user profile: fgymat (comments / 85)
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- 83
- 84
- 85
-
Ez volt az Európa-kupa első kiírásában a második mérkőzésünk és ez volt az első vereségünk az olaszoktól. Senki nem gondolta még akkor, hogy közel 25 évig, 1952-ig (290. mérkőzés) kell várnunk a visszavágásra.
Már a mérkőzés előtt jelentek meg külföldi lapokban olyan hírek, hogy a magyarok politikai okokból hagyják majd nyerni az olaszokat. Nem tudni, hogy ilyen elgondolás, elhatározás, politikai szándék volt-e. A kapitány határozottan cáfolta ezt az elképzelés. Az azonban bizonyos, hogy amikor a félidőben a mieink 2-0-ra vezettek, az öltözőben egyes vezetők igyekeztek a játékosok lelkére beszélni, lendületüket lefékezni, arra kérve őket "ne nagyon verjék meg az olasz csapatot". Az ok? Ez a mérkőzés volt a római stadion avatója, a tribünön politikai nagyságok, maga Mussolini is, figyelték a mérkőzést. Mindenesetre politika ide vagy oda a csapat nyerni akart!
A talaj az egész délelőtt szakadó esőtől teljesen felázott. Kísértett a legutóbbi, az 1925-ös botrányos Buda... -
Ezt a mérkőzést sokáig nem tekintette hivatalosnak az MLSZ mivel a profi szövetség rendezte. Utólag 2000-ben bekerült a hivatalos találkozók közé.
Nem várhatott a csapat könnyű mérkőzést, hiszen még mindenki élénken emlékezett a közel fél éve prágában játszott találkozóra, amikor a hazaiak 4-1-re diadalmaskodtak. Ugyanakkor a visszavágás vágya is erősen fűtötte a mieinket és ez bíztató volt.
A kezdés után a cseh csapat a rossz emlékeket élesztette fel azonnali és veszélyes támadások indításával. Szerencsére ez csak pár percig tartott. A mieink észbe kaptak és átvették a játék irányítását. Gyakorlatilag az egész félidőt végig támadtuk. Sok akció, semmi eredmény. Néha a csatárok ügyetlenkedtek és a lövések mellé szálltak, többnyire azonban a cseh védelem hárított sikeresen élen a zseniális kapuvédővel Planicka-val. Óriási volt a nyomás ellenfelünkön. A félidő vége előtt mindenki azon csodálkozott, hogy a cseheknek sikerült megúszniuk kapott gól nélkül, amikor... Mint az ... -
Ismét egy "dupla-nap". Ugyanis ugyanezen a napon egy másik hivatalos mérkőzést is játszott egy másik magyar csapat (125. mérkőzés). Az a másik csapat volt a jobbnak tekintett, de ezt talán mégsem tartaléknak inkább profi csapatnak kellene nevezni. Bár ez a mérkőzés is a hivatalosak sorába tartozik, akkor is a profi labdarúgó szervezet csapata volt és ennek a szervezetnek a szövetségi kapitánya, Máriássy Lajos dr. állította össze.
A mérkőzésen tulajdonképpen síma vereséget szenvedtünk. Az is igaz, hogy Nagy János a 46. percben akkora rúgást kapott, hogy a hátralevő időben, már képtelen volt a teljes értékű játékra.
forrás:
mafoci -
Első ízben írták ki az Európa-kupát és ez volt a nyitó mérkőzés. Ráadásul ismét egy "dupla-nap". Ugyanis ugyanezen a napon egy másik hivatalos mérkőzét is játszott egy másik magyar válogatott csapat (126. mérkőzés).
A vendégeket 600 szurkoló kísérte el különvonattal, akik olykor bécsi hangulatot teremtettek. Persze az előző találkozó franciák elleni diadala még a magyar szurkolókban is élénken élt és Ők sem fukarkodtak a hangerővel.
Nem mondhatni, hogy bíztatóan kezdődött a mérkőzés. Még negyed óra sem telt el és máris kétgólos hátrányban voltunk. Kissé megdöbbent a győzelmet váró közönség, de szerencsére gyorsan elmúlt ez a pillanatnyi zavar. Az öt fős csatársor valamennyi tagja lőtt egy-egy gólt és a második félidő közepén már mi vezettünk meggyőző fölénnyel. Bár az osztrákok még szépítettek, a magyar szurkolók elégedetten hagyhatták el a találkozó helyszínét.
Szép mérkőzésen, jó csapattal szemben bizonyultúnk jobbnak. Igazán harcosan, lelkesen, célra törően j... -
Az első magyar-jugoszláv összecsapáson magabiztos magyar siker született.
Ezen a napon két válogatott mérkőzést is játszott magyar válogatott. Ez a csapat volt a "tartalékos", míg a jobbnak ítélt összeállítás Ausztria ellen lépett pályára (122. mérkőzés). Külön érdekesség, hogy mindkét válogatottban újpesti kapus védett.
A csapatban a fent említett ok miatt hat újoncnak is jutott hely. Az egész csapat jól teljesített és Orth vezérlete mellett egy pillanatnyi kétséget sem hagytak a győzelemmel kapcsolatban. Egy tapasztalt karmester és a lekles újoncok derűsebbé tették a másik mérkőzés miatt oly borussá váló napot.
A válogatást a profik szövetségi kapitánya Máriássy Lajos dr. végezte.
forrás:
mafoci -
A találkozóra szervezetten, külön vonattal négyszáz magyar szurkoló utazott. Fél nyolc előtt indultak a Keleti pályaudvarról és délután egy órára értek Bécsbe. (A mérkőzést követően éjfél után indultak haza és reggel hatra voltak Budapesten.)
Schlosser Imre ezen a katasztrofális vereséggel végződött mérkőzésen szerepelt utoljára a válogatottban. Szó se róla: minden bizonnyal szebb búcsúmeccsről álmodott? Ekkora különbséggel még soha nem kaptunk ki a "sógorok"-tól. A hazai együttes kilenc perc alatt három gólt lőtt, s ezzel sokkolta a mieinket.
Lassan beérni látszott Hugo Meisl munkája és ezen a mérkőzésen már megvillantotta magát a "Wundermanschaft" (az osztrák "aranycsapat" ). Minden csapat részükben jobbak voltak nálunk. Különösen a középpályások és a csereként beállt Sindelar szerepelt kiválóan.
A mieink játékára talán legjobban az jellemző, amit Blum, az osztrák hátvéd mondott: A magyar csapatból Schlosser tetszett legjobban. Ha a 38 éves... -
Ezt a mérkőzést eredetileg az MLSZ hosszú ideig nem tekintette hivatalos, nemzetek közötti mérkőzésnek. Utólag, 2000-ben került megváltoztatásra a minősítése.
Az előzményekről:
A magyar válogatott egy hete járt Spanyolországban és ott játszott egy hivatalos mérkőzést. Ez előtt az utazás előtt felvetődött, hogy ennek az utazásnak a során Portugália válogatottjával is összeméri tudását csapatunk. Erről megegyezés nem született, de valami "ígéretféle" elhangzott. Idehaza azonban ebben az időszakban zajlottak a Téli Kupa mérkőzései és az ebben a küzdelemben résztvevő klubok nem szívesen engedték volna el játékosaikat. A szövetség egyébként csak azért kezdett a tárgyalásokba, mert a találkozóért ígért pénzre nagy szükségük lett volna. Végül azonban a klubok akaratát szem előtt tartva úgy döntöttek, hogy most elzárkóznak az összecsapás elől. A portugálok ebbe nem nyugodtak bele, mert már felkészültek és azzal fenyegetőztek, hogy az akkor kint túrázó magyar klubbcsapatok ... -
Olyan cserélési sorozat volt ezen a mérkőzésen, amelyet nehéz követni és rekordot is sikerült felállítani. Többen többször is le, majd újra bementek a pályára. Az egyszerűség kedvéért: a kezdőcsapaton kívül játszott még P. Szabó és Müller is. Tehát nem sok játékos, csak sokszór vonult be/ki a pályáról. Ha alaposan megnézzük a neveket, látszik, hogy a jobboldali középpályást kereste a kapitány, valamint a jobbösszekötő helyén és a kapus poszton póbált ki (?) egy-egy embert 2-2 percig (!), hogy ebből milyen következtetéseket vont le.... A becserélt kapus egyetlen egyszer sem ért a labdához.
A mérkőzésről egyébiránt nem sokat lehet mondani, végülis győztünk.
A szövetségi kapitány munkáját válogató bizottság segítette. Tagjai:Hajós Alfréd, Vértes Imre. Edző: Jimmy Hogan.
forrás:
mafoci -
http://wikimapia.org/484/Chandrashekharan-Nair-Stadium
Azok alapján, amit találtam a róla:
az Indiai Labdarugó Szövetség szerint a helyszin: Thiruvananthapuram városa, vagyis a helyszín helyesen:
Thiruvananthapuram, Chandrashekharan Nair Stadium
Egy kép a stadionról:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cnstadium4.jpg
-
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
Ez volt az első olyan válogatott mérkőzés, amelyen sérült játékos helyett beállhatott csere. Ez a következő képpen zajlott. A 28. percben a sérült Orth lejött, Gencsy pedig pályára lépett. A játékvezető lefújta a meccset és magához rendelte a két csapatkapitányt. Schlosser bejelentette Orth helyettesítését és Jäger ezt tudomásul vette. Ezek után a játék folytatódhatott.
Jól játszott csapatunk. A győzelem egy pillanatig sem volt kétséges.
A válogató bizottság tagjai ezúttal: Neuwelt Emil, Vámos Soma, Pártos Gyula, Mamusich Mihály és a szövetségi kapitány.
forrás:
mafoci -
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
A Török Félhold és a Galiciában harcoló törökök javára rendezett jótékony célú mérkőzésen a mieink magabiztosan fektették kétvállra örökös riválisunkat. Az osztrákok sokáig vitatták ennek a mérkőzésnek a hivatalos voltát.
Akkoriban oszlatták fel a Cseh Labdarúgó Szövetséget és a csapatokat az osztrák szövetségbe próbálták kényszeríteni. Néhányan a Slavia játékosai közül beléptek és két labdarúgójuk (Vanik és Porusek) játszott is ezen a találkozón. Ezeket a sportolókat később a megalakuló csehszlovák állam sporthatósága örökre eltiltotta a labdarúgástól, amely eltiltás végül 1919-ben "lejárt", hiszen a cseh válogatottnak szüksége volt rájuk.
Csapatunk nagyszerű játékkal rukkolt elő. Minden részében jobbnak bizonyúlt ellenfelénél. Mondhatni síma győzelem volt. Ebből a sikerből Schaffer három góljával alaposan kivette a részét.
A találkozóra a bécsi török követ Hilmi pasa kupát és ezüstből készült érmeket ajánlott... -
A csapatot a válogató bizottság állította össze.
Érdekes, hogy a mérkőzést egy budapesti kórházban ápolt sebesült német tiszt - aki vizsgázott bíró volt - vezette.
A magyar válogatott végig meggyőző fölényben játszott. Igaz, hogy az első gólt az osztrákok érték el,de azután mi következtünk és a félidő végére már négy góllal vezettünk.
Most végre mindenki mindenkivel elégedett volt. Dícsérték a válogató bizottságot, hogy jobb összeállítású csapatott elképzelni sem lehetett. Dícsérték a csapatot tökéletes csapatjátékáért, egységéért, sőt még lovagiasságáért is, mert nem használta ki az előny növelésére az osztrák csapat tíz főre fogyatkozását. Az egyik osztrák játékos ugyanis a második félidő derekán sérülés miatt kiállt, így a "sógorok" tíz emberrel fejezték be a meccset.
forrás:
mafoci -
A svédek nyilvántartása szerint ez nem szerepel hivatalos mérkőzésként, csak "B" válogatott meccsként. A magyar statisztikák viszont ekként kezelték és kezelik most is.
forrás:
mafoci -
Hivatalos mérkőzésként csak Magyarország és a FIFA ismeri el, Oroszország nem (az angol légiósok miatt: Parker, Newman, stb.).
-
Az Avanhard volt.
források:
http://www.cantab.net/users/nfm24/football/1992e1.html
ha valaki érti cirill betüket:
http://www.ukrsoccerhistory.com/sources/pages.aspx?page=zbirna_matches&nomer=1
-
Érdekesség, hogy néhány forrás (nso.hu, austriasoccer.at) szerint HERQUETT helyett Hoffmann Cornelus játszot.
-
Az osztrák válogatottat 1912.12.22-ig egy válogató bizottság állította össze. Ekkor nevezték ki a később világhírű Hugo Meislt.
(VERBAND = válogató bizottság)