felhasználói profil: fgymat (hozzászólások / 84)
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
-
Sárosi sérülése nem jött teljesen rendbe, de vállalta a játékot, bár bal lábát rúgásra nem, inkább csak passzra tudta használni. Akik az előző mérkőzésen sem voltak teljesen egészségesek azok továbbra is gyengélkedtek. A vezetők pedig "felforgatták" a csapatot, az előző győztesen megvívott csata ellenére, ma sem tudni pontosan miért.
A kijelölt játékvezető eredetileg a belga Baer volt, de Hugo Meisl azonnal utazott és addig "kavart", amíg sikerült kiharcolnia, hogy az olasz legyen a találkozó bírája. Ez már önmagában is különös. Az sem szerencsés, hogy a mérkőzésvezető abban a tudatban lép a pályára, hogy Őt maga a nagytekintéjű, köztiszteletben álló, nemzetközileg elismert labdarúgó szakember kérte. Az ok persze nem az volt, hogy az osztrák szövetségi kapitány "lekötelezze" az olasz bírót (bár mellékesen ez is bekövetkezett) hanem az, hogy ez a játékvezető közismerten nem tolerálta azt a kemény, harcos, átütő stílust, amit Toldi képviselt. Meisl t... -
Nem volt a világbajnoksághoz méltó az ami a csapat válogatását, utazását kísérte. A profit érdekek miatt nem lehetett pihentetni a játékosokat. A csapat csak május 20-án utazott ki. 17-én még bajnoki mérkőzést játszottak. Sokan nem voltak egészségileg megfelelő állapotban. Többen húzódásokkal, rándulásokkal bajlódtak (Pl:Avar, Kemény) és mindannyian nagyon fáradtak voltak. Sárosit nem is engedte az orvos utazni, csak nyolc nappal később, de az sem volt biztos, hogy rendbe jön.
A kijelölt edző Tóth-Potya István nem utazhatott, mert költség kímélés miatt a kint élő Feldmann Gyula felajánlott segítségét úgy fogadták el, hogy odakint Ő irányította a csapatot.
Lelkileg sem volt a legjobb hír, hogy éppen Egyiptom ellen kell kezdenünk. Sokan emlékeztek a párizsi 3-0-ás vereségre még akkor is, ha már tíz év telt el azóta. (99. mérkőzés) Jó jelnek tekintették viszont, hogy a mérkőzést ugyanaz a játékvezető vezeti, aki az előző, Anglia elleni győztes mérkőzésünket.
Sok vita folyt arról... -
Sokszor leckéztették meg az angolok még hazai pályán is eddig a magyar válogatottat. Ezúttal is magabiztosak voltak a vendégek. Jellemző Lewingtonnak az angol határbírónak a mérkőzés előtti véleménye: - Ez az angol csapat a legjobb, amit valaha összeállítottak.
Nagy várakozással készültünk az összecsapásra. A közelmúlt sok kudarca és a kibontakozás felcsillanó ígérete, hol bizakodással, hol félelemmel töltötte el a labdarúgást szeretőket.
Válogatottunk, nem akart semmit a véletlenre bízni, nem akart semmire várni. Azonnal nagy energiákat mozgósítva indultunk a küzdelembe. Támadásaink be is szorították a vendégeket, és különösen Toldi óriási bombái nyugtalaníthatták a kapuvédőt. De a szigetországiak egyenlőre derekasan állták a rohamokat és ügyesen, bár kicsit meglepetten védekeztek.
A második félidőben a sorozatos magyar rohamok eredményre vezettek. Tolditól indult az akció és Sáros majd Rökk volt a labda útja, azután ismét Toldi kapta az átadást. Villámgyorsan és pontosan ... -
Egészen különleges volt ez a nap! Olyan már volt, hogy egy napon két magyar válogatott is pályára lépett, de olyan még nem, hogy a két mérkőzés egyike Európa-kupa találkozó (176. mérkőzés), a másik pedig VB selejtező. Most így volt és csak a balszerencsén múlott, hogy nem végződött mindkettő győzelemmel.
Közel sem ugyanaz a csapat utazott a visszavágóra, mint amelyik az első mérkőzésen a pályára lépett, mert a válogatott(ak) összeállítói úgy ítélték meg, hogy inkább a másik (Csehszlovákia elleni) találkozón van szükség az erősebb csapatra.
A 35. évében járó Mándi vezetésével és P. Szabó valamint Solti IV. góljaival biztos győzelmet arattunk. Az eredmény pontosan megegyezett az első mérkőzés eredményével. A játék ugyan hagyott kívánni valót maga után, de a győzelem volt a fontos és az egy pillanatig sem forgott veszélyben.
forrás:
mafoci -
A 3. Európa-kupa sorozat harmadik mérkőzése.
Egészen különleges volt ez a nap! Olyan már volt, hogy egy napon két magyar válogatott is pályára lépett, de olyan még nem, hogy a két mérkőzés egyike Európa-kupa találkozó, a másik pedig VB (177. mérkőzés) selejtező. Most így volt és csak a balszerencsén múlott, hogy nem végződött mindkettő győzelemmel.
Ahogy elkezdődik a mérkőzés, máris támadtunk és az első hazai ellentámadásból mégis mi kaptunk gólt. Ettől kezdve a hazai támadások veszélyesen futottak a kapunk felé, de sikerült semlegesíteni őket és az első félóra végén egy magyar ellentámadásból megszületett az egyenlítés. Most mi szögeztük a kapuhoz a csehszlovákokat és ahogy már ezen a mérkőzésen megszokott, Ők lőttek gólt. A balszélső lesgyanus helyzetből találta el a kapufát, de a labda bepattant a hálóba.
A második félidő ismét a miénk, bár egy részét Markos sérülése miatt gyakorlatilag tíz emberrel játszottuk végig. A találkozó vége előtt tíz percel lehetőségünk adódott... -
Lyka, aki résztvett a kellemetlen emlékű 8-2-re elveszített két évvel ezelőtti találkozón megállapította, hogy ugyanazt az öltözőt kaptuk, mint akkor (158. mérkőzés). Hogy szándékos volt-e nem tudni, de jó előjelnek nem tekinthető az biztos.
Öltöző ide, vagy oda, jól kezdődött a mérkőzés. Már az első percben megszerezte a magyar csapat a vezetést. De még kiörülni sem tudtuk magunkat máris egyenlítettek a hazaiak. A félidő közepén pedig megszerezték a vezetést is. Ehhez a gólhoz a játékvezető is hozzájárult, mint a "pálya tartozéka", hiszen a labda róla pattant az osztrák szélső elé, aki nem lepődött meg annyira mint a mieink és belőtte a kapuba. Most mi egyenlítettünk nagyon gyorsan, mert Sárosi még estében is képes volt a hazaiak kapujába találni. Szinte menetrendszerűen következtek most ismét a "sógorok" és ismét náluk volt az előny. Most megint nekünk kellett következni és úgy is volt. Ezúttal azonban Sárosi kihagyta a lehetőséget. Így a félidőt egygólo... -
Válogatottunk történetének első világbajnoki selejtezője volt ez a találkozó. Sőt Bulgáriával is előszőr találkoztunk. A csapatban négyen képviselték a debreceni Bocskai egyesületét (Palotás István, Markos Imre, Vincze Jenő, Teleki Pál). A bolgár csapat szövetségi kapitánya, edzője Fogl II. Károly, egykori magyar válogatott volt. A mérkőzés előtti futóversenyen 100 méteren mindenkit, játékosait is, maga mögé utasította.
A hazaiak is megadták a módját, hiszen Ők is előszőr léptek pályára a rangos esemény keretében. Ünnepélyes külsőségek, ünnepélyes hangulat. A himnuszok elhangzása után a bulgár csapat tagjai szokatlan módon, a pálya közepén, a közönség előtt fogadalmat tettek, amit a szúrkolók tapsvihara és éljenzése fogadott. A fogadalom rövid volt: "Becsület szavunkra fogadjuk, hogy lelkesen fogunk küzdeni."
A fogadalom tette vagy sem mindegy, de félórával a találkozó kezdete után a bolgárok megszerezték a vezetést. A fellángoló hatalmas lelkesedést azonban Sár... -
A szokatlanul korai, januári időpont nem volt szerencsés a magyarok számára. [url=https://www.magyarfutball.hu/hu/szemelyek/adatlap/883]Sárosi, [url=https://www.magyarfutball.hu/hu/szemelyek/adatlap/77]Avar és [url=https://www.magyarfutball.hu/hu/szemelyek/adatlap/468/koranyi_lajos]Korányi I. betegség miatt kimaradtak a csapatból. A helyszínül szolgáló stadion szokatlanul széles (70 m) volt.
Nem mondhatni, hogy jól kezdődött a találkozó. Titkos már az 5. percben megsérült, tíz percre rá le is kellett cserélni. Ezt csak tetézte, hogy percek múlva egy német támadás után Bíró szerezte meg a vezetést, sajnos öngóllal. A pech széria látszott folytatódni akkor is, amikor Polgár neki futott a javunkra megítélt büntetőnek. A rúgás pillanatában ugyanis megcsúszott, de a labda végül mégis a német kapuban kötött ki.
A második félidőben mi uraltuk a pályát, támadtunk és kaptunk két gólt. Akcióinkból hiányzott az átütőerő, a lendület, sokak szerínt hiányzott Titkos.
... -
A 3. Európa-kupa sorozat második mérkőzése. Ez a mérkőzés volt Takács II. búcsúja a válogatt szinektől.
Egyenrangú ellenfelek csatájának ígérkezett a mérkőzés. Sajnos azonban tragikusan alakult. A 15. perctől a magyar csapat emberhátrányban játszott, mert Korányi I. a lábát törte egy összecsapás során. Ezt követően természetesen nem folyhatott reális játék, hiszen végig tíz emberrel kellett küzdenünk.
Külön dícséret illeti a csapatott, hogy hősiesen helyt állt, nem adta meg magát a sorsnak, hanem a végsőkig kitartott. A végül elszenvedett egygólos vereség most dícsőségére vált a csapatnak.
A találkozó után újra a viták középpontjába került az a már eddig is sokat vitatott szabály ami az Európa-kupa kiírásban megtíltja a cserét. Az akkori szabályok szerint ugyanis nem lehetett cserélni akkor sem ha nyílvánvaló sérülés kényszerítette volna erre a csapatokat.
forrás:
mafoci -
A 3. Európa-kupa sorozat első mérkőzése.
Az első perctől kezdve jobban játszottunk. Sokkal nagyobb különbséggel is győzhettünk volna, de ennyivel sem voltunk szomorúak. A helyzetek többsége ugyan kimaradt, de így is meggyőző fölénnyel arattunk győzelmet.
Avar és a 7-esek játszották a főszerepet. Két góljával jelentősen hozzájárult a győzelemhez és a egyiket a 7., a másikat a 77. percben szerezte.
A 36. percben is lőtünk egy gólt, de azt a játékvezető nem adta meg. A sok gólra nem váltott helyzet volt talán az oka, hogy Minelli segítségünkre sietett és találatával növelte a magyar előnyt.
Mérkőzés utáni véleményében Abegglen III. is dícsérte a magyar csapatot és megállapította: Sárosi és Avar fél csapatot kitesz. Mi ezt már régen tudtuk.
forrás:
mafoci -
Játszottunk két találkozót is közvetlenül a válogatott küzdelem előtt. (Amszterdamban 5-6-ra vereséget szenvedtünk, Berlinben 0-0-át játszottunk.) A találkozó után folytatódott a hasonlóan rossz eredményeket hozó túra.
A mérkőzés kezdetétől folyamatosan támadtunk, szinte a kapuhoz szögezzük az ellenfelet. A 20. percben eredménye is lett a nagyerejű rohamoknak. A gólhoz kellett a svéd kapus hibája (Lyka lövését kiejtette) és Sárosi szemfülessége is, ahogy ott teremve berúgta a labdát. Tovább folyt a támadó játék és helyzet követett helyzetet. De hírtelen Barátky rosszul lépet, le kellett cserélni. Alig hogy megtörtént a csere Palotás is "félrelépett". Még egy csere.
A játékrend megbillent kissé, de még nem történt tragédia.
A második félidőben azután elfárad a csapat. Svéd egyenlítés, sőt vezetés, amit még nagyon gyorsan kiegyenlítünk. De amikor egy perc múlva Korányi I. öngóljával ismét a hazaiak vezetnek nem bírjuk tovább. A fiúk megadják magukat. Kapunk még ké... -
Óriási érdeklődés mellett került sor a találkozóra. Bizonyára a remek idő is hozzájárult, hogy valószínűleg a hivatalos nézőszámnál jóval többen nézték a találkozót, még akkor is, ha a környező fákon csimapszkodókat nem számítjuk.
Most nagyszerűen játszott válogatottunk, de valami mégis hiányzott. Talán a szerencse, ami a rúgott három kapufából legalább egyet is besegített volna. A sógorok is eltalálták egyszer a kapufát, de a másik kettő helyett Ők elkönyvelhettek egy gólt is. Ennek az előnynek a bírtokában mehettek szünetre és a második félidő nagy részében is nyerésben voltak.
Az utolsó említésre méltó esemény öt percel a mérkőzés vége előtt történt. Bíró félpályáról érkező beadásába Barátky teszi bele a fejét és a labdát Markoshoz csúsztatja. Az azonnal, kapásból lövi a labdát, ami élesen száll a kapu felé. Sesta felugrik, de a lába között átszáll a labda és telibe találja a kapufát. Már megint a kapufát! De most ott volt az a kis szerencse és a labda befelé pattant, í... -
Végre ismét igazán jól játszott a magyar csapat. A védelem megbízhatóan működött és csatáraink energikus támadásokat vezettek. Sőt még befejezésként is kiváló lövéseket küldtek kapura. Ezekután miért "csak" kétgólos lett a győzelem? Nos, a csehek kitűnő kapusa Plánicka mentette meg a vendégeket a súlyosabb vereségtől. Hihetetlen formában védett! (Már megint, oly sokadszor. Különösen ellenünk.)
Azért még egy óriási bomba bezúgott a nagy kapus kapujába, de sajnos az a találat les miatt nem került fel az eredményjelzőre. Pedig Turay a bomba elindítója nem volt lesen. Tény viszont, hogy csapattársa Serényi igen.
Még egy lehetőség maradt az eredményben nyom nélkül. A 16-oson belül buktatták Teleki-t és meg is kaptuk a jogos 11-est, de Barátky a felső kapulécet találta el.
forrás:
mafoci -
Előszőr játszottunk Hollandiában. Válogatottjuk hároméve már járt Magyarországon, mi most utaztunk hozzájuk.
Nem mutatott jó játékot a csapat. Különösen az első félidőben volt nagyon erőtlen mindenki. Szinte mozdulni sem akaródzott senkinek, így azután természetes, hogy az átadások pontatlanok voltak, akciók alig futottak.
A második félidőben már valamivel jobbak voltunk, de messze nem úgy teljesített a gárda, ahogy az elvárható lett volna.
A szövetségi kapitány szerínt 41 lövés ment a holland kapura és ebből lett két gól. Ne is számoljuk ki ez milyen átlag. A vendéglátók, viszont angolos, kemény labdarúgást játszottak és ha védelmünk nem dolgozik elfogadhatóan akkor a győzelmünk komoly veszélyben forog.
forrás:
mafoci -
Az MLSZ hivatalos mérkőzései közé csak 2000-ben sorolták be ezt az összecsapást.
A profi válogatott téli túrájának része volt ez a mérkőzés. [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/magyar_valogatott/merkozesek/1933]Január közepétől, február elejéig hat mérkőzést kötöttek le. Ebből a sorozatból a negyedik volt ez a válogatott találkozó. A mérkőzést megelőző két hétben [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/2799]Közép-Németországot 3-0-ra, [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/2801]Párizst 4-0-ra, [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/merkozesek/1933-01-25/bordeaux-budapest]Bordeaux-ot 5-0-ra győzte le a csapat. Utánna [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/2805]Oportóban 8-4-re, [url=http://www.magyarfutball.hu/hu/merkozes/2797]Frankfurtban 12-1-re nyertek a fiúk. Hat mérkőzés, öt győzelem és 32-6-os gólkülönbség. Igazán nem mondható rossz mérlegnek. Sajnos hivatalos nemzetek közötti találkozóvá éppen az az egy vált, amelyen veres... -
A Ferencváros előre hozott bajnokit játszott ezen a napon (észak-afrikai túrára indultak) és nem engedte el játékosait a találkozóra. Illetve a megbeszélések eredményeként Korányi I. mégis utazhatott.
Bár mindkét félidőt 2-1 arányban az olaszok nyerték mégis volt lényeges különbség a kettő között. Az elsőben még úgy-ahogy fel tudtuk venni a versenyt a hazaiakkal, de a másodikra már kifulladtunk.
A jobb kondíció, a gyorsabb játék döntött. Elsősorban erőnlétben maradt el válogatottunk lényegesen az olaszoktól, akik ismét győztek.
forrás:
mafoci -
Új arc volt a válogatottban Bíró.
Nem játszottunk ugyan jól, de most így is nyerni tudtunk. Pedig középcsatárunk Turay egész héten lázas volt és legyengülten lépett pályára. Sárosit fejbe találta egy labda és enyhe agyrázkódással játszotta végig a mérkőzést. Ezzel együtt sem lógott ki egyikük sem a csapatból.
A győztes találkozó után levonuló csapatot a szurkolók kifütyülték, ami mutatta, hogy a teljesítménnyel nem voltak elégedettek és azt is, hogy nem elég "csak" győzni.
forrás:
mafoci -
Az egész magyar labdarúgó világot, de talán nem túlzás azt állítani, hogy az egész országot a győzni akarás gondolata hatotta át. Ennek két oka is volt. Az egyik, hogy labdarúgó történelmünk legsúlyosabb vereségét az előző, a tavasszal lejátszott osztrák-magyaron szenvedtük el (158. mérkőzés) A másik, hogy majdnem napra pontosan harminc éve volt annak, hogy előszőr találkozott egymással a két ország válogatottja (1902. október 12.) és a jubileumot szerettük volna legalább egy itthoni győzelemmel ünnepelni.
Rendkívül nagy iramú, hajtós mérkőzés volt. Keményen küzdött a két csapat és a játékvezetőnek nem kis feladatot jelentett féken tartani az indulatokat. (De megoldotta!) Semmivel sem voltunk rosszabbak mint a vendégek. Sőt...
Két gólt is lőttünk, mégis "egállal" mehettünk az öltözőbe, mert a második találat öngól volt.
A második játékrészben megint mi szereztünk előnyt. Ezt már valóban a "sógorok" egyenlítették ki és a hajrában még a vezetést is megszer... -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat nyolcadik mérkőzése. A mérkőzés előtt mind a három nagy csapat (Ferencváros, Hungária, Újpest) külföldön játszott és néhány fontos játékos megsérült. A válogatottban négy újonc is helyet kapott.
Új szerelésben futottunk ki a pályára. Fehér, címeres mez és fekete nadrág.
Az első félidő nem hozott különösebb izgalmakat és úgy látszott nem is várható semmi érdemleges a továbbiakban sem.
A második félidőben folytatódott, ami az elsőben abba maradt. Mindenki elkönyvelte, ezen a mérkőzésen gólnélküli döntetlen lesz az eredmény.
Azután az utolsó negyed órában nyolc perc alatt született három gól. Előszőr a vendégek voltak eredményesek. Kikapni azonban nem szeretett volna válogatottunk sem és annyira bele melegedtek, hogy amikor Sárosi vezérletével sikerült egyenlíteni, ugyanazzal a lendülettel megszerezték a győzelmet is.
Nem játszottunk jól, de győzelmünkkel elfoglaltuk az Európa-kupa 3. helyét.
forrás:
mafoci -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat hetedik mérkőzése.
Az első félidőben nem csak szebben, de jobban is játszottunk, viszont csatáraink ritka pontatlanul céloztak. Igaz, Séchehaye remekül védett, de a kapufának is sokszor kellett "hárítania".
Alig kezdődött meg a második félidő vezetést szereztek a hazaiak. A vereség lehetőségétől annyira megijedt csapatunk, hogy teljesen megzavarodott és még az eredményen szépíteni is a "helvéteknek" kellett. Végeredményben mind a négy gólt a hazaiak szerezték.
Mi szépen játszottunk, a svájciak rúgták a gólokat.
Érdekesség, hogy az a Rous vezette a mérkőzést, aki később hosszú ideig a FIFA elnöke volt.
forrás:
mafoci -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat hatodik mérkőzése. Sáros, pocsolyákkal teli pályán került sor az összecsapásra.
Már megint micsoda kezdés! Az olaszok éppen csak támadtak és már vezettek is. De ettől kezdve nagy nyomás nehezedett a vendégek kapujára. Ennek ellenére úgy látszott mégis egygólos hátránnyal kell az öltözőbe vonulnunk. Azonban az utolsó percben is futott egy magyar támadás és ezt a kétségbe esett olasz védők, csak szabálytalanul tudták megállítani, ráadásul a 16-oson belül. 15 másodperc (!) volt hátra amikor Toldi belőtte a büntetőt.
A második félidőben is rendszeresek voltak akcióink, de nem sikerült újra bevenni a kaput. Azonban a sors megadta a lehetőséget (és hozzá a megfelelő játékvezetőt is), hogy legyőzhessük a már "mumus" számba menő "azzurikat". A 73. percben ugyanis Allemandi kézzel ütötte el a kapu felé tartó labdát, a játékvezető pedig megítélte a 11-est. Ismét Toldi futott a labdának, de ezúttal belelőtte Combiba. Róla... -
Nem volt rendes edzés. A csehek elleni győztes csapatot akarták pályára küldeni, de több sérülés is közbe szólt. Végül a Ferencvárosra épült a csapat, de úgy léptek pályára, hogy előtte még kipróbálva sem volt az összeállítás.
A mérkőzésről sokat nem lehet mondani. Azt is csak csendben.
Szinte érthetetlen, de senki nem őrzött egy olyan klasszis középcsatárt, mint Sindelar, de Schall is alaposan megkeserítette az életünket. Mintha a pályán sem lettünk volna. Csak futottak az osztrák támadások, csak potyogtak a gólok.
A történésekkel csapatunk nem is tudott mit kezdeni és elveszítették az önuralmukat is. Ennek eredményeként Lyka és Toldi a kiállítás sorsára jutottak. Takács I. ugyan a pályán maradt, de a mérkőzés után az öltözőben szívgörcsöt kapott és elájult.
Ezek után nem volt csoda, hogy a történetünk egyik legsúlyosabb vereségét szenvedtük el Bécsben. Ennyi gólt csak még gyermek korban járó labdarúgásunk idején, 1909-ben kaptunk az angol tanítómesterektől és még nekik... -
Három újonc szerepelt a csapatunkban.
Az első félidőben kiegyenlített küzdelem folyt és a mieink talán elégedettek is voltak az állással, hiszen jobb eredményt még nem sikerült vendégként elérnünk az ellenféllel szemben.
A második félidő elején azonban a hazaiak megszerezték a vezetést. Mintha ettől észbe kaptak volna labdarúgóink. Talán feltámadt a büszkeségük, ki tudja de tény, hogy hírtelen ellenállhatatlanúl kezdtek játszani. Hét perc alatt eldöntötték a mérkőzést. Rúgtak három gólt és ez elég is volt.
A találkozó legjobbja, a csatársor irányítója az egyik újonc Cseh II. volt.
Most nyert először a magyar csapat Prágában, ami nagy örömöt okozott a vezetőknek, a játékosoknak és szurkolóknak egyaránt.
forrás:
mafoci -
Sárosi betegsége miatt nem vehetett részt a találkozón. A Hungária, az Újpest és a Ferencváros ekkor jártak közös egyiptomi túrán. A három klub játékosaiból vegyesen összeállított csapat egymás után négyszer nyert, sőt gólt sem kapott (4-0, 3-0, 4-0, 4-0), mire azonban az ötödik, a válogatott találkozó sorra került elfáradtak, sérülésekkel bajlódtak. Igaz, gólt most sem kaptunk.
Meddő fölényben játszott a csapat, így nem sikerült visszavágni a nyolc évvel ezelőtti párizsi olimpiai vereségért.
Az egyiptomiak Szalem vezetésével elszántan védekeztek és a támadásainkban nem volt elég átütő erő.
forrás:
mafoci -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat ötödik mérkőzése. Továbbra sem sikerült semmi az olaszok ellen.
Az első félidőben az olaszok voltak veszélyesebbek és meg is szerezték a vezetést. A magyar támadásokban nem volt elég átütő erő, talán a hit hiányzott?
A második félidőben nyolc perc alatt született három gól és ebből kettőt Avar lőtt. A harmadik az olaszok találata volt és úgy látszott ennyi is marad az eredmény, de mégsem...
Már lejárt a rendes játékidő, az óra mutató a 92. percre ugrott, amikor egy azzuri lövés (valószínűleg az utolsó) szállt a kapunk felé. A kapufára vágódott, azután pedig a kapunkba.
A mérkőzés után Sárosi panaszkodott Pitto rendkívül szabálytalan játéka miatt. Lökött, könyökölt és egy szóváltásnál meg is ütötte a magyar labdarúgót. De ez már mit sem változtatott az újabb vereségen.
forrás:
mafoci -
Alacsony színvonalú mérkőzésen csupán a győzelemnek örülhettek a nézők.
A kezdet egész jó találkozót ígért. Gyors vezetéshez jutottunk és ugyan ilyen gyorsan jött a válasz is. Lesznek itt gólok! Még az első félidőben megszereztük a vezetést is. A második játékrészben pedig a kétgólos győzelem is kialakult.
De a játék! Az elfogadható eredményhez képest ez elfogadhatatlan volt. Teljes szervezetlenség uralkodott a magyar válogatottban. Fejetlenül rohangáltak, nem értették meg egymást. Kapkodó, ideges volt a csapat.
Pedig egy hónap múlva folytatódott a 2. Európa-kupa sorozat és éppen Olaszország válogatottja ellen.
forrás:
mafoci -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat negyedik mérkőzése. A "Wundermannschaft" (csodacsapat) vendégjátékára nagy érdeklődés mellett került sor. Az előző mérkőzéseken az osztrákok nagyon jól szerepeltek (a skótokat öt, a németeket hat góllal verték) és egyébként is nagyon ment a csapatnak. Nem a két válogatotton múlott, hogy a magyar földön játszott mérkőzések egyik legbotrányosabbika lett ez a találkozó.
Az első félidőben óriási szél fújt amit éppen szembe kaptak játékosaink és szembe kapták azt a salakot is, amit a pályáról fölragadott.
A 13. percben egy lövés a védőnk kezét érintette. Senki nem figyelt rá, hiszen rálőtt labda, de a játékvezető 11-est ítélt. A közönség és a játékosok hevesen tiltakoztak. Gyorsan le is csillapodtak az indulatok, hiszen a büntetőt Aknai kitolta és pillanatok múlva felszabadult a kapunk. Ezután hosszabb ideig emberhátrányban játszottunk Borsányi sérülése miatt, de ekkor sem történt baj. A félidő vége felé a bíró, mintha a fé... -
A sok döntetlen után - amit az utóbbi időben a csehszlovákok ellen játszott a magyar csapat - végre győzelem.
Alig negyedórával a kezdő sípszó után már két góllal vezettünk és kicsit több mint félóra játék után a végeredmény is kialakult. Egy szabadrúgásunkat Lázár küldte a kapu felé, amit Kalmár a szokásos "felhőfejesével" juttatott a vendégek kapujába.
A találkozó legjobbjának mindenki Sárosi-t látta. Az akkor 19 éves fiú, aki másodszor játszott a válogatottban, olyan eleganciával, fölénnyel és magabiztossággal oldotta meg feladatait, mint a nagy tapasztalattal rendelkező labdarúgók közül is csak a legkiválóbbak.
forrás:
mafoci -
Három nappal a mérkőzés előtt teljes bajnoki forduló volt. Előkészítetlen, sérülések gyengített csapat lépett a pályára. A jugoszlávokról pedig lehetett tudni, hogy legutóbbi találkozásaink óta óriásit fejlődtek. Mégis azt gondoltunk a győzelem nem lehet kérdéses. Rossz talajú pályán, rendkívüli hőségben került sor a találkozóra. Ekkor szerepelt előszőr a válogatott színeiben Sárosi.
Nagy küzdelemben, hol az egyik, hol a másik csapat szerezte meg a vezetést, de a döntő szót a mérkőzés vége előtt nem sokkal déli szomszédainknak sikerült kimondania.
A játékvezetőnek is sikerült fontos, de nem éppen kellemes szerephez jutnia a mérkőzésen. Egyöntetű volt a vélemény, hogy jogos 11-est nem adott meg a javunkra és azt sem vette észre, hogy egyik fejesünket a hazai kapus már a gólvonalon túl fogta meg.
Igaz az is, hogy az újonc Sárosi saját meglátása szerínt is kihagyott három hatalmas helyzetett, mert bizonytalankodott.
A korabeli kritikák azonban legfőképpen a sportvezetést, a... -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat harmadik mérkőzése. Tartalékosan állt ki a magyar csapat. A tervek szerínt fehér mezben akartunk pályára lépni, természetesen nemzeti színű csíkokkal, fekete nadrágban. Az osztrák szövetségi kapitány, Hugo Meisl kérésére letettünk erről. Arra hivatkozott, hogy ez majdnem pontosan olyan, mint az Ő hagyományos szerelésük.
A mérkőzés legjobbja Gallina volt, aki olyan bravúrokat mutatott be, hogy még a hazaiak szurkolóit is tapsra ragadtatta. Remekül küzdöttünk, veszélyesen támadtunk, de be kellett érnünk a döntetlennel, ami nagyjából meg is felelt a két csapat erőviszonyainak, bár technikailag jobbak voltunk.
Lett volna még egy esély, amikor Blum a 16-oson belül kézzel ütötte le Titkos lövését, de a játékvezető nem ítélt büntetőt.
Válogatottunk nagy-nagy igyekezetére jellemző a következő eset. Turay és Kalmár a mérkőzés váge előtt 4 perccel olyan igyekezettel akart menteni egy veszélyesnek látszó helyzetben, hogy összefejeltek és ... -
Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat második mérkőzése. Nagy reményekkel készülődött mindenki erre az összecsapásra. Most került be a válogatottba előszőr Lázár.
Azonnal támadtunk és azonnal szabadrúgáshoz jutottunk. Avar hihetetlen erővel lőtte a labdát és az húsz méterről védhetetlenül csapódott a hálóba. Voltak akik még a mérkőzés után is azt próbálták megtudni, mi is történt, hiszen a játékszer útja követhetetlen volt. A végállomás azonban biztosan a vezetésünket jelentette. De a svájciak nem lepődtek meg nagyon, hiszen egy perc múlva már újra egyenlő volt az állás. Válogatottunk szürkén és kapkodva játszott ezután, aminek gyorsan meg is lett az eredménye. Újabb svájci gól! Játékunk továbbra is átgondolatlan, kapkodó, nyugtalan volt. Nem látszott semmilyen elképzelés, nem tudott lehiggadni a csapat. Szerencsére a félidő végén egyenlő állásnál mehettünk pihenni és reménykedhettünk, a folytatás jobb lesz!
Nem úgy indult a második félidő, mintha bármi is változna. T... -
Már megint a csehszlovákok és már megint döntetlen! Ez a találkozó volt a 2. Európa-kupa sorozat első mérkőzése.
Tíz perccel a kezdés után szabadrúgáshoz jutottunk és Avar hatalmas lövéssel megszerezte a vezetést. Újabb húsz perc múlva pedig kiváló helyzetfelismerésének köszönhetően már kétgólos előnyre tettünk szert. Két percel ezután szépítettek a hazaiak és a félidő utolsó pillanataiban újra egyenlővé tették az állást.
A második félidőben ismét Avar következett, de erre a találatára is sikerült válaszolniuk a csehszlovákoknak. Bár még volt bőven hátra idő a játékból, az eredmény már nem változott.
Általános vélemény volt, hogy a Csehszlovák csapat gyengén játszott, minden képpen le kellett volna győznünk Őket, de válogatottunk nem volt erre alkalmas.
forrás:
mafoci -
Nagyon rossz talajon, gyér érdeklődés mellett zajlott a találkozó. Egész idő alatt hideg, őszi eső áztatta a pályát és a játékosokat is.
Bár végig döntő fölényben játszottunk mégsem sikerült a győzelem.
Szinte az első pillanatban (a 30. másodpercben) megszereztük a vezetést, de a többi gól csak nem akart megszületni.
A második félidő elején egy csehszlovák lövést fogott kapusunk, de a sáros labda kicsúszott a kezéből és máris egyenlő volt az állás. A 71. percben 11-eshez jutottunk. A büntetőt Barátky lőtte, Plánicka pedig védte. Maradt a döntetlen.
forrás:
mafoci -
belépőjegy:
http://www.magyarfutball.hu/data/upl/2010/01/1262366287_1511_1_lg.jpg
forrás:
http://www.liveauctioneers.com/item/4648511 -
Technikában, a labdarúgás művészetében magasan a németek fölött jártunk. Jól játszott a csapat és eredményesen is. A kitűnően teljesítő Kompóti-Kléber vezérletével leléptük a hazai csapatot, Takács II. mesterháromasa pedig biztos vezetést jelentett. A szünetre vonulva úgy érezhettük fényes győzelmet aratunk.
Csakhogy a labdarúgó mérkőzések két részből állnak és ez most sem volt másként. De mennyivel másabb képet mutatott ez a félidő, mint az előző! Most kiderült, hogy erőnlétben, küzdőszellemben a németek állnak messze fölöttünk (és azóta már hányszor kiderült ugyanez). Csapatunk nem bírta felvenni a harcot a nekilendülő hazaiakkal. Most Ők rúgták a gólokat, de ötöt!
Végeredményben ha nem is szép, de rendkívül eredményes játékkal megérdemelten győztek és fordították javukra a részünkről már megnyertnek hitt mérkőzést.
forrás:
mafoci -
Az nso.hu összecserélte a nézőszámot az előző holland mérkőzés nézőszámával, helyes nézőszám: nso.hu: 40.000
-
A mérkőzést eredetileg két héttel később (október 5-én) kellett volna lejátszani, de az osztrákok kérésének engedve az MLSZ hozzájárult a korábbi összecsapáshoz.
Az osztrákok szerezték meg a vezetést, de játékosaink azonnal kiegyenlítették az eredményt és két perc múlva már nálunk volt az előny és hamarosan a végső győzelmet is megszereztük, nem is érdemtelenül.
Csapatunk rendkívül kemény, mondhatnánk durva ellenféllel találta szembe magát. Nem csak a pályán játszó labdarúgók, hanem a nézőtéren helyet foglalók is minden eszközt felhasználtak a győzelem érdekében. Rendkívül jól játszó középcsatárunkat, Turay-t például olyan elszántan őrizte Rainer, hogy még a nadrágját is letépte. De hiába próbálkozott bármivel is, csapatunk legjobbját nem tudta megakadályozni abban, hogy nagyszerű irányítói munkájával és két góljával döntően járuljon hozzá a végső győzelemhez.
De nem csak Ő, hanem az egész csapat remekül harcolt, elszántan és energikusan játszott. Kiemelendő volt még váloga... -
Az nso.hu sikeresen összecserélte a következő osztrák mérkőzés nézőszámát, ennek a mérkőzés nézőszámával, vagyis a helyes nézőszám: nso.hu: 14.000
-
Budapesten tartotta a FIFA esedékes kongresszusát. Ennek tiszteletére játszották ezt a mérkőzést, amit a nemzetközi testület tagjai is megnéztek.
Nem volt azonos súlycsoportban a két csapat. Válogatottunk szinte csak játszadozott a hollandokkal. Akkor rúgtúnk gólt amikor csak akartunk. Bukovi volt a csapat vezére, Avar bombái hatalmas sikereket arattak a nézők körében és Mándi szóhoz sem engedte jutni a vendég csatárokat.
A FIFA főtitkára szerínt csodálatos, művész labdarúgást játszottak és akár 10-12 gólt is lőhettek volna a magyar csapat tagjai. Megjegyezzük, hogy kilencet lőtünk is, nem rajtunk múlott, hogy a játékvezető ezek közül háromat nem adott meg.
forrás:
mafoci -
Gólokkal kellett volna nyernünk. De az osztrák kapus nagyon jó napot fogott ki. Góljaink hatalmas bombákból estek. Az elsőt Kohut Vilmos, a másodikat Turay József vágta a hálóba. Gyönyörű találatok voltak.
A kilencvenedik perc azonban furcsa történéseket hozott. A "sógorok" támadtak. Már a kapunknál jártak Gschweidl az ötösön belül akadályozta kapusunk mozgását, helyezkedését. Közben Adelbrecht a hálóba rúgta a labdát és általános megdöbbenésre a játékvezető gólt ítélt és szinte azonnal le is fújta a mérkőzést. Labdarúgóink még sokáig vitatták az ítéletett. Turay élete egyik legjobb játékát nyújtotta.
forrás:
mafoci -
Az első Európa Kupa első helyéről volt hivatott dönteni ez a mérkőzés.Aki győz azé a kupa. Ha döntetlen akkor négy csapat is teljesen egyformán áll a pontszámok és a gólarányok tekintetében és ebben az esetben csak újabb mérkőzések dönthetnek. Az olaszok különböző okokra hivatkozva kérték a találkozó elhalasztását. (Az eredeti időpont 1929. október. 27. lett volna.) A mérkőzés előtt az olasz kapitány a döntetlenre tippelt. Sajnos Kalmár hét hónappal ezelőtti lábtörése után még nem jött annyira rendbe, hogy pályára léphetett volna. Az olasz csapat pedig még soha nem volt olyan jó mint éppen ekkor, tele fantasztikus sztárokkal.
Elkezdődött a mérkőzés és meglehetősen kiegyenlített játék folyt. Már ekkor is meg-meg villant az olasz támadósor, de mi is vezettünk támadásokat. Sőt! A 12. percben jártunk, amikor rendkívül megszorongattuk az olaszokat. De sajnos az ostrom eredménytelen maradt. Egy támadásból két jó lövés. A kapusnak azonban mind a kétszer sikerül szögletre mentenie. A... -
Borsányi és Táncos sérülés miatt nem tudtak játszani.
Alig halt el a kezdést jelző játékvezetői sípszó hangja, máris egy hatalmas lövés talált utat a hazaiak kapujába. Csapatunk a játékrész további részében is folyamatosan támadott és gólhelyzetek sorát dolgozta ki. Sajnos eredménytelenül.
A második félidőben a csehszlovákok feljöttek, de az egygólos előnyt nem fenyegette semmi. Illetve... A 73. percben Turay gyönyörű szépen, mértani pontossággal szerelte Soltys-t. A csatár érzékelve, hogy a 16-oson belül veszítette el a labdát, a játékos "lába elé vetette magát", mire a bíró pillanatnyi tétovázás után 11-est ítélt. Az egyenlítéstől és Sáros valamint Titkos sérülésétől megzavart válogatottunk már csak az eredmény megtartásával törődött és ez sikerült is.
forrás:
mafoci -
A Svájcba érkező válogatottat a szinte már megszokott esőtől csúszóssá vált pálya fogadta. Most azonban a szokatlanul széles játéktéren még a fű is meglehetősen magasra nőtt.
Kicsit nehezen szedtük össze magunkat. A hazaiak gyors vezetéshez jutottak, de még az első félidőben sikerült kiegyenlíteni a hátrányt. A magára találó csapat egyre jobban játszott, de voltak bizonyos szerencsétlen momentumok és ezek Dudás körül sűrűsödtek.
A második félidő közepén már egygólos előnyben voltunk, amikor a játékvezető Dudás kezezése miatt 11-est ítélt ellenünk. A magyar védő szerínt viszont a kezére rúgták a labdaát és ezt a véleményt osztotta a csapat többi tagja is. Végülis az egyenlítés megtörtént. 10 percel ezután Dudás-nak el kellett hagynia a pályát sorozatos sérülései miatt.
Pozzo az olaszok kapitánya (aki az Európa-kupa mindent eldöntő mérkőzésére készülve végignézte a mérkőzést) röviden csak ennyit mondott a meccs után: "Többet vártam a magyaroktól."
forrás:
... -
Nagyobb előnnyel kellett volna nyernünk a kifejezetten gyenge ellenféllel szemben, de majdnem a győzelem is elúszott.
Mindkét félidőben megrúgtuk az egy-egy gólt és úgy látszott, hogy egy kényelmes mérkőzésen, nem túl jó játékkal ugyan, de meggyőző fölénnyel verjük az osztrákokat. A mérkőzés vége előtt nemsokkal azonban az egész találkozón gyengélkedő védelem ismét hibázott és Klima szemfülesen csapott le a labdára megszerezve a szépítő találatot. Szerencsére ennyiben is maradtunk és ez lett a végeredmény.
A fedezetsor nyújtott kiemelkedő produkciót. Különösen Kalmár.
Ekkor még senki nem gondolt arra: ez lesz az utolsó "igazi" válogatottsága. Ugyanis nem sokkal a válogatott meccs után a Ferencváros-Hungária bajnoki mérkőzésen olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy hónapokig nem tudott visszatérni.
forrás:
mafoci -
A hetedik mérkőzés az első Európa-kupa sorozatban.
Mintha csak a mérkőzés első és utolsó perceiben folyt volna játék (mindjárt láthatjuk, hogy így is volt). Mindkét csapat ebben az időszakban szerzett gólt.
A hazaiak nagyon gyorsan szabadrúgáshoz jutottak. Újonc kapusunk a 20 méterről felé szálló labdát, talán az első válogatott percek izgalmában, megilletődöttségében, talán más okból, ki tudja, de alaposan elnézte. A góltól vérszemet kaptak a csehszlovákok és hevesen támadtak, de védelmünk ezután már stabilnak bizonyult.
A második félidőben verekedés miatt Turayt a játékvezető kiállította. Közben a közönség betódult a pályára és inzultálta a magyar játékosokat. A mieink a vezetők (Zsarnóczay János MLSZ ügyvezető alelnök) utasítására levonultak a pályáról. Nyolc perces kényszerszünet, egyezkedés következett és csak ezután folytatódott a mérkőzés.
Végül a 84. percben Kalmár sportemberhez méltóan vett elégtételt a minket ért atrocitásokért. Fogl III. előre küldött labdáját... -
A mérkőzés előtt a magyar küldöttség szép gesztusa volt, hogy meglátogatta az osztrák szövetségi kapitányt, Hugo Meisl-t, aki ekkor korházban feküdt.
Mindkét játékrész egy-egy gólt hozott mindkét oldalon. Ez alapján azt is hihetnénk, hogy a találkozó kiegyenlített erők harca volt. Pedig ez koránt sem igaz! Csapatunk a mérkőzés nagy részében irányította a játékot. Ennek ellenére már tíz perc sem volt vissza a találkozóból, amikor az osztrák csapat szerzett vezetést és ezt csak az utolsó percben sikerült kiegyenlíteni.
De még ezután is futott egy Markos-Takács II. támadás. A kétségbe esett hazai védelem, pontosabban Schramseis, hogy csapata megmeneküljön a góltól rendkívül durván "száll bele" középcsatárunkba, aki összeesik. Akciója sikerült, hiszen a kirúgott labda még a levegőben van amikor a bíró lefújja a mérkőzést, Takács II.-t pedig ölben kellett levinni a pályáról.
forrás:
mafoci -
Hatodik mérkőzésünk az első Európa-kupa sorozatban.
A svájciak az előző mérkőzésünk alapján azt hihették, hogy könnyű prédák leszünk, de tévedtek. Erősíthette téves hitüket az is, hogy a csapatunkban három újonc is a pályára lépett.
Rendkívül felázott talajon zajlott a találkozó és ezt mintha kissé nehezen szoktuk volna meg. Az is igaz, hogy a "helvét" labdarúgók nagyon belekezdtek. Annyira, hogy két perc után már vezettek is. Egyikük azonban nagy lelkesedésében még a kapukat is összekeverte és a sajátjába továbbította a labdát. A félidő közepén azonban ismét Ők jutottak vezetéshez.
A második félidőre azonban mi is magunkra találtunk és Borsányi, Turay és Kléber jó játékának köszönhetően ha nehezen is, de megszereztük a győzelmet. Persze a többiek is kitettek magukért. Elég csak a gólok listájára pillantani. A második játékrészben lényegesen jobbak voltunk, mint a vendéglátók.
forrás:
mafoci -
Könnyelműség volt a téli szünet idejére lekötni ezt a mérkőzést. Az egész ország pályáit méteres hó fedte egészen március közepéig. Edzésre csak tornateremben volt mód.A franciák viszont az egész telet végig játszották. A korai időpont miatt a magyarok sokkal gyengébb formát mutattak és sima vereséget szenvedtek.
A vendéglátók első gólja egészen szerencsétlen körülmények között esett. Hosszú, kirúgott labda repült Banide felé. Éppen kapáslövésre. Persze sok értelme nem volt rálőni, hiszen a játékos jó negyven méterre állt a kapunktól. Mit gondolt, mit nem, nem tudni. Talán csak nem bírt a jó labdának ellenállni, de rá rúgta. Nem is volt rossz lövés, helyezetten, szépen szállt a pálya fölött, de veszélyesnek aligha lehetett nevezni a lassan méltóságteljesen repülő játékszert. Kapuvédőnk felugrott, hogy kiöklözze, de... Ugrás közben elcsúszott és a labda gyönyörű íve csak a hálónkba érkezve szakadt meg. Még időnk sem volt magunkhoz térni a döbbenetből, amikor már kettővel vez... -
Az ötödik mérkőzésünk az Európa-kupában.
Az olasz játékvezetőt több magyar forrás elfogultsággal vádolta.
A két gólos győzelem nem fejezi ki a magyar együttes hatalmas fölényét.
Már az első pillanattól kezdve nyomasztó fölényben játszottunk. Azon lehetett csak csodálkozni, hogy az első gólra több mint félórát kellett várni. Hirzer szöglete szállt a kapu elé, amelyet Turay jó ütemben ugorva védhetetlenül fejelt a svájci kapuba. A vendégek számára volt hízelgő, hogy csak egy gól volt a hátrányuk, amikor az öltözőbe vonultak.
A második félidő elején Hirzer talált a kapuba. Majd pár perc múlva Takács II. "oxi"-val tette maga elé a labdát és kapura lőtt. A 16-osról érkező lövést a kapus csak kiütni tudta, de éppen Ströck elé aki biztosan talált a hálóba. A svájciak 11-ese előtt, a magyar vélemények szerínt, Fogl III. szabályosan szerelt, de a játékvezető mégis 11-est adott.
forrás:
mafoci -
Újabb Európa-kupa mérkőzés, már a negyedik.
Ritka durva mérkőzés volt! A vendéglátók nem kímélték a mieinket.
A magyarok közül Turay, volt az első sérült. Ezután már nem volt képes teljes mértékben ellátni irányítói feladatait és a csatársor teljesítménye jelentősen csökkent. A második félidőben Újvárit, szintén sérülés miatt, le kellett cserélni. Takács II. is a sérültek listájára került. A pályán zajló eseményekkel együtt a közönségnek sikerült olyan hangulatot teremteni, hogy még a Fogl testvérek is kicsit visszafogottabban védekeztek, nem a megszokott keménységgel és határozottsággal.
Az osztrák oldalon Gschweidl szintén megsínylette a sportszerűnek nem nevezhető mérkőzést.
Csapatunkban Bukovi szereplését mindenképpen dícséret illeti.
A korabeli források alapján erre az egy mérkőzésre Kiss Tivadart bízta meg az MLSZ országos tanácsa (szeptember 30.), mert az előző kapitány lemondását már egy korábbi (május 18.) tanácsülésen elfogadták, de új, végleges kapitányt még ne... -
A felgyógyult Konrád II. visszakerült a csapatba és emiatt már a mérkőzés előtt nemtelen támadások érték Kis Gyula szövetségi kapitányt, aki lemondott. (Akkor is volt példa arra, hogy egyesek nem a játéktudás, hanem a klubokhoz tartozás alapján ítéltek meg játékosokat. Az előző mérkőzésen Konrád II.-t helyettesítő Turay tudásával nem volt baj, de látszott, hogy még tapasztalatlan ezért teljesen indokolt volt a kiváló játékos vissza kerülése a csapatba.) Tehát kapitányválság mellett zajlott le a mérkőzés, amelyen ritka eredmény született.
Nagyon gyorsan szereztünk vezetést és alig telt el negyed óra, amikor már két gól volt az előnyűnk. A félidőből hátra lévő fél órában mintha két csatár közdött volna egymással. Wessely két gólt lőtt, de mindegyikre pár perc elteltével érkezett egy-egy Kohut találat. Így a félidőben továbbra is őriztük két gólos előnyűnket.
A második félidő egy újabb magyar góllal kezdődött, amihez az osztrák kapus hibája is alaposan hozzájárult. Ki gondolt... -
Ez volt az Európa-kupa első kiírásában a harmadik mérkőzésünk. A találkozó előtt egy bajnoki mérkőzésen Konrád II. megsérült. Helyére és javaslatára is, került a csapatba Turay. Az ellenfelünk ekkor elismerten jó csapattal állt ki a találkozóra.
A válogatott tulajdon képpen biztosan nyert. Senki sem emelkedett ki igazán, de a nyújtott játék elég volt az újabb kupa győzelem megszerzéséhez.
Az újonc Turay József nagyon jól kezdett, annyira, hogy a 18. percben a csehszlovák védők csak szabálytalanul tudták elválasztani a labdától és ezért ítélt a játékvezető büntetőt. De még ennél is fontosabb, hogy ebben az időszakban kiválóan irányította a csatársort. A mérkőzés további részében azonban mintha eltünt volna. Persze tapasztalatlan volt még, sokat kellett tanulnia.
A második félidő második magyar gólját eredményező támadás azonban szintén tőle indult. Jó labdát adott a jobb szélre Ströck-nek, aki hihetetlen iramban hagyta maga mögött a csehszlovákokat, majd középre adott. A b... -
Ez is a "dupla-napok" egyike volt, már a harmadik. Ezen az összecsapáson tulajdonképpen a "B" válogatott játszott, hiszen ugyanezen a napon az "A" válogatott Rómában az olaszok ellen lépett pályára. (129. mérkőzés)
A csapat nem vallott szégyent. Magabiztos győzelmet aratott. Sőt, ha a vendégek kapusa nem véd olyan kitűnően akkor sokkal nagyobb is lehetett volna a különbség. Ezt mi sem mutatja jobban, mint a szögletarány, ami 15:0 volt a mieink javára.
Végül csak két Stofián gól került a "jugó" kapuba. Egy hatalmas bomba és egy nagyszerű fejes. Nagyszerűen teljesített Furmann és Bihámy III. is.
forrás:
mafoci -
Ez volt az Európa-kupa első kiírásában a második mérkőzésünk és ez volt az első vereségünk az olaszoktól. Senki nem gondolta még akkor, hogy közel 25 évig, 1952-ig (290. mérkőzés) kell várnunk a visszavágásra.
Már a mérkőzés előtt jelentek meg külföldi lapokban olyan hírek, hogy a magyarok politikai okokból hagyják majd nyerni az olaszokat. Nem tudni, hogy ilyen elgondolás, elhatározás, politikai szándék volt-e. A kapitány határozottan cáfolta ezt az elképzelés. Az azonban bizonyos, hogy amikor a félidőben a mieink 2-0-ra vezettek, az öltözőben egyes vezetők igyekeztek a játékosok lelkére beszélni, lendületüket lefékezni, arra kérve őket "ne nagyon verjék meg az olasz csapatot". Az ok? Ez a mérkőzés volt a római stadion avatója, a tribünön politikai nagyságok, maga Mussolini is, figyelték a mérkőzést. Mindenesetre politika ide vagy oda a csapat nyerni akart!
A talaj az egész délelőtt szakadó esőtől teljesen felázott. Kísértett a legutóbbi, az 1925-ös botrányos Buda... -
Ezt a mérkőzést sokáig nem tekintette hivatalosnak az MLSZ mivel a profi szövetség rendezte. Utólag 2000-ben bekerült a hivatalos találkozók közé.
Nem várhatott a csapat könnyű mérkőzést, hiszen még mindenki élénken emlékezett a közel fél éve prágában játszott találkozóra, amikor a hazaiak 4-1-re diadalmaskodtak. Ugyanakkor a visszavágás vágya is erősen fűtötte a mieinket és ez bíztató volt.
A kezdés után a cseh csapat a rossz emlékeket élesztette fel azonnali és veszélyes támadások indításával. Szerencsére ez csak pár percig tartott. A mieink észbe kaptak és átvették a játék irányítását. Gyakorlatilag az egész félidőt végig támadtuk. Sok akció, semmi eredmény. Néha a csatárok ügyetlenkedtek és a lövések mellé szálltak, többnyire azonban a cseh védelem hárított sikeresen élen a zseniális kapuvédővel Planicka-val. Óriási volt a nyomás ellenfelünkön. A félidő vége előtt mindenki azon csodálkozott, hogy a cseheknek sikerült megúszniuk kapott gól nélkül, amikor... Mint az ... -
Ismét egy "dupla-nap". Ugyanis ugyanezen a napon egy másik hivatalos mérkőzést is játszott egy másik magyar csapat (125. mérkőzés). Az a másik csapat volt a jobbnak tekintett, de ezt talán mégsem tartaléknak inkább profi csapatnak kellene nevezni. Bár ez a mérkőzés is a hivatalosak sorába tartozik, akkor is a profi labdarúgó szervezet csapata volt és ennek a szervezetnek a szövetségi kapitánya, Máriássy Lajos dr. állította össze.
A mérkőzésen tulajdonképpen síma vereséget szenvedtünk. Az is igaz, hogy Nagy János a 46. percben akkora rúgást kapott, hogy a hátralevő időben, már képtelen volt a teljes értékű játékra.
forrás:
mafoci -
Első ízben írták ki az Európa-kupát és ez volt a nyitó mérkőzés. Ráadásul ismét egy "dupla-nap". Ugyanis ugyanezen a napon egy másik hivatalos mérkőzét is játszott egy másik magyar válogatott csapat (126. mérkőzés).
A vendégeket 600 szurkoló kísérte el különvonattal, akik olykor bécsi hangulatot teremtettek. Persze az előző találkozó franciák elleni diadala még a magyar szurkolókban is élénken élt és Ők sem fukarkodtak a hangerővel.
Nem mondhatni, hogy bíztatóan kezdődött a mérkőzés. Még negyed óra sem telt el és máris kétgólos hátrányban voltunk. Kissé megdöbbent a győzelmet váró közönség, de szerencsére gyorsan elmúlt ez a pillanatnyi zavar. Az öt fős csatársor valamennyi tagja lőtt egy-egy gólt és a második félidő közepén már mi vezettünk meggyőző fölénnyel. Bár az osztrákok még szépítettek, a magyar szurkolók elégedetten hagyhatták el a találkozó helyszínét.
Szép mérkőzésen, jó csapattal szemben bizonyultúnk jobbnak. Igazán harcosan, lelkesen, célra törően j... -
Az első magyar-jugoszláv összecsapáson magabiztos magyar siker született.
Ezen a napon két válogatott mérkőzést is játszott magyar válogatott. Ez a csapat volt a "tartalékos", míg a jobbnak ítélt összeállítás Ausztria ellen lépett pályára (122. mérkőzés). Külön érdekesség, hogy mindkét válogatottban újpesti kapus védett.
A csapatban a fent említett ok miatt hat újoncnak is jutott hely. Az egész csapat jól teljesített és Orth vezérlete mellett egy pillanatnyi kétséget sem hagytak a győzelemmel kapcsolatban. Egy tapasztalt karmester és a lekles újoncok derűsebbé tették a másik mérkőzés miatt oly borussá váló napot.
A válogatást a profik szövetségi kapitánya Máriássy Lajos dr. végezte.
forrás:
mafoci -
A találkozóra szervezetten, külön vonattal négyszáz magyar szurkoló utazott. Fél nyolc előtt indultak a Keleti pályaudvarról és délután egy órára értek Bécsbe. (A mérkőzést követően éjfél után indultak haza és reggel hatra voltak Budapesten.)
Schlosser Imre ezen a katasztrofális vereséggel végződött mérkőzésen szerepelt utoljára a válogatottban. Szó se róla: minden bizonnyal szebb búcsúmeccsről álmodott? Ekkora különbséggel még soha nem kaptunk ki a "sógorok"-tól. A hazai együttes kilenc perc alatt három gólt lőtt, s ezzel sokkolta a mieinket.
Lassan beérni látszott Hugo Meisl munkája és ezen a mérkőzésen már megvillantotta magát a "Wundermanschaft" (az osztrák "aranycsapat" ). Minden csapat részükben jobbak voltak nálunk. Különösen a középpályások és a csereként beállt Sindelar szerepelt kiválóan.
A mieink játékára talán legjobban az jellemző, amit Blum, az osztrák hátvéd mondott: A magyar csapatból Schlosser tetszett legjobban. Ha a 38 éves... -
Ezt a mérkőzést eredetileg az MLSZ hosszú ideig nem tekintette hivatalos, nemzetek közötti mérkőzésnek. Utólag, 2000-ben került megváltoztatásra a minősítése.
Az előzményekről:
A magyar válogatott egy hete járt Spanyolországban és ott játszott egy hivatalos mérkőzést. Ez előtt az utazás előtt felvetődött, hogy ennek az utazásnak a során Portugália válogatottjával is összeméri tudását csapatunk. Erről megegyezés nem született, de valami "ígéretféle" elhangzott. Idehaza azonban ebben az időszakban zajlottak a Téli Kupa mérkőzései és az ebben a küzdelemben résztvevő klubok nem szívesen engedték volna el játékosaikat. A szövetség egyébként csak azért kezdett a tárgyalásokba, mert a találkozóért ígért pénzre nagy szükségük lett volna. Végül azonban a klubok akaratát szem előtt tartva úgy döntöttek, hogy most elzárkóznak az összecsapás elől. A portugálok ebbe nem nyugodtak bele, mert már felkészültek és azzal fenyegetőztek, hogy az akkor kint túrázó magyar klubbcsapatok ... -
Olyan cserélési sorozat volt ezen a mérkőzésen, amelyet nehéz követni és rekordot is sikerült felállítani. Többen többször is le, majd újra bementek a pályára. Az egyszerűség kedvéért: a kezdőcsapaton kívül játszott még P. Szabó és Müller is. Tehát nem sok játékos, csak sokszór vonult be/ki a pályáról. Ha alaposan megnézzük a neveket, látszik, hogy a jobboldali középpályást kereste a kapitány, valamint a jobbösszekötő helyén és a kapus poszton póbált ki (?) egy-egy embert 2-2 percig (!), hogy ebből milyen következtetéseket vont le.... A becserélt kapus egyetlen egyszer sem ért a labdához.
A mérkőzésről egyébiránt nem sokat lehet mondani, végülis győztünk.
A szövetségi kapitány munkáját válogató bizottság segítette. Tagjai:Hajós Alfréd, Vértes Imre. Edző: Jimmy Hogan.
forrás:
mafoci -
http://wikimapia.org/484/Chandrashekharan-Nair-Stadium
Azok alapján, amit találtam a róla:
az Indiai Labdarugó Szövetség szerint a helyszin: Thiruvananthapuram városa, vagyis a helyszín helyesen:
Thiruvananthapuram, Chandrashekharan Nair Stadium
Egy kép a stadionról:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cnstadium4.jpg
-
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
Ez volt az első olyan válogatott mérkőzés, amelyen sérült játékos helyett beállhatott csere. Ez a következő képpen zajlott. A 28. percben a sérült Orth lejött, Gencsy pedig pályára lépett. A játékvezető lefújta a meccset és magához rendelte a két csapatkapitányt. Schlosser bejelentette Orth helyettesítését és Jäger ezt tudomásul vette. Ezek után a játék folytatódhatott.
Jól játszott csapatunk. A győzelem egy pillanatig sem volt kétséges.
A válogató bizottság tagjai ezúttal: Neuwelt Emil, Vámos Soma, Pártos Gyula, Mamusich Mihály és a szövetségi kapitány.
forrás:
mafoci -
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
A Török Félhold és a Galiciában harcoló törökök javára rendezett jótékony célú mérkőzésen a mieink magabiztosan fektették kétvállra örökös riválisunkat. Az osztrákok sokáig vitatták ennek a mérkőzésnek a hivatalos voltát.
Akkoriban oszlatták fel a Cseh Labdarúgó Szövetséget és a csapatokat az osztrák szövetségbe próbálták kényszeríteni. Néhányan a Slavia játékosai közül beléptek és két labdarúgójuk (Vanik és Porusek) játszott is ezen a találkozón. Ezeket a sportolókat később a megalakuló csehszlovák állam sporthatósága örökre eltiltotta a labdarúgástól, amely eltiltás végül 1919-ben "lejárt", hiszen a cseh válogatottnak szüksége volt rájuk.
Csapatunk nagyszerű játékkal rukkolt elő. Minden részében jobbnak bizonyúlt ellenfelénél. Mondhatni síma győzelem volt. Ebből a sikerből Schaffer három góljával alaposan kivette a részét.
A találkozóra a bécsi török követ Hilmi pasa kupát és ezüstből készült érmeket ajánlott... -
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
Érdekes, hogy a mérkőzést egy budapesti kórházban ápolt sebesült német tiszt - aki vizsgázott bíró volt - vezette.
A magyar válogatott végig meggyőző fölényben játszott. Igaz, hogy az első gólt az osztrákok érték el,de azután mi következtünk és a félidő végére már négy góllal vezettünk.
Most végre mindenki mindenkivel elégedett volt. Dícsérték a válogató bizottságot, hogy jobb összeállítású csapatott elképzelni sem lehetett. Dícsérték a csapatot tökéletes csapatjátékáért, egységéért, sőt még lovagiasságáért is, mert nem használta ki az előny növelésére az osztrák csapat tíz főre fogyatkozását. Az egyik osztrák játékos ugyanis a második félidő derekán sérülés miatt kiállt, így a "sógorok" tíz emberrel fejezték be a meccset.
forrás:
mafoci -
A svédek nyilvántartása szerint ez nem szerepel hivatalos mérkőzésként, csak "B" válogatott meccsként. A magyar statisztikák viszont ekként kezelték és kezelik most is.
forrás:
mafoci -
Hivatalos mérkőzésként csak Magyarország és a FIFA ismeri el, Oroszország nem (az angol légiósok miatt: Parker, Newman, stb.).
-
Az Avanhard volt.
források:
http://www.cantab.net/users/nfm24/football/1992e1.html
ha valaki érti cirill betüket:
http://www.ukrsoccerhistory.com/sources/pages.aspx?page=zbirna_matches&nomer=1
-
Érdekesség, hogy néhány forrás (nso.hu, austriasoccer.at) szerint HERQUETT helyett Hoffmann Cornelus játszot.
-
Az osztrák válogatottat 1912.12.22-ig egy válogató bizottság állította össze. Ekkor nevezték ki a később világhírű Hugo Meislt.
(VERBAND = válogató bizottság)