiválasztása is szerencsés kézzel történt, csak az a feltűnő, hogy kimaradt az együttesből a belga bajnok, amely már meg is van a CS Brugeois személyében és amely már csak az aránylag kis távolság folytán is könnyen besorozható lenne ebbe a díszes társaságba.
A tornát az olimpiai rendszer szerint, tehát kiesés alapján készülnek lebonyolítani, csupán azzal a korrekcióval, hogy az első forduló két mérkőzésből állna. A véletlen folytán kialakuló igazságtalan eredményeket tehát ki lehetne javítani az első fordulóban. A továbbiakban már természetesen az egyszeri találkozásokkal kell operálni, mert különben túl hosszúra nyúlna ki a torna időtartama. A már kidolgozott terv szerint június 28-án, szombaton venné kezdetét a torna két mérkőzéssel. Vasárnap szintén két meccset játszanának, míg hétfőre csak egy meccs jutna. Kedd, szerda és csütörtökön ismét két-két meccset játszanának, szombaton pedig már sor kerülhet a döntőre a harmadik helyért, vasárnap pedig le lehet játszani a döntőt. Amint látjuk, az elgondolás szép és helyes, hogy azonban valóra válik-e, az még sok körülménytől függ.
Nemzeti Sport, 1930. április 02.
Eddig a Slavia, Vienna, CS Brugeois, FC Séte, Atletic Bilbao és Újpest a biztos résztvevő — Olaszországban, Hollandiában és Németországban még meg kell várni, ki lesz a bajnok
Válogatott csapatunk bázeli mérkőzésével kapcsolatban megjelent Bázelben a genfi Servette megbízottja, Greiner, aki beható tárgyalásokat folytatott a szintén Bázelben járt Langfelderrel a június végi genfi tizestorna tárgyában. Amint már megírtuk, a genfi Servette jubileuma alkalmából új pályát épített, amelynek felavatására össze akarja hívni Európa kilenc bajnokcsapatát, hogy a mezőnyt a vendéglátó Servette együttese tízre egészítse ki.
A válogatott meccsre kiküldött munkatársunk beszélgetést folytatott Greinerrel, aki a következőket mondotta el:
— Eredetileg úgy terveztük, hogy csak az illető országok bajnokait hívjuk meg, néhány országban azonban ez már leküzdhetetlen nehézségekbe ütközött, tornánk azonban így is nagyszerű mezőnyt állít majd a starthoz.
— Az országos bajnokok közülmáris lekötöttük a következő csapatokat: CS Brugeois Belgium, Slavia Csehszlovákia, FC Séte Franciaország és Atletic Bilbao Spanyolország.
— Ausztriából a Vienna jön. Itt ugyan valószínűleg a Rapid, vagy az Admira lesz a bajnok, de ők már előre elkötelezték magukat máshová. Azért a Vienna is komoly játékerőt reprezentál, hiszen Délamerikában ő képviselte volna az osztrák színeket.
— Nem tudjuk még, melyik csapat lesz bajnok Németországban, Hollandiában, Olaszországban. Azért ezekben az országokban is megindítottuk már a tárgyalásokat. Németországból vagy a Spielvereinigung Fürth vagy a berlini Hertha BSC lesz tornánk résztvevője. Hollandiából és Olaszországból a leendő bajnokot kötjük le.
— Tudjuk, hogy a magyar bajnokságot sem futották még le, Újpest azonban vezet és valószínű győztesnek látszik, ezért tehát úgy döntöttünk, hogy magyar részről Újpestet hívjuk meg, amely egyébként a Középeurópai Kupa győztesének büszke címével dicsekedhetik.
- Már minden előkészületet megtettünk, hogy ez a maga nemében egyedülálló torna sikerüljön. Az egész torna le fog játszódni június utolsó és július első vasárnapja között.
Nemzeti Sport, 1930. április 18.
Tréning lesz ma Újpesten
Újpest játékosai a múlt héten, a bajnokság megnyerése után egy heti szabadságot kaptak. Ez az egy hét ma lejár és ma folytatják a munkát ott, ahol abbahagyták. Jönnek az újabb nagy meccsek: a bajnokcsapatok genfi nemzetközi tornája, a Középeurópai Kupa és a nyári nemzetközi meccsek... Bányai Lajos tréner éppen ezért lapunk útján hívja fel a játékosok figyelmét, hogy ma délutánra mindannyiuknak meg kell jelenniök a tréningen.
Nemzeti Sport, 1930. június 03.
— Saját tudósítónktól —
Negyven éves jubileumát ünnepli ebben az évben a genfi Servette, Svájcnak ez a jóhírű egyesülete, amely különösen a futballsportban szerzett magának csengő hangzású nevet európai viszonylatban is. A Servette vezérkara eredeti gondolattal indult neki a jubileum emlékezetessé tételének. Elhatározták, hogy tíz európai vezető futballnemzet bajnokcsapatát gyűjtik össze Péter Pál napjára Genfbe, hogy ezek egymás között játszva intézzék el a „Nemzetek Kupá”-jának sorsát. A rendező egylet agilitását siker koronázta. Bár a résztvevők végleges listája még nem alakult ki, mert egyes országokban a bajnokság sorsa még nem dőlt el, az eddigi résztvevők nevéből is meg lehet már állapítani, hogy a genfi torna az idei nyár legnagyobb fontosságú futball rendezése lesz.
Miután a tornát rendező és azon mindenképpen résztvevő Servette csapata — várakozás ellenére és szinte csak a jubileum szuggesztív hatása alatt — megnyerte az országos döntőben Svájc bajnokságát, a következő országokból a bajnokok indulnak a Nemzetek Kupájáért:
Magyarország: Újpest.
Belgium: CS Brugeois.
Csehszlovákia: Slavia.
Svájc: Servette.
Mint kupagyőztes, képviseli országa színeit:
Ausztria: Vienna.
Franciaország: FC Sete.
Németországban még csak június végén dől el az idei bajnokság sorsa, ezért a genfi klub a tavalyi és tavalyelőtti bajnokot, a Spielvereinigung Fürth-öt hívta meg, amely részt is vesz a tornán. Most folynak a tárgyalások Hollandia újdonsült bajnokával, a Go Ahead-el, továbbá az AC Bilbao-val, a spanyol bajnokkal. Az olasz bajnokság szintén erősen elkésett, innen sem lehetséges a biztos bajnokot meghívni, ezért az FC Torinoval tárgyal a részvétel dolgában a Servette.
Akárhogyan egészül is most már ki az eddig biztos mezőny, annyi kétségtelen, hogy június végén, illetve július elején az európai nagy csapatok elitje fog egymásnak találkát adni a genfi tó partján.
Újpest csapata komoly előkészületeket tesz, hogy ezen a tornán, amelyen az egész európai futball szeme pihenni fog, méltóképpen képviselje a magyar labdarúgást.
Nemzeti Sport, 1930. június 15.
Egy héttel előbb Svájcba készül az újpesti együttes, hogy pihenten álljon a Nemzetek Kupájának startjához
Érdekes sorsolási rend - Valószínűleg Irun lesz a spanyol résztvevő
Újpest csapata újabb nagy vizsga előtt áll. A Középeurópai Kupa és a bajnokság megszerzése után rövidesen Genfbe kél útra a lila-fehér együttes, ahol Péter-Pálkor indul meg tíz ország bajnokának, illetve kupagyőztesének küzdelme a Nemzetek Kupájáért. Újpest természetes nagy ambícióval készül erre a próbára, amely egy hétre odaállítja a magyar bajnokot az európai futball középpontjába.
Újpest előkészületeiről Langfelder Ferenc igazgatónál szereztük be az információkat, aki a következőket mondotta munkatársunknak:
— Először is szom bati és vasárnapi két mérkőzésünkről akarok egészen röviden beszámolni. Úgy Moravska Ostravában, mint Zsolnán nagyon szépen játszott a csapat. Nemcsak tartalmas és jó stílusú játékot mutatott be, hanem komoly küzdőképességének is újból tanújelét adta. Persze, amikor már kialakult a nagy gólarányú győzelem, akkor már nem fokozta a csapat az iramot, de így is nagyon jó benyomást keltett. Mindenütt ünnepelték. Ami pedig a mi szempontunkból most a legfontosabb: mindenki jó formában van! Egyetlen játékos sem esett ki a keretből.
Mindenesetre kellemes érzés Genf előtt.
— Már most ami a genfi túrát illeti, a helyzet az, hogy válogatott játékosaink Münchenből indulnak majd útnak Genf felé. A PLASz megbízásából én is elkísérem a profi válogatottat Münchenbe, az ott szereplő játékosainkat tehát én vezetem majd tovább. Mi előreláthatólag hétfőn délután kelünk útnak és valamelyik svájci állomáson fogunk csatlakozni a Budapestről hétfőn reggel Bányai Lajos vezetése alatt elinduló expedícióhoz.
— Azért utazunk el pár nappal korábban, hogy egy kisebb igényű svájci fürdőhelyen jól felkészülhessen a csapat a genfi nagy erőpróbára. Pénteken megyünk csak be Genfbe, ahol szombaton indul meg a körmérkőzés.
— A sorsolást úgy intézték, hogy minden napra jut mérkőzés, sőt a legtöbbre kettő.
A torna lebonyolítását a következő érdekes beosztás mellett eszközlik. Először összesorsolják a tíz résztvevőt. Ebből az első fordulóból kikerülő öt győztes mellé kiveszik a vesztesek közül a legerősebbet. Ez lesz a hatodik csapat. A megmaradó négy vesztes egymás ellen játszik és ebből a két meccsből kikerülő két győztes lesz a hetedik és nyolcadik csapat. Már most a nyolc csapatot összesorsolják és ettől kezdve a tiszta kuparendszer szerint megy tovább a küzdelem négy, illetve azután két csapat részvételével.
— Hogy ki lesz az első ellenfelünk, voltaképpen mindegy. Egy bizonyos: nagyon érdekes lesz ez a torna, ahol tíz különböző országból tíz különböző stílusú és felkészültségű együttes ütközik meg majd egymással. A biztos résztvevőkön, Spielvereinigung Fürth, Vienna, CS Brugeois, FC Séte, Go Ahead, Slavia, Servette és természetesen rajtunk kívül úgy tudom, hogy Spanyolországból a Royal Irun egészíti ki a mezőnyt.
Az olasz reprezentáns személye az olasz bajnokságok elhúzódása miatt még kétséges. Ebben a társaságban, mindenesetre a legjobbat kell nyújtanunk, hogy megálljuk helyünket.
— Ha mi nem ilyen nehéz kampány után mennénk ki Genfbe, biztosra mennénk. így azonban csak abban bízom, hogy ott leszünk a küzdelemben végig. Nem hiszem, hogy legyen még egy csapat a mezőnyben, amely úgy tud küzdeni, szívvel-lélekkel, mint Újpest csapata. A kondíciót feljavítottuk a lehetőségig. Egyeseket pihentettünk, vasárnap pedig azok fognak pihenni, akik nem kerültek be a válogatottba. Emberileg a legteljesebb vértezetben fogunk kiállni Genfben és ha nem is lesz száz százalékos ez a felkészültség, erősen ennek határán fog mozogni. Fizikai erő dolgában talán a pihentebb nyugatiak, a franciák, belgák, svájciak fölöttünk lesznek, viszont ők stílus dolgában állnak gyengébben.
— Ami Irun szereplését illeti, jobban szerettem volna ellenfél gyanánt Bilbao csapatát, amely teljesen a spanyol lendületi stílust játssza. Irun a hozzánk közel álló, rövid passzokkal operáló futballt játssza, persze spanyol tűzzel fűszerezve. Mihozzánk áll még legközelebb Irun stílusa és éppen azért nagyon érdekes volna ha a sors összehozna bennünket a spanyol csapattal.
— A Genfben összegyűlő tíz csapat között nagy különbség lesz játékstílus dolgában, de a taktikai képességek alacsonyabb fokán állók alaposan ki fogják egyenlíteni ezt a hátrányt frissességükkel, küzdőképességükkel. Ezért lesz érdekes ez a torna, mert tíz egyforma értékű, egyforma kilátásokkal startoló csapat áll majd ki a zöld gyepre.
-— Én bízom benne, hogy jól meg fogjuk állni helyünket és becsülettel reprezentáljuk a magyar futball színeit a nagy Népszövetség székhelyén.
Nemzeti Sport, 1930. június 17.
Sólyom szigorlata miatt nem utazhat — As első vízummentes túra — Két részletben utazik Svájcba az újpesti együttes és négy napig Aeschi-ben fog üdülni - Két angol és két svájci bíró fogja vezetni a genfi torna mérkőzéseit
Újpest igazgatósága kedden délután jelölte ki a genfi tornára kiutazó 15 játékost. Sólyom sajnos nem mehet, mert éppen június 28-ára tűzték ki utolsó mérnöki szigorlatát. Ha meg tudja csinálni a műegyetemen, hogy elhalasztják a szigorlatot későbbre, akkor természetesen Sólyom is megy
Genfbe.
Az eddigiek szerint tehát a következőkből fog állni Újpest genfi túracsapata:
Kapusok: Aknai, Huba.
Hátvédek: Dudás, Fogoly III., Kővágó.
Fedezetek: Borsányi, Volentik, Víg,Köves.
Csatárok: Török, Avar, Spitz, P. Szabó, Harmath, Havas.
A válogatottak Münchenből hétfőn indulnak útnak Langfelder Ferenc igazgató vezetése alatt, míg az itthon maradottakat Bányai Lajos tréner vezeti Zürichig, ahol csatlakozni fognak a müncheni csoporthoz. Az itthoniak hétfőn délben 1 órakor indulnak a Keletiről.
Kedden érkezik meg a lila-fehér csapat Aeschi-be, egy kis svájci üdülőhelyre, amely a Bern—Interlaken vonalon fekszik és nagyszerű pihenést ígér a bajnokcsapat tagjai számára. A gondos menezsálás itt gondtalan életet biztosít a csapat, tagjainak, akiknek előreláthatólag jót fog tenni a péntek délutánig tartó nyaralás. Pénteken azután Genfbe utazik a csapat, ahol szombaton délután veszi kezdetét a nagy körmérkőzés a Nemzetek Kupájáért. Érdekes, hogy ez a túra lesz az első vízummentes túra, mert már se Ausztriába, se Németországba, se Svájcba nem kell vízum a beutazóknak.
A genfi torna mérkőzéseinek vezetésére négy bírót, két angolt és két svájcit hívott meg a Servette elnöksége. Angliából valószínűleg Rous és Prince Cox jön Genfbe, a svájci bírókat a napokban fogja kijelölni a svájci szövetség.
Nemzeti Sport, 1930. június 18.
Tegnap délben egy óra körül a bécsi gyors első kocsija előtt élénk volt az élet: Újpest csapata utazott a genfi tornára, illetve csak azok az újpesti játékosok, akik nem vettek részt a müncheni válogatott meccsen. Nyolcan vannak: Huba, Kővágó, Borsányi, Köves, Vig, Havas, Harmat és P. Szabó. Kísérőjük Bányai Lajos tréner.
Már elhelyezkedtek a vonatban s most a peronon a játékosok a feleségeiktől búcsúznak. A mamák kihozták a gyerekeiket is: nagy terefere és csacsogás. Növeli a hangulatot, hogy Arányi, a lelkes vezető, minden játékosnak egy dobozka fagylaltot vesz, mire általános fagylaltevés és etetés lesz. Kövesné eteti a férjét, Huba eteti a kislányát, Vig eteti a mamáját. Családi kép.
Közben Bányai trénernél érdeklődünk, aki a következőket mondja:
— Kedden délután találkozunk a csapat másik részével Zürichben, ahonnan kimegyünk a svájci nyaralóhelyünkre, Aesch bei Spiez-be ...
— Tessék elképzelni ezt a nyaralóhelyet — szól közbe Borsányi. — Langfelder általában mindenhez hozzátesz valamit és erről a nyaralóról a következőket mondotta: „Fiúk, elviszünk benneteket egy szerényebb igényű svájci nyaralóhelyre! Nahát...
Aeschben — folytatja Bányai — alaposan elkészítem a csapatot. Olyan kondícióba kell, hogy legyen majd a csapat és annyi akaratnak kell benne lenni, hogy feltétlenül a döntőbe kerülhessen. Egyébként pénteken este megyünk csak be Genfbe.
A vonatvezető fütyül, az asszonyok nagy csókolódzást csapnak a férjeikkel a gyerekek sírás-rívása mellett. Már messze jár a vonat, de Huba kislánya még mindig sivít.
Újpest csapata tehát elutazott a genfi tornára. Most már csak Sólyom van itthon s ő csak akkor utazik a csapat után, ha Avar sérülése nagyon komoly és ha a vizsgái kiengedik. Ebben az esetben vagy Arányi Árpáddal, vagy Mamusich Mihály dr.-ral, a Nemzeti Sport futballrovatának vezetőjével indul útnak csütörtökön. Mamusich dr. tudósítja ugyanis lapunkat a genfi nagy napokról.
Nemzeti Sport, 1930. június 24.
A futballtorna június 28-tól, szombattól július 6-ig, vasárnapig tart. Az első napon különböző ünnepségek lesznek. Délben a rendezőbizottság tiszteletbeli tagjai, a résztvevő egyesületek elnökei és a sajtó képviselői ünnepi dezsönén vesznek részt a Hotel des Berguesben. Utána délután 2 és 4 óra között hangverseny lesz a Stadionban. A hangverseny után a Servette ünnepélyes keretek között átveszi az építőtársaságtól az új Stadiont. A hagyományos szalag eltépése után a Servette FC 150 tagja befut a Stadionba és sorfalat alkot. A résztvevő csapatok országuk zászlaja alatt elvonulnak a sorfal előtt s a zenekar eljátssza valamennyi nemzet himnuszát. A csapatok négyszöget alkotva felsorakoznak a tribün előtt, míg a Servette játékosai karéjban veszik őket körül. A Servette elnöke ezután rövid beszédben megnyitja az ünnepséget s megkezdődik az első mérkőzés.
Nemzeti Sport, 1930. június 25.
A „Nemzetek Serlegé”-ért is holnap veszik a startot Genfben. Szombaton még csak egy meccs kerül sorra: Servette Genf—Vienna Bécs. A tornát nyitó meccsen a genfiek alighanem ki akarnak tenni magukért s ennek az erősebb Vienna könnyen áldozata lehet. Vasárnap az FC Séte—SpV Fürth és Slavia Prága—Royal CS Brugeois mérkőzés kerül sorra. Az előbbin Franciaország idei és Németország tavalyi, az utóbbin Csehszlovákia és Belgium idei bajnoka kerül össze. Hétfőn csak egy meccs lesz, de ez annál jobban érdekel bennünket: Újpest—Reál Irun! Az Irun a közelmúltban nem nyert ugyan spanyol bajnokságot, de korábban már háromszor volt bajnok. Ha Újpest ezt a meccset megnyerné, akkor csak pénteken játszana újból, még pedig a Go Ahead, a holland bajnok ellen. Ha vesztene, úgy kedden kellene újból kiállania, még pedig az FC Séte—SpV Fürth meccs vesztese ellen. Újpest különben óvást nyújtott be. Ha ugyanis győzne, akkor pénteken kellene újból játszania, de mérkőznie kellene rögtön utána szombaton és vasárnap is s így a többiek mellett beosztása nem igazságos.
A szombati megnyitó különben nagy ünnepséggel van egybekötve. Felvonulnak az összes csapatok és tiszteletükre eljátsszák a résztvevő nemzetek himnuszát.
Nemzeti Sport, 1930. június 27.
Genf, június 28.
Újpest első genfi éjszakája után ma délelőtt kiment az új Servette-stadion tréningpályájára s a kifogástalan talajon kiadós mozgást végzett, egykapura lőtt, cselezett, labdázott. Mindenki örült a jó időnek, jó pályának.
Délben tartotta alakuló ülését a versenybizottság a Servette városi klubházában. Minden csapat képviselője jelen volt, csupán a még távollevő Bologna hiányzott.
Az első felszólaló Újpest képviselője, Langfelder volt. Az érdekeltek nevében ünnepélyesen óvást emelt a mérkőzések beosztása ellen, amely szerint egyesek pénteken, szombaton és vasárnap egymásután három meccset lesznek kénytelenek játszani. Adoor, a Servette elnöke nagy megértéssel fogadta a bejelentést. Elmondta, hogy ők is törték a fejüket a beosztás tökéletesítése felett, de a dolog nagyon nehéz, nem tudtak jobbat csinálni, viszont ha valaki jobbat hoz, azt elfogadják. Az érdekeltek erre össze is ültek s megkísérlik a minden igényt kielégítő beosztás megszerkesztését.
Már eddig is megállapodtak abban, hogy az I. félidő 40. percéig két mezőnyjátékost lehet cserélni, a kapust pedig végig, de csak indokolt sérülés esetén. A sérülést a bíró bírálja el. Azt is kimondták, hogy a sportszerűség kedvéért a pályán minden ünnepélyességet mellőznek, az esetleges zászlókat is az öltözőben adják át, a pályán csak futballozni fognak.
Az ülés után a Servette löncsöt adott a Hotel de Bergues nagytermében. A résztvevők élén ott voltak a város vezetői s a Genfben székelő diplomaták közül is többen. Magyarországot Hevesy Pál miniszterrezidens, a népszövetség mellett működő magyar követ képviselte, aki az asztalfőn helyet foglaló elnök baloldalán ült.
Délután hatalmas autókáron kivonultunk az új Servette-stadion felavatására. Az autókár olyan nagy volt, hogy a szomszéd szállóban lakó Slaviának is jutott benne hely. 4 órakor kezdődött a megnyitó ünnepség. A 40 éves Servette pompás új pályájának kapuját piros-sárga (ez Genf színe) és gránátvörös (ez a Servette színe) szalagok zárták el s a szónoklatok után az elnök felesége ezeket a szalagokat elvágta, jeléül annak, hogy szabad az út a sport új hajléka felé. Következett az ünnepélyes felvonulás. A csapatok dresszben, zászlók alatt vonultak fel s közben a hangszóró az illető nemzet himnuszát intonálta. A Servette 150 játékosa félkörbe állva körbe fogta a taccsvonalon elhelyezkedő csapatokat. Újpest a szélső balszárnyra került. Fogoly III. vitte a zászlajukat. Elvonuláskor a Servette után elsőnek az újpestiek következtek. Szemre legjobban az újpestiek, a Slavia és a Fürth festett. Az újpestiek tiszta lila dresszben igen jól mutatott. A másik végletet a belga Brugeois képviselte, amelynek csapatában néhány egészen pöttömnyi gyerek is szerepel.
Maga a stadion nagyon szép, a talaja pompás gyep s a tribün is érdekes szerkezetű, megdöntött 0-alakú a keresztmetszete s egyetlen oszlopa sincs, amely elzárná a kilátást. Kissé kicsi azonban a pálya, aligha fér bele több 20.000 nézőnél. A kupa, amelyért a nagy mérkőzés folyik, ki volt állítva a pályán. Hat kiló súlyú pompásmívű ezüstserleg, amely 3000 frankba, vagyis 3300 pengőbe került.
A díj tehát szép, de a megszerzése nem lesz könnyű. Színeink képviselőjének, Újpest tizenegyének — mint azt most már mindenki elismeri — a legnehezebb ellenfél jutott az első fordulóban. A spanyolok nagyon bíznak. Újpest értékes tanácsokat kapott a spanyolok elleni játékra Jeny Rudolftól, a KAC, majd az MTK—Hungária egykori válogatott balszélsőjétől, aki alig egy hete szerződött el az Athletic Madrid tréneréül s aki szintén végignézi a genfi tornát sok más magyar sportemberrel együtt.
Jeny ezt mondta:
— Laposan kell játszani, ez a spanyolok halála. Különben Újpest elveszett.
Az Irun Újpest ellen a következő csapatot vonultatja fel:
Emery — Alza, Arrieta — Gamborena, René Petit, Reguierro I. — Eugenio, Sastre, Gurruchaga, Reguierro II., Echevarria.
A hétfői mérkőzés bírája a svájci, Mércét lesz.
Újpest még nem döntött csapatösszeállításáról. Még mindig reménykednek Sólyom jövetelében. (Sólyom nem megy. Szerk.), egyébként valószínűleg Volentik lesz a centerhalf és Havas a center.
Loos, a prágai Slavia főtitkára értesítette Langfeldert, hogy az argentínai válogatott csapat jövő tavasszal Európába jön, Loos menedzseli s Magyarországra Langfeldernek, illetve Újpestnek adott opciót.
Újpest hétfői meccsére már minden állóhely el van adva. Már csak néhány drága ülőhely kapható. Úgy látszik az új stadion első táblás házát Újpest mérkőzése vonzza.
Nemzeti Sport, 1930. június 29.
A nagy fontosságú mérkőzésről a magyar rádió helyszínt riportot közvetít
A riporter: Mamusich Mihály dr.. a Nemzeti Sport főmunkatársa
A genfi tíz nemzet futballtornáján ma áll starthoz a magyar bajnok, az újpesti lila-fehér csapat Magyarország képviseletében. Ez a torna tíz országból hét idei bajnokot, az osztrák kupagyőztest, a tavalyi német bajnokot és Spanyolországból a Reál Union Irunt, a sokszoros spanyol bajnokot, az idei bajnokság harmadik helyezettjét szólítja a starthoz. Irun, bár a résztvevők közül talán legszerényebb a rangja, de erejére nézve a legelsők között van s a szakértők szerint Újpest meccse a legnehezebb a favoritok mérkőzései közül.
Az Irun képességeinek összehasonlítására kevés támpont van, Párisban legutóbb körülbelül olyan eredményeket ért el, mint a Kalmárral megerősödött Hungária, vagyis képességei nem járhatnak messze a magyar első klasszis színvonalától. Viszont Újpest nélkülözni fogja támadósora kipróbált irányítóját, Sólyomot. Mi mégis bízunk Újpest nagy harci erényeiben, amelyek a magyar bajnokság és a Középeurópa-Kupa küzdelmeiben edződtek meg s bízunk abban, hogy a pihenés Aeschiben jót tett a nehéz próbákon átment újpesti idegeknek.
A mérkőzés negyed 7 órakor kezdődik a Servette új stadionjában.
A bíró : Mércét (Svájc).
A csapatok:
Újpest: Aknai — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Volentik, Vig — Török, Avar, Havas, Spitz, P. Szabó.
Irun : Emery — Alza, Arrieta — Gamborena, René Petit, Reguierro I. — Eugenio, Sastre, Gurruchaga, Reguierro II., Echevarria.
A mérkőzés lefolyását a Magyar Rádió is közvetíti eredeti helyszíni riportban. A közvetítésre szerkesztőségünk hozzájárulásával Genfbe kiküldött főmunkatársunkat, Mamusich Mihály dr.-t : kérték fel, aki vállalta is a megbízatást. Az ő kitűnő újságíró szeme és szakértelme garantálja , hogy a magyar sportközönség a rádióban is azt a színvonalat fogja kapni, amelyet már a Nemzeti Sport hasábjairól megszokott.
Néhány adat a genfi tornáról: Helyárak 2.30 franktól 15 frankig. A páholy tehát 16.50 pengőbe kerül. Nem is olyan drága a budapesti 10 pengős páholyülés. A gyermekek az állóhelyen félárat fizetnek. A páholybérlet kilenc napra 93 frankba, azaz körülbelül 102 pengőbe kerül, tribünbérletet már 68 frankért, 64 pengőért kapni s az állóhely bérlete mindössze 18.50 pengőbe kerül. A program 50 centimé (60 fillér).
A svájci vasút a tornára utazóknak 20—25 százalékos kedvezményt ad. A reklám alaposságára jellemző, hogy a résztvevő csapatok pontos életrajzi adatait tartalmazó közleményeket küldtek szét a világ minden tája felé. Újpestről külön kommüniké szól s ebben elmondják Újpest újabb eredményeit, az újpesti sportélet részleteit, Újpest stílusának erényeit. Külön szó van benne az egyes játékosokról, élükön Fogoly Jóskával, egészen Mafetiig, aki alatt bizonyára Mátéffy értendő.
„Nincs egyetlenegy gyenge pont sem a magyar csapatban s a teljes megértés, amely uralkodik a játékosok közt, a legerősebb csapatok egyikévé teszi Újpestet a tornára benevezett csapatok között.”
Újpest hét bajnok közül az egyik. Reméljük, túl fog tenni a reklámon.
Nemzeti Sport, 1930. június 30.
3:1 (1:1) arányban legyőzte a négy idegen játékossal megerősített, kis spanyol válogatott számba menő RCS Irunt
Góllövő: Avar, Reguierro I., Spitz, Avar - 18.000 néző előtt, a svájci Mercet bíráskodása mellett nyílt félidő után Ujpest páratlan kondíciója érvényesült, a spanyolok össze-vissza forgatták csapatukat, de a magyar győzelmet, amely Sólyom részvétele esetén hatalmas is lehetett volna, kitűnő védelmük sem tehette kétessé — A védelem, Borsányi, Volentik és Avar a legjobb Újpest csapatában
A genfi nemzetközi futballtorna harmadik napján kerül a sor először a magyar színek képviselője, a magyar bajnokra, Újpest csapatára. Kétségtelen, hogy az első forduló mérkőzései közül ez volt a legnehezebb. Féltettük ettől a mérkőzéstől Újpestet, amely nem tudott legjobb összeállításában felvonulni, féltettük a sokszoros bajnok Iruntól, amely idén ugyan csak harmadik volt a spanyol bajnokságban, de így is a legelső spanyol klasszist reprezentálja s játékereje az alkalmi megerősítések folytán a spanyol válogatottétól sem sokkal marad el. Újpest sikere tehát annál nagyobb, a bizalom, amellyel most már további küzdelmei elé nézünk, annál indokoltabb. A mérkőzésről kiküldött főmunkatársunk, Mamusich Mihály dr. a magyar rádió útján helyszíni rádióriportban számolt be a magyar közönség előtt. E riport alapján a mérkőzés lefolyását a következőkben foglaljuk össze:
A mérkőzés kilencven perce
Mamusich Mihály dr. helyszíni rádióriportjának összefoglalása
Az első, nagyon nehéz 45 perc
Hétköznap van. Az emberek csak 6 órakor szabadulnak hivatalukból, munkahelyükről s így özönlik a nép a stadionba, amikor a csapatok felvonulnak. Újpest jön ki először lila-fehércsíkos ingében (Aknai kék szvettert húzott, a spanyol kapus 33-as dresszben van) s a hangszóróból a magyar himnusz hangzik. A spanyol csapat fehér trikóban, fekete nadrágban jelenik meg. Az árbocokon a vörös Servette-lobogó mellett ott az angyalos, címeres magyar lobogó is s most felhúzzák Irun színeit is. Spanyol himnusz. Meleg van, a nap erősen tűz s csak a pálya egyharmadára borít hűs árnyékot a nagytribün. Svájci levegő: a napon rettenetes a meleg, árnyékban egész kellemes hűvös van. Bányai mester megvizsgálja a labdát s jóváhagyása után Mercet, a svájci bíró sorsoláshoz hívja a kapitányokat. A közönség állandóan jön, az egyenes oldalak már zsúfoltak, de a fordulók is egyre telnek. Újpest háromszoros éljent kiált, a spanyolok háromszoros hiphiphurrával felelnek.
A két csapat így áll fel:
Újpest: Aknai — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Volentik, Vig — Török, Avar, Havas, Spitz, P. Szabó.
Irun: Emery — Alza, Arrieta — Gamborena, René Petit, Reguierro II. — Eugenio, Reguierro I., Sastre, Gurruchaga, Echevarria.
Újpest kezdi a játékot. Havas— Avar—Borsányi—Török lábán már az első labda pompásan száll a spanyol kapu felé, a szélső be is ad, de Havas 20 méteres lövése kapu mellé süvít. Fogoly III. szerel, azután a spanyol Alza, azután Dudás. Nincs semmi izgalom, az újpesti fiúk nyugodtak. Havas megint félre lő a 16-osról. A spanyolok várt hajrázásából semmit sem látunk, a magyar védelem minden különösebb megerőltetés nélkül bontja szét akcióikat. A spanyol balszárny mégis veszélyes egy szabadrúgás után s a magyar bekkek az utolsó pillanatban lépnek közbe. A spanyol rádiókollégának tetszik a játék, de magyar szemmel bizony nem a legnívósabb. Volentik fejjel jó akciót indít a jobbszárnyon, de közben Havas feje gyengén folytat. Spitz túl hosszan ad P. Szabónak. A 8. perc hozza az újpesti kapu előtt az első meleg helyzetet. Echevaria becsapta Dudást, Fogoly III.-at is kicselezte s a kis Reguierronak ad, de Dudás épp jókor lép bele a lövésbe. Avar véletlenül megrúgja az egyik spanyolt, kezet fog vele, nagy a barátkozás. A spanyol center kapu fölé lő, a közönség, mely észrevehetőig a latin csapatnak drukkol, csalódottan zúg. Volentik hangosan figyelmezteti társait, hogy a centerhalfra, a 110 kilós René Petit-re vigyázni kell. P. Szabó jó helyzetben rosszul ad be, majd remek jobboldali akció a balszárnyon folytatódik és P. Szabó 10 méterről félre lő. Még úgy látszik, nem melegedett bele egyik csapat sem, nagyon respektálja egyik a másikat. A spanyolok még mindig adósak a
lendülettel. A 18. percben a spanyolok elérik első kornerüket. Borsányi jó benyomást kelt. Az első negyedóra után teljesen nyílt a játék. Még egyik csapat sem mutatott sokat. Jó újpesti támadást a bíró tévesen lesállás címén megállít. A spanyolok rohama zavart kelt s Borsányi csak nehezen tisztáz. Avar jó helyzetben gyengén lő. A 18. percben Avar hatalmasat lő, a kapus épp hogy ki bírja tolni kornerre. Az első magyar korner. Spanyol korner a válasz, azután Spitz lő 20 méterről, de ez nagyon hosszú neki. A játék — magas színvonalú, pedig eleget mondtuk az újpestieknek meccs előtt: Laposan játszani! Havas lövése kornert hoz, de a korner semmit. Borsányi hangosan biztatja társait: Mozogjatok! Havas elől a bekk végszükségben megint kornerre ment. A tribün árnyéka már a félpályát eltakarja. Az egyik spanyol, Reguierro kiáll, nincs semmi baj, de nem ment neki jól, kicserélik nyugodtan. A magyar támadások nem elég pontosak. A spanyolok egész jóképűen háromszögelnek. A labda ide-oda pattog a spanyol kapu előtt, Spitz rohamozza a kapust, de nem ér hozzá, a közönség így is izgul. A 30. percben Spitz és P. Szabó vált, a balszélre szaladt Spitzet Gamborena taccsra szereli. Spitz rögtön dobja is a taccsot, Havastól jobbra kerül a labda, a kapus kifutna, de Avar gyorsabb s 5 méterről a kapus mellett védhetetlenül a sarokba vágja. 1:0! A magyarok vezetnek!
A spanyol rohamok elkeseredettek, de Fogoly III. szilárdan áll a lábán. Török bead, P. Szabó jól lő, de az előtte álló Spitzben akad a labda. Havas kapu mellé lő, társai biztatják: Nem baj! A spanyol centerhalf pár percre kiáll, de a 34. percben megint teljes az Irun s a jobbszárny rohan, a szélső jól ível a kapu elé s Reguierro a balösszekötő helyéről három méterről pompásan fejeli az egyenlítő gólt a felső sarokba. (1:1). Szép gól volt, el kell ismerni. A spanyolokat nagyon fellelkesíti a gól, a játék változatos ugyan, de ők támadnak veszélyesebben. Aknai a 6-osra vetődve nehéz helyzetet tisztáz és tapsot kap. Havasnak sehogy sem megy a játék. Echevarria lövését Aknai kornerre öklözi. A spanyoloknak jegesvízes vödröt állítanak a taccsvonalra. A délszakiak úgy látszik, kevésbé bírják a meleget, mint Újpest. A spanyol védelem nagyon jó. A 43. percben Echevarria a balszélről bead, a center közelről lő, óriási helyzet, de a lövés a kapufáról — nagy szerencse! — pont Aknai kezébe pattan. Nagyon meleg volt. Magyar támadásokkal ér véget a játék. A félidő korneraránya 3:3.
A második 45 percben: a magyarok jobban bírják a meleget s kiharcolják a győzelmet
Újpest dresszt cserélt a szünetben, most sűrűn csíkozott lila-fehér ingben játszik. A spanyolok viszont az embereiket cserélgetik. René Petit előremegy balösszekötőnek, Sastre jobbösszekötő lesz a center és Gamborena jobbhalf a centerhalf. A nap már csak a pálya túlsó szélét süti. Változatosan indul a játék. Volentik mindjárt az elején kiáll, mert a cipőjével van valami baj, közben René Petit élesen mellé lő. P. Szabónak jó helyzetében könyökét érinti a labda. A 4. percben a balszélen Echevarria rohan, Aknai bravúrosan veti magát a lábára. A spanyol jobbszélső is hendszet vét, fütty után dühében elrúgja a labdát, mire a sportszerű közönség élénken tüntet ellene. Spitz ragyogó helyzetet készít elő, de Havas fölé lövi
P. Szabó jó beadását. Török kapásból ad be, Havasnak nincs szerencséje, mert remek lövése a kapufáról vágódott ki taccsra. Kapufaarány 1:1. Bekkjeink a félpályán állnak. Nagy spanyol helyzet: a jobbösszekötő a 6-oson elrúg a labda felett s mire újból próbálkozna, Dudás odaér. Három spanyol csatár közül elegánsan szerzi meg Fogoly Jóska a labdát. Az első negyedóra végén a helyzet még egyáltalában nem megnyugtató. Volentik könnyebben megsérül, tovább játszik, de sántikál. Fogoly III. jókor lép be a center lövésébe. Havason elakad a legtöbb akció. Volentik—Spitz—Avar—Havas akciót a bekk csak úgy tud szerelni, hogy hatalmas lövést küld a saját kapusa hasába. Könnyen öngól lehetett volna. A bekkek rugdossák egymásnak a labdát. A spanyol center égbe lő, azután P. Szabónak van jó helyzete, de túl önzetlenül bead, pedig most lőnie kellett volna. Török vált most Avarral, a jobbösszekötő helyéről ragyogóan lő, de centiméterekkel a túlsó léc mellé. Pech! A spanyol hátvédek nagy munkát végeznek. Nincs iram! A mérkőzés sorsáért még mindig aggódunk, de a 23. perc végre magyar eredményt hoz. Borsányitól Avaron keresztül szépen száll a labda Törökhöz, a szélső jól adja középre, a 6-oson kavarodás támad, a kapus dobja magát, de Spitz spanyol módra támadja s a földön fekvő kapus mellett 5 lépésről behelyezi a labdát a hálóba. Újpest vezet 2:1-re.
Az eredményjelzőtáblán lassan csavarodik fel Újpest neve mellé a „2”-es szám. Javul a helyzet. A kapus sántít kissé, de hamar talpra áll. Még mindig félni kell, hogy a spanyolok kiegyenlítenek, bár Újpest most már jóval nyugodtabb. Spanyol korner okoz gondot, azután Aknai ment bravúrosan és már a spanyol kaput fenyegeti magyar korner. A spanyolok nagyszerűen védekeznek. Havas folyton égnek fejel. Még egy negyedóra. Kiegyeznénk ebben az eredményben. A magyar fiúk most már nem nagyon sietnek a taccsra, vagy kapu mögé került labdáért, bár a meleg ma nem akkora, mint tegnap. De ők ráérnek. A spanyolok sem nagy legények, de azért a harmadik gól jól jönne. Az újpesti csatársor közepén sok labda vész kárba. Ha Sólyom itt volna ... A spanyol balszárny izgatja a kedélyeket, Dudás álláról pattan le a labda, meleg a helyzet, de végül mégis csak enyhül s a 34. percben Volentik passzával Spitz indul el, mókázik egy kicsit, visszaad a centerhalfnak, innen Havas kapja, a centertől Avar s az összekötő lövése megint akadálytalanul száll a spanyol hálóig. 3:1 már Újpest javára.
Fogoly Jóska hangja hallszik: Fiúk, bele! Nagy kő esett le a magyar szívekről. Minden játékos citromot szopogat. Még tíz perc. Három gólt talán csak nem rúgnak már a spanyolok, sőt remélhetőleg kettőt sem, rossz volna hosszabbítani. Feltűnő, hogy a spanyolok jobban csúsznak a füvön, mint a hozzá nem szokott magyarok. Magyar korner, Török kényelmesen rúgja, Avar a 16-oson állít, gyönyörű bombája a kapusba vágódik, kipattan, de a kapus javít. Most már az újpesti bekkek nagy urak a pályán. Még 5 perc! Minden magyar játékos kényelmes. Aknai nyugodtan rúg ki, nem siet ő sem. Spitz tíz lépésről a kapus hasába lő. Majdnem javítottunk a gólarányon. Még két és fél perc. Az állóhely közönsége megindul haza, a pályán kívül az autók, villamosok mozogni kezdenek. Vidáman nézzük. Újpesti korner. Egy magyar hang a tribünről:
Fiúk, még egyet! Már nagy baj nem lehet. Aknai két csatár elé veti magát, a labda kipattan róla. Szerencsére a két csatár között, nincs baj. Már csak másodpercek vannak hátra. Mercet már az óráját nézi, amikor Fogoly lábáról kornerre pattan a labda. Idő! A bíró kettőt fütyül, a spanyol kornerre már nem is kerül a sor. A kornerarány 8:5 a spanyolok javára.
A magyar fiúk boldogan vonulnak le a pályáról s a rádión keresztül üdvözlik az otthoniakat.
Négy más városból válogatták az Irun csapatát
Bologna mégis csak jön!
Főmunkatársunk telefonon a következő tudósítással tette teljessé rádióriportját:
Genf, június 30.
18.000 néző előtt folyt le Újpest nehéz mérkőzése, amelyre a spanyol csapat az eredetileg jelzett csapatösszeállítástól eltérőleg a következő belső trióval állt ki: Regueirro I., Sastre, Gurruchaga. Az Irun csapat összeállításának érdekessége, hogy nem tisztán iruni játékosokból állt a csapat, hanem — déli szisztéma szerint — a Prágában és Bolognában járt válogatott csapat négy emberét, Regueirro II-őt Sevillából, Eugeniot a Reál Madridból, Sastret az FC Barcelonából és Gurruchagát az Arenas Bilbaoból Genfbe rendelték s megerősítették vele az RCS Irunt. Ebben a csapatban azután az első félidő folyamán Gurruchaga megsérült, mire Egeijja állt be a helyére. Szünet után felforgatták csapatukat a spanyolok, Egeijja jobbhalf lett, Gamborena centerhalt, az öreg René Petit balösszekötő, majd negyedórával a befejezés előtt René Petit újra visszament centerhalfnak Egeijja balösszekötő lett. Mércét, a svájci bíró nagyszerűen végezte feladatát s határbírói is mintaszerűen segédkeztek neki.
Szörnyen gyors az Irun, Újpest mégis tartotta stílusát
Kritika a játékról
Most már végérvényesen meg lehet állapítani, hogy a favorizált csapatok közül Újpest kapta a legerősebb ellenfelet. A Bologna—Go Ahead mérkőzés ugyan még hátra van (a Bologna minden ellenkező híreszteléssel szemben holnap, kedden megérkezik Genfbe), de a holland bajnok az előzmények után nem látszik veszélyes ellenfélnek a Bologna—Pro Vercelli kombinált részére. Az Irun is szörnyen gyors csapat. Nem megy ugyan úgy bele a játékba, mint a belgák, de lényegesen jobban játszanak. Egész szépen háromszögelnek, de nem a földön, hanem a levegőben. Újpest nagy érdeme, hogy nem engedte befolyásoltatni magát a spanyol rohamozó játékmodortól, hanem félidő végéig nyílt volt, tudta játszani a maga lapos kombinációs stílusát s bár az 1:1 hű képe a mérkőzés első félidő játékának, szünet után már kapkodni kezdett Irun, felforgatta a csapatát s ettől kezdve percről- percre jutott érvényre Újpest nagyobb tudása. Egyenesen meglepő volt, hogy kondícióban mennyire felette állt Újpest ellenfelének. Úgy látszik, jót tett az újpesti fiúknak a kis nyaralás, mert a legjobb kondíciójú csapatnak látszanak az egész mezőnyben. Ha nem is mindig tökéletesek az akcióik, de következetesen és kitartóan tologatnak, csinálják megkerülő hadmozdulataikat, amelynek végül is áldozatul esett a spanyol tüdő. A II. félidő vége felé Újpest már korlátlan úr volt a pályán s kis szerencsével, vagy ha itt van Sólyom, nagyobb gólarányt is kiverekedhetett volna. Szemre nem mutatott Újpest annyit, mint a Vienna, de amennyivel az Irun jobb, mint a Servette ...
Abszolút fair volt a csapat s nemcsak játékával, de viselkedésével is a legjobb benyomást keltette. A közönség a latin vér kapcsolatai révén (?) a spanyoloknak drukkolt, de végül is behódolt Újpestnek. Ragyogó volt Újpest védelme Aknai egyetlen hibát sem ejtett, a gólt nem védhette. Pompásan játszott Dudás. Nemcsak a tiszta labdákat rúgta hibátlanul, de a helyezkedésben, a közelharcokban is kitűnően játszott. Szemre Fogolynál is többet mutatott, noha Fogoly ma is kivételes klasszis, a helyezkedésben s játékintelligenciában kevés bekk ér a nyomába. A halfsor legjobb embere Borsányi volt, aki feljavult kondícióban nagy kedvvel verekedett elöl és hátul. Volentik nem sokkal maradt mögötte. Nehéz dolgát kiválóan látta el s a spanyolokat éppen legerősebb oldalukban, a fejelésben múlta felül. Vig szívós harcos, aki főleg a védelemben használt sokat, míg a passzaiban kevesebb szerencse kísérte. A csatársor legjobb embere Avar. Rengeteget küzdött az ellenséges védelemmel, de segített hátul is. Bombáival nem volt szerencséje, de ő volt a támadás motorja s az eredményességével sem volt baj. Spitz nagy technikájával végig értékes tagja volt a támadásnak, a 2-ik gólnál bátor belemenésével imponált, P.Szabó csak a II. félidőben emberelte meg magát, de akkor annál jobb volt. Török átlagformát játszott, míg a fiatal Havas még nem érett ilyen erős csatára, kevés a rutinja, de néhány okos húzásával (így a 3-ik gól előtt is) igazolta tehetségét. Persze Sólyomot nem tudta feledtetni s az is lehet, hogy a Go Ahead ellen Harmatra bízzák a csatársor irányítását.
A spanyol csatársorban Regueirro I. és Sastre, a két válogatott a legjobb ember. A nagyhírű René Petit hatalmas alak, de már öreg, kopaszodik. Látszik rajta, hogy valamikor nagy játékos volt, de most már nem bírja az iramot s cserélgette a helyét. Általában a fedezetsor az egy Gamborena kivételével, aki nagyszerű játékos, gyenge volt. Viszont nagyszerű erő, igazi spanyol játékos a két hátvéd. Olyan gyorsak, mint a villám, 2—3 méter előnyt adtak az újpesti csatároknak sokszor, de hamar lehúzták őket, lecsaptak rájuk, mint a sas s rengeteg nehéz helyzetet mentettek. A kapus nem klasszis.
Beszélnek a boldog magyarok
Nyilatkozik a csapat:
Langfelder, az Újpest igazgatója:
Nagyon örülök a fair és úri játéknak, ami szerintem külföldön talán még a jó játéknál is fontosabb. De ezenfelül is örülök, mert a csapat jól játszott, okosan, racionálisan. Igazán mindenkivel meg vagyok elégedve, csak Sólyom hiányzott. Különösen a fejesei.
Bányai, az Újpest trénere: Tekintettel arra, hogy régen túl vagyunk már a szezónon, csodálom azt a játékot, melyet Újpest produkált. Az adott helyzetben mindenkivel meg lehetünk elégedve.
Fogoly III., az Újpest kapitánya: Kemény, jó csapat ellen játszottunk s a győzelmet megérdemeltük. Mindenki megtette kötelességét.
Dudás: Rengeteget kellett dolgozni ...
(Itt megszakad az összeköttetés. Valahol a nyugati Svájcban vagy Ausztriában, ahol még felső vezetéken fut a szó a dróton át, vihar dühöng s Genfet elszakítja Budapesttől. Hosszú várakozás után, kerülő úton vehetjük csak fel az érintkezést Mamusich doktorral. Aki folytatja: Tehát Dudás!)
... a spanyolok nagyon gyorsak.
Borsányi: Bevallom, tartottam a spanyoloktól s a játék igazolt. A második félidőben azonban szisztematikus játékunkkal felőröltük állóképességüket.
Volentik: Ilyen nehéz meccset életemben nem játszottam még. Ha öt percre leálltunk volna, rögtön három gólt kaptunk volna. A gólnál elcsúsztam. Mikor meg akartam indulni, kisiklott alólam a fű.
Török: Jól ment a játék. Azt hiszem, megtettem a kötelességemet.
Avar: Boldog vagyok!
Havas: Balszerencse üldözött. Ha eleinte jobban sikerült volna a játék, nagyobb lett volna az önbizalmam. Egyik jó lövésem kapufa volt, a másik éles lövésembe beletalpaltak.
Spitz: Tudtam, hogy a spanyolok gyorsak, de a játékuk mégis meglepett. A pálya is idegen volt eleinte, de aztán megszoktuk s biztosan győztünk.
P. Szabó: Én is féltem a spanyoloktól, de azért most látom, hogy ők sem olyan nagy fiúk. A végén azt csináltam velük, amit akartam! ...
„Élvezet ilyen fair csapat ellen játszani“ - beszélnek a külföldi magyarok és idegenek
Jeny, a Reál Madrid magyar trénere: Újpest azzal nyert, hogy laposan játszott s nem engedte magát stílusától eltéríttetni. Megállapításom helyességét igazolja, hogy Újpest mindhárom gólja lapos játékból eredt.
Kálix, az FC Séte magyar játékosa: Újpest a torna legjobb csapata.
Janda (ugyanaz): Boldog vagyok, hogy holnap az Irun és nem az Újpest ellen kell játszani!
Deklerque, a belgák vezetője: Szívből gratulálok! S csak azt kérem a magyar csapattól, hogy jól verje meg a — Slaviát!
Serruno, a spanyol csapat vezetője: Elismerem, hogy a magyarok jobbak voltak. Élvezet ilyen fair csapat ellen játszani.
Ostermann, a genfi torna-komité elnöke: Ez volt aztán igazi győzelem, nem pedig a Slaviáé! Boldog vagyok és gratulálok Újpestnek. Bevallom, hogy tegnap a Slavia-meccs után nagyon le voltam verve ...
Hevessy Pál, a genfi magyar miniszterrezidens: Boldog vagyok! Ez az igazi külpolitika. Ilyen győzelmeket kell vívni!
Gombó dr., a miniszterrezidens titkára: Nagyon szép nap volt ez a mai, főleg nekünk, magyaroknak, akik itt élünk Genfben.
Journeau, a francia csapat vezetője: Újpest jobban, a Vienna szebben játszott. (Mikor megmondjuk neki, hogy a Servette ellen valamivel mégis csak könnyebb volt játszani, mint nekünk az Irun ellen, bambán néz ránk. Nem tehet róla ... Nem érti a futballt ...)
Dupont, francia újságíró: Megvallom, hogy kezdetben a spanyoloknak drukkoltam, de végül is hatalmába ejtett a magyarok játéka.
Kürschner Dóri, a svájci válogatott magyar trénere: Újpest nagyon is megérdemelte a győzelmet, de csatársorának mégis jobban kell majd játszani a torna többi mérkőzései során.
Gratulációk
Este a szállóban a gratulálók egész serege sürgött az újpesti társaság körül. Tegner, az Idrottsbladet szerkesztője, Loss, a Slavia vezére, Kürschner Dóri, az osztrákok és sokan mások egyforma szeretettel üdvözölték a csapatot szép győzelme alkalmából. Aschner elnök telefonon, Maros és Arányi sürgönnyel gratulált.
Keddi program.
Langfelder óv, sajtókritikák, tippek
Holnap, kedden délelőtt a genfi tavon rendezendő hajókirándulásra hivatalos mind a 10 csapat. Pénteken a genfi kanton ad bankettet a csapatok tiszteletére, amire még — sporttal kapcsolatban — nem volt példa. Újpest ma adta át ünnepélyesen a Servette-nek az egyesület selyemzászlaját. Megváltozott a program. Újpest kérésére péntekről előre hozták Újpest meccsét a Bologna—Go Ahead mérkőzés vesztese ellen, viszont a csütörtökre kitűzött Fürth—Vienna meccset szerdán fogják lejátszani, így pénteken csak egy meccs lesz. Holnap, kedden, a vesztesek játszanak egymás ellen: Servette—Brugeois éa Séte—Irun.
Ma délután Langfelder írásban megóvta azt, hogy az Irun csapatában más klubba tartozó játékosok is szerepeltek. Ennek az óvásnak csak demonstratív jelentősége van.
A La Suisse című lap nagyon megtámadja a cseheket tegnapi durva játékuk miatt. Ezt írja: A vendég jog szentsége megakadályoz bennünket abban, hogy méltó kritikával illessük a csehek játékmodorát. Csak azt állapítjuk meg, hogy a csehek hűek maradtak régi metódusukhoz. Ezt sajnálhatják, elsősorban éppen a maguk szempontjából.
Beszéltem Loos-szal, a Slavia főtitkárával, aki maga is haragszik a csapat kilengéseire. Elmondta, hogy büntetésből nem adott a játékosoknak prémiumot s Swobodát megfosztotta a kapitányi tisztségtől. Pucs egyébként bepólyált lábbal tűnt fel a szálló halijában. Játéka bizonytalan.
Az általános tipp: a szombati elődöntőkben a Slavia a Viennával, Újpest pedig a Bolognával kerül össze. Aztán Újpest—Slavia és aztán ...?
A mérkőzésről rádió-közvetítés is volt. A szpíker Mamusich dr., a Nemzeti Sport kiküldött munkatársa közmegelégedésre látta el a feladatát.
(A többi mérkőzést nem közvetítették, mert a Nemzeti Sport konkurenciát látott a rádióban, azt feltételezve, hogy csökken a lapeladás.)
Az újpesti Baráti Kör, a méltán híres Duma vár törzshelyén így zajlott a szurkolás.
— Telefonjelentésünk —
Az újpesti Kör-kávéház, a lila-fehérek annyi sokszor megénekelt tanyája, fehérlik a sok ingujjtól, kopog a dominó, csattan a kártya, szaladnak a golyók a zöld posztón, de a szemek már az egyik sarok felé kacsingatnak, ahol hatalmas rádiókészüléket igazgat valaki, recseg a hangszóró, aztán tisztán fölcsendül a hegedű, brummog a nagybőgő, a magyar rádióéter besugározza műsorát, hát persze hogy cigányzene, elvégre mikor legyen cigányzene, ha nem nyáron délután félhatkor. Az asztalokon fagylaltok virulnak, egy kövér bácsi forró teát iszik rummal, az mondja, hogy szörnyen szomjas, egyszer megpróbálja, hogy jó-e a tea ilyenkor, megissza, úgy csurog belőle a víz, mint egy középerősségű erdei forrásból, mire megjegyzi, hogy tényleg, mintha nem is izzadna úgy. Erre föl megiszik vagy három pohár jéghideg vizet utána. A rádióügyeletes piszkálja a rádiót, a zenét csak részletkihagyásokkal hallani, majd véget vetik a zenének és „bemondják”, hogy most jön a genfi közvetítés.
Egy kicsit mintha későn kapcsolták volna be Csepelt, Mamusich már beszél, vagy talán ö kezdte in médiás res.
— A spanyol csapat kivonul a pályára.
A zenekar a spanyol himnuszt játssza.
A kávéházban mindenki helyet keres,székeket cipelnek, elhelyezkednek a hangszóró körül. Hát kezdődik a meccs!
*
A rádióriporter többféle stílust választhat. Már az elején látni, hogy Mamusich a szubjektív rádióriporter szerepét választja, aki nem akarja kikapcsolni érdekeltségét, az ilyen rádióriporternek nemcsak szeme van, hanem szíve is. Szörnyen tetszik ez a stílus az újpestieknek. Mikor az Újpest támad, Mamusich izgatott krescsendóban szaporázza a szót:
— Volentik!... Töröknél a labda... rohan... bead!... Avar... jaj!... Avar lövése fölémegy!...
Izgatott várás. Valaki odasúg az egyik pincérnek:
— Hozzon egy fagylaltot.
— Egy kis türelmet, — kéri a pincér. — Ha vége lesz ennek a támadásnak.
*
— A huszonegyedik percben vagyunk, — mondja Mamusich.
— Mi az? — súgja valaki. — Pontos időjelzés? Akkor mindjárt jön az időjárás jelentés.
*
Nyár van, kánikula van s a hangszóróból, mint simogató nyári szellő, úgy hangzik Mamusich könnyed csevegése:
— ... a bíró fütyül. Mi volt az ? Ofszájd? Én ugyan nem láttam. Na, mondjuk a Török ofszájdon ad. Na! Mennek a spanyolok a jobbszárny támad... keresztpassz, most baloldalon a labda... baj van, baj van... rendben van... bravó... jól van, Borcsa!
A kávéházban összenéznek:
— A Borcsa...
*
Dörgő tapsvihar a gól után. Aztán akkora pisszegés, hogy huzat támad. Hogy tudniillik csend legyen, mert nem lehet hallani. A spanyol egyenlítő gól után vad fölzúdulás. Valaki mintha a bíróról hallott volna valamit.
— Szaladjunk be a pályára, verjük meg! — viccel valaki.
Félidőben nagy viták. Havassal nincs megelégedve a drukkersereg. Hja, a Sólyom...
Mikor a második félidő elején egyelőre késik a gól, egy kövér úr gyöngyöző (mily gyenge kifejezés) homlokát törülgetve mondja:
— Lehet, hogy a fiúk bírni fogják végig a hosszabbítást, de én nem fogom bírni...
Mamusich:
— Fogoly Jóska akkorát rúg, hogy ha diszkosz lenne, már szaladnának az acélszalagért... a közönség tapsol... miért?... bejött egy spanyol játékos... ki ment ki? ...
— Nem tudom — szólt közbe valaki a kávéházban.
•
Gól.
Tombolás. Hogy miképp esett, azt közben nem lehet persze hallani. Később bosszankodnak ezen. Utólagos, kései pisszegések. Mamusich szuggesztív drukkja mindenkire ráragad.
Harmadik gól.
Valaki fölkel, hogy elmenjen. Oszladozik.
Visszatartják:
— Maradj csak. Mit szólnak hozzá a fiúk? Elvesztik a kedvüket.
*
Vége.
— Nagy meccs volt ez, hiába — jegyzi meg valaki. — Húszezer néző és nyolcmillió hallgató...
Nemzeti Sport, 1930. július 01.
Minden svájci lap Újpest dicséretével van tele: Újpestet a döntőbe várják
(Az FC Séte-Irun meccsen) Félidőben a szél fordul egyet és rettenetes vihart zúdít a pályára. Villámlás, mennydörgés kísérete mellett megszakadnak az egek csatornái. A szomszéd gyártelepbe szemünk láttára becsap a villám. Úgy vagdos a pálya körül a villám, mintha az istenek egy kapura játszanának. Gyönyörű, de félelmetes panoráma! Közben jön egy kis katasztrófa. A nagytribün melletti ideiglenes tribün, amelyet a nem szereplő játékosok, hozzátartozóik, klubtagok részére emeltek, a nagy vihart nem állta, elkezdett recsegni-ropogni s helyzete tragédiákat ígért, mert tele volt nőkkel, gyermekekkel s ott voltak többek közt az újpesti játékosok is. Minden pillanatban fenyegetett az összedőlés és ennek súlyos következményei lehettek volna. Szerencsére az újpesti fiúk hamarosan feltalálták magukat, a tribün tetejére húzódtak s onnan vagy négy méter magasságból idejében leugráltak. Nem lett baja senkinek, csak Vig sértette meg könnyebben a kezét. Semmi. Aknai különösen kitüntette
magát, mert a pánikban bátor szívvel mentett ki szorult helyzetéből egy bajba jutott gyereket. Az „eset” miatt a szünet jó félóráig tartott s nem volt kellemes még a nagytribün alatt sem, mert a szél bevágta az esőt a fedél alá is s csuromvíz lettünk a legbiztosabbnak látszó fedezékekben is.
Délelőtt hajókirándulás volt
A délelőtt folyamán a vendégcsapatok részére hajókirándulást rendezett a Servette a genfi tavon a Lausanne nevű hajón. Az idő már ekkor is felhős volt, de éppen ezért nagyon kellemes. Szalonzenekar szolgált a hangulat javítására, valamint a pompás
büffé amelyben hamarosan kiismerte magát mind a tíz náció.
Nagy Jóskával, a Pro Vercelli magyar trénerével beszélgettem. Elmondta, hogy hat Pro Vercelli-játékost hozott magával a Bologna, tehát minden tiltakozás ellenére is kombinált csapat képviseli Olaszországot.
Rous, a kitűnő angol bíró elragadtatással beszélt az újpestiek játékáról. Különösen a kapus tetszett neki.
— Ugye ez a maguk legjobb kapusa? — kérdezte tőlem. — A válogatott kapus?
Jól gondolta. Avar is nagyon tetszett neki. Azt mondotta róla, hogy igazi Corinthian-stílusban játszik.
Nagyon érdekes a holland Dejong nyilatkozata.
— Újpest okosan játszott, — mondta. — Ilyen ellenfél ellen így kell játszani. Újpest nem kockáztatott, de nem is lett volna szabad kockáztatnia. Ha pillanatnyi levegőhöz engedte jutni a spanyolokat, máris szörnyen veszélyesek voltak. De Újpest lehetőleg nem engedte. Újpest számító, alkalmazkodó taktikája tetszett nekem legjobban. Ha ez öntudatos volt és ezt az ellenfeleknek megfelelően variálni tudják, akkor övék lesz a serleg.
Nemzeti Sport, 1930. július 02.